Byly o něm napsány statisíce slov. Přesto zůstává dodnes záhadou… „Považuji jej za jednoho z největších mužů naší doby. Jeho jméno bude navždy žít v anglickém písemnictví. Bude žít ve válečných análech. Bude žít v legendách o Arábii.“ řekl o něm Sir Winston Churchill. Britský důstojník, archeolog a spisovatel Thomas Edward Lawrence: muž, který za první světové války sehrál klíčovou roli v povstání Arabů proti turecké nadvládě. Muž, jemuž navždy učarovala poušť a jenž dokázal nemožné: sjednotit roztříštěné a znepřátelené arabské kmeny proti Osmanské říši. Muž, který se ještě za svého života stal legendou a jehož tragická smrt v roce 1935 z něj udělala ještě větší mýtus. Velkolepá filmová freska Davida Leana, oceněná sedmi Oscary, zachycuje stěžejní léta Lawrenceova života: od okamžiku, kdy se jako mladý idealistický poručík ujímá úkolu vyhledat v poušti prince Fajsala až do chvíle, kdy jako unavený, rozčarovaný plukovník svou milovanou poušť navždy opouští... Leanův film vychází z autobiografické knihy "Sedm pilířů moudrosti", v níž Lawrence popsal své působení v arabských zemích. Natáčení tohoto nesmírně náročného snímku předcházel více než rok studia exteriérů v Saúdské Arábii. Mimořádně odvážným (leč ve svém výsledku geniálním) krokem bylo obsazení hlavní role Peterem O’Toolem, který svou vysokou postavou a rázným projevem neodpovídal údajně drobnému a plachému Lawrenceovi. Nepříliš známý O’Toole v této roli právem viděl příležitost vykročit na hvězdnou dráhu, jistě však netušil, jak namáhavá a náročná tato práce bude. Nejen pro nesmírně kruté podmínky natáčení v poušti, ale i pro samotnou mimořádně složitou a komplikovanou osobnost T. E. Lawrence: „Žil jsem jeho život den po dni, byl to monumentální úkol ztvárnit takovou legendu,“ přiznal později. (Česká televize)

ing.man

Úchvatné scenérie, ale Lorence jsem nepochopil. To mi je bližší ten co už tady postavil těch 12 chalup: "Na práci on nesáhne, ale odborník na slovo vzatej ..." :) ()

diodoros

Monumentálna výpravná freska o živote britského dôstojníka T. E. Lawrenca, ktorý sa z obyčajného prieskumníka vypracoval až na vodcu niekoľkých arabských kmeňov a neúspešného zjednotiteľa... Bez debaty jeden z najlepších filmov v dejinách so skvelou kamerou, hudbou a výbornou výpravou, obrovským spracovaním, zobrazením povahy beduínov a ich nekonečných sporov, ktoré spôsobili Lawrencov neúspech v ich zjednotení a najmä perfektnými hereckými výkonmi - všetky z hlavných úloh sú zahrané výborne, najlepším hercom je samozrejme mladý (a viac-menej začínajúci) Peter O´Toole, ktorý hlavnej postave vniesol život - jeho mimika, energia aj vyčerpanie sú hodnoverné. Film velikána Davida Leana obstál v súboji s časom a právom ho možno považovať za jeden z najlepších životopisných filmov a najlepších filmov vôbec. ()

darjeeling

Vůbec se nedivím, že tento film mnozí zařadili jako jeden z nejlepší, možná nejlepší film, co byl kdy natočen. Peter O´Toole a Omar Shariff předvedli úžasné výkony. I přes dlouhou stopáž film ubíhal rychle a bylo se na co dívat. Lawrencovu přeměnu bylo velice zajímavé sledovat. Krajina, do které je film zasazený je opravdu drsná, ale i velice krásná. Hudba je taky velice povedené (hlavní téma se v hlavě měla hodně dlouho). ()

neo93

Filmový epos po všech stránkách. To je Lawrence z Arábie. Životní role Peter O'Toole. Excelentní režie David Lean. Dechberoucí kamera Freddie Young. Famózní hudba Maurice Jarre. Dokonalý příběh britského poručíka, který se stal vojenským velitelem arabské armády v boji proti tureckému vojsku. Co víc k tomu dodat. Možná jen to, že snímek utekl jako voda, ačkoli jsem zhlédl verzi, která má stopáž 228 min. ()

