Klukovský klub Rychlých šípů – Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka – zjistí, že v temné čtvrti Stínadla se cosi děje. Starý kostelník jim vypráví příběh osiřelého zámečnického učně Jana Tleskače, který byl zároveň zvoníkem v kostele svatého Jakuba ve Stínadlech. Tam také za záhadných okolností zahynul pádem ze zvonice. Rychlé šípy podniknou nebezpečnou výpravu na nepřátelské území. Ve zvonici najdou Tleskačův deník, ve kterém chlapec píše o jakémsi svém vynálezu. Jeho plány ukryl v kovovém hlavolamu, zvaném Ježek v kleci. Návod na vysvobození ježka z klece je v deníku podrobně popsán. Kde se však hlavolam nachází, to musejí Rychlé šípy teprve zjistit. Není to jednoduché: ve Stínadlech totiž vládne drsný chlapecký gang Vontů… (Česká televize)

moorks

Od tohoto filmu jsem hodně čekal. Foglarova předloha je prostě pro filmaře šance na obrovský kasovní trhák. Výsledek je tento film,který se prostě nepodařil. Jak je kniha skutečně napsaná, tak je film skutečně neskutečný...tak zase můžu čekat až se někdo opět pokusí Foglara zpracovat. ()

Drky

Já nikdy knihy nečetl, ale Foglarovky byly vyjímkou, takže, když jsem zjistil, že po dlouhé době dávaj Záhadu Hlavolamu, tak to pro mě byla jasná volba. Zde uváděná prkennost a topornost, kde jste ji viděli? Vždyť herci byli kluci a já za mlada taky nikdy nějak nehrál a neexceloval, pro mě byli přirození. Byli dokonalou kombinací s neuvěřitelné poutavou hudbou a vypravěčským umem Petra Cepka. Vyobrazení Stínadel paráda, temné zákoutí klukovské party, které spolu soupeří o každou část města, tajemná záhada ježka v kleci. Byl to prostě klukovský svět. Hodnocení 4* a 75%. ()

Severus007

Nejhorší na celém filmu jsou herci. Prkenní mládenci, kteří jen odříkávají naučený text, navíc Jarka má knírek, což mi přijde taky dost divné. Napětí vytvoří jen pohyby kamer, ale i to mi přijde dost laciné. Hudba vcelku o ničem, i když špatná vysloveně není. Vontové v kožených bundách vypadali spíš jak z filmu o pouličním gangu, čili má představa o Stínadlech vzala za své po deseti minutách. Další velkou chybu spatřuji zejména v tom, že tvůrci se na jedné straně snažili zachovat mluvu z foglarovek a na druhou stranu postavy a děj zasadili do současnosti. Jediné pozitivum spatřuji ve vypravěči a v postavě Mirka Dušína, který byl asi jediný, kdo mi tam nevadil. Narozdíl od seriálu z šedesátých let, ve kterém byla představitel Mirka velký omyl. ()

reccal

"Herecké" výkony jsou opravu z doby kamenné, ale film se předlohy drží více, než věrně. Temná atmosféra, nervydrásající varhany a všudypřítomné napětí leckdy příšerné dialogy a toporné výkony aspoň trochu mírní. Třetí hvězda za nostalgii k Rychým šípům, jejichž komixy - a zejména pak tuto "trilogii" Záhada hlavolamu - jsem hltala mnoho let. Škoda, že se film týká pouze první části..... ()

ohinek

Obávám se že pro autentické zpracování je třeba udělat paradoxně něco víc, než jen nechat herce opakovat celé pasáže z knihy. Kdo četl, tak navíc ví, že ten příběh byl fakt uvěřitelný, kdežto tady to působí vyloženě směšně, že by takoví kluci svedli něco podobného. Na druhou stranu Stínadla byla vyobrazena perfektně, o tom žádná, osobně se o starou prahu hodně zajímám a ty záběry z křivolakého stínadelského bludiště byly perfektní. ()

