Ošetřovatel Rozruch z nemocnice sv. Jakuba dostal z nemocenské pojišťovny místo očekávaného léčivého bahna umělý chrup. Když v pojišťovně osobně vyřizuje přehmat, jsou úředníci velmi neochotní. Rada Pěna přijde do pojišťovny, aby si domluvil výlet se svou tajnou milenkou, sekretářkou Věrou, kterou si chce vzít, až se provdá jeho dcera Heda. Pěna ohlašuje v pojišťovně návštěvu primáře Marka od sv. Jakuba a přestože ho osobně nezná, přimlouvá se za vyřízení jeho žádosti. Když rozčilený Rozruch za chvíli sdělí, že je z nemocnice od sv. Jakuba, úředníci ho považují za Marka a jejich chování se rázem mění. Šéflékař Bruner mu předepíše lázně, kam ho druhého dne osobně doveze. Skutečný Marek přijíždí do lázní s Hedou, které se představil jako Rozruch, aby se přesvědčil o nezištnosti jejích citů. I rada Pěna s Věrou přijíždějí, aniž tuší, že je přítomna i Věřina matka. V malých lázních se nakonec všichni potkají a jejich tajemství se prozradí. Po návratu do Prahy Rozruch, který tajně dostudoval medicínu, promuje, a dostává od Brunera místo v nemocenské pojišťovně. (oficiální text distributora)

Kozlowski8

Pomocný zřízenec z nemocnice Sv. Jakuba - Rozruch, přichází do zdravotní pojišťovny vyřídit reklamaci právě ve chvíli, kdy zde očekávají samotného primáře oné nemocnice. Shodou okolností a náhody je právě Rozruch považován za primáře, což spustí lavinu komických situací a nedorozumění. Stejně jako u všech filmů s Vlastou Burianem, jde i zde především o jeho vlastní představení. Na rozdíl od řady jiných je však zápletka tohoto filmu zajímavější, propracovanější a méně triviální. Skvělá zábava. 90%. ()

parazit

Miluji staré tuzemské černobílé filmy! Vlasta Burian zde opravdu dostál označení 'král českých komiků'. Tento film jsem viděla nesčetněkrát a nestalo se, že bych se u něj nesmála. Burianův Rozruch tu dělá opravdový rozruch a neúmyslná záměna odstartuje eskapádu neuvěřitelně vtipných a zábavných situací, které nepůsobí prkenně a plánovaně. Naopak to vždy na mne působí zcela plynule a nenásilně... Ačkoliv do celého ´veselého´ děje na první pohled nezapadá, tak třeba Baladu o deliriu tremens beru za jeden z vrcholů tohoto filmu. Mému muži se zase nejvíce libí scéna se slivovicí, kdy si při pití bylinného čaje neustále opakuje ´Je to slivovice, je to slivovice...´ Prostě každý si v tomto snímku najde to svoje a to je taky dobře. ()

Teachman

Námět a zápletka: 3/10 ... Vizuální stránka: 4/10 ... Soundtrack: 4/10 ... Didaktický potenciál: 2/10 ... Celkový dojem: 3/10. ()

PTuranyi

Skvelá Burianova eskapáda. Od prvej scény keď začne, huba sa mu nezastaví kým nie je koniec. Kopec vtipov v perfektnom Burianovom prevedení. Zámena zubov (já mam zuby jak kanadská pila) za bahno vyústi do zámeny ošetrovateľa Rozrucha za primára Marka. To je samozrejme sprevádzané množstvom komických situácií. Vlasta Burian však nie je bezradnou obeťou, on to celé riadi a vláči všetkých ostatných z jednej bláznivej situácie do druhej. Skvelá poetická prezentácia delíria tremens. ()

maarr

Pro mě osobně nejlepší burianovka, člověk se směje od začátku do konce. Burianovi zdatně sekunduje Marvan, v roli doktora -alkoholika. Dále v životní roli Václav Trégl, jeho pan Klůcek je opravdu nezapomenutelný. Větší prostor dostal i "koudelníka syn" čili gremiální rada jehož hraje snad nejčastější účastník Burianových filmů Čeněk Šlégl. A mohli bychom pokračovat dále, nesnesitelná hypochodrinčka ztvárněná Marií Blažkovou, či třeba postava vinárníka kterou hraje Václav Menger. Film vznikl v těžké době okupace naší vlasti, a jeho účel bylo lidi hlavně pobavit, což se mu určitě podařilo. Ale myslím, že sami autoři si asi těžko dokázali představit, že se lidé u tohoto filmu budou i po sedmdesáti letech od jeho vzniku. ()

Peršanka

Vždycky se mi tenhle film líbil, ale teprve nyní, co klientka jedné z našich nej- zdravotních pojišťoven, jsem pochopila, že jsme vlastně po sedmdesáti letech furt na jednom místě. Ach jo... ()

rozum i cit

Nedávno jsem při přehazování kanálů náhodou přepnula na tento film zrovna doprostřed scénky s Burianem a Šléglem a opravdu se kochala, jak si navzájem přihazovali, radost pohledět (,, Na toho jsem zapomněl. Je doktor diskrétní?" ,, Ani není tak diskrétní jako je ožralej, víte." ,, Štófi. Kdo je tady za Vašnostu?" ,, Ale, to je z Kutné Hory koudelníka syn.").Klasika, která nemá chybu. Tedy možná jedinou, ten závěr. Já bych to pokrytectví pánům kolegům asi nedokázala odpustit během 30 sekund. Scéna v pojišťovně je možná nejlepší, protože je, bohužel, nadčasová. (,, Tak Vy mi bahno nedáte?! Tak zuby zpátky, já už na ně hubu najdu.) Většina hlášek už tu byla citována. Napadá mě ještě jedna s Tréglem: ,, Budete si na to dávat studený obklady." ,,Ale náš pan doktor říkal teplý." ,, A já říkám studený." ,, A nešlo by to odražený?" ()

TommmyT

Řekl bych, že nejlepší komedie s Burianem. Co se musí ocenit v první řadě je, jak je to excelentně napsané. Opravdu vtipné scénky a dialogy, které by dnes snad již nikdo nedokázal napsat. Ve filmu je to vypilované do posledního dialogu a divák se směje každou chvilku. Přitom to není jen pár za sebou poskládaných vtipných scének, ale film si drží slušně rozjetý děj. Jelikož bych nerad zapoměl na nějakého herce co se týče hereckých výkonů, napíšu, že je to herecký koncert všech zůčastněných a nebudu lhát. Herci jsou zde vybraní tak dobře, že doslova zapadli do svých rolí a dnes bychom si tento film bez žádného zde hrajícího snad nedokázali ani představit. Shrnutě: opravdu nezapomenutelně vtipná a dobře napsaná komedie s exelentními pány herci jednoznačně za pět hvězdiček. ()

Mr.Hackels

Vlasta Burian opět dokazuje, kdo je Král komiků! Jaroslav Marvan mu zdatně sekunduje. Příprava na operaci prstu je jedna z nejvtipnějších scén, co jsem kdy viděl. ()

jonnybe

Moc jsem Buriana nemusel, ale tady jsem viděl jak to bylo geniální. V jednoduchosti je síla. Scéna operace Čeňka Šlégla mě fakt dostala. Kristofórum Rozruch. ()

Kánon filmu 2011

Kánon filmu 2011