junxi91

O slavném Lorencovi jsem si už něco přečetl a tak byl čas podívat se také na film. Že by se jednalo o veskrze pozitivní postavu říci nelze. Arabský výbor jej poslal někam hluboko do pouště, aby vyhledal prince Faisala. Těsně před útokem na Akabu došlo k potyčce, kdy jeden Arab zastřelil druhého z nepřátelského kmene, a tak Lorenc vykonal popravu týpka, kterého předtím zachránil, když se ztratil v poušti. Od té doby se mu zabíjení "začalo líbit". Po dobytí Akaby se vrátil do Káhiry, odkud jej vyslali najít prince Faisala, a stal se z něj respektovaný voják. Předtím, než jej vyslali, se mu spíše vysmívali a zesměšňovali jeho filozofické a básnické vzdělání. Poté stoupal v armádním žebříčku nahoru, stal se z něj vojevůdce, který ty primitivní barbary sjednotil lépe, než by se to povedlo Faisalovi a Alláhovi dohromady. Možná to bylo tím, že Lorenc se sám choval jako barbar. To odpalování vlaků a zabíjení všech vojáků s heslem "zajatce nebrat" z něj udělalo skutečného pouštního divocha. V Damašku také nechal málem pochcípat osmanské vojáky v jejich nemocnici. Takže jako jo, heslo "Nic není psáno" je samozřejmě skvělé, jeho vytrvalost při putování pouští je inspirativní, ale jeho metody byly i na WW1 dost kruté. Film byl dlouhý, ale ty čtyři hodiny historické exkurze do bojů na Blízkém východě, pouště, bojovných Arabů, Káhiry, Damašku a připomenutí Sykes-Picotovy smlouvy za to stály. Jo, Britové a Francouzi měli v Arábii své zájmy a sympatický, inteligentní a vznešený princ Faisal jim jen posloužil jako loutka. Koloniální velmoci se prostě nezapřou. Ta hudba mě taky dostala a fakt, že tam nebyla ani jedna ženská postava je velké plus tohoto velkofilmu. Tady se válčí a politikaří, ženské se mají postarat, ať je pak doma čisto a navařeno! :D ()

Davidos305

Zopakoval jsem si tento filmový kousek a musím říci že k dokonasti stačí jen málo, tento téměř čtyř hodinový historický velkofilm, by neměl vynechat žádný fanoušek filmu. Pouště jsou vizuálně překrásné a Freddie Young si to zřejmě moc dobře úvědomil, neboť vizuální stránka filmu je prostě překrásná a nejen co se týče kamerových záběru, máme tu i krásné kostými a prostředí a vůbec celá výprava tohoto filmu je úžasná. Maurice Jarre dokázal vytvořit jeden z nejlepší soundtracků vůbec a jeho hudba dodává filmu a scénam mnohem větší epičnost. Postava Lawrence je jedna z nejlépe napsaných postav, které jsem viděl a jeho vývoj překvapoval více a více. Co se týče herců, máme tu velmi talentovaný ansábl, ze kterého musím vypíchnout samozřejmě samotného Lawrence Petera O'Toola, ale i Alec Guinness, Anthony Quinn nebo třeba Omar Sharif stojí za zmínku, prostě jeden úžasný herec za druhým. Tento film je prostě úžasná dobrodružní jízda a má jednu velkou výhodu a to je délka, při které si film může dovolit odvyprávět dost obsahu a pomalu se usadit, avšak jeho výhoda je zároveň i jeho hlavní nevýhoda, neboť právě díky dlouhé stopáž není film pro každého. Ale každý by ho měl alespoň zkusit. Za mě skvělý počin. ()

Marek06

I když má tenhle film opravdu dlouho stopáž (viděl jsem verzi, která má 209 minut), díky svižnému ději a velkolepým bojovým scénám mě vůbec nenudil. Skvělý dobrodružný válečný velkofilm. ()

BigBang

Velké umělecké dílo, sledování uteče lehce. Film je plný pouštních exteriérů. Pokud jde o děj, tuto frontu první světové války jsem neznal, takže jsem se poučil. Arabové jsou ve filmu nejspíš idealizováni, což nevadí. Hlavně proto, že jejich protivníci, Turci, nejsou nijak zvlášť démonizováni. ()

Dexx

Spielberg měl pravdu. Tenhle film JE zázrak. Přes jeho délku v něm není jediný slabší okamžik, jediná nudná pasáž. Většinu doby jsem jen zíral, protože jsem nikdy nevěřil, že může existovat po všech stránkách absolutně dokonalý a bezchybný film. Teď jsem ho našel...Pro mě je Lawrence z Arábie vrcholným dílem světové kinematografie. Díky, pane Leane. ()

Rodin

Neskutečně zdlouhavý film s úžasnými exteriéry, skvostnou výpravou a vynikajícími hereckými výkony. Viděl jsem ho třikrát a vždy jsem měl problém se sedacími partiemi, na které si u jiných dlouhatánských bijáků obvykle ani nevzpomenu. Nedokážu si představit, že by režisérský sestřih mohl být ještě o 12 minut delší, to bych už asi nepřežil. Přes 80% dám, ale ne moc. ()

