Epizody(8)

Maeve odjela do Ameriky, školu Moordale zavřeli a Otis si musí najít svoje místo na progresivní Cavendish College. Tam ale nebude zdaleka jediný sexuální terapeut. (Netflix)

ER

Poslední série a je to dobře. Téma je vyčpělé, nikam se neposunulo. Naštěstí pořád je to dost zábavné na to, abych se opět podíval, tentokrát na sexuální problémy středoškoláků. Souboj sexuálních poradců je tím správným kořením série a divák se opět něčemu přiučí. Závěrečná Let It Be v parádním gospelovém aranžmá pak dokáže dát zapomenout na pár neduhů, které série má (např .nižší rozpočet je vidět na kameře.) . Jsem také rád, že vyloženě happy end se nekonal a poslední slova Maeve udělala důstojnou tečku na konec. ()

Hashirama

Sex Education skončila právě včas. Řekla vše, co mohla, a zůstala věrná svému vlastnímu pojetí. Ani čtvrtá řada nehraje na klasické struny, ať už co se týče vyprávění, tak především co se týče postav. Vypráví po svém, nenuceně, britsky. Postavy nejednají “v rámci” nebo “mimo” svůj charakter, mnohem více než postavy připomínají lidi, a to se všemi svými obavami, kompulzivním a zdánlivě nepodloženým chováním. A právě to, jak je seriál celou dobu svůj, nepoddává se a nepodbízí se zažitými vzory, z něj udělalo jeden z nejlepších seriálů, které jsem kdy viděl. Je dobře, že se svou tendencí k adoraci libovolné (fyzické i duševní) vychýlenosti Sex Education končí, než se z něj stala nepokrytá freak show. Všem bylo dopřáno hlasu, nikdo neskončil jako černobílá karikatura, Sex Education po celé své trvání hrálo všemi barvami, všemi emocemi a v závěrečné řadě předestřelo pár fascinujících témat, skrze která může každý opět nalézt některé z odpovědí, které třeba hledá. Dočkali jsme se tak konce, který je stejný jako začátek - neskonale užívací a vtipný a zároveň emočně napjatý i podnětný. Prostě magie. Thank you for everything, dickhead. ()

kukkik odpad!

SPOILER: Dobře, tohle už zašlo moc daleko. První série byly skvělý, originální nápad ale tohle už je něco docela jiného a opravdu bizarního. Celou dobu jsem přemýšlel už jen o jediné věci, a sice o teorii, že jde ve skutečnosti o nějaký dystopický scénář, který by to celé vysvětloval. Vysvětlení, proč chování postav, děj a vlastně i celý svět naprosto nedává smysl. Napadlo mě upřímně, že jde o nějakou uzavřenou "klec" v nějaké kosmické nebo postapokalyptické zoo, kde se zvenčí dívají diváci dovnitř na to, jak moc zvrácená může být lidská společnost. Tím by se vysvětlovalo mnohé, včetně toho, že některé postavy jsou vlastně uzavřené ve svých lokacích (rodiče některých postav v jednom bytě apod.) a že celé prostředí vlastně nejde ukotvit v časoprostoru - objevují se tu smartphony a tablety ale zároveň všichni poslouchají stařičká rádia z 80.-90.let, všude jezdí auta z 80. let ale ve stavu jakoby sjela z výrobní linky a nikomu to není divné, traktor vypadá jako z roku 1950.. některé dějové linky nedávají dokonce žádný smysl. Jedna postava nastoupí na farmu jako učeň ale vůbec nic tam nedělá, nic se neučí a asi po týdnu tam najednou dělá učitele ostatním studentům? Lže absolutně o všem, včetně toho, že nevlastní řidičský průkaz nebo že nikdy neseděl na koni - což jsou jediné věci, které tam má dělat, ale když se na to nakonec přijde, vůbec nic se nestane a nikomu to nevadí, postava tam zůstává dál. Ne, tohle je opravdu už čistý bizár a to, že jsem ho bohužel musel dokoukat až do konce mě muselo připravit o pěkných pár mozkových buněk. odpad! ()

noizcore

Poslední série tak strašně tlačí na pilu (zvlášť ve scénách, kdy postavy v podstatě boří čtvrtou stěnu a proklamují svá prohlášení jakoby přímo na kameru), až se vytratila původní lehkost a zábavnost, díky kterým nebylo předávání různých "posleství" tak okaté a násilné. Je to velká škoda, takhle povedený seriál si určitě zasloužil lepší zakončení. 4/10 ()

