Zabíjení

• Česko Velká kořist (více)

Johnny Clay sa po piatich rokoch dostal z väzenia a chystá sa oženiť so snúbenicou Fay. Je pevne rozhodnutý, že do ďalších kšeftov sa pustí až keď sa presvedčí, že riziko ozaj stojí za potenciálny zisk. Spolu so štyrmi ďalšími mužmi chystá prepadnutie dostihovej pokladne. V hre sú dva milióny dolárov. Lúpež je naplánovaná do najmenších detailov. Zapojený je do nej aj George Peatty, plachý pokladník z dostihovej dráhy. Je ochotný riskovať krk len preto, aby zapôsobil na chladnú a panovačnú manželku Sherry. Sherry mu je neverná s Valom a všetky informácie o plánovanej lúpeži posúva svojmu milencovi. Tak dokáže aj dokonale naplánovaný zločin stroskotať na príliš dokonalej zhode náhod... (oficiální text distributora)

Trainspotter

Od začátku do konce napínavá gangsterka, perfektní kamera, svižná režie, skvělí herci, sice na dnešní poměry trochu naivní námět, ale i tak super. Kubrick is GOD! ()

Amroth666

____ KULT ALA KUBRICK (OPĚT), EXCELENTNÍ KUBRICK!!! ____ Skvělý děj ____ + ____ skvělá zápletka ____ + ____ OST 5/5 ____ (prostě libový), dokonce i přepletený děj. Stanley Kubrick v těchto rokách nemá konkurenci. Jedinečná atmosféra se závěrečnou nebezpečně grandiozní scénou, která se nedá zapomenout. Navíc suprové a hodně těžké dialogy, kdy kamera srší na herce třeba 3 minuty v kuse a herci se každou chvíli zlepšují. Film také poukáže na lidskou nevěru. A to jsem si myslel, že nevěry jsou jenom v dnešní době. Omyl, i v roce 1956 byly baby, které chtěly vyždímat ze současného přítele každou korunu, aby se pak mohli vetřít k někomu jinýmu. No tomuhle filmu prostě nic nechybí, takže říkám, že tenhle film je prostě bezchybný a Kubrickovsky dokonale vymyšlený. ____ Život je jako šálek čaje! ____ ()

C0r0ner

Třetí Kubrickův film, který se mi líbí. A je to asi především proto, že je krátký a detektivní. A především je na tom zajímavá ta koncepce režie podobná například Mementu (ač to samozřejmě zdaleka není taková dokonalost). Holt když je dobrá předloha a dobrý scénář, je půl práce hotovo. 90% ()

tomtomtoma

Zabíjení, trochu nešikovný název, je rozkošnou žánrovou zábavou. Stanley Kubrick se rychle učil a s každou další nabytou filmařskou zkušeností stoupala jeho porce zdravého a potřebného sebevědomí. Zabíjení je svižný noirový thriller, který se ovívá cynismem. Nedívá se pouze jedním směrem, ale skládá malé kousky mozaiky do komplexního celku nezvratnosti náhody. Každá postava dostává svůj prostor a čas k cestě naplnění osobních cílů a tužeb. Omšelost se stala značkou, staromilská elegance neztratila kultivovaný šarm důstojnosti, nemoralizuje a žánrově si pohrává s jízlivým výsměchem osudu. Jsem příznivcem žánru, navíc Kubrick mě zde okouzlil svým dynamickým postupem i způsobem zobrazení a uštěpačně nezbedným prostředím, které nedává na vybranou a každého si vychutná se vším náležitým. Nástrojem konečného řešení se stává proradná žena a nezadržitelná lavina akce a reakce. Hlavní postavou napínavého příběhu je Johnny Clay (velmi zajímavý Sterling Hayden), mozek a úderná síla geniálního plánu na zářnou budoucnost v blahobytu. Smělá drzost je předpokladem, uhlazená ladnost předností, zlomyslná rozuzlení jsou rozkošným přídavkem. Nejsužovanější postavou je George Peatty (zajímavý Elisha Cook Jr.), pokladní sázek dostihového závodiště v nevydařeném manželství. Slabošství nevidí reálné obrysy skutečnosti a stále bláhově důvěřuje ve šťastný manželský svazek a naplnění. Hlavní ženskou postavou je Sherry Peatty (pozoruhodná Marie Windsor), Georgeova nezdárná manželka, která má vlastní plán k budoucímu šťastnému životu. Zde je život nejvýsměšnější. Výraznou postavou je Randy Kennan (zajímavý Ted de Corsia), zkorumpovaný a pohodlný policista s aktivním podílem na kořistnické akci. Výraznější postavou je také Mike O'Reilly (sympatický Joe Sawyer), zkušený barman dostihového závodiště s intimní bolestí. Zaujme Nikki Arane (zajímavý Timothy Carey), námezdní ostrostřelec s vojenskou zkušeností. A Johnnyho kamarád Maurice Oboukhoff (sympatický Kola Kwariani), kavalírský šachista a legendární zápasník ve výslužbě. Z dalších rolí: Johnnyho oddaná nastávající Fay (příjemná Coleen Gray), Sherryin spekulující a sebevědomě suverénní milenec Val Cannon (Vince Edwards), pátý člen party vykuků a finanční investor troufalé akce Marvin Unger (Jay C. Flippen), rozpolcený hlídač dostihového parkoviště (James Edwards), diskrétní provozovatel motorestu Leo (Jay Adler), Mikeova nemocná manželka Ruthie O'Reilly (Dorothy Adams), či průvodčí hlas vypravěče (Art Gilmore). Zabíjení je svižná a napínavá noirová zábava, inspirovala se a sama se stala inspirací až do současných časů. Baví mě sžíravý styl i hravý obraz. Drsnější způsob humoru. ()

