Barvy moci

Perfect Couple

Farby moci

Komedie / Drama

Francie / Velká Británie / Německo / USA, 1998, 143 min

Rozpočet $65miliónovTržby USA $39,001,187Tržby Celosvetovo $52,090,187(30.1.2010)

Ažna nadprůměrné herecké výkony mě film ničím nezaujal - pohled do zákulisí americké politiky je mi opravdu zcela ukradený.(19.5.2003)

Politická satira s provokativním podtextem v rukou skutečného velikána. Robert De Niro kdysi řekl: ,,Talent je ve volbě‘‘ a nejspíš tomu tak bude. Nichols, jakožto radikální a temperamentní filmař nedovolující hercům příliš improvizovat si vybral horké téma a dle mého názoru vytvořil dílo hodno pozornosti. Možná bych tu volební kampaň raději viděl v rukou O. Stonea či Pollacka, ale Nichols ukázal, že ani takový projekt mu nedělá problém. Znamenitě zvolení herci hrají ukázkově a komické prvky jsou vynikající. Zpočátku jsem sice měl pocit, že Nichols bude brnkat i na citové struny, ale naštěstí tak neučinil. Kámen úrazu je pouze v tom, že nekonvenčně napsaný scénář střídají (dle mého názoru) zbytečně natahované sekvence, které mě bohužel nutily sem tam se mrknout na hodinky, i tak je ale mé hodnocení dočasné, protože jsem přesvědčen, že je potřeba takový film vidět vícekrát. Na poprvé cca 70%, na podruhé to určitě bude víc.(28.3.2012)

Mike Nichols se nebojí ukázat tu odvrácenou tvář politiky a pro znázornění tloušťky oné vrstvy špíny si vybral rovnou souboj o křeslo nejvyšší – prezidentské. Barvy moci nejsou zbytečně vtipné, spíš víc ukecané a zalidněné pestrou plejádou nepříliš známých tváří. Krom Travolty zde září Emma Thompson a Kathy Bates. Z těch dobrých herců malých rolí nejspíš zaregistrujete „tu holku z Pohotovosti“, „toho chlápka z CSI: Las Vegas“ a „Džejára“. Pochopitelně nemůžu opomenout kouzelnou kreaci Billyho Boba Thortona. Herce si Nichols prostě vybrat umí, téma rovněž a i přes místy patetické sklony se jedná o příjemný film, vykládající na stůl karty nepříjemných skutečností. 75% P.S: Pokud vás téma amerických voleb skutečně zajímá, doporučuji velmi působivý dokument Street Fight (2005), který je asi desetkrát přímější než Barvy moci (čili jestli budete po Primary Colors z čachrů kolem voleb rozčarování, po Street Fight upadnete do stavu těžké deprese).(12.4.2006)

Nahled do prostredi americke politiky vam muze byt ukradeny, ale to pouze v momente kdy je vam ukradeny cely svet okolo. Skvela sebekritika-(Hollywoood=demokrati). Od druheho tabora se neco takoveho nikdy nedockame.(13.1.2011)

• - Po Hanksovom odmietnutí sa producenti rozhodovali medzi Melom Gibsonom a Johnom Travoltom. (m.a.t.o.)

• - Billovi Clintonovi sa film páčil natoľko, že pozval Johna Travoltu na svoju párty pod podmienkou, že musí prísť ako guvernér Jack Stanton. Travolta to odmietol. (m.a.t.o.)

• - Když se v roce 1996 na trhu objevila kniha „Barvy moci“, který je předlohou filmu, vzbudila značnou pozornost také proto, že nebyla podepsána. Až později se z anonymního autora vyklubal novinář Joe Klein. (Olík)