Reklama

Reklama

VOD (1)

Obsahy(1)

Ošetřovatel Rozruch z nemocnice sv. Jakuba dostal z nemocenské pojišťovny místo očekávaného léčivého bahna umělý chrup. Když v pojišťovně osobně vyřizuje přehmat, jsou úředníci velmi neochotní. Rada Pěna přijde do pojišťovny, aby si domluvil výlet se svou tajnou milenkou, sekretářkou Věrou, kterou si chce vzít, až se provdá jeho dcera Heda. Pěna ohlašuje v pojišťovně návštěvu primáře Marka od sv. Jakuba a přestože ho osobně nezná, přimlouvá se za vyřízení jeho žádosti. Když rozčilený Rozruch za chvíli sdělí, že je z nemocnice od sv. Jakuba, úředníci ho považují za Marka a jejich chování se rázem mění. Šéflékař Bruner mu předepíše lázně, kam ho druhého dne osobně doveze. Skutečný Marek přijíždí do lázní s Hedou, které se představil jako Rozruch, aby se přesvědčil o nezištnosti jejích citů. I rada Pěna s Věrou přijíždějí, aniž tuší, že je přítomna i Věřina matka. V malých lázních se nakonec všichni potkají a jejich tajemství se prozradí. Po návratu do Prahy Rozruch, který tajně dostudoval medicínu, promuje, a dostává od Brunera místo v nemocenské pojišťovně. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (449)

Krt.Ek 

všechny recenze uživatele

Kryštof Rozruch v podání krále naších komiků Vlasty Buriana se vydává do nemocniční pojišťovny vyřešit omyl a vyměnit umělé zuby, které dostal za léčivé bahno na svůj ischias. Ve zmíněné institucí si ho spletou s jeho nadřízeným vlivným primářem Markem a jelikož patolízalství a prospěchářství u nás bylo v módě i za první republiky rozhodnou se ho poslat na ozdravný pobyt do lázní. Tak začíná legendární československá komedie Karla Lamače z roku 1939. Proč bychom této komedii měli věnovat svůj drahocenný čas a zhlédnout ji? Důvod je prostý, geniální humor Vlasty Buriana, který je založený na omylech bude oblíbený v každé době. Doba 2. světové války, která přišla nedlouho po uvedení filmu, prostě potřebovala nějaké pozitivní naladění. Proto se komedie z první republiky drželi dlouho v pamětí a drží se vlastně doteď. Musím říct, že U pokladny stál je podle mě nejlepší Burianův film. 90% ()

Tsuki 

všechny recenze uživatele

To bylo kdysi českých komediantů :) Osobně mi humor "prvorepublikových" filmů docela sedí a je pravda, že je to úplně něco jiného, než jsme v českém filmu zvyklí dnes. Bohužel jsem zatím nestihla těchto filmů vidět moc (donedávna jsem měla o český film téměř nulový zájem, teprve nedávno jsem uznala, že bych si měla doplnit některé mezery), ale každopádně se těším, že se s Vlastou Burianem ještě na nějaký ten snímek podívám. ~(3,8)~ ()

Reklama

Šandík 

všechny recenze uživatele

Vlasta Burian v té nejlepší formě a ani další herci se svým herectvím nedají zahanbit, úroveň humoru ovšem proměnlivá. Jako film "U pokladny stál" v podstatě nedrží pohromadě, scénář se všemi těmi záměnami a rodinnými vazbami je v zásadě velmi konvenční a předvídatelný, ale jako série vtipných skečů je to ovšem naprosto skvělé. Navíc, všechny ty satirické šlehy zůstávají až nepříjemně aktuální i dnes... Celkový dojem: 75% ()

nascendi 

všechny recenze uživatele

U pokladny stál som videl už nekonečne veľa krát a patrilo by sa o ňom aj niečo napísať. Vlastu Buriana nekonečne obdivujem, pretože na každom jeho slove a geste je vidno, ako ho humor a herectvo bavia. A málokedy je vidno, koľko hľadania, pokusov a omylov v divadle stojí za každou vydarenou scénkou vo filme. Nešťastím filmov s Vlastom Burianom je, že v nich až neprirodzene vyčnieva nad spoluhráčmi. Sú to vlastne také one man show, kde ostatní skôr zavadzajú, než prispievajú k úspechu. Snáď iba Marvan a svojím spôsobom aj Šlégl fungujú ako dôstojní sparringpartneri. A tento film, ktorý radím do trojky jeho najlepších, je pre mňa zaujímavý aj tým, že posledných šesť rokov pracovného života som strávil v zdravotnej poisťovni. A v spojitosti s týmto filmom som zistil iba to známe "nihil sub sole novi". ()

hippyman 

všechny recenze uživatele

úryvkovitě jsem viděl tenhle film vlastně víckrát, zejména nezapomenutelnou poslední scénu, ale dlouho jsem nechápal, co že je na tom tak úchvatného a výjimečného... po shlédnutí celého snímku v jednom kuse mohu konstatovat, že to pořád úplně nechápu, místy jsem očima posouval čas a na konci si oddychl, že je to za mnou. jako jo, několik povedených vtipů a hereckých výkonů nelze upřít, děj tradičně zmatečný a těžící z osvědčených záměn, takže nikterak originální záležitost, bohužel typu jednou a dost ... na 70% se mi úplně nechtělo, ale přecejen jde o víc než jen tříhvězdičkovou záležitost... ()

Galerie (9)

Zajímavosti (9)

  • Režisér Karel Lamač přiznal, že měl s Vlastou Burianem (Rozruch) velké problémy, neboť se nedržel psaného scénáře a stále improvizoval ,čímž ohrozil další herce, kteří nevěděli, jak mají reagovat. Proto spousta scén byla později raději z filmu vystřižena. (Redyx1)
  • Keď Rozruch (Vlasta Burian) prišiel do poisťovne reklamovať, že dostal namiesto bahna umelé zuby, vysvetľoval, že má v pravej nohe ischias. Pritom ale stále ukazuje na ľavú nohu. (J.J.1972)
  • Slavná „Balada o deliriu tremens“ ve skutečnosti nebyla slavné kabaretní číslo Vlasty Buriana. Pravdou je, že text k této baladě napsal sám autor předlohy – divadelní hry – Jiří Verner speciálně pro film těsně před natáčením v ateliérech na Barrandově. Podle svědectví Vernerovy manželky Blaženy se Vlasta Burian (Kryštof Rozruch) celou baladu naučil nazpaměť za pouhé dvě hodiny a ihned ji s Jaroslavem Marvanem (MUDr. Osvald Bruner) a Karlem Lamačem natočili. Už nikdy jindy Burian tuto baladu veřejně nerecitoval (ani na divadelních či estrádních scénách). (krib)

Související novinky

Kánon filmu 2011

Kánon filmu 2011

13.02.2012

V sobotu 21. ledna byl ukončen výběr filmů Kánonu filmu za rok 2011 a přinesl opět zajímavé výsledky. Původní prosincový termín konání výběru byl z důvodů nečekaných a smutných předvánočních událostí… (více)

Reklama

Reklama