Topco

Kubrickov prvý masterpierce! Sterling Hayden po špinavej práci v Asfaltovej džungli (1950) prevzal kormidlo masterminda lúpežnej akcie. A opäť tu má kone. V ďalších úlohách sa predstavujú: Kubrickova geniálna réžia, nelineárna mozaika, skvelé hard-boiled dialógy a irónia osudu. Film, ktorý neprehliadnuteľne inšpiroval Tarantina pri jeho debute Reservoir Dogs (1992). ()

PEEPA

Trivialni film. Tahle zalezitost je jednoducha. Ma jednoduchy pribeh. Ma jednoduchou zapletku.Je jednoduse zahrana a ma jedinou moznou hudbu .Je to vlastne uplne vsedni zalezitost. Ale presto je necim neopakovatelne. Necim nedefinovatelnym. Hrozne to utece a vubec to nenudi. Je to asi hlavne stylem vypraveni, ale presto ten film ma veliky spad a porad se tam neco deje.Neni to pritom zbytecne prekombinovane. Pribehove tomu prakticky nic nechybi a nic tam neni navic. Je to proste vyborna zalezitsot. Kubrick zacinal skvele, to musim uznat :-) Neni tomu moc co vytknout :-) Neni to cistaych 5*, ale takovych 4,7* :-) ()

lakikaki

Ku koncu som si už takmer bol takmer istý piatimi hviezdičkami, ale v tom sa stala "tá udalosť s tým psom". Nechápem ako je možné, že človek, ktorý napísal takýto skvelý príbeh sa znížil k tomu, aby použil takýto lacný spôsob vycucaný z prsta, len aby sa dopracoval k takému záveru aký si predstavoval. Táto "udalosť" mi úplne skazila dojem z filmu a nenapravila to ani dokonalá úplne záverečná scéna. Veľká škoda. ()

zette

Velice dobre zfilmovane dilo o jedne velke nepovedene loupezi. Velice dynamicky natoceno bez zbytecnych zvastu. Zlata americka padesata a sedesata leta... ()

MarekT

Sice mě Vrahův polibek přišel zajímavější a tento film je podán méně záživnějším způsobem, ale už tu vidíme záblesky toho, co nás čeká v dalších letech - Kubrick spojuje dohromady zábavu (Cival mě už předběhl s Ocean's Eleven) a nějakou myšlenku (v tomto filmu se celkem dost projevuje, že měl obrovské humánní cítění a byl nepřítelem zločinnosti). Na filmu se mi taktéž líbilo, že dle mě asi nejvíce vystihuje teoretickou definici filmu noir. Noir znamená ve francouzštině "tmavý" a zrovna tahle detektivka byla ještě temnější než většina zástupců žánru, co jsem viděl. Podobně temný byl, co si vzpomenu narychlo zpatra, snad jen Sunset Boulevard a můj černý kůň Notorious. Mému tvrzení také napomáhá výborná atmosféra, což je základ takovýchto příběhů. Nebýt jí, tak by třeba scéna s posezením na začátku filmu neměla takové kouzlo. Ovšem abych toho Kubricka nepřechválil, je vidět, že se v té době měl i přes kvalitní filmařskou práci co učit. Třeba herecké výkony totiž nejsou zdaleka tak dobré, jak by se na tento jinak zvládnutý snímek slušelo. Ale to se naštěstí postupem času zlepšilo a i s těmi dětmi to celkem uměl... V kontextu filmového průmyslu obecně velmi dobré, na Kubricka ovšem trochu slabší a tento film bych řadil momentálně tak na osmé místo z deseti viděných filmů. I tak pořád pětihvězdičková laťka zachována. ()

Wormboy

Retaz je taka silna ako jej jednotlive clanky. Kubrickov Killing je viac nez slusnou noirovkou, ktora nam ukazuje ako to moze dopadnut, ked si jeden clovek pusti hubu na spacir v nespravnej chvili :) 3,5/5* ()

