Epizody(3)

Malé městečko Little Tall Island ležící u pobřeží Maine čekají krušné chvíle. Jeho obyvatelé se důkladně připravují na mohutnou sněhovou bouři, která má být nejhorší za posledních sto let. V nejvypjatějším okamžiku se však z vánice vynoří zlo mnohem děsivější, tajemný cizinec, který si říká Andre Linoge. Zná i ta nejtajnější temná tajemství každého obyvatele městečka a využívá je k tomu, aby některé z nich přinutil k sebevraždě, jiné pro změnu k vraždě. Pokaždé přitom předává obyvatelům velmi jednoduchý požadavek. Tvrdí: "Dejte mi co chci a já půjdu." Andre je ve skutečnosti ďáblův posel a to, co chce, je jedno z dětí Little Tall Islandu. Dítě, které by vychoval jako nástupce, tak, aby mohlo časem převzít jeho pozemské povinnosti. Přestože je totiž jeho život mnohonásobně delší, než život lidský, není Linoge nesmrtelný a tak za sebe musí vycvičit nějakou vhodnou náhradu. Jeho moc je veliká. Nejenže zná tajemství každého člověka ve městě a může všem udělat za života skutečné peklo, ale může dokonce zničit celé město. A v městečku je jen jediný člověk, který má dost síly, aby se mu postavil. Šerif Mike Anderson, který se snaží uchránit obyvatele nejen před bouří, ale také před zlem v podobě Andrého.

Trojdílný americký horor vznikl v roce 1999, kdy ho jako televizní minisérii natočil režisér Craig R. Baxley (Action Jackson, Temný anděl) podle námětu a scénáře Stephena Kinga, jednoho z nejslavnějších současných spisovatelů. Bouře století je první námět, který nevychází z knižní předlohy, ale King ho napsal přímo pro televizní minisérii. Přestože původně chtěl napsat pouze scénář, nakonec příběh zpracoval také jako klasický román, který vyšel krátce poté, co byla třídílná minisérie v premiéře uvedena na obrazovkách. (oficiální text distributora)

SOLOM.

Páni, ta dlouhatánská stopáž byla přímo vražedná, ale vyplatilo se vydržet až do samotného konce. Tuto televizní „minisérii“ z pera samotného Stephena Kinga jsem měl tu čest dnes vidět poprvé v životě a musím říci, že to nebylo vůbec špatné. Už dlouho jsem se „nezažral“ do příběhu tak intenzivně, že jsem naprosto přestal vnímat čas a přestávku si udělal jen v okamžiku, kdy skončil jeden z dílů. Malé ostrovní městečko, v němž má každý občan své ponuré tajemství a záhadný cizinec, který o všech ví úplně všechno a dokáže své oběti nejen sám zabít, ale i donutit k sebevraždě či vraždě…To už samo o sobě dokázalo upoutat mou pozornost. Během sněhové bouře tak dostane divák šanci sledovat osudy tolika postav, že v nich brzy začne mít trochu chaos. Naštěstí se jejich počet začne hezky ztenčovat, nechybí emoce ani slušná mrazivá atmosféra a i herecké výkony jsou docela ucházející. Místy to sice trochu skřípalo, objevilo se i pár nudnějších pasáží, ale nakonec z toho Craig R. Baxley dokázal celkem slušně vybruslit. Což byl taky jistě jeden z důvodů, proč dostal následně šanci natočit i Dům v růžích. Především se mi líbila ona provázanost dramatických pasáží s těmi brutálnějšími, kdy má divák šanci nejen vidět, jak jednotlivé postavy zemřou, ale zároveň si vyslechne i jejich tajemství / hříchy, kterých se dopustily. Samotnou kapitolou je pak Andre Linoge. Kdo vlastně ve skutečnosti byl? Ďábel, jeho sluha, nebo snad sama Smrtka…? Já bych řekl, že od každého trochu. I on sám nám nakonec poví svůj příběh a během filmu dozná jeho visáž několika proměn. Trochu mi jen bylo líto policisty Andersona, který se po celou dobu snažil všechny obyvatele chránit, no a nakonec s ním pěkně vyjebali…Byla jen škoda, že ten závěr neměl lepší grády. Samozřejmě jako odpůrce happyendů jsem byl i po této stránce polichocen, ale přece jenom jsem očekával velkolepější finále. Nu což, alespoň ty vysvětlivky na konci (co se komu následně stalo) zmírnili můj zármutek. Určitě jsem Bouři století neviděl naposledy!!! ()