LdaVinci

V poslední sérce mi nové postavy sice nesedly, ale k původním se vztah a zájem nevytratil. Nesedí mi, že to tu tak přehání s LGBT. Ale pojďme k pozitivům: vždy jsem miloval Sex Education, protože si troufla rozebírat témata, o kterých se spousta lidí bojí mluvit, nebo se stydí. Tady patří i velký obdiv hercům, kteří zachází do intimních scén. Je to seriál, který balancuje mezi humorem a vážností- a funguje to skvěle. Vžívám se do jednotlivých postav a chápu jejich problémy a mezilidské vztahy. Tohle platilo vždy a platí i v poslední sérii. Některé linky mě dojímaly k slzám. Děkuju za to, co jsem u tohoto seriálu mohl prožít a pochopit. ()

Vanchovi

Asi som už starý, lebo častokrát som nechápal problémy, ktoré tam riešia, pretože to ani neboli skutočné problémy, presne ako povedala jedna z postáv v poslednej časti, že voľba terapeuta je zbytočnosť. Obsahovo to stále zaujme, hlavne asi kvôli tomu, že som bol zvedavý, ako sa príbeh z predchádzajúcich a lepších sérií zakončí. Chápem zámer autorov, že mali by sme byť tolerantní, rešpektovať sa a rozprávať a tak ďalej, ale dosť to prehnali, keď takmer každá postava má nejakú poruchu (pardon, očividne mi chýba tolerancia). Buď niekto nevie, čo je za pohlavie (stačí sa pozrieť medzi nohy), prípadne tam je muž preoperovaný na ženu a žena preoperovaná na muža a títo dvaja spolu majú vzťah. Takže prevláda koncentrácia všelijakých čudných postáv. Asi je dobre, že už je koniec, len škoda, že po výborných prvých 2 sériách to išlo takto dole vodou. ()

MFloyd

Kam se dá ještě klesnout? Upřímně bych ani neměl problém s tím, že je to úplně nereálný a přepálený, že je zde jen minimum heteráčů atd. U sexuální výchovy je to i pochopitelný. Ale tolik uvědomělosti, především v posledním díle, kde se na každé scéně postavy setkají a řeknou si tu důležitou pravdu, to jsem myslel, že se poseru nudou. Všechno je prvoplánově vyumělkovaný až běda. Vzpomněl jsem si na poslední díl druhé řady 13 důvodů proč… úplně stejně byl díl o hovně, ve kterém se všichni ďoubají párátkem a hledají jakýkoliv kousek delikátního pokrmu. Asi tak mě dokázal jeden díl zkazit celý seriál. Bohužel… ()

TOMEK17

7,5/10. Gang Sex Education  se vrací – no, většina z nich – pro hořkosladkou, odměňující čtvrtou a poslední sérii plnou frašek, pošetilosti, empatie a dojemnosti. Samozřejmě, pokud jste celou tu dobu sledovali sexuální dovádění Netflixu pro teenagery, znáte cvičení: Téměř každý bude tou nejhloupější a nejtvrdohlavější verzí sebe sama, dokud se nenaučí lekci, a v tu chvíli se show zbaví svého. Rozpláče vás. Každý má mobilní telefon, ale zápletka bude diktovat, že neví, jak je používat ke správné komunikaci, což nám způsobí hromadná nedorozumění a značné rozhořčení. Ale – vydrž! – ale celek je tak roztomilý, že přehlédnete frustrující části a zůstanete u toho, dokud vám série nezanechá, častěji než ne, zářivé, krásné uzavření. Malý zázrak Sex Education spočívá v tom, že může být cirkusem a komedií, dokud vás nenasytí čistotou srdce a promyšlenou inkluzivitou. Základem série jsou lidé, kteří se vyrovnávají s traumaty a osamělostí, takže kdykoli se na absurditu – kterých je spousta – usadí prach, vždy najdete hlubší, soucitné řešení. Asi jsem jeden z mála lidí kdo si myslí že poslední díl je parádní. ()

