Klukovský klub Rychlých šípů – Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka – zjistí, že v temné čtvrti Stínadla se cosi děje. Starý kostelník jim vypráví příběh osiřelého zámečnického učně Jana Tleskače, který byl zároveň zvoníkem v kostele svatého Jakuba ve Stínadlech. Tam také za záhadných okolností zahynul pádem ze zvonice. Rychlé šípy podniknou nebezpečnou výpravu na nepřátelské území. Ve zvonici najdou Tleskačův deník, ve kterém chlapec píše o jakémsi svém vynálezu. Jeho plány ukryl v kovovém hlavolamu, zvaném Ježek v kleci. Návod na vysvobození ježka z klece je v deníku podrobně popsán. Kde se však hlavolam nachází, to musejí Rychlé šípy teprve zjistit. Není to jednoduché: ve Stínadlech totiž vládne drsný chlapecký gang Vontů… (Česká televize)

BačaXXX

špatní herci (věkově ale perfektně seděli na postavy z knihy), zato výborná atmosféra, úzké uličky Stínadel, ta hudba a syrový styl vyprávění, dělají z tohoto filmu něco vyjímečného. Normálně bych hodnotil třema *, když si ovšem vzpomenu na hlas Petra čepka v úvodu a bezeslovnou písen vontů, musím hvězdičku přidat. ()

haWranka

Herecky absolutní hrůza. Scénář se sice vcelku věrně drží knižní předlohy, ale tady je to až na škodu, když nerehci prkenně vykřikují slova jako "himbrajs" a podobě. A atmosféra se mě nijak zvlášť nedotkla, rozhodně ne tolik, jako u starší verze. ()

divjak

V dobe, keď sa film vysielal tak vo mne vyvolal pekne nepríjemný strach. A to už som mala najznámejšie Fogralovky prelúskan - o komiksoch ani nehorovím :) ()

ChickenPate

Kvalit Rychlých šípů jak je znám z knih to nedosahuje, ale úplně bych tento film neshazoval. Záběry na staré domy podbarvené hrou na varhany jsou výborné. ()

swiss

Ve srovnání se seriálem z šedesátých let je to slabé, herci jsou nemehla a vůbec, chudák Jestřáb... ()

Psycho.R

V době vzniku jsem na zom byl se zakladkou v kině a nelíbilo se mi to. Ted po mnoha letech jsem Záhadu shlédl a byl jsem mile překvapen, napinava atmosféra, hudba, snaha a nápaditost. Asi jsem k tomu musel dozrát. ()

Homodej

Použil bych neurazí, nepotěší, ale v případě takové klukovské klasiky je všechno, co nepotěší, zároveň urážející. Herecké výkony film jednoznačně ničí, Mirek Dušín je k pláči, Jarka Metelka je prostě divný. Trochu to pozvedává občas dobře vystižená atmosféra Stínadel. Pokud srovnám se seriálem, počkat... To nejde, ten je uplně někde jinde. ()

Parm1

Oproti seriálu velká slabota, přesto pořád koukatelné, i když škoda, že film nepobral spoustu děje. ()

Mik_e

Film téměř s hororovou atmosférou, kterému se nějakým způsobem podařilo dost přiblížit krásnému knižnímu originálu. Tvůrci skvěle vybrali místa natáčení a díky nim Stínadla skutečně znovu ožila, tolik připomínajíc Foglarovu čtvrť plnou starých domů, temných zákoutí a dvorků. Sledovat pomalé záběry na starobylou čtvrt, se skvělým hudebním doprovodem Maláskovým a temným hlasem vypravěče..to je něco. Herci hlavních rolí neurazí ani neoslní, vyčnívají jen Matěj Hádek v roli Losny a pak představitel Jana Tleskače, už nevím kdo ho hrál. Nicméně právě záběry s ním, natočené záměrně na nekvalitní černobílý film, jsou melancholické, mrazivé a bezesporu patří k tomu nejlepšímu z celého snímku. Když tolik chvály, proč ne plné hodnocení? Kromě faktu, že mladí herci skutečně nejsou žádné hvězdy, je to právě depresivnost celého filmu. Člověk se nezasměje ani jednou, jen kolísající napětí..Já Záhadu hlavolamu viděl zhruba dvakrát v životě, ale pamatuju si jí skoro celou, to prostě není normální..:) Ale už musím končit, někdo jde sem nahoru. Kdo to je? Asi kostelník.. ()

Ergon

Po shlédnutí seriálu z roku 1969 mi film přijde dosti velkým zklamáním. Chybí tajemno, dobová atmosféra, nález Vontské kroniky, flashbacky do minulosti Vontské organizace a hlavně Široko, což jsou dost klíčové prvky. Naopak chválím zapojení Bratrstva kočičí pracky. Kdybych nečetl knihu, která pro mně byla srdcovou záležitostí, hodnotil bych za **. ()

crackonosh

Lehce nadprůměrný foglarovský epos s geniálním Čepkovým hlasem, fantastickou hudbou a místy vynikající atmosférou. Trochu prkenné herectví většiny dětských protagonistů (vyjma Hádka) a celkově okleštěná a zmatečná struktura vyprávění kazí jinak obstojný filmový kus. V každém případě se mi tato verze zdá povedenější než nekriticky přijímaná televizní verze z šedesátých let. Kupodivu se mi dnes líbí Kotkův film víc než před dvaceti lety, kdy jsem ho viděl poprvé a zanechal ve mně rozpačitý dojem. ()

Bukiet

V protikladu ke starému televiznímu seriálu, kde krome Dušína byli všichni kluci fajn, je to tady přesně naopak. ()

Uhura

Možná že jsem zaujatá, protože tenhle film byl jednou z mých videokazetových pohádek v dětství, ale přestože je to film nechutně naivní a postavy jsou nechutně černobílé a dialogy jsou nechutně stupidní, přesto to je neuvěřitelně napínavé a má to skvělou atmosféru. Stínadla jsou naprosto přesná. A příběh Jana Tleskače a tajemného M je obzvlášť strašidelný. A protože jsem Foglara jako malá žrala, užívám si tenhle film dodnes. ()

Marty_v.S.

Videl jsem to opet po letech, naposledy v kine na letnaku .. hudba paradne kresli atmosferu stinadel. Nekterý hlášky typu "jaká roura?" jsou nezapomenutelný ;) ()

PB2

4*. A možná bych tomu dal i 5*, ale nechci moc vyčuhovat z davu. Příběh je skvělý a atmosféra ještě lepší (což by měla, když už točíte něco, co zná každý). Samozřejmě je tu klasická spisovná mluva (asi) 30 let, ale s tím jsem neměl problém. Hudba je výborná, perfektně dotváří atmosféru spolu s některými záběry. Jenom ze začátku je občas(asi 2x) trochu divná, a Losna vypadá jako někdo, kdo se bojí vyjít na ulici, ne jako budoucí Velký Vont. ()

w15

Pečlivě budovanou atmosféru temných a tajemných Stínadel sráží nepřesvědčivé herecké výkony. Výborná kamera ani atmosférická hudba to nezachrání. ()

Stanix

Pamatuju se, že tenkrát v naší rodné hroudě po premiéře jsme si o filmu dost povídali, protože byl točen mimo jiné i u nás v Olomouci (vchod do Stínadel). Co se jednoznačně povedlo byla hudba, naproti tomu herecké obsazení je přímo katastrofální a patrně největším omylem bylo obsazení Metelky. Foglarův příběh o ježku v kleci je ovšem tak skvěle napsán, že i zfušovaný film se dá v klídku shlídnout. ()