LIDSKÁ SKVRNA je příběh váženého univerzitního profesora Colemana Silka (Anthony Hopkins), jenž si celým svým životem nesl jedno obrovské skličující tajemství. Tajemství, které se mu podařilo skrývat před svými dětmi, manželkou a přáteli celých 50 let až do doby, kdy do jeho života vstoupil spisovatel Nathan Zuckerman (Gary Sinise). Vypravěč tohoto příběhu, který se zatnul do Silkova tajemství, aby znovu oživil životopis skutečného Colemana Silka. Pravda o jeho identitě exploduje do spalujících a devastujících souvislostí. Divoký intimní cit k mladičké živelné bytosti Faunii (Nicole Kidman) už jen završil velikou tragédii jeho života. (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

Cecilka

Pointa mi nepřišla zas tak závratná, začátek taky moc nezaujal, ale retrospektiva a "omládnutí" díky vztahu dodaly filmu určitý šmrnc, který mě u filmu udržel až do konce... Jen trochu kazil dojem Antony Hopkins, který sice hraje výborně, ale pro mě zůstane navždycky dr. Lecter (a tudíž je pro jakýkoliv romanťák nevhodný!) ... ()

Mat21

Zvrácenost amerického soudního systému se stala osudným Colemanovi Silkovi, stárnoucímu děkanu prestižní akademie, který po vykonstruovaném obvinění z rasismu je nucen univerzitu opustit. A když mu nedlouho poté umírá jeho žena, leckdo by ztratil smysl svého života. Coleman Silk je však jiný, navzdory svému věku oplývá životní vitalitou a jeho cestu životem mu zkříží o polovinu let mladší žena. Milenecký vztah je natolik nevyvážený, jak by jen mohl být. Faunia Farley se potlouká životem, živí se nejnuznějšími pracemi a bojuje s nepřízní vlastního osudu. Vztahu navíc není přáno okolní společností ani bývalým, psychicky narušeným manželem Faunie. ● Vykreslení soudobé společnosti ve filmu Lidská skvrna, jejich předsudků i svázaného myšlení je natolik jemné, že se výsledný dojem z filmu rozplynul jako pára nad hrncem. Napomáhá tomu i herecké obsazení hlavních představitelů: milenecký vztah mezi Anthony Hopkinsem a Nicole Kidman je natolik málo uvěřitelný, že bych snáze uvěřil předvolebním slibům našich politiků. Mnohem více přínosná a poutavá byla druhá dějově potlačená rovina filmu, ve které ambiciózní sotva 20-ti letý Coleman je nucen vzdát se vztahu ke své rodině, chce-li splnit svá životní předsevzetí. ║25.12.2010║ ()

Empire

Pro mě rozhodně velice slušný film s dobrým dějem, dobrou a slušivou klavírní hudbou a hlavně s velice dobřě udělaným koncem. ()

ceBBek

Film, který má sice zajímavý kontext, ale jehož děj je tak nudný, že si víc než dvě hvězdičky nezaslouží. Nicméně chápu, že pokud je film zpracován podle knižní předlohy, mají tvůrci filmu značně svázané ruce. Snad by bylo lepší zfilmovat knihu, která jde zfilmovat zajímavě... ()

fraktal

Herecký koncert Anthonyho Hopkinse - něco, co na vás prostě nemůže nezapůsobit. A to i přestože kamera je chladně odtažitá, scénář nezvládnutě rozplyzlý a N. Kidman výjimečně nesexy a nezářící (opravdu jí světlé vlasy sluší více). Ed Harris sice září, ale jeho part je jen drobný. Celkově taková oddechovka - nečekejte zázraky, či cokoliv nad rámec slušného bijáku. ()

E lan

Velmi nadějný příběh vcelku nepovedeně zpracovaný. Přesto z celého prosakuje hluboké poselství, které kdyby bylo o něco lépe zpracováno, byla by to bomba. Herecké výkony jsou bohužel jen průměrné, nikdo nevyčnívá. Škoda, přesto nezbývá než doporučit tento film vidět... ()

