Jestřábí moudrost

• Polsko

Jastrzebia madrosc

Pohádka

Československo / Polsko, 1989, 88 min

Česko-polská pohádková fantazy z podobně upachtěného středověku jako Poslední propadne peklu. V hlavní roli jestřábí národ, akční Jirka Pomeje a Markéta Hrubešová obklopená pastorální lyrikou. Podivný mix, přesto ale funkční. Jen ta dvojrole pro Eugeniusze Kujawskiho nebyla tou nejlepší volbou.(22.9.2011)

• troufalka

Výpravná filmová pohádka s překrásnou muzikou. Běžná zápletka, ale těžkopádně rozehraný děj. Poprvé mě nezaujalo. Možná časem jednu hvězdu přidám, ale víc asi ne.(14.7.2014)

Působivě zpracováná, opravdu "severská" pohádka. Postupná proměna krále v ptačí zrůdu a symbolika sahající až k pohanským mýtům - smrtí špatného panovníka zároveň končí v království dlouhá a krutá zima, je zlomena moc staré kletby a s nástupem mladého krále (jako nadějí lepší a spravedlivé vlády) konečně přichází do země i vytoužené jaro.(15.12.2009)

• Slartibarkfast

Prapodivná pohádka, kterou bych spíše považoval za nějakou ponurou fantasy. Dobrák Pomeje, který mi nebude sympatický asi nikdy, už asi těžko zachrání tuhle podrůměrnou legendu o jestřábím prokletí. Netuším, kde vyhrabali ostatní herce, ale tím to už vůbec nevylepšili. Bylo to celkově nezáživné a zmatené. Ničím zajímavé. Asi bych to nikdy nepouštěl svým dětem. 25%(1.1.2012)

• flanker.27

Z příběhu IMHO by šla natočit hodně dobrá fantasy, ovšem představa, že by se to povedlo právě tomu týmu, který natočil Jestřábí moudrost, je též dobrá fantasy.(20.5.2009)

• - Veľké množstvo scén v rozprávke bolo tak surových a drsných, že boli z filmu vystrihnuté. (Raccoon.city)

• - Štáb do filmu potreboval dážď, ale keďže viac dní nepršalo, poprosili miestnych hasičov, aby im s hasičskou technikou urobili umelý dážď. (Raccoon.city)

• - Scéna s komparzistami, ako kričia novému kráľovi na slávu, sa nakrúcala na viac krát, nakoľko ľudia nekričali dosť nahlas. (Raccoon.city)