Reklama

Reklama

Mladý Sherlock Holmes

  • Československo Pyramida hrůzy (více)

VOD (1)

Obsahy(1)

„I když Sir Arthur Conan Doyle nepsal o mladistvých letech Sherlocka Holmese a jeho první setkání s doktorem Watsonem umístil až do doby jejich dospělosti, byly tyto láskyplné úvahy o tom, co se mohlo stát, natočeny na počest autora, jehož dílo dodnes nesmírně obdivujeme.“ Tato slova zazní v závěru filmu Pyramida hrůzy (1985), který nám představuje slavné Doyleovy literární postavy trochu neobvyklým způsobem. Zavádí nás do Londýna roku 1870, do doby, kdy slavný detektiv ještě navštěvoval kolej, kde se seznámil se svým spolužákem Watsonem, který byl ochoten obdivovat jeho mimořádné dedukční schopnosti. Oba mladíci se brzy ocitnou uprostřed záhadného případu, v jehož pozadí je fanatická sekta stoupenců egyptského boha Osirise, která své nepřátele odstraňuje zvláštním roztokem, vyvolávajícím děsivé halucinace... Snímek Pyramida hrůzy vznikl v produkci Amblin Entertainment, společnosti známého režiséra Stevena Spielberga, a patřil k velkým diváckým hitům 80. let. Jeho přímočarý příběh je prošpikován zvláštními efekty, jež vznikly v Lucasově trikové továrně Industrial Light & Magic. Najdeme mezi nimi i jeden z historicky prvních pokusů o počítačovou animaci v celovečerním filmu, a sice animovaného skleněného rytíře z kostelního okna, jehož autorem byl tehdy neznámý John Lasseter (pozdější zakladatel úspěchu studia animovaných filmů Pixar). Oba hlavní představitelé Nicholas Rowe a Alan Cox (syn známého herce Briana Coxe) se sice herectví věnují dodnes, ale podobného úspěchu už se nikdy nedočkali. Režisérem byl Barry Levinson (nar. 1942), který svého vrcholu dosáhl oscarovým titulem Rain Man (1988). (Česká televize)

(více)

Recenze (211)

lamps 

všechny recenze uživatele

Tak inteligentní, zábavné a místy napínavé, že by mistr Doyle ani nemohl nic namítat. Jedno z nejvyspělejších a filmařsky nejlepších dětských dobrodružství, v němž se naprosto samozřejmě snoubí klasické amblinovské motivy se slavnou detektivní osobností, která nemá tak daleko k Indiana Jonesovi (ta podoba s Chrámem zkázy nemůže být náhodná). Krásné přelomové efekty a perfektní hudba. Vyznění milostné linie mě tedy nepěkně překvapilo (byť mělo svůj důvod s ohledem na pozdější Sherlockovu náturu) a záporáka lze odhadnout příliš brzy, ale ten dobrodružný viktoriánský feeling je zkrátka špickový. 85% ()

predators 

všechny recenze uživatele

UAAUU!!! Paráda! Tohle jsem fakt nečekal. Už jsem ani nedoufal, že se vrátím do doby, kdy jsem s nadšením sledoval putování Indiana Jonese a hle, narazil jsem na příběh, jenž se mu v mnoha aspektech nejen blíží. Mladý Sherlock Holmes se originální, důvtipný a plný překvapení v podobě hádanek a spousty dobrodružství. Poutavé kulisy, prostředí v němž se celý děj odehrává, špičkový hudební doprovod a líbivé triky jsou jen jedním z článků, jež dohromady tvoří nezkutečnou dobrodružnou podívanou. Já smekám, pane Holmesi, Sherlocku Holmesi! :-) Zajímavosti: Létající stroj ve zkutečnosti nelétal. Této "iluze" bylo dosaženo zavěšením stroje na tenká lana. / Herci, kteří byli píchnuti otrávenou jehlou, museli být pro svou bezpečnost svázáni ještě hodinu po skončení natáčení. / Už víte, kde se vzal Harry Potter? Právě po shlédnutí tohoto filmu napadlo J.K.Rowlingovou, napsat příběhy tohoto mladého kouzelníka:-) 90% ()

Reklama

Kulmon 

všechny recenze uživatele

První velký případ slavného detektiva Sherlocka Holmese. Nenapsal jej Sir Arthur Conan Doyle a je to tak trochu fantasmagorie. Ale kupodivu vcelku podařená a ta atmosféra Londýna 19. století na mne skutečně dýchla. A taky je dost vidět, že scénář napsal Columbus, pozdější režisér Harryho Pottera. Jeho rukopis se nezapře. ()

