Byly o něm napsány statisíce slov. Přesto zůstává dodnes záhadou… „Považuji jej za jednoho z největších mužů naší doby. Jeho jméno bude navždy žít v anglickém písemnictví. Bude žít ve válečných análech. Bude žít v legendách o Arábii.“ řekl o něm Sir Winston Churchill. Britský důstojník, archeolog a spisovatel Thomas Edward Lawrence: muž, který za první světové války sehrál klíčovou roli v povstání Arabů proti turecké nadvládě. Muž, jemuž navždy učarovala poušť a jenž dokázal nemožné: sjednotit roztříštěné a znepřátelené arabské kmeny proti Osmanské říši. Muž, který se ještě za svého života stal legendou a jehož tragická smrt v roce 1935 z něj udělala ještě větší mýtus. Velkolepá filmová freska Davida Leana, oceněná sedmi Oscary, zachycuje stěžejní léta Lawrenceova života: od okamžiku, kdy se jako mladý idealistický poručík ujímá úkolu vyhledat v poušti prince Fajsala až do chvíle, kdy jako unavený, rozčarovaný plukovník svou milovanou poušť navždy opouští... Leanův film vychází z autobiografické knihy "Sedm pilířů moudrosti", v níž Lawrence popsal své působení v arabských zemích. Natáčení tohoto nesmírně náročného snímku předcházel více než rok studia exteriérů v Saúdské Arábii. Mimořádně odvážným (leč ve svém výsledku geniálním) krokem bylo obsazení hlavní role Peterem O’Toolem, který svou vysokou postavou a rázným projevem neodpovídal údajně drobnému a plachému Lawrenceovi. Nepříliš známý O’Toole v této roli právem viděl příležitost vykročit na hvězdnou dráhu, jistě však netušil, jak namáhavá a náročná tato práce bude. Nejen pro nesmírně kruté podmínky natáčení v poušti, ale i pro samotnou mimořádně složitou a komplikovanou osobnost T. E. Lawrence: „Žil jsem jeho život den po dni, byl to monumentální úkol ztvárnit takovou legendu,“ přiznal později. (Česká televize)

BMW12

Já půjdu asi proti proudu, ale tenhle film je rozhodně přetažen o dobrou hodinu a půl. Jako natočit téměř 4hodinový film, to už chce fakt odvahu. Jenže druhou věcí je, jestli dokážete zaujmout diváky po celé 4 hodiny. Což se zde nestalo, tedy alespoň u mě ne. Příběh to není špatný, děj je také zajímavý, ale je zde spousta přetažených scén, načež v polovině už film začne diváka nudit. Každopádně lokace, výprava, kostýmy – to vše bylo fajn. Ale hlavním problémem je ta délka filmu a tím pádem spousta nudných scén. Kdyby se jim vyhnuly a udělali z toho film na 2,5 hodiny, bylo by to fajn. ()

poz3n

Obrovský film. Pouštní scenérie jsou přenádherné a první polovina je opravdu velkolepá a podmanivá. V té druhé už přeci jenom pocítíte ty tři, čtyři hodiny v očích. Pokud filmový fanoušek, který neviděl Lawrence, jakoby nebyl, pak jsem se dnes filmově narodil. 7/10 ()

honajz

Nějak nechápu, co na tom všichni vidí. Ano, záběry pouště jsou úchvatné, ale to si můžu pustit dokument z produkce National Geographic. Navíc tady nejsou ani zviřátka, jak v dokumentech NG, jen sledujeme poušť nebo že někdo pouští jede, a když to sleduju hodinu v kuse, je to poněkud únavné. Chápu - sice je to o Lawrenci z Arábie, ale tvůrci chtěli prodat spíše mírovou strunu, než tu válečnou, o kterou tam skutečně šlo, a tak jsou všichni beduíni moudří, Lawrence chce být podobně moudrý a souznít s krajinou a matkou Zemí nebo Gaiou, bo jak se tomu dnes říká, a všichni jsou na sebe strašně hodní a muslimové strašně tolerantní... Už ten úvodní záběr je natočený strašně a mělo mě to varovat - chlap jede na motorce, na silnici jsou děcka, tak uhne do křoví. Další scéna - ahá, tož on to křoví nepřežil drsné. A vracíme se zpět v čase, abychom zjistili, jaký podivín, ale s velkým srdcem ten Lawrence byl. Ne, fakt mě to nechytlo a sorry, tři čtvrtiny filmu jsem fakt jel rychloposuvem, ale i tak se mi scény pouští zdály nekonečné. ()

HellFire

Konečně ho mám za sebou. Sledovat 228 minut jeden film, to se člověk prostě nevyhne chvilkám nudy. Přesto jsou ty slabší čtyři hvězdičky zasloužené. ()

