Ošetřovatel Rozruch z nemocnice sv. Jakuba dostal z nemocenské pojišťovny místo očekávaného léčivého bahna umělý chrup. Když v pojišťovně osobně vyřizuje přehmat, jsou úředníci velmi neochotní. Rada Pěna přijde do pojišťovny, aby si domluvil výlet se svou tajnou milenkou, sekretářkou Věrou, kterou si chce vzít, až se provdá jeho dcera Heda. Pěna ohlašuje v pojišťovně návštěvu primáře Marka od sv. Jakuba a přestože ho osobně nezná, přimlouvá se za vyřízení jeho žádosti. Když rozčilený Rozruch za chvíli sdělí, že je z nemocnice od sv. Jakuba, úředníci ho považují za Marka a jejich chování se rázem mění. Šéflékař Bruner mu předepíše lázně, kam ho druhého dne osobně doveze. Skutečný Marek přijíždí do lázní s Hedou, které se představil jako Rozruch, aby se přesvědčil o nezištnosti jejích citů. I rada Pěna s Věrou přijíždějí, aniž tuší, že je přítomna i Věřina matka. V malých lázních se nakonec všichni potkají a jejich tajemství se prozradí. Po návratu do Prahy Rozruch, který tajně dostudoval medicínu, promuje, a dostává od Brunera místo v nemocenské pojišťovně. (oficiální text distributora)

angloumene

Na mě tohle dílko působí tak trochu nevyváženým dojmem. Některé scény jsou vybroušené do skvělého humoru, jiné staví zejména na vtípcích pro puberťáky (rozuměj puberťáky 30. let). Ze všeho bych asi vyzdvihla závěrečnou scénu, ta ale sama o sobě neutáhne celý film. ()

Rozjimatel

"Hlavní, že jste upozornil. Poněvadž možná, že bychom to byly zamítli. Máme totiž přísně nařízeno šetrit."     Nikdy mi preexponované egocentrické herectvo Vlastu Buriana príliš neimponovalo, najmä preto, že všetci okolo neho (často aj veľmi kvalitní herci) sú väčšinou degradovaní len na také "podržtašky". A viem o ňom aj to, že takým bol aj v súkromí, s povýšeneckým a nečestným prístupom k jeho (často aj talentovanejším) hereckým kolegom (takí Jaroslav Marvan, či Jindřich Plachta by o tom vedeli rozprávať), čím moje sympatie k nemu klesajú ešte viac. Nevymyká sa z toho ani táto komédia, založená na klasickom (a dosť otrepanom) motíve zámeny postáv - už hneď tým ukričaným vstupom premúdreného Buriana na scénu, keď si vyžaduje všetku pozornosť (alebo napr. aj tou značne prehnanou scénou operácie v závere). Napriek všetkému sa mi tento film, nakrútený v ťažkej dobe, celkom páči, akurát pri ňom nehíkam nadšením ako väčšina používateľov ČSFD (tých 88% a nálepka "85. najlepší film všetkých čias" sú šialené). Zaujala ma celkom výstižná satira inštitúcií, akou je nemocenská poisťovňa (tí úradnícki pajáci nemajú chybu), v ktorých vládne korupcia a klientelizmus (vidieť, že sa za to skoro storočie v tomto takmer nič nezmenilo). Ďalej tu sú skvelý Jaroslav Marvan (Dr. Bruner), ktorý ma proste nikdy nesklame, moja obľúbenkyňa, šarmantná Adinka Mandlová (Vera), žiaľ iba s malým priestorom a napokon aj ten Burian (Kryštof Rozruch) tu má svoje svetlé a aj celkom vtipné momenty (výborný je napr. jeho prednes "Balady o deliriu tremens"). Čo do komickosti ho ale tromfne groteskná postavička Václava Trégla (Klucek), ktorá ma rozosmievala určite viac. Dojem z filmu ešte trochu kazia toporný Antonín Streit (Dr. Marek) a totálne nevýrazná Anna Gabrielová (Heda). Najvýraznejšou scénou, ktorú som si ako jednu z mála pamätal aj po mnohých rokoch, je scéna pitia "liečivej vody".     "Já jsem se domníval, že jste chtěl mě a onu dámu zesměšnit." "Ale mně je přece úplně lhostejno, v jaký měně vám ta slečinka vyplácí nemocenskou podporu. Jen když vám to dělá dobře!" ()

