Zabíjení

• Česko Velká kořist (více)

Johnny Clay sa po piatich rokoch dostal z väzenia a chystá sa oženiť so snúbenicou Fay. Je pevne rozhodnutý, že do ďalších kšeftov sa pustí až keď sa presvedčí, že riziko ozaj stojí za potenciálny zisk. Spolu so štyrmi ďalšími mužmi chystá prepadnutie dostihovej pokladne. V hre sú dva milióny dolárov. Lúpež je naplánovaná do najmenších detailov. Zapojený je do nej aj George Peatty, plachý pokladník z dostihovej dráhy. Je ochotný riskovať krk len preto, aby zapôsobil na chladnú a panovačnú manželku Sherry. Sherry mu je neverná s Valom a všetky informácie o plánovanej lúpeži posúva svojmu milencovi. Tak dokáže aj dokonale naplánovaný zločin stroskotať na príliš dokonalej zhode náhod... (oficiální text distributora)

xxmartinxx

Killing jsem viděl několikrát, přesto si ho jako celek nedokážu zapamatovat. Vždy se mi vybaví jen několik dokonalých záběrů. Což je oproti další Stanleyho tvorbě rozhodně málo. ()

flanker.27

Rychlé, naprosto účelné, děj osekaný o všechny zbytečnosti, spousta originálních novátorských prvků, jako opakování jedné scény z pohledu více postav, to je The Killing. Závěr je hodně černý prakticky pro všechny. Perfektní kamera, jak je u Kubricka zvykem. ()

choze

Noirový heist o ne úplně sympatické partičce a jejích velkých přípravách na vlastně nepříliš zajímavou loupež, při níž má být zabit pouze jeden dostihový kůň, ale dle očekávání se to zvrtne a mrtvol bude mnohem víc. Bohužel až v závěru a odbude se to tak bleskově, že radši nemrkejte, ať to nepropásnete. Bez legračního vypravěčova monologu a průběžného uvádění časových údajů bych se klidně obešel, ale nějaké napětí se tu místy najde a herecky je to taky slušné. ()

Gilmour93

Za vším hledej ženu nebo nekvalitní kufr.. Jedna z prvních perel navlíknutá na Kubrickův náhrdelník brilance a hned se z ní stal třpytivý klenot heist filmů. ()

genetique

Ako aj sám Kubrick uvádza, ide o jeho prvý profesionálny film, ktorým podľa neho začala jeho kariéra. Neviem aký bol zámer dať filmu názov 'The Killing', pretože aj mňa to trošku zmiatlo. Je pravda, že záver už sa s názvom trošku zhoduje, ale inak ide o perfektne premyslenú krimi drámu s cieľom lúpeže. A keďže ide o Kubricka nie je to lúpež hocijaká. Nejde totiž o veľkotrezorové banky, alebo kasína, ako je to v súčasnosti zvykom a prekonať trezor s tisíc senzormi a najhrubšími železnými stenami. Ide o vylúpenie 'obyčajných' dostihov, ktorý však svojou premyslenosťou, plánovaním a skvelou pútavosťou aj dnes iným konkuruje s prehľadom. Priebeh lúpeže, jej časové prerozprávanie a strih boli úplne v detailoch presné a napätie nechýbalo. Je len škoda, že nechýbalo aj zbytočne veľa bočnej línie s jedným z lupičov (George) a jeho ženou a trošku odseknutý koniec. S dobrou pointou, ale aj tak odseknutý. 90%. ()

3DD!3

Skvěle odsypající noir-heist se zničující pointou. Nelineární vyprávění, které mělo obrovský vliv na Tarantinovy Gaunery je šedesátkovém snímku něco nevídaného, ale to byl Stanley Kubrick taky. Jinak strohé, ale zcela dostačující prokreslení charakterů, skvělí herci a parádní dialogy. Brutální černý humor na nečekaných místech a skvělý závěr. K čemu by to bylo? ()

NinadeL

Kontextuálně mi přijde Killing ještě horší, než Killer's Kiss, protože to byla alespoň přímočará historka, tohle už je jen naprostá zoufalost a křeč. Extrémní práce s hudbou, parodický vypravěč, šílené neherecké výkony... ()