ARI50

Nevím zdá to bylo tou dlouhou délkou co mně přinutilo dát nižší hodnoceni, bouři a sníh mám rád a filmy dobře točené o tom sou suprové, tady začal začátek velmi slibně ale v polovině to začalo prostě upadat škoda. ()

JASON_X

Řekl bych, že velice zdařilý filmový King, navíc s tím nejpůsobivějším záporákem ze všech filmových Kingů. A s uspokojením jsem také aspoň jednou viděl, že v pohádce nezvítězilo tzv."dobro" nýbrž tzv."zlo", a že charismatický André Linoge to na plné čáře natřel nesnesitelně otravnému Majkovi Dušínovi Andersonovi. ()

Tommassi3

"Dejte mi, co chci, a já zas odejdu !!" Nekorunovaný král hororu a tajemna Stephen King zde jasně dokazuje, že ač v psaní románů bezpochyby nemá konkurenci, jako režisér se svou tragickou Vzpourou strojů a scénárista neodkazující se na své knihy, ale tvořící přímo pro televizní formát se jeví velmi špatně !! Dalším nezpochybnitelným faktem bych nazval skutečnost, že s Kingovými předlohami si většina tvůrců prostě neví rady, nejlépe z této nevděčné disciplíny vychází stále nedoceněný Frank Darabont se svými majstrštyky jako Vykoupení z věznice Shawshank, Zelená míle či podhodnocená Mlha z roku 2007, ačkoli si musíme uvědomit, že Kingovy náměty se zdají být velmi těžko zfilmovatelnými, většinou se totiž jedná o buď ryze dokonale béčkové kousky nebo o záležitosti, které se jako horory pouze tváří, a zacházení s nimi tak vyžaduje nejen velkou dávku odvahy, citlivý přístup, pochopení předlohy, ale vedle ovládání filmařského řemesla i rutinu !! Sníh jako takový, extrémní počasí i tma patří k těm největším berličkám navození atmosféry u podobných žánrových záležitostí, na což King v tomto případě očividně nejvíce sázel, a je třeba přiznat, že právem !! Atmosféra, mysterióznost i napětí by totiž v Bouři století mohly sloužit jako učebnicové příklady začínajícím filmovým tvůrcům, Tim " animovaný Superman" Daly jako představitel zákona i morálních zásad Mike Anderson i Colm Feore coby André Linoge se svýma uhrančivě černočernýma zlověstnýma očima v životní roli neskutečně zvedají snímek plný jinak velmi nesympatických hereckých trosek, což je však poplatné té cílené béčkovosti i žánrovým schématům, po této stránce do vysokého nadprůměru !! Ani hudba typického béčkaře Garyho Changa příliš nenadchne, byť při nejnapínavějších scénách svou jednoduchostí plní účel velmi dobře !! Myslím, že je Bouři století také třeba brát jako televizní minisérii, a nezalamovat se nad natažeností megalomanské stopáže, podotýkám, že teď při druhé projekci jsem ji bez obtíží i ve velmi pozdních hodinách zdolal v kuse najednou bez jakékoliv újmy na zdraví.. Celkově tak s velice rozporuplnými pocity řadím Storm of the Century ke svým nejoblíbenějším hororům vůbec a od páté hvězdičky jej dělí jen velmi špatně vypointovaný závěr a fakt, že třetí část filmu tak ani omylem nedokáže překonat první dva, přičemž první hodina a půl by se dala nazvat jako něco, co si přeje alespoň jednou v životě vidět každý opravdový hororový fanoušek a za to si režisér Craig Baxley zaslouží můj obdiv, v této nevděčné KRÁLovské disciplíně totiž uspěl se ctí !! [ Dabing 7/10 ] Pozoruhodně sofistikovaná práce Jana Kohouta na překladu dopomohla k udržení atmosféry původního znění, velmi povedený dabing studia Česká produkční 2000 v čele s rutinérem režisérem Martinem Veldou. ()