Deschain

Môj ultimátny zážitok z Art Film Festu 2014, ktorý som si o pár dní neskôr zopakovala v bratislavskom kine Lumiere. Púšť, ťavy, geniálny O'Toole, sympaťák Sharif, nádherná Jarreho hudba, humor, prerod Aurensovej osobnosti. Exit music a prestávka uprostred filmu. Pravdepodobne najsilnejší filmový zážitok tohto roku. (Art Film Fest - 25.6.2014 ODA Trenčín, 29.6.2014 - kino Lumiere, BA) ()

Janek

Tento film jsem chytl náhodou na ČT2 a neodtrhl jsem od něj oči - Lawrence z Arábie je ekvivalent dobrodružného filmu. 100% ()

Ilicka

Utopit se v očích Petera O'Toolea a přesýpajícím se písku - pak zapomenout na to, že se v bezmála čtyřhodinovém filmu převážně konverzuje o emancipaci a národním uvědomění je nesmírně snadné. Velkolepý film Davida Leana. Jeden z těch, které je dobré vidět na velkém plátně. ()

Sawy

Neobyčejný snímek o neobyčejném muži,který potvrzuje,že každý film je dlouhý jen podle toho,jak je zajímavý jeho příběh.Lawrenceův příběh je v právém slova smyslu veliký,se spoustou postav,nádherných obrazů (úvodní putování pouští a zjevení Omara Sharifa budu mít v hlavě hodně dlouho) a skutečně památných scén,jako přechod přes Nafúd či dobytí Aqaby.V druhé půli ale začne lehounce haprovat tempo a velkolepost mi přestala vynahrazovat jistý chlad,který jsem z filmu cítil.Chtělo to trochu víc zatlačit na vztah mezi Lawrencem a Alim,ubrat na rozvláčných obrazových pasážích a hned bychom tu měli víc emocí! Jinak jde ale samozřejmě o skvostný snímek,na kterém lze krásně demonstrovat sílu kinematografie,studovat brilantní práci herců a především Davida Leana,který potvrdil svůj talent na režírování monstrózních projektů.Někdy omamně vtahující,jindy lehce unavující,jako celek každopádně výborné. 85 % ()

CiTrus007

Překvapivě dlouhý, nikoliv však nudný snímek. Jemně netradičně uvozen a proložen hudební overturou, jejímž účelem je naladit diváka do správné nálady. V celém filmu se objevuje příjemný britský i "arabský" humor, který prakticky vyvažuje unylejší nebo naopak bojovnější scény. Druhá část je ale na můj vkus trochu méně zábavná. [KVIFF 2012] ()

adamo_znk

Teprve nedávno jsem si tenhle slavný film pořídil v super DVD setu z rok 2001, a konečně se na něj podíval. A i přes to že jsem na něj slyšel všechny ty ódy, všechny ty Oscary a postavení v žebříčcích TOP filmů všech dob, hrozně jsem chtěl si na Lawrence udělat co nejnezávislejší názor. Nevím jak moc se mi to povedlo, ale asi tak: Je to skutečně naprostá bomba ! Skvělé postavy, skvělí herci, dechberoucí masové scény, ale i strašně propracované dialogy. Jako třešnička potom hudba, která působí jako spojující prvek filmu, stejně jako nekonečné arabské pouště .... díky za tenhle film ! ()

Blofeld

Film tak geniální, až se ho trošku bojím. Těch 218 minut uteče jako voda. Peter O`Toole je pan herec, jeho nevypočitatelný Lawrence je vážně dokonalý. I všichni ostatní herci (všimněte si Clauda Rainse v roli pana Drydena) hrají ostošest, přičemž snad jen Sharifovi a místy i Quinnovi se podaří se přiblížit strhujícímu O`Tooleovi. Je neuvěřitelné, že ač od začátku víme, kdy a jak T.E. Lawrence zemře, v každé z těch nervydrásajících scén o něj máme skutečný strach. Lawrence u mě stojí vysoko nad všemi "sandálovými" velkofilmy (antika mě nikdy moc nebrala) a dokonce i nad dost dobrým Jacksonovým tolkienovským opusem. Hudba Maurice Jarrea má až nebezpečně blízko k absolutní dokonalosti, obrazy kameramana F.A. Younga (neplést s F.A. Brabcem:oD) jsou nádherné a ačkoliv mě prostředí pouště spíše než co jiného odpuzuje, tady jsem se do něj zamiloval. Scéna dobývání Aqaby je naprosto výtečná v celé své krutosti. Jediný trochu rušivý moment je dle mého názoru úvodní motocyklová havárie, která nevyznívá nijak moc přesvědčivě. Celek je každopádně dokonalý. The trick is not minding that it hurts. ()