Lavran

Kubrickův legendární příspěvek do encyklopedie heist movies je stejně jako jeho ostatní filmy ponejvíce "uspokojivý" pro všechny hnidopišské formalisty a puristy (a "černohumoristy"). Jako v dalších svých raných dílech využívá Kubrick i zde v hojné míře estetiku cinéma direct ("přímého" filmu), jehož nezanedbatelná influence je v mainstreamové tvorbě 50. a 60. let patrná zvláště u děl spadajících do období modernistických Nových vln (dalo by se dokonce říci, že mnohdy jsou na jeho základě vystavěny). U The Killing se jedná zvláště o ryze dokumentaristicky střižené dostihy (ruční kamera, dlouhoohniskové objektivy) a natáčení pouze s dostupným či s jediným zdrojem světla (Kubrickův trademark par excellence), které vytváří nádherné šerosvitné kompozice v noirovém duchu. Vyjma těchto doku-specifik je pro Kubricka samozřejmostí i ironizující užití hudby (latinskoamerická pieta), ačkoli ani tomuto jeho snímku se nevyhnul neduh s nepříliš povedenou a libou hudbou původní; experimentování s narativem (nechronologická výstavba, nahlížení stejné situace z více perspektiv); a všechny ty precizní podélné "jollies" a pohyby kamery, které tolik miluji. Právě díky výše zmíněným režijním finesám nedokázalo The Killing od roku 1956 příliš zestárnout, třebaže vlastní příběh a jeho tempo je kvalitami přinejmenším rozporuplné. Je to snímek extrémně napínavý, metodický a dýchá svěžestí na každém kroku. Ba co více, většina jeho "loupeživých" parťáků nedokázala jím nastolený koncept výrazně obohatit do dnešních dnů. 4,5* ()

sud

Praotec moderních krimithrillerů s nelineárním způsobem vyprávění a značná inspirace k Tarantinovým Gaunerům. Stanley Kubrick se sice teprve rozjížděl a ke svým vrcholným majstrštykům ještě nějakou cestu musel ujít, ovšem styl a řadu nezapomenutelných scén (podkova, kufr na letišti) tomuto dílku nikdo neodpáře. 80%. ()

Falko

Cakal som nieco slabsie, ale nenasiel som v tomto filme ziadnu chybu, jedine mi v niektorych scenach nesadla hudba, ale to vobec nebolo podstatne. Kratka minutaz mi vobec nevadila, pretoze Kubrick ukazal vo filme vsetko, co som chcel vidiet bez toho, aby som sa co i len chvilku nudil a casove sceny do seba tiez zapadali ako puzzle. Cela lupez bola perfektne organizovana a nacasovana, takze ja ako divak som uz len ocakaval nejaku chvilu, kedy nieco nevyjde. Podobnu lupez s odputanim pozornosti som videl vo filme UTEK DO MEXIKA (1994) s Alecom Baldwinom a s Kim Basinger a podla mna boli obe perfektne natocene... (26.05.2009) ___ Sterling Hayden - (Johnny Clay) +++ Coleen Gray - (Fay) +++ Vince Edwards - (Val Cannon) +++ Jay C. Flippen - (Marvin Unger) +++ Elisha Cook jr. - (George Peatty) +++ Marie Windsor - (Sherry Peatty) +++ Joe Sawyer - (Mike O´Reilly) +++ Hudba: Gerald Fried +++ ()

viperblade

Že Kubrick byl génius, to jsem věděl už dávno. Ale že to byl právě on, kdo jako jeden z prvních zkusil nelineární a retrospektivní vyprávění (z čehož dnes čerpají nejen filmy, ale i moderní seriály typu Lost) to jsem netušil. A právě tohle se mi na The Killing líbilo nejvíc - vždy, když šlo do tuhého, střih, jdeme jinam, k jinému členovi party, abychom pak postupně dostali výsledný "obraz" (loupež). Nebudu tu psát dlouho, vše už bylo napsáno a lépe, za mě 100 % pro tento skvělý snímek. P. S. Všimli jste si, že Kubrick (či román, podle kterého je film natočen) krásně upravuje přísloví "Za vším hledej ženu." a "Náhoda a čas jsou dva největší tyrani na světě."? P. S. 2. A už mi zbývá jen snímek Fear and Desire a budu mít zhlédnuto vše, co tento génius natočil. ()

castor

První rozhovor mezi výplatčím Georgem a jeho vypočítavou manželkou Sherry je naprosto bezchybný. Postupné setkávání s dalšími postavami je stejně výtečné. Rozkrývání plánu loupeže rovněž. Perfekcionalista Stanley Kubrick představil drsnou a naprosto bravurně zrežírovanou kriminálku – nepřikrášluje ty „zlé“ ani ty „hodné“ a tahle loupež na dostihovém závodišti je bezchybná jako režisérova práce za kamerou. I díky své struktuře vyprávění a specifickým využitím fenoménu filmu noir – femme fatale. Promyšlená skládačka těží z výborných herců a vizuálu, který dostává oba palce nahoru především za nasvícení interiérů. Snímek ve filmografii fenomenálního tvůrce možná trochu nedoceněný. Jen ten konec mi moc neseděl – mělo jim to klapnout. Pět hvězd mimo jiné i proto, že i po šedesáti letech nesmírně platný a působivý film!! ()

