Jak se irský mladík bez budoucnosti stane součástí anglické šlechty 18. století? Odpověď Barryho Lyndona (Ryan O’Neil) je stručná: jakýmkoli možným způsobem! Barry je snaživý žadatel o ruku, účastník soubojů, pobuda, voják v Sedmileté válce, flamendr, špión i falešný karetní hráč – to jsou jeho zastávky na cestě nahoru za bohatstvím a postavením v této přepychové filmové verzi románu Williama Makepeace Thackeryho natočené Stanleym Kubrickem. Pro zvládnutí tohoto nádherně vystavěného a úskočně satirického filmu se Kubrick nechal inspirovat díly malířů té doby. Kostýmy i scény byly pečlivě vyrobeny v dobovém stylu a pro natáčení interiérů i exteriérů v přirozeném světle byly vyvinuty novátorské čočky. A výsledek? Barry Lyndon přetrvává jako zlomový film, který přenáší historické období na filmové plátno tak živě, jako žádný jiný film před ním ani po něm. (Magic Box)

Germanotta

Výborná réžia, stopáž trošku pridlhá, charaktery postáv výborne prepracované. Celý film mapuje cestu muža, ktorý napriek svojej darebáckosti dosiahne mnoho úspechov vo svojom živote a v spoločnosti sa dostane na veľmi vysoké miesto. Vďaka svojej chamtivosti, sebeckosti a nevďačnosti sa Barry Lyndonovi rozpadne život ako domček z kariet, pretože nikto si nevie udržať veľkú moc ku ktorej náhodne prišiel. Film je skôr o zamyslení nad životom než nejaká skutočná historická alebo vojnová výprava, preto neviem či sa milovníci historických a vojnových filmov uspokoja pri tomto diele. ()

Sdoom

Tak dlouho jsem čekal na ideální chvíli na napravení tohoto svého filmového restu, až jsem se dočkal kinoprojekce díky Aeru. Barry Lyndon je skvělý film, nicméně mezi ty úplně nejlepší Kubrickovy kousky jako 2001, Vestu či Shining ho nezařadím. Na to mi tam chybí nějaký výrazný rukopis a taky trochu slabší poslední třetina filmu, ve které jsem očekával nějakou gradaci, ale bylo jí tam jen pomálu a trochu se to vleklo. Každopádně audiovizuálně není co vytknout a i přes 3hodinovou stopáž se určitě nebráním v budoucnu druhému či vícerému zhlédnutí. (kino Aero, orig.) ()

Maynard.

A máme tady dalšího Kubricka, vypadá to, že sem se na nějj nějak poslední dobou zaměřil. Tohle je stejně dlouhý jako Spartakus (geniální), ale tohle je mnohem nudnější. Vlastně je to jedna velká nuda, která je obvšem zabalená do moc pěknejch kostýmů. Asi nejvíc na palici bylo období, kdy si pracháči dávali bílej make up jak upíři a k tomu na xichty obrovský pihy. Nevím, koho tohle mělo rajcovat :o). Jedna krátká bitva a dva pistolové souboje. Jinak snůžka keců. OK, chápu, že Stanley byl génius, ale že bych kvůli tomu musel obdivovat i filmy, který by uspali sjetýho perníkáře, to nee... ()

Mr.Floyd

Geniálne vyrozprávaný príbeh Redmonda Barryho, chudobného írskeho džentlmena ma dostal už po prvých minútach. Videl som už mnoho historických filmov, ale až tento na mňa pôsobil tak uveriteľne a presvedčivo, že som mu tú historickosť uveril do bodky. Netypicky, povedal by som "knižne", vyrozprávaný a natočený film sa toľko líši od rôznych "historických" amerických počinov typu Muž so železnou maskou, Trója či Alexander, že mu nemôžem dať v tejto súvislosti nižšie ako maximálne hodnotenie. Žiadne prehnané adrenalínové bojové scény, akrobatické výkony, "beauty" zábery a celkové realistické podanie ma milo prekvapilo a očarilo. Životná púť pána Barryho je skvelým nástrojom k vykresleniu súdobých pomerov v spoločnosti aj mimo nej v dobách okolo sedemročnej vojny v Európe. S trochou nadnesenia by sa dalo povedať, že ide o "živú" históriu, ale pritom sa film vyhýba prílišnej dokumentaristike a zostáva životopisnou drámou. Osobne sa priznávam, že mi bolo Barryho ku koncu ľúto a mnohé scény ma dojali. Jeho odhodlanosť, odvaha a priebojnosť by z neho v inej situácí a v inom spoločenskom postavení spravili hrdinu či vojvodcu. Bohužiaľ, a práve o to možno tvorcom išlo, vlastnosti a talent ešte nepredurčujú osud, iba ponúkajú rôzne cesty a rozličné riešenia situácí. Keď k vyššie spomínaným pozitívnym vlastnostiam pridáme výbušnosť a nerozumnosť, môže nám byť jasné akou cestou sa púť životom tohoto hochštaplera uberala. ()