JFL 

všechny recenze uživatele

Rok 1985 můžeme ve filmografii společnosti Amblin Entertainment, ale i v rámci osmdesátkových filmů pro děti a mládež označit za rozcestí. Od ledna do prosince tehdy společnost uvedla do kin čtveřici snímků "Fandango", "Rošťáci", "Návrat do budoucnosti" a "Mladý Sherlock Holmes". Zatímco prostřední z nich se staly enormními hity, které nasměrovaly či upevnily trendy nadcházejících let, první a poslední bohužel u diváků propadly, byť dnes platí za malé kulty a generační ikony. Na rozdíl od "Fandanga", které cílilo na mladé diváky na hraně dospělosti, "Young Sherlock Holmes" měl oslovit kategorii, které se dnes říká tweens. Snímek o eskapádách mladických verzí slavného mistra dedukce a jeho věrného asistenta měl nakročeno stát se proto-Harry Potterem (angažmá Chrise Columbuse na prvních dílech filmových potterovek pak ukazuje důvtipnost producentů). Stejně jako hity nového tisíciletí také tento film mohl stavět na kontinuitě zájmu svého publika, neboť řada dětí klasické příhody Sherlocka Holmese četla a nyní měly dostat variace svých oblíbených hrdinů aktualizované pro dobu dospívání. V popředí tak stojí motivy vztahů ve škole, první lásky i ambice zanechat první vlastní otisk ve světě. K tomu navíc připočtěme koncipování filmu jako variace na ikonické dobrodružky s Indym Jonesem, což se projevuje v opulentních dobrodružstvích druhé poloviny. Je otázkou, proč svého času film neuspěl. Na jednu stranu lze říci, že na rozdíl od Harryho Pottera neměl mladý Sherlock až tak velkou sílu kontinuity, kdy by s ním jeho cílové publikum vyrůstalo a mělo k němu vyloženě úzký vztah. Nebo možná jen tvůrci předběhli dobu, eventuelně se vydali na pole špatného média, když uvážíme úspěch "Mladého Indiana Jonese" v televizi na začátku devadesátých let. Na druhou stranu lze část nepřijetí snímku směřovat na vrub až přílišné zatíženosti předlohou, která paradoxně film svazuje v rozletu do jiných směrů. Faktem každopádně zůstává, že stejně jako "Fandango" spíše stálo na konci zádumčivěji či melancholičtěji pojatých mládežnických snímků, tak i neúspěch "Mladého Sherlocka Holmese" na mnoho let zařízl akční dobrodružky pro odrostlejší mládež. ()

berg.12 

všechny recenze uživatele

Naše první porevoluční školní představení. Díkybohu za tu uvolněnou atmosféru, dnes si nedovedu školní výpravu na podobný film vůbec představit. Vidět něco takového na velkém plátně jako kluk, byl tehdá pro mě malý divácký šok, pár týdnů jsem pořádně nespal a děsil se každého komářího štípnutí. Kouknu na to po čase a hle, ono to vážně není špatné, má to fajn lehce hororovou atmosféru a napínavý příběh. V čem mi ale mladý Holmes nesedí, je vytváření Sherlockovského obrazu, od získávání tradičních atributů přes osudovou lásku až po úplně zbytečnou a nesmyslnou Moriartyho tečku (vyčkejte do konce titulků). Svůj podíl na tom mají i poněkud unylí mladí herci. díky kterým se neustále vkrádá nepatřičný pocit Potterovského deja-vu. ()

Galerie (45)

Zajímavosti (9)

  • Pes ve filmu, Uncus, není pojmenován podle postavy z Posledního mohykána (1992) Uncase, ale podle části mozku spojené se záchvaty. Záchvaty, které se vyvíjejí z očních vjemů a často předcházejí halucinace, které jsou hlavním důvodem smrti v tomto filmu. (Bertramm)
  • Ve scéně, kdy Rupert T. Waxflatter (Nigel Stock) padá se svým létajícím strojem do koruny stromu, jsou zřetelně vidět lanka, která tuto konstrukci nesou. (Chegi)
  • Na skleněném rytíři se pracovalo 4 měsíce. Byl první kompletně digitálně vytvořenou postavou ve filmu. Jeho stvořitelem byl John Lassester, pozdější zakladatel společnosti Pixar. (filip.novak)

Související novinky

Vzniknou Rošťáci 2?

Vzniknou Rošťáci 2?

07.04.2014

Pokud vám film z titulku nic neříká, není to zas tak velké překvapení. Rošťáci Richarda Donnera (Superman, Smrtonosná zbraň) jsou obří klasikou spíš v zámoří, kde v osmdesátých letech nabrali podobný… (více)

Mladý Sherlock a návrat do pyramidy hrůzy

Mladý Sherlock a návrat do pyramidy hrůzy

26.11.2012

Ještě těch moderních variací na klasickou detektivku z pera Arthura Conana Doylea nemáte dost? Pak vězte, že po Sherlocku Holmesovi s Robertem Downeyem Jr., televizním Sherlockovi s Benedictem… (více)

Reklama

Reklama