Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Příběh komediálního filmu režiséra Karla Kachyni se odehrává v průběhu dálkového pochodu, jehož se účastní malý sociologický vzorek společnosti 80. let: čtyřicetiletý architekt Jan, jeho mladší kolega Robert s milenkou Eliškou a jejich šéf Crha, doprovázený rovněž svou milenkou. Cílem, k němuž dámy a pánové směřují, je meta sto kilometrů. Pro hlavního hrdinu však cesta znamená víc. Každé zastavení symbolizuje určitou etapu jeho života a zároveň klade nejednu všeobecnou otázku. Je kolem nás v oblasti mravní všechno v pořádku? Má poctivý, čestný a talentovaný člověk šanci uspět? A proto se Jan také na 85. kilometru vzbouří a odmítne se dále přetvařovat... Vtipná alegorie odráží situaci v české společnosti 80. let, unavené tehdejší realitou, a zřetelně napovídá, jak ji řešit. V hlavní roli uvidíme Karla Heřmánka. Vyprávění rámuje vystoupení tehdy oblíbené rockové skupiny Tango. (Česká televize)

(více)

Recenze (102)

insurgentes 

všechny recenze uživatele

V roce 1987 perestrojka v plném proudu, a tak mohl i Železný dědek se svojí troškou konstruktivní společenské kritiky do mlýna. Mihulová už ho zřejmě tolik neinspirovala, tak místo ní obsadil typově velmi podobnou Mirku Pleštilovou, na kterou se však taky velmi příjemně kouká. Milý film, Kachyňa zkrátka nezklame. ()

mupimup 

všechny recenze uživatele

Citlivý a s humorným nadhledem vyprávěný příběh krize středního věku jednoho obyčejného architekta „za vrcholem sil“, excelentně ztvárněného Karlem Heřmánkem, která kulminuje během 100km pochodu na nějž se vykolejený hlavní hrdina vydává v lakýrkách a s aktovkou. S fyzickou krizí během pochodu se vynořuje i jeho krize existenční, pracovní a rodinná a z pochodu, ke kterému se hlavní hrdina dostal jako slepý k houslím, se postupně stává iniciátor jeho vzdoru proti životním okolnostem, které ho semlely. Přestože je konec otevřený, problémy nevyřešené a hlavní hrdina klopýtá na osmdesátém kilometru, zůstává v divákovi hřejivá naděje, že ona katarze, kterou během pochodu prošel, povede k dobrému konci. Pro mě spolu s Krávou nejlepší film Karla Kachyni. ()

Reklama

dr.fish 

všechny recenze uživatele

Krize středního věku jednoho architekta, který celý život maká jako kokot, zanedbává rodinu, a když se ohlédne za sebou, zjistí, že nic nedokázal a ani si nic neužil. A celý ten jeho život se přeleje do jednoho blbého stokilometrového dálkového pochodu, který je prostě poslední nadějí, jak obstát sám před sebou. Pochod je tím rozhodujícím "mátovým lístečkem", roznětkou k explozi. Po něm už nic nebude jako dřív. Osobní a pracovní problémy, politika, rozpadající se socialistické hospodářství. Ale hlavně spousta srandy. Tragikomedie jak vyšitá. 85% ()

zette 

všechny recenze uživatele

Vyborny namet, kdy ctyricetilety chlap "bilancuje" svuj zivot behem 100km pochodu. Vtipne, trefne a bohuzel mnohdy pravdive i dnes. Svym zpusobem nadcasovy film. Karel Hermanek byl v 80.-90. letech v neskutecne forme a mam pocit, ze je stale nedoceneny. Z hercu potesi i Sona Valentova (ve sve dobe velmi atraktivni) a tradicne vyborny Oldrich Vlach. Kachyna i v tomto filmu drzi latku dost vysoko, priznam se vsak, ze bych v tomto pripade jeho rukopis nepoznal, spise mi to evokuje tvorbu Very Chytilove. ()

F.W.Colqhoun 

všechny recenze uživatele

Nad tvým hněvem ať slunce nezapadá! Kachyňa dal tentokrát víc než jindy průchod dobře skrývanému smyslu pro škodolibý humor. Mít to jen trochu anarchističtější kameru a feministický, nikoliv krypto-šovinistický morál, připomínalo by to některý ze zlých filmů Věry Chytilové. Pro natáčení v exteriérech byly jistě vybírány účelově jen ty nejodpornější lokace, bezpochyby proto, aby architekti na pochodu měli o čem přemýšlet. Satirická, společesnko-kritická vrstva pobaví i dnes nejen jako historický dokument. K dobru trvanlivosti díla, ke škodě nás se toho od osmdesátých let mnoho změnilo - pětiletky nahradily projekty, křídla architektonických a dalších invencí přistřihují kapitáni průmyslu, projektoví manažeři a PR-mrdky. Kromě scénáře, vedlejších rolí - excelující Ivan Vyskočil, mladistvý rebel Antonína Procházky, přátelská kurva Oldřicha Vlacha, ochotně se svlékající Miroslava Pleštilová, zajišťuje zábavu skoro woodyovsky neurotizovaný Karel Heřmánek. Kdyby to ke konci trochu nevyměklo, je to dokonalé. Film snese pravidelné reprízování. ()

Galerie (37)

Zajímavosti (5)

  • Ve filmu je také slyšet a vidět videoklip Jiřího Korna „Karel nese asi čaj“. (M.B)
  • Účastníci pochodu procházeli přes hráz Slapské přehrady či vápencovým lomem v Radotíně. (Zdroj: filmovamista.cz) (rakovnik)
  • Na začátku filmu hraje skupina Tango píseň „Co s tím sklem?“. Ve filmu zazní hned dvakrát. (M.B)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno