Klukovský klub Rychlých šípů – Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka – zjistí, že v temné čtvrti Stínadla se cosi děje. Starý kostelník jim vypráví příběh osiřelého zámečnického učně Jana Tleskače, který byl zároveň zvoníkem v kostele svatého Jakuba ve Stínadlech. Tam také za záhadných okolností zahynul pádem ze zvonice. Rychlé šípy podniknou nebezpečnou výpravu na nepřátelské území. Ve zvonici najdou Tleskačův deník, ve kterém chlapec píše o jakémsi svém vynálezu. Jeho plány ukryl v kovovém hlavolamu, zvaném Ježek v kleci. Návod na vysvobození ježka z klece je v deníku podrobně popsán. Kde se však hlavolam nachází, to musejí Rychlé šípy teprve zjistit. Není to jednoduché: ve Stínadlech totiž vládne drsný chlapecký gang Vontů… (Česká televize)

Naghavi

Byl jsem na tom v kině, to mi bylo 13 let a velmi mne to bavilo, protože logicky to bylo v době, kdy jsem znal všechny Foglarovy knížky a četl je pořád dokola, tedy ty nejznámější...Jelikož tento snímek lze srovnávat pouze s původním seriálem, tady hodnotím čtyřmi hvězdičkami jen za to, že zde se tvůrci drželi lépe scenáře... ()

DonFrolimo

Vůbec ne špatné zpracování kultovního románu a to zvláště po stránce dramaturgické. Jelikož na relativně krátkou stopáž dokáže film přesvědčivě odvyprávět všechny podstatné peripetie, přitom zásahy do předlohy jsou rozumné a redukce nijak bolestná. Má to začátek, má to konec, má to hlavu a patu. Druhou devizou filmu jsou dobře vybrané exteriery. Dnes už by se v u nás těžko hledalo tolik oprýskaných fasád, zanedbaných nároží a průchodů. Slabinou jsou herecké výkony, vybrat dobré dětské herce je asi vždy problém, všímám si toho ale teprve teď, jako dětský divák jsem to asi nějak výrazně neregistroval. Jako zastánci klukovské romantiky mi to však výrazně nevadilo ani teď. Podmanivé záběry na pochmurné pavlače, černobílé retrospektivy a honičky v temných uličkách podkreslené lehce strašidelnými varhany to výrazně vylepšují. ()

rigby

Na první pohled se jedná o vizuálně líbivé zpracování, které očima kamery zachycuje temnou atmosféru Stínadel. Bohužel se jedná o velmi povrchní a odtažité zpracování, které nedokáže zaujmout diváka tak, jako kdysi černobílý seriál. Téměř všichni herci mohli být nahrazeni dřevěnými panáky, protože se tak chovají a i tak mluví. Děj je silně zkrácen na nutné minimum. Hrůzu pak dokresluje děsivě dramatická hudba, která tahá za uši a k tomuto příběhu se vůbec nehodí. Ale i tak dávám tři hvězdičky, snad z nostalgie... ()

Logout

Nejsem schopen to úplně přesně popsat, ale ten film se mi prostě nelíbí. Foglarovky mám načtené snad všechny, seriál jsem viděl, ale tohle není ono. A to vůbec nemluvím o tom, že děj který má zjevně pasovat někam do meziválečného období je rámován občasnými pohledy na střechy plné sice starých ale přesto televizních antén. Také auta jezdí jinde než by měla. Říkejte mi hnidopich, ale Rychlé šípy si zaslouží detailnější zpracování. ()

Gormie

Herecké výkony jsou příšerné, to je pravda - dokonce i Matěj Hádek, později skvělý herec, tady hraje hrozně. Film má ale atmosféru, hlavně díky lokacím a hudbě. Objektivně to na čtyři hvězdičky není, ale v roce 1993 na mě silně zapůsobil. ()

Saxos

Prvních několik vteřin jsem si myslel a doufal, že se někomu podařilo loupnout Rychlé šípy. Úvodní koment paráda. A pak konec. Hrůza. Tak jedině Tam-Tam vs. S/Zběrač. Klady: těžko se rozhodnout, asi přiblblá a přerudlá lodička. Zápory: zničení pravého ČR komiksu, asi jako 4lístku i čínského krtka. ()

Skylwalker42

Musel jsem na něj asi po 15 letech znova podívat, abych ho mohl hodnotit. Když jsem byl ještě malý kluk, tak tenkrát se mi moc tato verze Foglarovky líbila.Ještě více než původní černobílý seriál. A ten jsem si také připomněl. No a výsledek? Film má velmi hutnou pravou foglarovskou atmosféru narozdíl od seriálu. A také velmi výbornou sugestivní mrazivou hudbu, která snímku velmi pomáhá. A stále "to tam je" jako před 25 lety, když jsem ho viděl poprvé. Ano, herci jsou trochu mimo.. ale i tak. Souhlasím s nározem, že komu se tento film absolutně nelíbil, tak nikdy asi nečetl Rychlé Śípy. Přesně takové vyobrazení Stínadel si představuji při čtení foglarovek. Škoda, že se snímek nesetkal s úspěchem :( ()

