Jedna noc a jeden dokonale připravený zločin. Julien Tavernier, bývalý důstojník cizinecké legie, využívá své zkušenosti v práci pro firmu, jejíž činnost je úzce spjata s politickými zájmy a surovinami. Je milencem manželky šéfa společnosti, se kterou se dohodnou, že jejího muže zavraždí. Zločin je dokonale připraven a vše vychází podle plánu, ale stačí jediná maličkost aby...
Film Výtah na popraviště režiséra Louise Malla přináší divákům jedinečný filmový zážitek. Vypráví obrazem, atmosférou, hudbou a hereckou tváří tak, jak to dokáže jen málokterý film. V černobílém obraze klasika filmové kamery Henriho Decae prochází noční Paříží chladná Jeanne Moreauová za zvuků tesknivé hudby Milese Davise a připomíná nám, jakým čarovným způsobem dokáže film vyprávět. (Česká televize)

classic

Milenci Julien Tavernier(Maurice Ronet) a Florence Carala(Jeanne Moreau) si vyznávajú lásku ako hrom... Vymyslia dokonalý plán,ktorý obsahuje jeden kriminálny zločin. Tým mám na mysli odstránenie jej manžela,ktorý je Julienov šéf... Po čine sa majú stretnúť na dohodnutom mieste,kde Julien potom,čo dokončí „JOB”,t.j naaranžovať to tak,aby to vypadalo na samovraždu,Julien je takpovediac precízny,myslí na všetko do detailov,všetko je eňo-ňuňo,aj zamestnanci nemajú ani poňatia,čo tento ich kolega praktizuje v šéfovej miestnosti,tak čin je vykonaný,odtlačky nie sú,lebo má rukavice,zamkol tak,aby to presne vypadalo na „SUICIDE”... Vracia sa rýchlo na svoje miesto,lebo počuje zvoniť telefón,a tak ho zdvíha,aby nevzbudil nejaké podozrenie... Keď je „dokonáno”,s kľudom sa poberie von z firmy,kde ostatní dvaja idú taktiež,ktorí nemajú ani poňatia,že boss je dead. Rozlúčia sa,Julien ide k autu,a v tom zbadá visieť lano hore na budove,ktoré použil k spáchaniu tohoto odpudivého činu,ale zrejme láska nepozná žiadne medze... Čo teraz?Tak Julien sa musí pekne vrátiť výťahom hore,aby toto lano zmizlo,že by mohol mať sakramentský problém,že v tom lieta až po uši... Ako sa mi zatiaľ stratí z dohľadu sympaťák Julien,tak vidím dvoch ďalších „zamilovaných”,t.j Louis a Véronique ako sa pozerajú na Juliena,ale najmä na jeho auto,ktoré si chce chorobný kleptoman Louis„ vypožičať”,ktorý má zajačie úmysly...Tak sa z neho stáva pirát ciest za účasti Veroniky,ktorí s postupom času budú na chvíľu zastupovať Bonnieho a Clydea...Tak týchto dvoch „odvial vietor...” A aby som nezabudol na Juliena,ktorý sa necháva vyviesť hore výťahom,v tom ho stretáva smola,že sa vypol prúd,pričom nie z nezaplatenia faktúry,ale že sa prúd vypína,keď sa v budove už nikto nenachádza... Ale milý nemilý Julien ostáva visieť vo výťahu,kde sa snaží dostať von,ale ešte si tu nejaký čas pobudne,a tak fajčí jednu od druhej... Tak Julien ostáva „visieť” vo výťahu,dvaja zamilovaní počas zbesilej jazdy spoznávajú nemecký manželský pár,s ktorým budú mať čo dočinenia,kde Louis sa bude vydávať za Juliena,totiž v aute,ktoré čorkli sa nachádza zbraň,s ktorou si Simon Carala akože strelil do hlavy,kde títo dvaja zmetci urobia neobyčajný posun vpred,že pri pokuse o ukradnutie luxusného auta Nemcov,s ktorými mali menšiu žúrku na moteli,sa nechtiac podarí Louisovi zastreliť týchto dvoch manželov,tak zdrhajú odtiaľ v domnení,že sa u Veroniky otrávia liekami,lebo majú depku,čo by ich čakalo... Ešte,keď mali prvé auto Juliena,tak sa v ňom nachádzal mikro fotoaparát,s ktorým sa fotili obidva páry,t.j prvý pár sa fotil už dávnejšie,druhý sa fotil v moteli,t.j nemka sa zhostila fotenia,takže sú dôkazy o tom,kto ich v skutočnosti zabil? Jeanne Moreau je extrémne príťažlivá žena stojaca nad priepasťou medzi slobodou a basou,ktorá sa snaží zistiť,čo sa stalo s Julienom,ktorý sa nakoniec dostáva von tak,že už prichádzajú do firmy policajti,ktorí tam idú v tom,že Julien je obvinený z vraždy manželského páru,ale on tam nebol,on bol vo výťahu,ale aj tak ostáva vinným.. Pripočítam k dianiu komisára Lina Venturu,ktorý na malý čas,ktorý tu strávi je dôležitý charakter,ktorý vyrieši prípad lusknutím prsta. Francúzska kinematografia sa môže pýšiť výbornými režisérmi,hercami,kde tu je jasné ako facka s prehľadom,kto tu čo robí,atmoška čoraz viac hustne,a ja som miloval,keď som videl pôvaby Jeanne a jej odhodlanie a snahu zamiesť stopy + charizmu elegána Lina Venturu,zásadný film. () (méně) (více)