ELDoctorow

Mal som čo robiť, aby som to vôbec dopozeral do konca a od cca 20 minúty som s chuťou vypnúť to musel bojovať už naozaj všetkými silami, ktoré má moje príťažlivé telo k dispozícii. Úplne tomu chýba hravosť detského dobrodružstva a berie sa to až trápne vážne. Humoru tu nenájdete ani stopové prvky, je to nuda od prvej po poslednú sekundu. Literárnou predlohou som, podobne ako – našťastie - Foglarom, nedotknutý, no ak toto nie je len veľmi zlá a nepodarená filmová adaptácia tak vďaka môjmu literárnemu anjelovi za to. ()

veronika.dm

Do dneška moje citová záležitost z dětství. Ponurá romantická atmosféra, skvěle mrazivá hudba, soudržnost vontů, tragédie a celým příběhem provázející tajemství. Toť vše mě vždycky úplně přikove před televizi. Ten film prostě miluju,stejně jako všechny jeho představitele :-) ()

zeromen

Na rychlých šípech, jsem vyrůstal a časopisy jsem hltal jedním dechem. Ale to co jsem vyděl novou verzi z roku 1993 mě docela zamrzelo. Myslím že to mohly na točit mnohém líp. Není na seriál, ten aspoň za něco stál. Tohle je opravdu děs a bída. Tři hvězdy jen za snahu a to si myslím že je moc. ()

Agnostik

Hezky natočené,film se drží pěkně pevně své předlohy tak proč něco vymýšlet navíc a tak riskovat zkázu originálního příběhu.Přes všechny slátaniny a spoustu filmových kopií různých předloh ve filmovém světě, je tato verze velmi povedená.Moc se mi to líbilo. ()

datel13

Pár dní jsem kamarádům a kamarádkám vykládal, že mám v Regiojetu rozkoukanou kolorovanou verzi „ty stary Zahady hlavolamu“, nez jsem zjistil, ze jde o uplne jinej film z mnohem pozdejsi doby nez byla nepochopitelne precenovana „klasika“ s Triskou v roli Široka a s přestárlými Rychlymi šípy a Romanem Skamene v roli Cervenacka. Na svoji obranu musim rict, ze me zmatla (ne)kvalita tyhle novejsi verze, která svoji pomalosti i barvami skutecne pripomina kolorovanej kousek z roku raz dva. Praha jako Stinadla, to vazne nic moc, na druhou stranu zabery z Rozdelovaci tridy (mozna ze studia?) byly vynikajici, stejne jako protahly ksichty zlych Vontu, kteří navíc nosi frajersky kozeny bundy, zatímco decka z Druhy strany mají barevny svetry a neforemny cepice. Rychly sipy jsem jako malej naprosto zboznoval, proto se daji jen tezko odpustit urcity přehmaty pocinaje zminenymi vecmi a konce nesympatickými Rychlymi sipy, kteří se nejen k sobe nechovaji jako kamaradi na život a na smrt jako tomu je ve foglarovsky predloze, ale chovaji se podrazdene, arogantne.. a k tomu deklamuji toporny knizni hlášky. Proč tomu teda davam solidni tri z peti… no jasne, protože Foglar a protože Stinadla, a protoze my detstvi se dost zmenilo, co mi rodice dali první komiks o nejakejch klucich, co mluvi prehnane slusne a prozivaji ruzny dobrodruzstvi. A vůbec na tom nemeni, ze Rychly sipy jsou zaroven i suprove parodovatelnej materiál – ostatne svyho casu jsme se ségrou kreslili vlastní komixy, kde Rychly sipy mluvi sproste, poslouchaj soudoby popovy cajdaky, bali holky a delaji si kozy z Bratrstva, který bydli v popelarne za mestem. ()

