Jak se irský mladík bez budoucnosti stane součástí anglické šlechty 18. století? Odpověď Barryho Lyndona (Ryan O’Neil) je stručná: jakýmkoli možným způsobem! Barry je snaživý žadatel o ruku, účastník soubojů, pobuda, voják v Sedmileté válce, flamendr, špión i falešný karetní hráč – to jsou jeho zastávky na cestě nahoru za bohatstvím a postavením v této přepychové filmové verzi románu Williama Makepeace Thackeryho natočené Stanleym Kubrickem. Pro zvládnutí tohoto nádherně vystavěného a úskočně satirického filmu se Kubrick nechal inspirovat díly malířů té doby. Kostýmy i scény byly pečlivě vyrobeny v dobovém stylu a pro natáčení interiérů i exteriérů v přirozeném světle byly vyvinuty novátorské čočky. A výsledek? Barry Lyndon přetrvává jako zlomový film, který přenáší historické období na filmové plátno tak živě, jako žádný jiný film před ním ani po něm. (Magic Box)

maeb

Jestliže Kubrickovy filmy jsou všechny označované za perfektně natočené, tak opravdu nevím, jak lze popsat Barry Lyndon. Protože tohle je prostě paráda, film, který snad nemá v historii obdoby, co se týče preciznosti zpracování, dokonalost sama. Každý, ale opravdu každý záběr je do nejmenších detailů promyšlený. Speciálně zaujme hra se světlem, záběry při svíčkách a až kýčovitě nádherné obrazy krajiny. Děj, sledující vzestup a pád Redmonda Barryho v tehdejší společnosti, je jaký má být - dramatický, poutavý, hlavně zpočátku velmi vtipný, ke konci pak velmi smutný. Kubrick měl (skoro) vždy ve svých filmech vynikající herce a i tady měl velice šťastnou ruku. Hlavně charismatický výkon Ryana O'Neala je skvělý. Bohužel ale musím na druhou stranu říci, že i když skoro všem Mistrovým dílům je vytýkaná zdlouhavost (z čímž zpravidla nesouhlasím), u Barryho Lyndona na tom kus pravdy je. Přece jenom tři hodiny jsou tři hodiny. ()

pepino

Velkolepý výpravný epos o vzestupu a pádu jednoho mladíčka pod režijní taktovkou mistra Kubricka. To jak dokázal přetvořit Thackerayovu předlohu je opravdu mistrovský výtvor. Skvělá výprava, výborná kamera, mistrovská hudba a vynikající herecké výkony dělají z Barry Lyndona něco, co se jen tak nevidí. Celé 3 hodiny, které film trvá mi uběhli jako ještě nikdy. Kdosi tu napsal že ten film je dlouhý ale že ho slupl jako malinu. S tím naprosto souhlasím. Hlavní hrdina mi v něčem trochu připomínal Forresta Gumpa.Hlavně tím, že se během docela krátké doby stal z nikoho NĚKÝM. Doporučuju všem shlédnout. Stanley Kubrick mi opět ukázal, co to znamená natočit mistrovský film ve všech ohledech a bez nejmenších chybiček. Díky Stanley !! ()

Spectacle

Zpočátku jsem se obával stopáže, ale kupodivu jsem osud Redmonda Barryho dokázal sledovat celé ty tři hodiny, aniž bych nějak trpěl. Je to prostě skvostně vyprávěný příběh, po kubrickovsku promyšlený do nejmenšího detailu. I když chápu, že ne každý zkousne tempo filmu. ()

herrbierer

Pro mě rozhodně nejdokonalejší historický film všech dob. Už jen proto, že ostatní historické filmy jsou v podstatě pohádky - tu historicky přesné, tu méně, ale hlavně aby tam byla akce a romantika. Barry Lyndon je o něčem jiném. Je to především příběh člověka, který se v nesnadné době snaží se prosadit. Nedělá to sice většinu času příliš čestně, ale jako většina kubrickovských postav není černobílý, a tak mu nakonec fandíte. Se svými postavami se ostatně Kubrick jako obvykle ani trochu nemazlí, takže si náš hrdina projde trnitou cestu k nikterak světlému konci. Kubrick je skutečně génius (a Ryan O'Neal Pan Herec), takže na konci filmu máte pocit, že jste s hlavním hrdinou opravdu prožili celý jeho život. Nikterak snímku neubližuje ani stopáž - za celou tu dobu jsem se ani na chvíli nenudil a popravdě řečeno si nedokážu představit, že by se byť jen jedna jediná scéna měla vystřihnout. ()