Marek1991

Rozťahaný veľkofilm do ktorého sa priam zamilovali mnohí odborníci a ktorý ani pri svojej prehnanej dĺžke, kde miestami pôsobí nudne s nevyužitým potenciálom nevyzerá, že by vypovedal všetko, čo mal. Bojové scény sú úchvatné, politikárčenie na pováženie, morálne je to problémové, no podľa skutočnosti a ako film nepremyslene predražené dielo s mnohými problémami, s ktorými sa vysporiadalo po svojom a čuduj sa svete, ja som si myslel, že to má zobrazovať obdobie druhej svetovej vojny, takže keď zisťujem, že to tak nebolo a mnohé rozpačité otázky, ktoré mi behali hlavou sa týmto mažú, tak to viem aj viac oceniť, no mrzí ma, že ani tento megafilm, ktorý vyzerá ako cesta vďaka pohybom kamery zľava doprava, nevyužil možnosti skutočného sfilmovania príbehu, ktorý sa stal, bez nejakých dodatkov, či prehmatov. Výkon hlavného herca Petera O'Tooleho na mňa pôsobil ozaj vierohodne a jeho duševný prerod medzi dve kultúry, ktorých súčasťou bol aj nebol, pre mňa zostane niečím pamätným a vierohodným, aký sa tak často nevidí. Tiež je škoda, že tento príbeh nakoniec nekončí ani v realite a ani tu šťastne. ()

corpsy

Z filmárskeho hľadiska tomuto filmu niet čo vytknúť. Grandióznosť scén uchvacuje, či už ide o davové scény, alebo len obyčajný východ slnka nad púšťou. Predsa to však všetko pôsobí akosi prázdno, bez duše. Tento snímok by som nazval majestátny, ale zdĺhavý. A určite to nieje jeho dĺžkou. ()

Padme_Anakin

Velkolepá podívaná s nádhernou výpravou a výbornými herci, příběh britského vojáka je bez pochyb zajímavý a nepopiratelně se jedná o zcela výjimečnou osobnost, nicméně ta délka snímku ke čtyřem hodinám byla na mne příliš.. ()

liquido26

Film to byl krásnej, krásně natočenej, skvělá výprava, perfektní hudba, ale nemůžu říct, že mě dostal do kolen natolik, abych mu dal pět hvězdiček. Příběh mě nedokázal úplně vtáhnout a opravdu mě bavil poslední třetina (předchozí dvě hodiny a něco nebyly nuda, ale příliš se to vleklo). Také mi nesedl představitel hlavní role. Samotná postava Lawrence se mi líbila, ale Peter O´Toole, i když podle fotek si myslím, že byl skutečnému Lawrencovi podobný, už mi tak sympatický nebyl, hlavně v uniformě mi připadal jako strašnej šašek, a zezačátku mi to film trochu kazilo, ale pak jsem si zvykl. Představitele Arabů, Omara Shariffa, Anthonyho Quinna a Aleca Guinnesse, jsem si ale na druhou stranu hodně oblíbil. ()

El Pistolero

9/10. Rozmáchlá historická freska mapující legendami opředenou životní pouť britského důstojníka Thomase E. Lawrence, který dokázal za dramatických událostí sjednotit roztříštěné arabské kmeny. Od klasických výpravných „made in Hollywood“ velkofilmů se „Lawrence z Arábie“ odlišuje zejména překvapivě hlubokou psychologickou sondou do nitra rozervaného hrdiny. Peter O’Toole na vrcholu sil. ()

F.man

Epický velkofilm! Spousta nádherných širokoúhlých (panoramatických) záběrů, masivní výprava, megalomanská režie. Opravdu nádhera. Tenhle snímek by v podstatě šlo sestříhat na hodinu a půl, ale divák by tak přišel o všechnu tu čtyřhodinovou krásu a v podstatě celý vývoj postav (hlavně Lawrence). Tím se dostávám k Peterovi O'Toole, který Lawrence ztvárnil ... velmi osobitě. Jeho modré oči a tvářička nejsou typicky hrdinovské a v kontrastu s několika výrazně zápornými momenty vzniká pro diváka hodně zvláštní postava. Do you think I'm just anybody, Ali? Do you? ()

Navštivte lokace slavných filmových scén!

Navštivte lokace slavných filmových scén!

09.04.2022

16.12.2013

Pattinson z Arábie?

Pattinson z Arábie?

16.08.2012

Britský důstojník, cestovatel, spisovatel a archeolog Thomas Edward Lawrence je hrdinou jednoho z nejlepších filmů všech dob, i letos ve Varech uvedeného Leanova Lawrence z Arábie. Pro jakéhokoli… (více)