Začne to fotografií a vzkazem na ní: "Zab ho!" A od té chvíle se odvíjí tajemný a drsný příběh Leonarda. Jeho žena byla napadena, zavražděna a on si skoro nic nepamatuje. Jeho krátkodobá paměť je pryč. Leonard se ale musí pomstít. Okamžitě jde po vrahovi. Aby nějak kompenzoval výpadky paměti, všechno si fotí, cvaká spouští na svém Polaroidu jako blázen a podstatná fakta si nechává tetovat na tělo. Story je vyprávěna zvláštním způsobem. Každá důležitá filmová scéna končí tam, kde předchozí začala, a tak musíme být pozorní, abychom ten zvláštní propletenec dějů a potkávajících se postav dobře vnímali. K hlavnímu hrdinovi se přidávají další - ukecaný Teddy a barmanka Natalie. Všichni jsou s vraždou nějak propojeni. Ale pořád se nám do mysli vnucuje klíčová otázka: Je skutečně vrahem John G, jehož jméno má Leonard vytetováno na prsou? (oficiální text distributora)

swinevenca

Tak pro mě je tohle stejně přeceňovaný jako Spalovač mrtvol, taky jdu z obecně uznávanejch 90% na 3***. Nápad dobrej, ale asi by mě víc potěšila takhle udělaná obyčejná detektivka, než pracně budovanej příběh bez paměti, jehož pointa mě vyloženě zklamala. ()

simoneo

Originálne a zaujímavá časová línia, ktorá s dejom pasuje. Celkovo zaujímavý nápad o človeku, ktorý má krátkodobu pamäť. Už len to človeka prínuti trošku rozmýšľať, že akoby on riešil podobnú situáciu. Dokonalé vyobrazenie beznádeje človeka. Veľmi originálny film. ()

davistercz

Tajný film s mysteriozními prvky.Film jsem si užil, ale někde byly opravdu nudné a dlouhé scény, kdy jsem přepnul radši na něco jiného... Děj sice dobrý, ale chyběla tam ta "energie". ()

BenchPress

Vynikající kriminálka začínajícího režiséra, který se během pár let vyšvihl mezi nejoblíbenější a nejkreativnější režiséry součastnosti. Vynikající zápletka s originálním scénářem a skvělým Guyem Pearcem v hlavní roli. Bratři Nolanové jsou frajeři. 5/5. ()

Glukoza

Pro memento docházejí slova. Mé oblíbené nádherné a krásné se říct nedá, protože film nádherný ani krásný není. Ale slovíčko dokonalý se snad hodí. Člověk se za chvíli krásně ztrácí v ději a neví, komu má věřit a komu ne a že ten, kdo šije na Leonarda boudu, není nikdo z těch, o kom jsme si to zprvu mysleli. Už vím to pravé slovo. Geniální. ()

jokerik

Zajímavý pohled na věc. Líbilo se mi jak každá scéna končí tam, kde předchozí začala. Sunout se v čase zpátky a k tomu odkrývat "tajemství" z budoucnosti se mi velice líbilo. A Guy Pearce umí. Nolan ten mě snad nikdy nezklame. ()

principessa

Ještě se mi nikdy nestalo, abych chtěla vědět, jak dopadne film, jehož konec už znám!!! Nolan je génius a já si ještě teď dávám ty jednotlivý kousky puzzle dohromady... Je naprosto jasné, že tohle si prostě musím pustit znova! ()

Mr.Keli

První otázka, bylo by to tak dobré, kdyby to nebylo pozpátku? " No nejspíš bych musel s nelibostí konstatovat, že nějaká šťáva by ze snímku vyprchala. Dobře je, že to pozpátku je, a jenom se klaním režisérovi, že použil tento postup a nezamotal se do něho , v širší paralele lze pozorovat myšlení střihu, ala Inception. Guy Pearce mě tady přesvědčil, že jde ukočírovat a zvládá bad ass situaci hl. představitele s grandiózní přesností mimiky a hereckého projevu. 95%. ()

calculus

Memento, film kladoucí nároky na diváka svou retrospektivní chronologií. Z pohledu tvůrců u něj oceňuji hlavně výstavbu a uspořádání scén, autoři nezabředli do dějové nesrozumitelosti ani do nadbytečnosti. Jen nevím, co říct k závěru filmu. [spoiler] Celou dobu hraje Nolan s divákem nerovnou hru, kdy mu předkládá falešná vodítka. Příběh je sice na konci jasný, ale co mu předcházelo? Jaký je jeho časový rozměr, jak dlouho už je Leonard klamán? To vše tvoří zajímavý otevřený konec. Naopak policistu a řadu obětí s iniciály J. G. v závěru musíme přijmout jako fakt a já si myslím, že tady už příběh poněkud drhne... [/spoiler] ()

mArtinko5MB

Vskutku originálny námet na kriminálku. Musím však zdôrazniť, že po polke filmu ma to už nejak neohromovalo a začalo to byť nie tak premakané, ako začiatok. Film bol však miestami aj dosť vtipný a bavil som sa počas celej dĺžky. Zaujímavé, že mi tento kúsok ušiel a doteraz som ho nevidel. ()

chrchel

Další Nolanova ujetost, další film trošku složitější na pochopení a uspořádaní, dalších pět hvězdiček. A Guy Pearce je v hlavní roli skvělý. ()

IvcaKoudy

Počáteční zmatek vás donutí pořádně sepnout mozkový závity a dávat pečlivý pozor, rozhodně to není film na odpočinek a papkání popcornu s kámošema. Nolan je Nolan a tohle je jen další masterpiece v jeho kartotéce. ()

Vojtas12

První třetina mě zcela vtáhla do děje, ve druhé jsem si skoro připadal taky jako bych měl amnézii a ve třetí jsem s napětím čekal, jak se to rozuzlí. No a ten konec... úžasně překvapivý. Jeden z nejoriginálnějších filmů všech dob. Řekl bych, že to je experimentální film, ale Nolan moc dobře ví, co dělá. Now... where was I? ()

Neklan006

jó takhle by to díky dozadu ubíhající historce mohlo pokračovat vlastně pořád, a všechno by to mohlo být opět jinak a zase jinak... ale tyhle zápletky s výpadkem paměti jsou pro mě nestravitelný. mimochodem, já v životě nikoho se ztrátou paměti nepotkal, vy jo? ()

Filipkoz

Neuvěřitelně geniální "mysteriozní" film s jedním z nejoriginálnějších způsobů jakým vůbec něco zrežírovat a naservírovat divákovi. V prvních minutách absolutně nemáte šanci tušit, co se děje a když se začínáte trochu orientovat, nezbude vám nic jiného, než film pustit ještě tak jednou, dvakrát, abyste ho pojali v celé své šíři. Klasická ukázka nolanovské tvorby, která nenechá vaše mozkové závity chvíli na pokoji. Memento se řadí k filmům Nolana, které mají svůj specifický systém, jádro, který je schopný vymyslet opravdu snad jen Nolan. Tento snímek můžete milovat, nebo vám vůbec nemusí sednout. V obou případech ho budete obdivovat. ()

43. Letní filmová škola začíná 28. července

43. Letní filmová škola začíná 28. července