Asdas

S Kubrickom má divák vždy istotu ,že nevstúpi do tej istej rieky . Zaujímavý a paradoxne nie nudný film. ()

J*A*M*B*O

Od Kubricka som čakal väčší nárez, ale Barry Lyndon bol film ako šitý na mieru. Nebol ani veľmi napínavý a nebol to ani jeden z tých emocionálnych trhákov, ale chýbalo mi tam niečo. No proste, mne sa to ku Kubrickovi ani veľmi nehodilo, oproti jeho ostatným dielam to bolo trochu divné. I keď viem, že obdivujé bojové filmy, nevyužil celý potenciál filmu. Dávam 710 bodov. ()

iz67

Úžasná forma (rytmus, hudba, ...); můj problém je děj; resp. chvíle, kdy se z objektu (Barry) stane subjekt. Barry už není vláčení dějinami, ale vláčí sám, ale proč? Možná mi chyběly titulky, ale spíš mám pocit, že tenhle hlavní dějový zvrat nestál Kubrickovi vůbec za úvahu. Proč mám koukat na kudrlinky banalit, když taková zásadní změna není ani pojmenovaná natož vysvětlená. No a pak už to všechno sviští bez ladu a skladu - rodinné finance, dopředu nesympatický nevlastní syn, který si musí udělat svoji čítankovou sviňárničku, nebožka s bolestí v srdci podepisující šek na doživotní rentu, atd. Na konci chyběla už jen režisérova střeva omotaná kolem divákova krku - škoda. ()

Doutas

Nepopsatelný filmový zážitek. Kubrickovi se podařilo zachytit esenci té vytříbené elegance, se kterou se pojí romantické představy o životě šlechty v 18. století. Opojný vizuál, nádherná hudba, bohaté kostýmy, afektované dialogy pronášené s dokonalou bravurou perfektně vybranými herci – to vše dotváří dobovou mozaiku, na níž se odehrává neuvěřitelný příběh Barryho Lyndona, jehož pomalé tempo dává čas vychutnat krásu každého obrazu. ()

gicous

Historická satira, která nezůstane dlužná ničemu a nikomu. Zesměšňuje členy dobové aristokracie, armády a neuteče před ní ani jediný člen cirkve, jež ve filmu hraje, stejně tak jako hlavní hrdina Barry Lyndon. Šlechta je ve své povrchnosti, povýšenosti a farizejství, s nimiž je Kubrick nemilosrdně šlehá odpudivě zbabělou sebrankou zbohatlíků, kteří za svůj život neučinili nic užitečného nebo smysluplného. Důstojnici armády mají v tomto nelichotivém panoptiku podobně vysluněnou pozici jako aristokracie. Přinejmenším ve zbabělosti si mohou obě strany podat ruce. A co kněz? Ten se stará o své ovečky velice pečlivě a zejména pak o paní Lyndonovou, kterou v její bolesti usilovně podporuje a pěstuje v ní tak pocit viny, rozdírající zhnisané duševní rány do stavu absolutní duševní letargie. Samotný Barry je hlavní tragickou figurkou celého příběhu. Ambiciozní, mladý, silný pacholek, jehož cílem je dostat se do vyšší společnosti. Kdo z mladých by pohrdnul podobnou volnou vstupenkou do světa peněz, bezstarostnosti a nevázaného života. Až když se tam ale Barry dostane, tak zjistí, že to všechno je jenom laciné a prázdné pozlatko. A tak se upne na syna, na bezelstnou lásku, která dokáže naplnit mužské srdce jako málo co v životě. Jenomže osud si s Barrym ještě pěkně pohraje a zanechá mu na těle a duši jizvy, které si ponese ještě dlouho poté, co jako diváci opustíme jeho životní cestu. Mistr Kubrick oživuje nástěnné dobové obrazy v dokonalé souhře hudby, obrazu a barev. Barry Lyndon obsahuje všechny trademarky, které z Kubricka udělaly legendu a nedostižnou postavu světové kinematografie. Je pravda, že film je možná až příliš dlouhý. Nicméně každá scéna tam má své místo a dokonce i ten neúnosně dlouhý souboj na konci by byl neúplný v jiné podobě, než v jaké je ve filmu. Každá scéna, každý herec, každý pohyb kamery, vše je perfektní a bez kazu. Dokonalé filmové dílo, které bude oslovovat další a další generace. 9/10 ()