Dan9K

Po dosledování tohoto snímku mám nekontrolovatelné záchvaty radosti. Náhle, jakoby z ničeho nic, zvednu obě ruce na obličej, křečovitě otevřu ústa, pevně zavřu oči a vydávám blíže nedefinovatelné zvuky. Takovou odezvu u mě vyvolalo Zabíjení, respektive naprosto dokonalý závěr, jelikož, přiznejme si, začátek byl poněkud nevýrazný a člověk, tedy já, v tu chvíli nějak neočekával, i přes fakt, že film vedla persona Stanleyho Kubricka, se snímek stane až tak dobrým. Mimo začátek mi ale rovněž absolutně nesedla scéna při jedné z vražd, kdy se mi na mysl vkradla i kacířská myšlenka, která nesla něco o amatérismu. Jinak ale výborný zážitek a Kubrick rozhodně nezklamal ani ve svých začátcích. ()

Wacoslav1

V rámci sjíždění rané tvorby mistra Kubricka jsem shlédnul tohle dílko a mám lehce pocit, že pan Tarantino je malinko zloděj, protože Gauneři jako by tomuhle filmu z oka vypadli. Škoda až příliš pozvolného a hodně ukecaného rozjezdu, kdy mi taky chvíli trvalo zorientovat se kdo je kdo, ale finální půlhodinka je maso. Ač je celá loupež perfektně naplánovaná, tak se všechno zhroutí, postavy postupně odpadají a ten hodně černohumornej vtípek na závěr už je jenom třešničkou na dortu. Podařená záležitost! 80% ()

pepo

Parádny heist movie so super formálnou stránkou. Škoda, že Kubrick netočil častejšie.Ten chlap nedokázal natočiť iný než perfektný film.10/10 ()

Xmilden

Povedený předchůdce Dannyho Oceana. Dalo by se snad i říct že The Killing ještě nenese pozdější znaky Stanleyho tvorby. Závěr je k naším "hrdinům" nemilosrdný. Faktor náhody v tomhle filmu prostě zajímavě míchá karty. A ani ten nejdokonalejší plán nemůže počítat s malým nevycvičeným pejskem. Každopádně Stanleyho hodně povedená netradiční kriminálka. 75% ()

Real Tom Hardy

Stávkovacia vykrádačka, ktorej záver ma vždy tak silno zabolí na srdci, až ma prinúti trochu si obúchať hlavu o drevený stôl. The Killing má toho viac. Legendárnu gumenú masku klauna, efektívnu brokovnicu, dvojicu sexuálne vznešených, "pin-up"-vyzerajúcich, povahovo diametrálne odlišných žien, no a takisto aj môjho obľúbeného narátora, ktorého božský Kubrick nikdy nemiloval a preto mu podhadzoval klátiky pod kolená. Vyzerá to tak, že nebol jediný s polenami pod nohami, pretože dialógy boli urputne mizerné. Miestami som mal pocit, akoby dané osoby ešte navštevovali ročníky pre školopovinných. Okrem toho ale nemám čo viac vytknúť. Doteraz si užívam ten sladký pocit toho, ako veľmi dobre Stanley pozná efekt hrajúcej jazzovej hudby počas prehliadky mŕtvol. To jednoducho nikdy nesklame! (15.2.2018) (9.10.2023) ()

lesumir

Jeden z nejlepších Noir-krimi-filmů od pravého mistra Stanleyho Kubricka si s divákem vůbec nepohrává, rovnou ho hází do přímého děje bez nějakého úvodu nebo začátečního vykreslování postav. Proto taky ta výborná stopáž, hodina a půl uběhla neskutečně rychle. Prvních deset - patnáct minut jsem byl úplně mimo, neměl páru kde se nacházím na časové ose. Ale potom se to rozjelo, všechno jsem pochopil a už jenom sledoval skvěle odvedenou filmařinu po všech stránkách, film graduje s každou minutou a závěr jsem čekal, i přesto mně překvapil a jsem za něj rád! Zabíjení (moc jsem nepobral ten název) bych nesrovnával s novými krimi ala Chladnokrevně, Dannyho Parťáci atd., protože tady se nic nepřikrášluje, nevyskytují se zde žádné geniální metody na vykrádání ani lupiči par excellence. Prostě normální lidé, popř. pár zlodějíčku si chce přilepšít. Noirka jsou mojí novou vášní a The Killing patří mezi ty nejlepší! ()

kinej

Dobrá noir-gangsterka. Na to, že snímek pochází z roku 1956, je to vážně dobré. To jak se nakonec všichni vyřeší je fakt zajímavé. Také je zde pár typicky kubrickovských záběrů, ale svou genialitu v plné parádě Kubrick ukázal až v Paths of Glory. ()

cheyene

S přivřenýma očima těch 5* dám. Kubrick vystavěl zajímavý příběh s dobrou atmosférou, dobře jej zpracoval, zejména k závěru měl snímek opravdu skvělé provedení (situace z více úhlů pohledů) a stupňovalo se napětí. Jen tedy závěr byl dost hloupý, resp. chování hlavního hrdiny bylo až neuvěřitelně naivní. Předtitulková scéna však byla opravdu zdařilá. ()

Noir Film Festival 2019: Zítřek nemá šanci

Noir Film Festival 2019: Zítřek nemá šanci