the_weaver

Pozerať tento film je ako kupovať si mikinu Adidas na vietnamskej tržnici. Dostanete totiž len napodobeninu, nie originál. Áno, sú tam Rychlé šípy aj Bratrstvo kočičí pracky, nechýbajú ani Losna s Mažňákom, ale aj tak to nie je ono. Cez to šušťanie papiera totiž dialógy ani nepočuť, interakcie chlapcov vyzerajú, akoby šimpanzi v ZOO hrali ochotnícke divadlo podľa Foglarovej knižky. Pár scén je vyslovene zdĺhavých a potom neostane čas na vysvetlenie, prečo sa zrazu na električkovej trati mláti asi stovka šimpanzov, pardon, chlapcov. Banánikom na torte je scéna Tleskačovej smrti. Na začiatku filmu kostolník hovorí, že Honza zvonil a v tom zvonenie predčasne prestalo; avšak v samotnej scéne vidíme, že Honza si miesto zvonenia píše denník, od čoho ho vyruší majster, ktorý ho následne zhodí z veže. Chceli tým snáď tvorcovia naznačiť, že kostolník je už senilný a konfrontovať ho so skutočnosťou?↵  Na druhú stranu treba uznať, že film obsahuje aj viac než malé množstvo napínavých momentov, čo sa ale od Foglarovky čaká. Čiernobiele spomienky na minulosť sa tiež vydarili, okrem strašne detinského Tleskača. Tiež kvitujem podprahové odkazy o význame investigatívnej žurnalistiky (Rychlých šípov) a najmä o dôležitosti rýchlej publikácie zásadných noviniek pre úspech novín (Tam-tamu). Napriek tomu sa nemôžem zbaviť dojmu, že ide o atrapu, a preto by sa táto verzia mala volať skôr Záhrada hlasolamu. ()

Slepejsek

3/4 filmu se ztrácí ve tmě a stínu - tajemno to nevytvoří a navíc se tam někde ztrácí i foglarovský duch. Když k tomu přidám toporně dřevěné herce a cca polovinu dialogů, včetně scén jako honění Bohouše v zahradě za klubovnou, je mi skoro do breku. Film drží nad vodou základní dějová osa (ta je bohudík natolik silná, že ani filmaři ji nedokázali rozmělnit) a retroscény s Janem Tleskačem (tady naopak před autory smekám). ()

Prochazka19

Petr Kotek měl zkrátka smůlu, protože – jak si dobře pamatuji – dobová filmová kritika jeho film doslova „rozcupovala“, snímek nevydělal tolik, kolik se čekalo a na další pokračování už režisér nedostal peníze (poté natočil už jen pár televizních filmů, tematicky zcela odlišných). Tehdejší filmoví kritici totiž tento film posuzovali pod dojmem sice zažitých, nicméně poněkud zkreslených představ, které o Záhadě hlavolamu vytvořil stejnojmenný – a podle mého názoru velmi nezdařilý – televizní seriál z roku 1969. Na filmu se snažili hledat kdejaký nedostatek (namátkou – vadilo jim, že někteří starší vontové nosí kožené bundy – prý „Kde by na ně vzali?!“), a přitom jim jaksi uniklo, že Kotek se – na rozdíl od Bočana – poctivě držel literární předlohy, což na filmu ocenil i sám spisovatel Jaroslav Foglar (mimochodem jeden z mála, který ve své době hodnotil Kotkovo zpracování pozitivně a mnohem lépe, než starší zpracování seriálové). Také při výběru herců měl Kotek šťastnou ruku, a to i v případě vedlejších rolí. Celkově film patří k tomu lepšímu, co v 90. letech v žánru pro děti a mládež vzniklo. A podle mého názoru to byl zároveň také poslední český film v daném žánru, který za něco stál. ()

Hombre8

Určitě se nedá říct, že to není dobré. Ale srovnávání s původním seriálem, byť nízkonákladovým a v podstatě celým natočeným ve studiu, se neustále neodbytně vkrádá do mysli a tento film prostě prohrává. Chybí atmosféra, tajemno a ani zahrané to není zdaleka tak dobře jako starý seriál z roku 1969. Ty devadesátky byly pro český film krušné. ()

bernau84

bohužel to herci totálně zničili.... sice je to furt nejlepší film/seriál o rychlých šípech ale musím se opakovat - ti herci... skvěle navozená atmosféra stínadel - temná kostelní hnijící voda - vypravěč Petr Čepek .... ale ti herci.... ()