Boudyy

Tenhle film, stejně jako spoustu ostatních od Kubricka, předchází pověst. Tentokrát pověst o utahaném, přeceňovaném. Já však dostal perfektní komorní historický film se spoustou napětí, souvislého a poutavého děje, který v mých očích dostál všem cenám Akademie, jež zachvátil, hlavně tedy výpravy a kostýmů. Kubrickovo vizuálno v mnohých scénách nahrazuje netendenční delší sekvence, tentokrát slušně natočená i akce. O hudbě nemluvě. Mimochodem, všimli jste si, že Kubrick je vůbec průkopníkem známých motivů? K příběhu: o proměně z mladého, idealistického a odvážného "frajera" ve snoba, jenž vše podřídí společenské prestiži, ale za svou zhůvěřilost nakonec zaplatí jinak. Další skvělý zářez Kubricka, bylo mi potěšením. ()

Michal687

Bylo to nádherně přenádherně estetické, pravda trochu chladné a strojené, ale zde se to vnímat jako součást dobové stylizace, kdy pro mě není těžké uvěřit, že chování takto stylizováno bylo. Minimálně, tedy pro mně zde byly emoce přítomné ve vynikajících Handelových skladbách ... Sarabande forever ! ()

ACDCKL

Parádní film od Kubricka. Hlavně první kapitola filmu je fakt nádherná, která rozhodně nenudí. Druhá kapitola už není tolik výživná, ale přesto je to pořád velmi dobré. Film je hezky vyprávěn satirickým stylem, občas jsem se tomu zasmál, výprava je zde prvotřídní, herecké výkony jsou výborné, scénář též výborný. Nemohu dát nic jiného než 5*. ()

helrohir

Filmy Stanleyho Kubricka sú známe svojou vypiplanou prepracovanosťou v každom ohľade, a "Barry Lyndon" na tom nie je inak. Je vidieť, že Kubrick si dal záležať na každom detaile, od dobovo presných kostýmov, cez výrazové prostriedky hercov až po hudbu a kameru, vytvárajúcu úchvatné obrazové kompozície, nie nepodobné umeleckým dielam z doby osvietenstva. Príbeh je zaujímavá zmes drámy, romantiky a prostredníctvom komentáru aj ľahkého sarkastického nadhľadu. Najsilnejšími pasáže sa objavujú v prvej a poslednej tretine, tá prostredná obsahuje aj niekoľko zdĺhavejších a nudnejších scén, najmä vzhľadom k dĺžke filmu. Ale vo všeobecnosti je to precízne filmové dielo, ktoré by si nemal nechať ujsť žiaden filmový fajnšmeker. 80%. ()

mrclTV

Tento film bol dlhý asi ako moje čakanie na obhajobu mojej diplomovky, a asi aj tak rovnako záživný. Život každého človeka má svoju sínusoidu vzostupov a pádov - a Barry Lyndon mal zo života poriadnu húsenkovú dráhu.... Dalo sa to pozerať, ale vyšiel som z toho vyslovene bez negatívnych alebo pozitívnych nálad (ale kostýmy a výpravu musím pochváliť, na nich sa dalo záležať). ()

AgnesDee

Film je nádherný a dobře napsaný. Bohužel ani tyto vlastnosti, ani fakt, že to natočil Kubrick, nezabrání nudě. Barry Lyndon nebyl ani zdaleka silným protagonistou, a jeho smutný konec jsem mu nakonec přála. Je v podstatě nezajímavý a nudný. Žádná z postav nebyla moc sympatická, možná kromě malého lorda, který si mě získal hlavně svým skvělým dětským představitelem, a jako jediný ze všech měl motivaci ke svým činům a chování. Rozhodně to není špatný film, mezi Kubrickovy se řadí do těch nejvyšších příček, ale rozhodně je nudnější a zdlouhavější než 2001: Vesmírná Odysea (a já Odyseu vůbec nepovažuji za nudnou, spíše se opírám o názor většiny lidí). ()

Carlie

Režisér byl puntičkář a to jde na filmu poznat. Vše je krásné, ale nebavilo mě to. Dle mého soudu je Barry Lyndon Kubrickovým nejhorším filmem, ale pořád vizuálně úžasné a s nezapomenutelnou výpravou. Nevím jak je to s českým dabingem, ale ten originální byl vyprávěn s neuvěřitelnou lehkostí a noblesou, která mi imponovala od začátku. Dějově to bylo žalostně nezábavné a po necelé půl hodině jsem se musela do koukání nutit, ale pořád je to vcelku dobrý film. Já jsem jedním z těch lidí, kteří Kubricka zbožňují, ale stále dokážu přivřít oči a hodnotit spravedlivě a nevím, zda by měl Barry stejně vysoká hodnocení, kdyby byl režírován někým jiným. ()

Zemřel herec Ryan O'Neal

Zemřel herec Ryan O'Neal