Han22

Krásný film to je o tom žádná - nádherné kostýmy, výprava, velkolepá hudba, krásní herci říkají krásné věci. Jenže pod tím vším je tak trochu prázdno. Ještě v první půlce mě příběh Barryho docela bavil, ale když se v druhé půlce stává lordem a zároveň pěkným parchantem, příběh až na pár zvratů se začne vléct a tak nějak nezáživně se došourá do konce. Spíše než historický film mi to připomínalo ve finále takový ty načinčaný kostýmní dramata, kterým jsem se vždycky vyhýbal. Od Kubrika jsem fakt čekal něco trochu více. EDIT 2023: Po 14 letech to vidím trošku jinak. Opravdu je to nejzábavnější první hodinu, kdy je Barry ještě slušný, romantický mladík a jeho život v armádě, který nabídne i pár akcí. S tím jak se mění ze špiona, karetního podvodníka na nóbl pána film až na pár tragédií usíná a tempo je doslova mrtvolné; navíc herecky to není opravdu nic moc. Na druhou stranu ten vývoj postavy je fascinující a po 14 letech mě jeho "zmrdství" v cestě nahoru připadá zcela pochopitelné. A hlavně jsou to na pořádném monitoru doslova vizuální a sluchové orgie. Překrásné obrazy krajin, místnosti osvícené pouze svíčkami, úžasná historická hudba, spousta autentických kostýmů. Zkrátka ty 4* si to zaslouží i historický film roku 1975. ()

bari68

Barry Lyndon ,,aneb jak chudý Honza ke štěstí(i neštěstí) přišel,,.Už ma to unavuje písať to stále dookola, ale znovu som zo Stanleyho unesený.Krásna hudba, výprava a kostýmy(čo je dôkazom aj Oscarové ocenenia),príbeh ,herecké výkony ...atď a celková filmová aura ,ktorá sa vždy vznáša nad jeho dielami. ()

Tjaden

Přes 3 hodiny trvající dílo perfekcionalistického mistra Stanleyho Kubricka. Hlavně kostýmy a hudba umocňují velkolepou výpravu. Sledování Barryho cesty na vrchol a následný pád bylo zajímavé, zejména z hlediska proměny jeho osobnosti. Na mém hodnocení se však podepsala až příliš dlouhá stopáž. První polovina, ve které se Barry proplétá po bojištích sedmileté války byla super, ale poté, co se usadí jako zámožný člen vrchnosti, jsem se začal celkem nudit. ()

Mistickzz

Ďalší skvelý snímok z dielne Stanleyho Kubricka, ktorý dokazuje, že tak s nadhľadom a s patričným záujmom ako on nedokáže točiť nik. Príbeh Redmonda Barryho sa síce pomalšie rozbieha no po chvíli vás chytí a nepustí. A je iba málo filmov, ktoré dokážu pozerať na vzostup a pád s takým nadhľadom a satirou ako práve tento. Jeho dĺžka môže mnohých odstrašiť, no tie minúty utekajú veľmi rýchlo. 86% ()

jondoe

Technicky asi najdokonajĺejsi historicky film aky som videl. Ale tento krat Kubrickovi plny pocet dat nemozem, pretoze aj cez tu dokonalu filmarcinu ma to pribehovo az tak nebavilo.Musim vsak spomenut Skvele herecke vykony. Najmä Rayn O Neal vo svojej ulohe exceloval. Film je viac ako dobry, ale z toho co som od Kuricka zatial videl asi je asi najslabsi. ()