hrumsrt

Dlouho očekávaná čtvrtá a nakonec i finální (původně se mělo končit až následující řadou, kvůli odchodu představitelky Maeve, se ale tvůrci správně rozhodli, že bez ní to nemá smysl) série jednoho z nejlepších seriálových produktů Netflixu je tady, s nímž streamovací gigant v mých očích ztrácí jeden z mála probíhajících seriálů, které jim ještě zůstal.. Poprvé vidíte značku ztrácet, což je způsobeno především nechtěným odchodem některých herců/postav, díky čemuž se ne všechny příběhové linky úplně uzavřou.. Ale samozřejmě největší pozornost pořád zůstává na vztahu Maeve a Otise, kde si tvůrci dávali tak dlouho na čas, až nakonec vzhledem k okolnostem musí až nepřirozeně zrychlovat... Měl jsem to rád pro svojí originalitu, boření tabu témat hravým dospívajícím způsobem, který v té době přinášel nevídanou osvětu do mainstreamové televizní zábavy.. Ale postupem času a především v téhle sérii vybuchuje implementace všech LGBT+ prvků spolu s změnami pohlaví atd. bez jakýchkoli mantinelů, což má v některých bodech až otravný nádech... Tvůrci panikaří, když vidí, co musí v osmi epizodách ukončit, a tak ztrácí půdu i v tom, kde byli nejsilnější. Hned od začátku bylo jasné, že Otis patří k Maeve, a že tímhle směrem se půjde. A s každou sérií se k sobě obě postavy vždycky přibližovaly anebo oddalovaly, podle toho co v životě aktuálně řešily.. Ale tady se z rychlíku musí hned probudit největší láska s ní první rande, první noc atd. A výsledkem tak je, že vlastně ani jeden z těch momentů nedostává punc nějaké události... Není to překvapující, postavy musí dojít načrtnutých vývojů, jen aby se jich co nejvíce dočkalo uspokojivého konce. A i když pro mě je závěr některých postav povedený, nemůžu předstírat, že takhle si to všichni zasloužili.. Proč jen jsem si od začátku myslel, že jde o Otise a Maeve? Chci ten přeslazený konec, ne tohle vztahové melodrama! 75% ()

RigorMortis

Sex Education som považoval za fakt kvalitný seriál v rámci prinajlepšom priemernej netflixovskej produkcie. Teda aspoň prvé tri série. Potom prišla štvrtá. Mnoho nových divných a otravných postáv a aj správanie tých starých bolo často nelogické. Z Otisa sa stal echt Brit (tlstý, škaredý a s divným prízvukom), Eric má halucinácie,, z Otisovej mamy sa stala strhaná matka samoživiteľka a namiesto moordaleskej strednej sa seriál odohráva v čomsi, čo zdegradovalo seriál na karikatúru jeho samého. Čo bolo posledné tri série podané prirodzene a skvelo zapadalo do kontextu celého seriálu pôsobilo tu nútene a nasilu. Mnohokrát som si kládol otázku, či sa týmto tvorcovia chceli vysmiať prehnanej korektnosti alebo sami boli prehnane korektní (prikláňam sa k možnosti č.2).  Toxická pozitivita na každom kroku, pričom sa nakoniec ukáže, že tá najviac toxicky pozitívna postava má obrovský problém zdravo vyjadrovať emócie kvôli zraneniu (prekvapivé, vskutku). Priemernú, možno až podpriemernú sériu však zachraňujú posledné dva diely, hlavne ten úplne posledný. Miestami to síce pôsobí, akoby sa do nich tvorcovia snažili narvať všetko, čo zameškali, rozhodne je to ale príjemný pohľad. Dejová línia zbližovania Michaela s Adamom je podľa mňa najlepšia z celej série. Zamrzel ale záver, vzťah Otisa a Maeve by si podľa mňa zaslúžil iný koniec, než sex po x sériách, melodramatický odchod a dopis na rozlúčku. Holt zostarli, dospeli a každý z nich je niekde inde. Taktiež nepríjemne prekvapil odchod Jakoba a Oly, škrtov v rámci postáv bolo ale viac. ()

Nathaniell

Tak a přesně ZDE se Netflix (celkem typicky) zbláznil. Ano: Udělat tři série a čtvrtou to pohřbít, snad nikdo jiný neumí. Ze všech těch divnolidí mi bylo... fakt divně. pořád jsem se díval do kalhot, co že tam vlastně sakra mám, vrtěl hlavou nad kotlem nových (a naprosto zbytečných) postav, očekávající, jak to dopadne s hlavními hrdiny sérií dřívějších... Bylo slíbeno, že všechny příběhy budou ukončené. A taky byly... navzdory tomu, jak blbě to někdy bylo. SPOILERY: Nejtrapnější závěr měli Adam ("Jsem bisexuál." "Hmm... pojď na rande.) a Eric (že mu takhle všichni přijdou "náhodně" na večírek, muselo urazit i milovníky klišé.) ... Jo a ten pohřeb byl taky stupidní. Ach jo... Vím, že tu nevyjadřuji víc než svůj názor. A ten je - 1* ()

AndrewNewman

Neuspokojivé ukončenie. Nie že by to nebolo zaujímavé, zábavné a takisto aj dojímavé. Ale tvorcovia sa pre mňa zbytočne zamerali viac na iné postavy, než na hlavného hrdinu. Otis sa totiž počas tejto série chová skutočne ako narcistický idiot. V skutočnom svete by som jeho chovanie chápal, ale napísať takto hlavného hrdinu, ktorého sexuálne problémy vlastne celé toto odštartovali je trochu zásah cez čiaru. Tak z tohto zakončenia vyplýva, že jediný, kto si prešiel skutočnou cestou sebapoznávania je Erik. Dokonca mám pocit, že všetky postavy dopadli lepšie ako Otis, čo je smutné. A k tomu fakt, že študenti posledného ročníka riešia kampaň na nejakú BEZPLATNÚ sexuálnu poradňu, namiesto toho, aby riešili čo urobia so svojim životom je rozhodne bezprecedentný. A na poslednú sériu bolo tých zbytočných vedľajších príbehov trochu priveľa. Stále sa ale bolo na čo pozerať a celkovo je Sex Education jeden z najzaujímavejších seriálov posledných rokov. Ale finále im bohužiaľ aspoň čo sa mňa týka vyšlo tak na 70%. ()

