Jestřábí moudrost

Jastrzebia madrosc

Pohádka

Československo / Polsko, 1989, 88 min

• Carlossss

Vidět Jirku Pomeje sundat klackem třicet maníků s mečem? K nezaplacení...(1.1.2012)

Mno já netvrdím, že je to nějaká nezapomenutelná pecka, ale zdejší hodnocení se mi zdá zbytečně kritický. Možná je to proto, že se tvůrci pokusili o vážnější pojetí a není to taková ta typicky blbá pohádka plná šablonovitých postav jako většina těch takzvaných klasik. Pravda bojový scény nic moc, ale aspoň děj zaujme. Z postav je nejlepší Lakomý jako úlisný rádce. Jo a taky bych rád pozdravil mého kolegu z práce pana Vincourka který si zde zahrál, byť byl téměř o 30 let mladší a nepodařilo se mi ho identifikovat, ale i tak zdravím.55%(6.1.2017)

Propadák to věru není, ale promarněná šance určitě. Jakoby tvůrci měli plné ruce es a hráli spodkama. Na jedné straně velmi zajímavý příběh na motivy keltských legend a úžasná středověká atmosféra podpořená perfektní hudbou Jiřího Stivína, na druhé straně mizerné akční scény a nemastná neslaná režie. Z herců jsou tu na jedné straně nádherně démonický Ladislav Lakomý a typově přesný Jiří Pomeje (!), na straně druhé nevýrazný Grzegorz Emanuel a Markéta Hrubešová, nepřipomínající cudnou princeznu ani z pendolina (dokonce ani z jejich půvabů tentokrát nemáme nic). Jak už napsal flanker.27, mohla z toho být velkolepá fantasy. Takhle je z toho spíše nadějný pokus, ale i ten stojí za pozornost, protože podobných filmů moc nemáme. 60%.(27.12.2016)

Jestřábí moudrost spočívající v tom, že vám naroste zobák a na hlavě peří. Indiáni jsou tedy na půli cesty k nejvyšší moudrosti a my ostatní doufejme aspoň v ten zobák. Nenazývala bych tenhle film pohádkou, spíš je to legenda či fantasy. Krutá kletba klasického druhu, podle které má vytoužený syn být zkázou otce, vyšperkovaná smrtí královny, což by trochu vysvětlovalo tu nenávist otce vůči dítku. Vždycky se mi líbí, jak někdo, kdo se sám sotva uživí, si bez mrknutí vezme domů další dítě, tedy hladový krk. Po bitvě a zisku koruny mladým králem je trochu na hlavu postavené, proč král zešílel. Samozřejmě, toužil po lásce, byl postaven před úkol, se kterým se nedovedl úplně popasovat, ale kdyby se stal šílenec a vraždící monstrum z každého, kdo kdy měl řešit něco těžkého, vyhynulo lidstvo už s Mamutíkem. Celkově tak nebylo využito to, co reálie, atmosféra a hudba slibovaly, i když podle hodnocení jsem čekala mnohem větší sračku.(16.2.2014)

• castor

Říkej mi, co toužím slyšet, říkej mi, nahlas i tiše, říkej mi, jak být takhle divná, říkej mi, a ještě se nazývat pohádková, říkej mi, tady je skoro všechno špatně, říkej mi, lásko tisíckrát.(30.12.2012)

• - Veľké množstvo scén v rozprávke bolo tak surových a drsných, že boli z filmu vystrihnuté. (Raccoon.city)

• - Štáb do filmu potreboval dážď, ale keďže viac dní nepršalo, poprosili miestnych hasičov, aby im s hasičskou technikou urobili umelý dážď. (Raccoon.city)

• - Film bol natáčaný na hrade Švihov pri meste Klatovy, v Písku a poľských Sopotoch. Natáčalo sa aj na dolnej tvrdzi v Kestřanoch, postavenej v roku 1416, ku ktorej štáb kvôli natáčaniu prirobil drevené opevnenia a balkóny. Keď prišlo k demontáži dekorácií, zistilo sa, že časť bola ukradnutá. (dyfur)