Emperor1

Hodnotím zejména atmosféru prostředí a příběh. Herecké výkony představitelů slavné pětky mi ale moc nesedly. ()

hany83

Atmosféra parádní, Stínadla taktéž, skvělý Losna, ale bohužel to strašně sráží dolů samotné Rychlé Šípy, typově celkem přesní, ale to "hraní", to fakt ne! ()

Crust

Když byl film na začátku 90.let novinkou, pamatuji si, že jsem ho z nějakého důvodu nedokázal dokoukat, oproti stejnojmennému seriálu z konce 60. let mi přišel jaksi příliš umělý, nedokázající úplně vystihnout klukovskou touhu po dobrodružství, místy dokonce až depresivní. Dnes už vím, že za to mohou z části strojené (ač ne vyloženě špatné) herecké výkony a dialogy hlavní herců, ž části práce maskérů - chápu, že inspirací byl i komiks, ale ty umělé pihy a svítivě zrzavé nebo blonďaté vlasy mi přišly směšné už jako dětskému divákovi. A z části také to, že film je ve snaze o vystihnutí atmosféry Stínadel chvílemi až příliš tmavý, temný, šedivý, chladný. Což zpětně nyní oceňuju až jako dospělý divák. V souvislosti s tím, jsem si při porovnání se stejnojmenným seriálem z roku 1969, který byl sice černobílý, ale v dětství mě bavil víc, uvědomil, co je klíčové pro podobný druh pořadu, určeného dětem a mládeži - děj může být bezpochyby strašidelný, napínavý a s hmatatelným nebezpečím - ale stejně byste ho chtěli zažít. Proto mě tehdy chladné, nehostinné a depresivní ztvárnění tohoto filmu nedokázalo v dětství zaujmout - tvůrci totiž nedokázali na svět věrohodně nahlédnout dobrodružnýma klukovskýma očima. Celkově jde ale bezpochyby o povedené dílo. ()

Pepi74

"A my si pro něj do Stínadel..........půjdeme" Jako psát znovu a znovu o nezvládnutí herectví RŠ asi nemá smysl, no alespoň vypadali jak měli. Ale co mě zaráží na této diskuzi je, že většina jedno či dvouhvězdičkových komentářů začíná "Foglara jsem sice nečetl.." a to je ten problém. Tvůrci předpokládali, že divák je odkojený foglarovkami a děj dokonale zná. Čili nemusí všechno podávat po lopatě. Já taky nebudu psát po dokumentu o stavbě vodní elektrárny, že jsem to vůbec nepochopil, protože tam neřekli všechno. A dál - po shlédnutí filmu jsem si pustil dva díly původního seriálu. Zde ho každý vyzdvihuje, jaký je to rozdíl. A ano, RŠ mluví jak jim zobák narostl ale to je tak vše. Chození kolem jednoho studiového domu simulujícího Stínadla, Širokko co se málem přerazí na schodech a ten Dušín..ale to patří spíš pod zmíněný seriál. Prostě některé recenze mi připadají jako Macháček, když slyší poprvé instrumentálně hymnu... ()

PTuranyi

Dobre natočená adaptácia kultového dobrodružného foglarovho príbehu o tajomnom artefakte. Produkcia je technicky dobrá, snaží sa vytvárať napätie a tajomnú atmosféru prostredníctvom nočných scén v svetle bateriek a tajnostkárskym tónom hlasu rozprávača. Žiaľ jej snaha vychádza akosi naprázdno. Rozprávaniu možno chýba väčší spád. Mladí herci sa snažia a s ohľadom na ducha doby príbehu im to celkom dobre ide. Výsledok je tak síce vizuálne dobrý ale za srdce ma nechytil. 65% ()

lumtr

Naprosto souhlasím s Dassem. Nejenže se nedá o příbižení ke knize ani mluvit, ale i původnímu Československému seriálu toto dílo nesahá ani ke kotníkům a to ve všech směrech. ()

badajajuak

"Koho volíš, Losnu nebo Mažňáka"? Ále třeba bahňáka..." Až na velmi slabé herecké výkony celkem zdařilá kopie Foglarovy knihy. ()

dawexx

Je to rozporuplný snímek. Na jednu stranu Petr Kotek věrně zfilmoval předlohu Jaroslava Foglara (mám dojem, že snad i dialogy jsou přímo z knihy) a ztvárnil velmi dusnou atmosféru prvorepublikové Prahy (ovšem jestli taková Praha opravdu dřív bývala, tak bych se tenkrát skoro bál v ní bydlet) a hudba ve fimu je přímo brilantní, obzvláště temná bezeslovná píseň Vontů. Na druhou stranu se mohl vyvarovat několika celkem hluchých míst, které film zbytečně zpomalují a jak už tady bylo několikrát řečeno, obsazení mladých herců mohlo být výrazně lepší. V porovnání s dětskými rolemi kupříkladu v Obecné škole nebo Bylo nás pět se tihle hoši moc nepředvedli. Ale film jako celek stále stačí na čtyři hvězdy, protože mám pro něj jistou slabost. Dokonce takovou, že ho mám na DVD, i když to oficiálně na DVD nikdy nevyšlo:-) ()