Barvy moci

Perfect Couple

Farby moci

Komedie / Drama

Francie / Velká Británie / Německo / USA, 1998, 143 min

Někde jsem četl, že film byl hodně inspirovanej událostmi kolem předvolební kampaně Billa Clintona. Takže když jsem si místo Travolty a Emmy dosadil páreček Billa a Hillary, skvěle jsem se bavil. Navíc musím vyzdvihnout skvělé výkony Cathy Bates a Billyho Bobba Thorntona, kteří se na svých postavách museli skvěle vyřádit. Snad jen stopáž byla poněkud přehnaná. 4*(12.10.2008)

Režisérský veterán Mike Nichols velmi rád obnažuje mechanismy nejrůznějších her, tentokrát si vzal na paškál rovnou politickou kampaň prezidentského kandidáta (modelovaného podle Billa Clintona) a nešetřil hořkou příchutí. Černé komediální drama tak přináší svěží interpretaci z průběhu jedné nelehké kampaně. Jižanský guvernér a prezidentský kandidát tu přesto ustupuje trochu do pozadí a prostor je věnován jeho nejbližším a spolupracovníkům, kteří tu jsou z čirého idealismu nebo pro to, aby likvidovali skvrny na jeho minulosti (zejména kvůli slabosti pro něžné pohlaví). Místy lehkomyslný požitkář je tak obklopen lidmi, kteří v něj věří, zároveň nenávidí, učí se přijímat kompromisy a jsou pro něho ochotni dýchat, včetně jeho silné, ironické manželky. Každý z jeho štábu tak dostane slušný prostor, aby jen prohloubil pečlivě vybudovanou charakterizaci. Navíc herci Nicholse skutečně milují.. i zde se sešly skutečné herecké ikony a pokud někoho vypíchnout, tak musím svéráznou Kathy Bates a velmi příjemného Johna Travoltu, který opakovaně dokazuje, že comebacky jsou jeho parketou a který velmi přesně odkoukal gesta i mimiku svého předobrazu. Jednoznačný soud ode mě nečekejte, tahle trochu přepálená mozaika drží velmi dobře pohromadě, ale na podruhé jí zřejmě vyhledávat nebudu!!(29.11.2009)

Poměrně vydařená komedie z předvolební prezidentské kampaně...(24.3.2012)

• mandes

rozpočet : ? tžby celosvetovo : $52,090,187(18.12.2006)

Mike Nichols se nebojí ukázat tu odvrácenou tvář politiky a pro znázornění tloušťky oné vrstvy špíny si vybral rovnou souboj o křeslo nejvyšší – prezidentské. Barvy moci nejsou zbytečně vtipné, spíš víc ukecané a zalidněné pestrou plejádou nepříliš známých tváří. Krom Travolty zde září Emma Thompson a Kathy Bates. Z těch dobrých herců malých rolí nejspíš zaregistrujete „tu holku z Pohotovosti“, „toho chlápka z CSI: Las Vegas“ a „Džejára“. Pochopitelně nemůžu opomenout kouzelnou kreaci Billyho Boba Thortona. Herce si Nichols prostě vybrat umí, téma rovněž a i přes místy patetické sklony se jedná o příjemný film, vykládající na stůl karty nepříjemných skutečností. 75% P.S: Pokud vás téma amerických voleb skutečně zajímá, doporučuji velmi působivý dokument Street Fight (2005), který je asi desetkrát přímější než Barvy moci (čili jestli budete po Primary Colors z čachrů kolem voleb rozčarování, po Street Fight upadnete do stavu těžké deprese).(12.4.2006)

• - Hlavná úloha bola ponúknutá Tomovi Hanksovi, ktorý ju odmietol kvôli tomu, že sa priatelil s prezidentom Clintonom. (m.a.t.o.)

• - Film otváral v roku 1998 festival v Cannes. (m.a.t.o.)

• - Billovi Clintonovi sa film páčil natoľko, že pozval Johna Travoltu na svoju párty pod podmienkou, že musí prísť ako guvernér Jack Stanton. Travolta to odmietol. (m.a.t.o.)