Terva

Gary Chang dělal hudbu k filmu natočenému podle námětu Stephena Kinga. Ten má i produkci. ČÁST 1 - NOC PRVNÍ.......... CITÁT - Na tomto světě musíte platit. Někdy i vším, co máte.......... André Linoge ( Colm Feore ) přichází na ostrov za nějakým účelem, který nám zatím není řečen. Jeho hůl je perfektní. Mám otázku, je to ta samá, co má hlavní hrdina filmu Mrtvá zóna ? CITÁT - Zrození z hříchu, vždy značí pýchu. A pýcha tvá, teď konec má.......... Bouře přichází, ale není to bouře, které by se obyvatelé ostrova měli bát. Z bouří přichází i mnohem vetší zlo, než kdy poznali. ..........dejte mi co chci a já odejdu.......... ČÁST 2 SVÍTÁNÍ.......... Série záhadných úmrtí a divoký úsměv André Linogeho nás pomalu provází první nocí a také začínáme chápat, co asi tak bude chtít. CITÁT - Kde máte hůl ?.......... Plechovka od jablečného džusu má pěknou etiketu. Místo jablka je na obrázku vršek hole z vlčí hlavou....... já, konvička malá, pěkná jsem, zde hubička má je, tady ouško vem. Když se dohřeju tak zapískám, pak čaj, zaleju vám, to ráda mám........... André zatím dokazuje, že zná temná tajemství všech obyvatelů ostrova a zahrává si z jejich životy. CITÁT - Zabijeme ho, nikdo se to nedoví. Co je na ostrově, je naše. I Dolores Claibourneová to věděla - povídá starosta města........... ČÁST 3 DEN PRVNÍ.......... ..........Bože, proč já ??!!!! Proto že mě příšerně štveš !!!........ Nejmrazivější scéna je ta, kdy se vlčí hlava na vrchu Andreho hole změní na psí a děti se jí dotknou. Už není pochyb, co Andre Linoge chce, nebude lehké mu to dát, nebo snad jo ?? .......... K FILMU ......... Nejlepší charisma měl Andre, ostatní jsou jen loutky. Film je docela napínavý jen škoda, že toho zla ukazovaného na ostrovanech bylo málo. Chtělo to víc toho napětí, které pak všechny dovedlo k činu, který udělali. První dva díly jsou, dle mého, moc krátké a třetí díl je zase moc zdlouhavý. Hudební doprovod byl slušný. CITÁT - Buď tímhle městem skončím, nebo začnu.......... ()

JohnCZ

Pokud přehlédnu fakt, že první dva díly jsou totálně zbytečné, plné vaty a podivných hereckých výkonu, v díle posledním dostanu najednou docela hutnej psycho thriller hodný jména Stephen King (izolace, nutnost volby "menšího" zla). Námět je ale i přesto mnohem vhodnější pro nějaký béčkový až céčkový horor s krátkou stopáží a rozhodně ne pro třídílný televizní film. Napínavé to ale místy přeci jen je, Kingovská atmosféra z toho je cítit a pro chladné prostředí Maine mám slabost. Ale na víc jak na 2 hvězdy mi to prostě nevydá. ()

Cimr

První díl mě bavil. Super atmosféra maloměsta odříznutého od světa, záhadný cizinec, brutální vraždy, panoptikum psychologicky zajímavých postaviček, boj se Zlem... Zkrátka King jak má být. Jenže film bohužel přejal nejen Kingovy klady, ale i zápory, a to především jeden - zdlouhavost. Když se nad tím zamyslíte, druhý díl byl úplně zbytečný. Příběh nikam neposunul, kromě několika vražd se v něm nic nestalo. Třetí díl už byl zase lepší, ale na atmosféru začátku nenavázal. Utopil se v kingovské velkoleposti (od té záře na konci vás budou bolet oči ještě týden). Dokonce jsem při něm málem usnul, což by se u hororu rozhodně stávat nemělo. Přesto kdybych mohl vrátit čas, podíval bych se na Bouři znovu. Pár skutečně dobrých momentů má. ()

fcreading

Stephen King dozaista vytvoril znervózňujúci miniseriál na motívy televízneho spracovania a perfektne sa držal svojho scenára a skutočne predvídaťeľnosťou, ktorá čírou náhodou z tohto dielka náramne srší. Majster King to už predtým aj tak chcel a pozval si k sebe režiséra, ktorý sa pridal k jeho celkovému zúčtovaniu a súhlasil stým, že bude tento film režírovať. Voľba by to bola dobrá, keby sa film nerozdelil na tri cca hodiny ale ubralo by sa na minutáži a pridalo sa viac na atmosfére (ktorá aj keď tu bola, nesmierne som sa v prvom dieli nudil) a k hluchým miestam by predsa len prospelo niečo pútavé, čo by nás nenudilo a držalo by nás v príbehu ako takom, len nestalo sa to tak ako by sme mi podľa našich predstáv chceli. Ale za snahu Kingovú a jeho výborným knihám by si tento pozoruhodný počin zaslúžil oveľa viac, škoda 80 percent. ()

MartinezZ

Dokoukán první díl, v dalších už jsem nepokračoval. Nic mě nezaujalo, nuda a předvídatelnost. Zlo se objeví v městečku a všichni začnou umírat. To je námět na patnáctiminutový kraťas, ne na trojdílný celovečerák. ()

