Za přezdívkou Mrkáček se skrývá chlapec, jehož rodiče se právě vrátili z Jižní Ameriky. Mrkáček Čiko je maminkou hýčkaný, nervózně mrkající chlapec, zneurotizovaný přecivilizovaným prostředím a po návratu z ciziny se těžko zařazující do všedního života. Až za pomoci svých nových kamarádů objevuje krásný svět přírody, odhaluje tajemné kořeny života dávné minulosti a konečně se cítí volným, přirozeně a štastným. Zbavuje se dokonce i svých neurotických projevů. (oficiální text distributora)

vitekpe

Podprumerny detsky film s nesympatickym hlavnim hrdinou. Na druhou stranu je tam krasna Marie, takze prezit se to nejak dalo... P.S.: v prvnim zaberu opet famozni IL62... 2+ ()

velkyvezir

Nerozumím nízekému hodnocení ostatních, protože tento film je klasikou mezi dětskými filmy 80. let. Kombinuje městský život s jeho touhou po dobrodružství, která je tu realizována onou akcí Doba kamenná. Film má tempo, pro děti pak úměrnou délku, prostě klasika. Nedávám plný počet jen proto, že nejlepším dětským filmem zasluhujícím pět hvězdiček je pro mne Pětka s hvězdičkou (nomen omen). ()

wosho

Nechápu tady tak nízké hodnocení. Vím, že většina českých filmů je silně drcena kritikou. Ale opravdu nevidím na tomto příjemnén dětském filmu nějaký silný neduch. Film vyprávý příběh o přátelství dvou zprve odlišných kluků příjemným a nevtíravým způsobem a dodnes si pamatuji, jak se mě jako malému líbil. Nevím sice, jak na něj budu reagovat, až jej spatřím v dospělosti. Ale rozhodně nebyl nudným a pitomým. Největším problémem je to, že kvalitní dětský film se musí libit nejn nám, ale i dětem. A to, v mém případě, Mrkáček Čiko splnil. ()

Brejlil

Mám k tomuhle filmu mírně sentimentální vztah, protože jsem běhal v komparzu mezi dětmi, nadšeně vítajícími prázdniny, a za jedno odpoledne si tak vydělal 150 Kčs. Neskutečná suma pro desetiletého kluka. Nikdy jsem se ale v té scéně nenašel, asi mně vystřihli:-) No, jinak je to film pro děti, který značně zastaral. ()

brumbrum

Pekne ;-). Pre decka i pre dospelych - a ono doba je hadam jedno, kto sme tam zili a kto nie, ved dnes je to totalne to iste.. decka uspesnych managerov, mrkacikovia, ktore pri navsteve mamicky zacnu hladat kravatu a dostanu tik.. Ta message je i dnes velice aktualna a zlatokopky cakajuce na bicykel zavidiace decka sa dnes slepacia presne tak, ako vtedy. Ibaze my sme si uzlovali cervenu satku a dnes vypaplani mladi zeru hamburger s energy drinkom. Inak to zostale rovnake, len ta satka bola menej zdraviu skodliva akosi. ()

MickeyStuma

Vlastně se jedná o letní dětský dobrodružný snímek odehrávající se ve skalách, který by dnes mohl být pro organizátory letních táborů i inspirací. Doba kamenná, s tím spojené hry a poznávání nádherné přírody. Psychologický motiv hlavní dětské postavy je pro dětského diváka spíše těžkopádný, ale v daném příběhu o jeho poznání věcí, které nikdy na cestách se svými rodiči nezažil, je nutností. A aby toho nebylo málo, máme tu i hon na vykradače hnízd, takže i menší kriminální motiv. Příběh také hlavně ukazuje nádhernou dobu, kdy si děti léto užívali bez nutnosti vlastnictví smartphonů, tabletů, MP3 přehrávačů atd. Příběh plný dětských úsměvů a touhy něco prožít za hudební podpory Petra Hapky. Myšlenkově se snímek Věře Plívové-Šimkové vydařil. ()

GIK

Vynikající dvojník Tomáše Holého Jakub Štěpán v roli Šmatly. Děj ve městě za 2 (nepřesvědčiví Olmer a Málková), v přírodě za 4. Průměr 3. Napínavé sledování tajemného vykradače hnízd dravců Ivana Vyskočila. Krásná Marcela Peňázová. Přísný, ale spravedlivý strážce lesa Pavel Nový. Příroda nakonec jasně převažuje, takže celkem za čtyři. ()

anitae

Klasický český film, sympatičtí kluci, Čiko se zvláštními rodiči, letní tábor, s padouchem Vyskočilem. ()

honzic

Krásná příroda, hudba, pěkné dětské téma, jen to zpracování chtělo trochu zlepšit a kamera taky mohla být lepší. Hodnocení: 55 % ()

Muf911

Nesmrtelná hláška: Večer brejlovec, ráno slepejš. Po čase příjemné připomenutí, ale nic světaborného ten film není. ()

Peabody

Docela závidím tehdejším dětem, protože dneska by takovýhle tábor asi měl problémy s hygieniky, bezpečností dětí a sotva by si někdo troufl ho udělat. Hudba je vynikající, Michal Nesvadba tragický jako obvykle, tehdy se ještě snažil prosadit se ve filmu, Daboval ho zjevně Ondřej Havelka, ale ani to celkově jeho výkon nevylepšilo. Zvláštní, protože přitom se práci s dětmi věnuje a nemůže v ní tedy být tak špatný, jako v herectví. ()

FireFox

Trochu divný. Mrkáček mi vždycky připadal jako by přiletěl z vesmíru. Jinak námět dobrej, atraktivní prostředí. Já myslím, že pro děti je to v pořádku ()

KITTbx

Tehdá jsem se teda nenudil, první kulaté za mnou a v té době, to rozhodně nebylo smetí. Jo hlášku "kokíto" jsme pořvávali celkem dlouho :-) ()

JARDAHONDA

Snímek vypráví lyrický příběh přátelství dvou chlapců a psa, kde desetiletý Roman žil několik let s rodiči v Latinské Americe. Tam byl jeho otec uznávaným diplomatem. V zahraničí ho učila afektovaná matka a její přehnané nároky zasáhly chlapcovu sebedůvěru. V Čechách se Roman velmi obtížně zapojuje do kolektivu a získává přezdívku Mrkáček. Vše se ale začne měnit na neplánovaném pobytu v přírodě s dětským oddílem. To jen ke krátkému úvodu. Renomovaná autorka filmů pro děti spojila ve svém snímku Mrkáček Čiko dvě závažná témata : vztah člověka a přírody a problematiku nesprávné výchovy, jež má neblahý vliv na dětskou psychiku. Myslím si, že tento film se nemá za co stydět, u mě spokojenost **** ()

janejudyjune

Věra Plívová-Šimková - moje favoritka mezi režisérkami a scénáristkami dětských filmů. Příběh trochu zvláštní. Myslím si, že některé děti budou mít problém s pochopením. Mrkáček mi byl nesmírně sympatický. ()