Pajky3

Mé, v pořadí již sedmé, setkání s panem Kubrickem. S režisérem okolo kterého je podle mě vytvořen naprosto nesmyslný kult, to jen tak na okraj. Ani tímhle filmem mě nepřesvědčil, i když je fakt, že v pomyslném pořadí se řadí za nepřekonatelné Osvícení a zhruba na úroveň Olověné vesty. I tak je film pouhým průměrem, ve kterém se akorát dozvíme, jak to dopadne, když plán na loupež vyžvaníte svojí nevěrné manželce. Konec sice pěkně odsýpá, ale do té doby i vinou přeskakování času to není žádná sláva. Věřím, že závěr na letišti musel naštvat. ()

campix

Neupírám Kubrickovi fakt, že položil základy mnoha žánrů a inspiroval generace tvůrců. Zároveǹ dokázal natočit prakticky cokoli a The Killing je toho důkazem. Jedná se o heist movie, které ale u mě ale tolik nerezonovalo. Holt asi zub času. U Kubricka mám jiné favority. ()

Mol

JOHNNY, YOU'VE GOT TO RUN! EH, WHAT'S THE DIFFERENCE? Nevím proč film pojmenovali zrovna killing, ale což. Hned ze startu musím poukázat na zlatokopeckou běhnu Sherry. Bože jak já ji nenáviděl. Falešná zrůda, kam vítr tam plášť, nenechala si dokonce blbé kecy ani když umírala. Fuj. Jinak film jako takový byl zajímavej a závěrečné mačkání kohoutků se mi na tom líbilo nejvíc. Jen na tom úplném konci jsem se fakt chytl za hlavu. Kdyby aspoň ten pes byl roztomilej, ale on nebyl. Nikki Arcaneho na něj. Ten by ho za 5.000 dolarů sundal. ()

TomPrusik1

Kubrickův raný snímek Zabíjení pro mě nepředstavuje něco, co by mě položilo do kolen. Jde o celkem obyčejný příběh, kde se parta lupičů pokusí ukrást peníze z dostihových závodů. Prostě celkem obyčejná zápletka. Výjimečnost tohoto snímku tkví v netradičním způsobu vyprávění, které není chronologické (o ujasnění v jakém časoprostoru se nacházíme se stará hlas tajemný hlas vypravěče). Na tu dobu to byl jistě odvážný krok, který dost možná ovlivnil další filmy. Hodnoceno ale dnešním okem diváka film nemá žádnou výraznější přidanou hodnotu, která by to nějak více ozvláštnila. Jasně, jinak se na to nejspíš bude dívat milovník starých filmů. Řekne si: ,,černobílá noir atmosféra má své jedinečné kouzlo, kterou dnešní filmy nemají, staří padouši jsou lepší než ti současní, je to klasika atd." Z mého úhlu pohledu se ale nejedná o nic víc, než průměrnou krimi záležitost, která v sobě sice má něco, co bylo na tehdejší dobu výjimečné a nadčasové. Ale dnešním okem to působí místy až nudně a nezáživně. 5/10 ()

majo25

Prvá polovica, ktorá sa venuje príprave lúpeže, je fajn, ale tá druhá, v ktorej sa už ide na vec, je priam výborná. Kubrick myslel na drobnosti a to sa hneď aj krásne ukazuje a zážitok je o to lepší. Chybičky síce existujú, ale dá sa pri nich prižmúriť očko. Prítomnosť rozprávača pridáva na dynamike, ale informácie sú až zbytočné podrobné. Tiež si treba pripomínať dobu, kedy film vznikol a prekusnúť to, že na lúpeži sa podiela partia postáv v dôchodcovskom veku, resp. tesne pred ním. Záver síce nie je nijako dramatický, ale chválim ho, pretože nakoniec nič a nikto neostáva bez trestu. Na druhýkrát sa mi film páčil ešte o trochu viac, preto sa nebojím zvýšiť hodnotenie. ()

Flyer

Parádní dílko. Zpočátku se tváří celkem nezajímavě, ale jak se děj rozbíhá, stává se z něj opravdu strhující podívaná vrcholící výborným závěrem. Na druhou stranu herci mi v tomto filmu příliš nesedli, přišli mi takoví nevýrazní. No, asi je to jen můj pocit, ale strhávám díky nim jednu *. ()

Radiq

Na to zabíjení jsem čekal sice dlouho, ale stálo to za to. Některé scény bych sice možná vynechal, ale na druhou stranu by mi tam pak zas chyběly, he! Vynikající Sterling Hayden, ostatní jen tak přicmrndávali. Geniální maska a nezapomenutelné rozfoukání peněz na letišti. ()

Noir Film Festival 2019: Zítřek nemá šanci

Noir Film Festival 2019: Zítřek nemá šanci