Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Gang zlodejov po lúpeži unesie auto aj s vodičom. Cestou vezmú rukojemníčku a snažia sa dostať do bezpečia. Vodič sa musí vyrovnať so zlou situáciou, v ktorej sa s rukojemníčkou nachádzajú... (matriosa)

Recenze (38)

darkrobyk 

všechny recenze uživatele

Po delší době jsem spokojen se solidním thrillerem. Syrový psychologický snímek sází na konfliktní situace hlavních postav. Násilí není otevřené, jak bývá u italských filmů zvykem, ale nijak se s ním nešetří. Ubodání, zastřelení, podříznutí, ponižování, znásilnění. Jelikož má film dobrou atmosféru, ani mi nevadilo, že gore efekty byly staženy na minimum. Jasný důkaz, že to jde i bez krvavých fontán, vyhřezlých vnitřností a utrhaných hlav. Větší část se odehrává v autě. Skupina zlodějů přinutí řidiče, vezoucího nemocné dítě, aby je společně s ženou - rukojmím odvezl z města. První konflikty na sebe nenechají dlouho čekat a divák si není jistý, kdo začne umírat jako první. A co s rozvernou a nepříjemně ukecanou řidičkou, která se sama pozve do téhle společnosti? Řešení bylo logické... Cynické zakončení snímku příjemně překvapilo. Ano, svět občas není to nejlepší místo k životu... ()

movie 

všechny recenze uživatele

Mírné zklamání. Celkem originální zápletka, leč Bavové si vybrali několik až příliš přehrávajících herců a hereček, kteří svými křiklavými výkony dost ruší jakýkoliv pokus o atmosféru a Cucciolla a Poli těžko dokážou utáhnout celý film (špatný je například i George Eastman). Ani z technického hlediska žádný zázrak (bodání nožem nebo zásah střelou jsou točeny tak, aby se muselo provádět co nejmíň efektů, krev je nepřirozeně růžová a lá naředěný kečup etc.). Pokud milujete italské thrillery, možná si příjdete na své. ()

Reklama

Lima 

všechny recenze uživatele

Film zajímavý hlavně ze dvou důvodů – je to jeden ze základních inspiračních zdrojů Quentina Tarantina a pak proto, že se ani trochu nepodobá předchozím filmům Maria Bavy, je tu spíše cítit vliv jeho syna Lamberta. Proto se na atmosféru tady nehraje, spíše na stálý strach dvou unesených lidí ze smrti a blíže než k poliziotteschi žánru to má k čistokrevnému exploitation. A to hlavně díky prasárničkám dvoumetrového George Eastmana (scéna, kdy nutí před očima zloduchů ženu močit ve stoje je až fyzicky nepříjemná), explicitní násilí až na jednu jedinou scénu zde není, spíše psychický teror, pramenící z verbálního napadání a neustálého strachu dvou unesených, že se jich bandité později násilím zbaví. Stísněnou náladu navozuje i fakt, že zhruba sedmdesát procent stopáže kamera neopustí vnitřek auta, závěrečná nečekaná pointa je vynikající, ale jinak to větší otisk do divákovi duše neudělá. Předchozí Bavovy filmy se mi líbily více. ()

Bloody13 

všechny recenze uživatele

Mario Bava dal svému synkovi Lambertovi možnost přiučit se v odvětví režie, a přizval si ho k natáčení tohoto silničního thrilleru. Snímek z odnože exploitation si bere to nejlepší z Cravenova debutu, jen les a chatu vyměnil za auto a benzínky. Trojice nebezpečných zlodějů a vrahů ohrožuje při svém útěku ve voze mladou ženu a staršího řidiče a dítětem. Jedná se hlavně o psychologický teror a šílený tlak ze strany špinavých grázlů, kterým kraluje psychopatický zvrhlík George "Antropophagus" Eastman. Sexuální násilí se tu skoro nevyskytuje, a když už, tak pouze okrajově. O krvi a brutalitě to také není. Film má naštěstí rychlý nástup a přesto, že se v něm hodně žvaní, až do překvapivého finále vás nepustí. Rodince Bavů se tenhle thriller docela povedl, Lamberto se tedy osamostatnil a rozjel si vlastní kariéru... ()

Matty 

všechny recenze uživatele

Ve světle Bavových opulentních hororových oper je uplatnění nízkonákladové „tělesné“ estetiky (oškliví, špinaví, zlí, a v detailu) v jeho prvním a jediném thrilleru dvojnásob překvapující (přesnější žánrové zařazení by mohlo být třeba carjacking poliziottesco). Film sice bývá zmiňován jako možný inspirační zdroj pro Gaunery (ačkoli měl oficiální americkou premiéru teprve roku 1998), sám ale zřejmě čerpal inspiraci z amerických feel bad filmů, především z The Last House on the Left (zločinecká banda s jediným racionálně uvažujícím členem, močení pod nátlakem). Bava však jde ve znemožňování identifikace s oběťmi, z nichž si nejvíce psychického i fyzického teroru typicky „užijí“ ženy, ještě dál než Craven (a ještě dál, než šel sám ve svých giallo). Přímočaré řetězení zbytečného násilí, psychopatických projevů a bizarních dialogů završuje extrémně cynický (a celý film zpětně o další vrstvy obohacující) zvrat na samém konci, hořké vyjádření celospolečenské nálady v Itálii 70. let. Namísto stupňování napětí je tenze v klaustrofobním prostoru jednoho auta udržována nepřetržitě, takže jenom čekáme, kdo udělá jakou magořinu. Potěší, že „bavovské“ záběrové kompozice tentokrát neslouží jen potěše oka, ale také k vyjádření rozložení sil, včetně náznaků, že ani oběti nejsou zcela bezbranné. Minimálně v tomto ohledu jde – navzdory exploatační lacinosti, zdání jednorozměrnosti a vysoké nepravděpodobnosti některých situací (neprobuditelné dítě) – o snímek propracovanější než ty, které Bavu proslavily primárně. 70% ()

Galerie (11)

Reklama

Reklama