gumolit

Zámienkou pre veľkolepé sólo kráľa českých komikov je tento film. Komédia plná omylov dala zo všetkých Burianových filmov najviac vyniknúť fenomenálnemu klaunovskému majstrovstvu veľkého dieťaťa. Nezabudnuteľná liečba pomliaždeného prstu vysoko postaveného rady Pěny ma tak rozosmiala a patrí medzi najkrajšie okamžiky filmu. ()

berry.77

Burian to je komik mého gusta a tento jeho snímek sem viděl asi 30x možná víckrát. Tohle je asi jeho nejvetší dilo z meho usudku pokaždé se směju od začátku po konec. Sečteno potrženo tohle je prostě KRÁL KOMIKŮ Vlasta Burian. ()

Reverger

Proč si česká kinematografie, pokud jde o žánr komedie, nezachovala stejnou tvář, jako kdysi? Nezapomenutelná klasika u které se, takřka od malička, směji od začátku až do konce. Vlasta Burian byl opravdu KRÁL KOMIKŮ. Jeden z mála filmů, kterému se i po letech nesčetného sledování, budete prostě smát. Stále bude, doufám, bavit dál. ()

patrik221

Geniálna komédia čo predbehla svoju dobu a bude zabávať ešte vela generácií. Pán režisér Lamač a majster Burian odviedli skvelú prácu a dodali spolu zo scenáristom(meno neviem) tomuto dielu nezabudnutelný šmrnc. Skutočne sa klaniam - oproti tomuto sa všetky americké aj súčasné české komédie môžu strčiť... Jednoducho poctivá filmárčina plná nezabudnutelných scénok a hlášok. P.S Neviem isto či sa v tej dobe už dávali Oscari ale každopádne tento skvost si ho za najlepší cudzojazyčný film zaslúžil. ()

Mikino00

Opět postaveno na záměně a zakázaných láskách, které se nesmí potkat v jedné místnosti, k tomu Burian možná až moc protahuje své scénky. Škoda, že nezbyl žádný prostor pro ostatní herce. Každopádně je to příjemná komedie. ()

Ollie235

Upřímně mi není jasné, proč je v žebříčku tak vysoko zrovna tato Burianovka. I z toho mála, co jsem s ním viděl, mi alespoň tři filmy přišly jednoznačně lepší. Tenhle kousek ale taky rozhodně není špatný. K Burianovi se přidává jako tahoun i výborný Marvan a společně zvládají držet úroveň zábavy poměrně vysoko. Jenomže někde v půlce to přestává bavit. Kvůli obrovskému množství hlášek a vtipných situací (nebo pokusů o ně) se film po 40 minutách vyčerpává a předvídatelný konec zdaleka není tak zábavný, jak by mohl. Lepší 3*. ()

Nethar

V rámci vychytávání posledních zbytků v ČSFD TOP100 jsem proletěl i tenhle film. Už jsem ho nejspíš v minulosti viděl, možná i vícekrát. Burian je dobrej a vůbec to je dialog za dialogem nějaký promyšlený hlod ;-) Ale já to k životu nepotřebuju. ()

laepus

Kristofórum, Kristofórum... Piju minerálku, piju minerálku... Vy jste Rozruch? A já jsem Marek? No to bude malér... Mám ischias, tak jsem dostal zuby... Chcete narkózu dřevěnou nebo železnou?... Dolfi a Štófi... ()

aLPaC

I když jsem s Burianem moc filmů neviděl, od mnohých jsem slyšel, že toto je možné jeho nejlepší, tak jsem ho zkusil. Záplava gagů a vtipných scének to teda opravdu je, ale k pěti hvězdičkám mi tam přeci jen něco chybí. ()

Brejlil

Asi nejlepší Burianova komedie vůbec. No komedie, vlastně je to pokus o satiru na poměry v předválečném zdravotnictví, a protože některé věci jsou věčné, dá se satirické ostří použít i dnes. Vedou ovšem dnes již klasické scény "Operace prstu" a "Balada o deliriu tremens". ()

Tigran

Můj nejoblíbenější film s mistrem Burianem. A vlastně i s mistrem Marvanem. "Napij se!" "Né, já to nepiju!" "Ale vždyť je to whiskey!" "To je jedno, že je to lidský, já to nesnáším" No a scéna, kdy Burian řeže Šléglovi prst... Geniální! ()

Kánon filmu 2011

Kánon filmu 2011