Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Jeden z prvních partyzánských filmů vznikl těsně po válce a vypráví o protinacistickém odboji v předjaří posledního válečného roku. Němečtí zlosynové zuřivě pátrají po svých odpůrcích, vyhrožují vesničanům, kteří pomohli sestřelenému pilotu vyslaného z Anglie. Jenže i v českém prostředí se rozmáhá podezírání, kdosi se totiž snížil k udavačství. Popisně, neobratně vyprávěná a dnes již naivní historka je ovšem cenným dokladem o stavu zvoleného žánru těsně před tím, než jej ovládla komunistická ideologie. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (21)

pipapa odpad!

všechny recenze uživatele

Úděs. Snad nejhorší válečný film čs. a možná i světového kina. Pohádka pro debily. Totálně nereálné, tj.filmové chování obyvatel vesnice vůči někomu, kdo je zachrání od smrti=že by snaha o zesílení už tak nemastné neslané zápletky? Němci vykresleni jako idioti, jejich filmové chování je zcela mimo mísu=v reálu by za podobné situace vesnice skončila jako Lidice. Angličtí "osvoboditelé" létali po jednom?  A sestřelený letec se ubytuje ve vesnici plné Němců jako by se nechumelilo. ...A nevím, proč se vypláchnuté mozky a anti-rudí d´ábli tolik diví a považují za nespravedlivé a nesvobodné, že komunisté RAF-letce (právem!)  v lásce zrovna neměli = antirudoši totiž rádi zapomínají na důležité věci, které jim nepasují do jejich anti-rudé  špinavé propagandy = zde na mnichovskou zradu (30.září 1938) a na to, že RAF-letci vlastně sloužili zrádcům a na vítězství nad fašismem se podíleli, na rozdíl od Rudé armády, jen minimálně= nebýt RA a miliónů ruských obětí, vládl by tu dnes fašismus, Slované by byli vyhlazeni nebo otroky a fašisté by pro zábavu lapali RAF-letce na mucholapky jako obtížný hmyz! ()

Enšpígl 

všechny recenze uživatele

Tak na tohle se dívejte nahatý, protože napětí se každou minutou stupňuje a je naprosto zbytečný si přidělávat špinavý prádlo, jen kvůli propocenému zážitku z filmu. Spíše než o osud letce jsem se bál o osud krejčího potažmo celý vesnice. Náckové, aby dosáhli svého a vypátrali nejdříve partyzány a posléze letce nasadili na obyčejné vesničany psychický teror, ostatně nic jinýho ani neuměli u kterýho se nikdy něvdělo jak kdo zareaguje, tedy až na některý zdejší uživatele, kteří samozřejmě předvídají úplně všechno. Herecké výkony ustupují na úkor příběhu a to je jen dobře. Hodně se mě líbila ta Terezka, myšleno z klučíčího hlediska, ale v těchto ročnících naší kinematografie se nevyznám, tak bohužel ani nevím kdo se mě vlastně líbil. Závěrečný krátký střet partyzánů a nácků hodnotím s ohledem na tehdejší dobu taky velmi vysoko a vůbec, celý naprosto apolitický válečný film mě po všech stránkách velmi mile překvapil. Jo a uživateli Rodriguez, nazývat komunistickou "ideologickou fraškou" film, kde hlavním hrdinou je stihač RAF, to se ti fakt povedlo, ty zmrzlináři bláznivej. ()

Reklama

GIK 

všechny recenze uživatele

Zase jeden Němec, který byl na vojně maximálně u skautů hlídá opuštěný most. Most měl tu smlůlu, že byl postaven nedaleko obce Habrová - vývozního artiklu odboje proti okupantům, vybroušeného diamantu na mapě Protektorátu v kolonce vzorná partizánská obec - symbol odporu obyčejných chalupníků proti po zuby ozbrojené armádě. Ve vesnici se nachází obrovské skladiště zbraní (chybí už jen tank), spojenečtí letci jsou zde k nemalé radosti pohledných děveček jako doma. Co se týče herců: šéf SS Homola mluví úplně jako Štěpánek. Průcha je z Němců vysmátej. Hospodskej - kolaborant (Řepa) trochu podivně vystupňuje své udavačství na samém sklonku války. Asi čeká že ho Němci s sebou vezmou za kopečky. 50 % ()

Karlos80 

všechny recenze uživatele

Jeden z prvních filmů na téma československý okupační film, konec války, partyzáni...Předtím třeba Hrdinové mlčí, Muži bez křídel, Nadlidé nebo Velký případ vše taktéž rok 1946. Tehdy ještě těsně před tím, než jej ovládla komunistická ideologie. Ve filmu se poprvé objevili břatři Lipští v rolích starostových synu (Gustav Hilmar), tehdy ještě bez nějakého většího přínosu pro film. Z ostatních herců mě zaujali především tvrdý a velice přesvědčivý SS-man v podání Miroslava Homoli. ()

Amonasr 

všechny recenze uživatele

Docela solidní počin na to, že film byl natáčen bezprostředně po válce, kdy chyběl historický odstup a kdy ho logicky ovlivnila ještě silná euforie z konce fašistické poroby, což se samozřejmě podepsalo i na poněkud naivním černobílém ztvárnění charakterů postav. Zároveň se ale na něm ještě nemohla naštěstí podepsat ani o něco pozdější vítězná ideologie, takže snímek netrpí vysloveně propagandistickým zkreslováním, které se později do válečných filmů promítalo a promítá vlastně i dosud, jen v opačném gardu, pokud pominu krátké období pražského jara a např. vynikající film Nebeští jezdci. S přihlédnutím k dobovému kontextu se proto kloním nakonec ke čtyřem hvězdičkám. ()

Galerie (1)

Zajímavosti (3)

  • Ve filmu se poprvé před kamerou objevil Lubomír Lipský. (Kulmon)
  • Původní pracovní název filmu byl Jakub Skýva, člověk spravedlivý. (Karlos80)
  • Jde o jediný snímek, ve kterém se sourozenecká dvojice Oldřich a Lubomír Lipští sešla před filmovou kamerou. Bratry ztvárnili také ve filmu. (Olík)

Související novinky

Lubomír Lipský 1923 - 2015

Lubomír Lipský 1923 - 2015

02.10.2015

Ve věku 92 let zemřel herec Lubomír Lipský. Pelhřimovský rodák, syn cukráře a nadšeného ochotníka, tíhnul k divadelní múze již odmala. Po maturitě na gymnáziu se podílel na vzniku Dramatického studia… (více)

Reklama

Reklama