Riddick77

Atmosféricky dobře zpracovaný Kingův příběh, ve kterém kraluje Andre Linoge a jeho představitel Colm Feore. Typicky temný a pomalu plynoucí děj, kde jsou podstatné především dialogy, postupná gradace napětí a pozvolné budování strachu a obav. Rozhodně jedna z těch lépe zpracovaných filmových (televizních) "Kingovek"! 8/10! ()

PKD

Doporučuji téměř 3h ost. To je pak lahůdka! ;-) Takového Linoge do každého města! A nejlépe armádu. To by pak bylo i na tom světě, lépe. A děti? Výborná směnná komodita. 1 za cenu stovek či tisíců? To není špatný kšeft, no ne? ;-) Dejte mi co chci a já odejdu. Perfekt. A navíc zde hraje Casey Siemaszko takového ubožáka, že to hned tak v něčem, neuvidíte. Jestli tohle má býti otcovský vzor, tak já jsem nebinární bytost s 64.pohlavím a tu jeho dceru bych Andrému strčil do chřtánu v cuku+letu. Ech. P.s. na stejném ostrově se odehrává i Dolores Claiborneová (+1 povídka o Nemrtvých, to jen tak na okraj), proto se zde o ní mluví.;-) Lovuju již 25let, Kingovy intertextuální hříčky a vůbec propojení celého jeho knižního universa, které ještě nad tím vším..spojuje (doslova) sága Temné Věže. Tek! ()

kaylin

Nemůžu si pomoct, ale za mě je tohle jen jedna další kingovina a já jsem měl pocit, že sleduji něco mezi "To" a "Svědectví". Právě skutečnost, že to ve mně evokovalo již něco viděného, mi docela kazila zážitek z filmu. Musí se tomu ale nechat, že to má výborné temné momenty a Colm Feore se jako hlavní zloduch osvědčil. ()

Desperado

Typicky dlhá televízná kingovka, kde zaujme atmosféra a skvelý Colm Feore. Na rozdiel od Rose Red drží atmosféru od začiatku do konca. ()

Martin741

Aj ked sice nizkorozpoctak, ale slusny film o mohutnej snehovej burke. A konecne nieco pre mna ako laika -nedouka , tu asi budu vystudovane filmove teoretiky - elitari dstit siru a prskat ohen. Nema to tie filmovo teoreticke picoviny ako naracia, vyktymyzacia, rigidne paradigma, alebo profundalne metaforicku kvintesenciu. To je daco pre Bludmana alebo Madsbendera, ktory je adminom tej extremne smradlavej zumpy filmova teoria. naopak sol sledoval osudy tolkych ludi az mi zacali splyvat v neurcity hybridny mix. Oplatilo sa ale pockatm, marziva atmosfera stala zato - stalo sa mi to same ako u genialneho Psycha 1960 od Hitchcocka. Dramaticke casti su krasne previazane s tymi brutalnejsimi a divak sa dozvie kopu tajomstiev a hriechov obyvatelov maleho mestecka Little Tall. 86 % ()

cariada

Tří dílná Kingovka , která má nádherně ponurou atmosféru, s jedním velkým dilema, obětovat či neobětovat? Tod otázka, nechtěl bych být v té situaci. ()

WolfR

Moc dlouhá stopáž na takový obsah. Co se ale nedá vytknout je mrazivá atmosféra a charismatický Colm Feore v hlavní roli, 3 hvězdy. ()

Rockwood

Takhle jednou pozdě večer pustím televizi a vidím tam takový tipický americký starší (tím nemyslím moc) horor, tak si říkám nevypadá to špatně. Dívám se dál a docela mě to zaujalo. Když jsem si o reklamní pauze zjistil název filmu a zároveň zjistil že se jedná o film od Stephena Kinga, tak sem to žral ještě víc. Taková dobrá změna po dlouhé době. No herecké provedení nebylo zrovna nejlepší, ale nejhorší taky ne. Čtyři hvězdičky, protože by to mohlo být i lepší. ()

Noviik

1. část - Jak už je u Kinga typické, nejprve se vpravíme do děje, i když mi trochu chybí to někdy zdlouhavé seznamování se s jednotlivými postavami. Hodně dobře se jeví samotná bouře, doufám, že tempo neupadne a dál se bude film jen stupňovat. ()

Nivenx

Celá třídílná série Bouře století je velice povedená a platí u toho stejné pocity jako u Domu v růžích. Film se parádně rozbíhá, démon je strašidelný a funguje jak má a příběh potěšil. 70% ()