flanker.27

Že je to překombinované by mi ani tak nevadilo, jako spíš to, že se tam většina lidí chovala jako naprostí kreténi. Nic mi nezabije zážitek z jinak dobře natočeného a zahraného filmu víc než to, když se každých pět minut chytám za hlavu a říkám si "boha jeho, to je ale blb". Pravda, nejvíc nadávek na sebe stahovala dvojice zlodějíček-květinka Marta, ale i ostatní si vybrali svou porci trestuhodné neschopnosti rozumného úsudku. Za což by měli být svěřeni Madam Gilotině pomalu víc, než za spáchané zločiny. Co dodat? Snad že Jeanne Moreau byla nádherná femme fatale. ()

dopitak

Bez těch pískajících gum a klaksonů na dálnici by to byl asi nejtišší noirek v historii. Moc se mi líbil způsob střihu resp.. vyprávění - třeba vražda pana Caralu. Nechápu, proč Česká televize nenapíše minimálně KAPITÁLKAMA, že film pustila v původním, nikdy nevysílaném dabingu. To je počin hodný chvály, výjimečná práce. Excelují tu Bohdanová, Brousek st., Satoranský a Potměšil. ()

Dale

Námet je zaujímavý, no ten štýl, akým to bolo natočené, pôsobil dosť zúfalo. Herecké výkony mdlé, či už ide o mladý párik, ktorí sú po spáchaní vraždy kľudní, ako keby mali za sebou nedeľný obed, ale aj o bezcieľne bloumajúcu Jeanne Moreau s hroznými vnútornými monológmi. Dialógy nie sú o nič lepšie a často filmu chýba spád a tak viac nudí, než drží v napätí. ()

argenson

Zajímavý filmový zážitek náhodou odchycený na STV2 (s českými titulky). Jedním dechem ovšem dodávám, že jsem od režiséra a jeho kousku na hranici nové vlny a noir filmu čekal víc. Výborně vystavěná zápletka, která by si s přehledem vystačila na dva solidní příběhy, v závěru se to ale nakonec sjednotí a celé to drží pohromadě i jako jeden film. Nějak se ale nemůžu porovnat s herci. Priority v obsazení hlavních rolí trochu nesouzní se skutečným příběhem. Maurice Ronet je půlku filmu zavřenej ve výtahu, Jeanne Moreau se stejnou dobu jen příležitostně melodramaticky plouží po ulicích a hospodách. Takže první půlku táhne mladá dvojice, v níž bývalý dětský herec Georges Poujouly je tím silnějším článkem, i tak se ale oba chovají divně. Vycházející německá hvězda Elga Andersen se tu jenom mihne jako později zastřelená Němka. Připočítejme k tomu pár nelogičností, jimž dominuje fakt, že po dramatické a probdělé noci všichni hlavní protagonisté poránu nenesou známky únavy a stresu (což okázale předvádí Maurice Ronet vystupující z výtahu nažehlenej a oholenej jak do plesu). Ale nakonec uznávám, že kdybych koncem padesátých let chodil do kina na ruský a český agitky, tohle by mě asi dostalo na kolena. V roce 2011 ovšem jen průměr. ()

• Malle patril k veľkým obdivovateľom amerického filmu. Dvojicu mladých predstaviteľov po ukradnutí auta umiestnil do prostredia, ktoré pripomínalo americké diaľnice a motely. V blízkosti Paríža však neexistoval vyhovujúci motel, a tak nakrúcali až pri pobreží vzdialenom viac než 200 kilometrov. Zámer vtlačiť „americké“ prvky do snímky badať aj pri výbere budovy, v ktorej sídli Caralova spoločnosť. Výšková budova s veľkými oknami bol úmysel, lebo Malle chcel vymaniť snímku zo zaužívaných obrazov parížskeho prostredia. (Biopler)
  • Malle šikovne pracuje so zvukom. V navonok nepodstatnej role sekretárky a jej konaní vykoná prvý uzol zápletky. Najprv jej použitie elektrického strúhadla na ceruzky prehluší výstrel z pištole, neskôr jej telefonát spôsobí, že Julien zabudne zvesiť lano. (Biopler)
  • Film býva označovaný ako prelomový kvôli technickej stránke. Režisér prešiel praktickým školením, keď asistoval najvýraznejšiemu francúzskemu štylistovi Bressonovi na snímke Un condamné à mort s'est échappé (1956). Hneď za tým ako spolurežisér na Le monde du silence (1956) spolu so Cousteauom. Tieto skúsenosti zúročil a spolu s kameramanom Decaeom sa odvážne rozhodli nakrútiť nočné exteriéry na nový materiál Tri-X bez dodatočného osvetlenia a snímali Moreau len vo svetle výkladov a neónových reklám. Výsledok je drsná, no autentická kvalita vizualizácie veľkomesta, na ktorú nadviazali režiséri novej vlny. (Biopler)