Isag1

Tak prepáčte, absolútne po tejto sérii sa mi totálne znechutil tento seriál. Nielenže tlačia strašne na pílu s LGBT, ale aj snažia sa to natlačiť do každej sekundy seriálu v tejto sérii. Z chlapov robiť ženy a zo žien robiť chlapov. V 1. - 3. sérii sa to dalo a bol to špičkový seriál na úrovni. Teraz sa môj názor zmenil na totálny opak. Som znechutený... ()

jmek

Prvně by bylo asi fajn říct, že moc nerozumím kritice LGBT.  Seriál se jmenuje Sex Education a všechny různé skupiny lidí, co se tam vyskytujou, do tohohle světa prostě patří. To opomíjím fakt, že od prvního dílu první série se tam tyhle témata řeší a tak to kritizovat po 24 epizodách, je celkem wild. Každopádně tahle série je asi nejhorší, sice to furt má to kouzlo a Ncuti, Emma, Aimee a Mimi to drží, ovšem závěr byl zklamání a nejzajímavější dějová linka se uzavřela tak nějak meh. V podstatě je to jako konec třetí série, nikam se to neposunulo, jenom se Maeve přišla na chvíli do města ohřát a na konci zase šup do Ameriky. Nehledně na nezajímavý nový postavy, je mi úplně fuk, že jsou trans a nebo bůhví co, ovšem proč? Proč představovat v poslední sérii nový postavy a rádoby Gen Z školu, to radši pořádně uzavřít linky stávajících postav a dopřát divákům pořádnou dávku emocí.. Trochu zklamání.. ()

Derseus

Všechny předchozí série jsou pro mě někde na pomezí 4-5/5, ale celá tahle série mi přijde jako zklamání. S úmyslem mít co největší zastoupení všech genders, orientací, etnicit, afektů, vyznání apod. ztratila celá série kvalitu na úkor kvantity. Konec seriálu je pro mě opravdu neuspokojivý, například u Game of Thrones si po skončení hodně lidí stěžovalo a nebylo spokojených s koncem, ale já osobně jsem to dokázal přijmout, respektovat a spokojit se s tím. U Sex education to tak zkrátka nemám, první dvě série stanovily laťku vysoko, třetí se ještě nějak udržela, ale u téhle čtvrté se mi těžko hledají pozitiva, škoda. ()

Bakli

Na seriál od Netflixu je to super. Největší průser je škola, kde je každý buď zelenej mozek, bitevní helikoptéra či "mírumilovnej" debil. Nicméně...a to je doopravdy jediný důvod, proč jsem to neodsoudil dřív, než jsem se na to podíval, je ten, že jsem slyšel že to jako reklama na "LGBTQ+- autobus" nepůsobí. Bullshit! Ten seriál je příběhově doslova výbornej, ale zkrátil bych ho o dvě série kde by se neřešily sračky o tom jak se kdo kurva cítí. Finále: Nic extra. No nic, posílám pozitivní energii 😘✌🏻 ()

Sebule

Poslední série se nesla trochu v jiném duchu než ty předešlé a nebylo to vůbec na škodu. Bylo to víc k zamyšlení, více o tom, jak se lidi cítí. Každopádně to ale byla nejslabší série. Některé části tam byly prostě na sílu dané a finále nebylo tak skvělé, jak jsem si představoval. Hodnocení: 7,5/10 ()

Skrivan

Závěrečná série s sebou přináší nové prostředí, nové postavy, nové výzvy. Bohužel jsou všechny nezajímavé. První díl mě doslova šokoval, z té „školy“ jsem byl zhrozen (někdo by měl Netflixu vysvětlit význam slova menšina), ale jsem rád, že jsem se tím nenechal odradit a dokoukal jsem to. Už od druhé epizody se to totiž vrací do starých kolejí a je to zkrátka stejná Sexuální výchova jako byla vždy. Jsou tu momenty vtipné, vážné i nudné a trapné. Bohužel těch za mě bylo trochu víc než těch dobrých. Asi holt stárnu a nejsem už úplně cílová skupina. Přesto jsem rád, že jsem to viděl, byla to vcelku příjemná oddychovka v pošmourných podzimních dnech. Nicméně škole jako Cavendish se vždy vyhnu obloukem. ()