Primavera

"Človek môže byť pánom svojho života len do určitej miery." Kniha, ktorá bola predlohou k filmu je skvelá, plná hlbokých myšlienok, mrazivá, horúca.. človeka nikdy nemôžete odsúdiť, stačí ho len poznať... Starý inteligentný profesor a mladá lúzerka, zdanlivo nesúlad a predsa zaujímavé spojenie.... a nejde len o sex. Film nezvládol predlohu. Zabudol sa niekde v chýbajúcich emóciach ... ak aj tam sú, necítiť ich. Mal to byť "divoký intímny cit k mladučkej živelnej bytosti", či vari nie? Čo som videla, tak nie. :-( ()

kwaicheng

Podle obsazení natolik potencionální film...málo prostoru pro Harrise, moc pro Hopkinse, málo pro Sinise, moc pro Kidmanovou. Dvě dějové linie se moc nepropletly...i když to tak tvůrci chtěli. ()

bono22vox

Dobře natočený film plný výborných herců postrádá především emocionální náboj, kterým by vás dokázal strhnout... ()

Shanen29

Od Roberta Bentona bych čekal dramatičtější děj už kvůli hereckým hvězdám,které měl k dispozici,.i když film zachází místama do nudné šedi,film není špatný,ale komorní ráz nezapře. ()

Fearoth

Docela jsem se divil, když jsem zjistil, že je to "modrý film", ale mě tak rozhodně nepřipadá. Výboná hudba, plno poetických otázek, dokonalá Nicole Kidman a celkově malá výřečnost filmu z něj pro mě dělá film na 5*. Pokud mám mluvit o Anthonym... ten mě moc nezaujal, ale i když celý film vpodstatě postrádá příběh, a působí spíše životopisně, měl jsem místy pocit, že by se u toho dalo brečet :-D ()

wopi

Ne. Při nejlepší vůli neuvěřím, že se žena zpovídá vráně v kleci. I ostatní rádobyvážné věci působí chvílemi jako nechtěná parodie. Ten film si chce hrát na hloubku, ale příběh bílého černocha je plochý. Neméně plochá romantizující hudba to jen podtrhuje. ()

Marg

Námět (zapření své rasy) se dal zpracovat určitě lépe. Tohle je jen takový slabý odvar. Takový mix dvou lidských osudů, z nichž každý by mohl vydat na slušný film. Ale je to moc hezky nasvíceno, některé scény vypadají jak obrazy starých mistrů. ()

swoulen

Chvílemi jsem byla zmatená, kdo je vlastně headliner příběhu. Kidman nebo Hopkins? Na to, jak byly obě dvě postavy komplikované, si zasloužily víc prostoru a myslím, že měly na to dostat tenhle film dál, než kde skončil. Černošský původ Hopkinse mě zarazil, ale budiž, cesty filmu jsou nevyzpytatelné :). Celkový dojem: působivé drama, které není zbytečně vyhroceno za své hranice (ale ani k hranicím, bohužel), vydařené herecké výkony (Kidman je prostě třída), Millerovi je Prison Break asi osudným, když už tady byl za "vězně" (jinak byl jeho výkon trochu plytký, ale snažil se) a Ed Harris tomu dával tu správnou štávu (ale chyběl mu prostor). Lidská skvrna má rezervy. ()

Achab

Knižní předloha Philipa Rotha se stejnojmenným názvem je výborná, samotný film ,ač je dobře obsazen, je jen průměrem, ve snímku odeznívá aféra Moniky L. a současný podtext tzv. "Political correctness", na který hlavní postava Coleman doplatí zmínkou o "přízracích" a změní se mu celý jeho dosavadní akademický život ()

Prochy84

Bohužel jsem čekal na strhující závěr, který nepřišel. On vlastně nepřišel ani závěr. Tak nějak zvláštně podaný příběh nepříběh, který víceméně nevtáhne a kde mě opravdu bavil pouze Ed Harris. ()