Zagros

Stanley Kubrick patří k mým oblíbeným režisérům. Většinu jeho filmů jsem už viděl a dal jim vysoká hodnocení. Barry Lyndon mě ale dlouho míjel, nějak jsem tušil, že to bude hodně jiný film. Bylo to tak. Je to další z filmů, kdy dokážu pochopit naprosto rozdílná hodnocení. Řemeslně je téměř dokonalý. Výprava, kostýmy a kamera, která dokáže úžasně využít světlo, po právu získaly Oscara. Tento historický snímek z 18. století místy připomíná velké obrazy starých malířských mistrů. Ty kompozice, dlouhé a pomalé záběry, světlo… občas mě to až magicky vtáhlo do atmosféry. Na druhé straně je příběh, který není rozhodně dokonalý. Jde o vyprávění jednoho nesympatického prospěcháře, který se snaží jakýmkoli způsobem dostat nahoru ve společenském žebříčku. Vyprovokuje souboj, chce si vzít bohatou ženu, holduje karetnímu hazardu, vstoupí do armády, aby z ní dezertoval… Divák nemá moc důvodů mu fandit a v kombinaci s délkou filmu a pomalým tempem vyprávění, to pro někoho může být nepřekonatelná kombinace. Ač mně byla hlavní postava spíše protivná, ten nádherný vizuál a dokonalá atmosféra historického prostředí mě u sledování spolehlivě udržela po celou dobu. Přikláním se proto na stranu vysokého hodnocení… čtyři hvězdy. ()

wosho

Pro mě nejlepší film SK, ve kterém svůj styl režie dotáhl do dokonalé dokonalosti. Už v úvodu při souboji otce hlavního hrdiny se ozve přesně vybraný hlas vypravěče, který chytlavě a ironicky počne vyprávět jeho příběh, který je tak spletitý se spoustou vedlejších postav, že se Já ani na minutu nenudil. Ryan odvedl svůj životní herecký výkon (jistě mu velice pomohl tvrdá ruka režiséra) a jasně mu každý zbaští, jeho nevinného zamilovaného mladíčka, vojáka, dezertéra, špicla, falešného hráče, mocného muže i trosku co vše promarnil. Nesmím opomenout tu nejkrásnější kameru jakou jsem viděl-dnes by se to dělalo pomocí počítačů, ale zde to bylo pouze o talentu a nadání. Perfektní výprava a kostýmy dodávají atmosféře tak realistický nádech, že se mi ani nechce věřit, že nejsou opravdu z té doby. Ale hlavně nej na tom filmu je, že SK natočil prakticky obyčejný film, který je postaven na příběhu, postavách a velmi civilní režii a nesází na okázalost jak u jiných svých filmů. Bohužel doplatil na to, jeho diamand komerčně propadl a je nazýván vznešenou nudou. A to si nezaslouží. ()

Slimak

Pěkný film.Kaskáda všemožných předháněk,ctností a kavalírských způsobů...rádoby.Souboj s anglickým důstojníkem nebo britská přehlídka na začátku jsou dokonalé scénky. ()

Scevola

Tento historicky film Kubrickovi moc nevysiel. Bolo to rozvlacne, nudne dielo o "obycajnom" cloveku. Ak si k nemu nevypracujete vztah tym padom vas jeho osud nechava chladnych a realne vas mozno ani nezaujima ako to cele skonci (ako sa to stalo mne). 4/10 ()

Bouřňák

70% To byl teda nášup - krásně a zajímavě vyprávěný příběh - ovšem hrozně hrozně dlouhý. Tentokrát ale samotná délka nic neubírá na kvalitě filmu. Určitě bych tento film nikterak neořezával, jen možná doporučuji podívat se na něj na dvakrát. ()

Anderas

S lehkostí nadpozemských bytostí se žánrově všestranný Génius dotýká Krásna, aby nám zoufalým zabedněncům utrhl alespoň kousíček z jeho nekonečnosti. Ty tři hodiny prožité v jiné, úžasnější dimenzi, budou z mých nejsilnějších filmových zážitků do konce věků. ()

Ynés

I přes nečekaně dlouhou stopáž jsme se neudila ani na okamžik. Kubrick byl mistrovský vypravěč a všechny jeho filmy jsou originálními klenoty kinematografie, škoda jen, že se lidé nedožívají delšího věku, aby jich bylo více. ()

Ezekiel1

Fuuuj, mistr mi určitě promine, že začínám komentář takovými slovy, ale naposledy jsem snad viděl takhle dlouhý film při sledování Apokalypsy. :) Barryho Lyndona bych shrnul asi takto, prvních 70 minut je naprosto bombastických, od života vyvrhela po útěk z armády, pak již jde jen pro mě o průměrné panské drama z konce 18. století, kde si myslím, že například Formanův Amadeus naprosto Kubricka v poutavosti příběhu tohoto období vyučuje. Přesto zklamaný nejsem a Stanley Kubrick pro mě zůstává mým nejoblíbenějším režisérem. ()

DannyBoy80

2/3 filmu jsou docela ok, ale ten závěr je strašně dlouhý roztahaný a nudný. Proč bylo v závěru požito tak moc neúměrně dlouhých záběrů, navíc nicneříkajících, nevím. 70% víc ani omylem. ()

Zemřel herec Ryan O'Neal

Zemřel herec Ryan O'Neal