J.e.r.e.c

Protože Sida, Kleopatru a podobné věci jsem (částečně) viděl jako děcko a nepamatuju si z nich zhola nic, je Lawrence prvním hollywoodským filmem ze „zlatého věku“, na který jsem se vědomě díval od začátku do konce. Jo, pardon, ještě Doktor Živago, ale toho jsem v telecích letech na gymplu taky nedocenil. Po vizuální stránce je to žrádlo, prostě žrádlo, nádherné záběry dechberoucí arabské „přírody“ nemají dodnes konkurenci, snímek po snímku by se daly prodávat jako obrazy nebo vystavovat v galerii. Říkal jsem si, že režisér klidně mohl celé ty tři hodiny složit jenom z chození sem a tam pouští, a pořád by to byla fascinující podívaná. Samotné dění na plátně už na mě tak silně nezapůsobilo. Možná byly limitem skutečné události, podle kterých je film natočen, možná jsem jen zmlsanej parchant, ale boj Arabů za svobodu jsem v podstatě „odzíval“, bylo mi to jedno. Lawrence, stejně jako všichni ti šejkové, parádně zahraní hollywoodskými hvězdami (Obi-Wan a jeho kouzelně lámaná angličtina vládne), to je jedna originální figura vedle druhé, ale přes veškerou snahu (jejich i svoji) jsem ani na chvilku jejich příběh neprožíval. Jen jsem koukal na televizi. 75 % ()

vozralec

Velkolepá výprava i stopáž. Pěkné záběry na jedoucí herce v sedlech. Lawrence trochu psychouš. Roztomilí velbloudi. Bez žen. ()

Amonasr

Bohatě výpravný film s krásnými scenériemi, který působí překvapivě svěžím dojmem ještě i dnes, nijak za těch dlouhých 60 let na rozdíl od většiny tehdejší produkce nezestárl. Lawrence z Arábie je zde vykreslen jako složitá rozporuplná osobnost, která ovšem působí sympaticky pro svou lidskost, která velice kontrastuje s  prohnanou vypočítavostí vysokých armádních činitelů i politiků. Což je vlastně také dodnes aktuální. ()

Yakuza05

Zlatý glóbus 4 : Kamera, Film, Režie, Herec vedl. role Omar Sharif. Nominace 3 : Herec Peter O'Toole, Herec Anthony Quinn, Hudba ...... Bafta: 4 : Nejlepší Britský herec Peter O'Toole, Nejlepší Britský film, Nejlepší Britský scénář, Nejlepší film. Nominace 1 : Nejlepší zahraniční herec Anthony Quinn ......... Žebříčky : Entertainment Weekly 18.místo, Afi 2007 7.místo, DigitalDreamdoor 11.místo. ()

snakepit

Nie je možné natočiť film, ktorý by mal viac než 3 a pol hodiny bez toho, aby aspoň v niektorých momentoch skĺzol do nudy a ani Lawrence Of Arabia nie je výnimkou. Film mohol byť podľa mňa bez problémov rozdelený na dva samostatné filmy, keby bol spravený o niečo akčnejšie, alebo sa mal zostrihať pod tri hodiny. Ďalšia vec, čo mi vadila, bol Peter O Toole. Aj keď je dobrý herec, ako blonďáčik s modrými očkami akoby vystrihnutý z nejakého plagátu chlapčenskej popíkovej skupiny mi veru do drsného prostredia arabskej púšte nezapadol. Musím však povedať, že film ako taký sa mi docela páčil, niektoré scény boli vynikajúce (prechod cez púšť alebo prepadnutie vlaku s koňmi) a neprekvapuje ma ani tých 7 Oscarov, ktoré film získal. ()

Spectacle

Zajímavý je, že jsem tenhle film viděl poprvé v Maroku. Tak akorát jsme se vraceli ze Sahary a čirou náhodou jsme narazili na hotel, kde měli televizi. Nějakej saudskoarabskej kanál vysílal nepřetržitě cizí filmy a jedním z nich byl Lawrence z Arábie. Vzhledem k tomu, že jsem zrovna byl v podobným prostředí, uchvátil mě film o to víc. Jsem zvědav, jak bude působit, až ho uvidím doma:) ()

gidzitka

Velkolepá pouštní epika uvádějící vás v úžas i po více než čtyřiceti(!!!) letech. Když zazní smyčce a vy uzříte všechny ty tóniny teplých barev, jste v nebi (nebo jeho zdařilé nápodobě)... ()

Asdas

Ten zvláštný pocit pri objavení niečoho nového sa po piatich rokoch dostavil ! Veľké dakujem za to Sir David Lean! ()

Navštivte lokace slavných filmových scén!

Navštivte lokace slavných filmových scén!

09.04.2022

16.12.2013

Pattinson z Arábie?

Pattinson z Arábie?

16.08.2012

Britský důstojník, cestovatel, spisovatel a archeolog Thomas Edward Lawrence je hrdinou jednoho z nejlepších filmů všech dob, i letos ve Varech uvedeného Leanova Lawrence z Arábie. Pro jakéhokoli… (více)