Jestřábí moudrost

• Polsko

Jastrzebia madrosc

Pohádka

Československo / Polsko, 1989, 88 min

Působivě zpracováná, opravdu "severská" pohádka. Postupná proměna krále v ptačí zrůdu a symbolika sahající až k pohanským mýtům - smrtí špatného panovníka zároveň končí v království dlouhá a krutá zima, je zlomena moc staré kletby a s nástupem mladého krále (jako nadějí lepší a spravedlivé vlády) konečně přichází do země i vytoužené jaro.(15.12.2009)

• castor

Říkej mi, co toužím slyšet, říkej mi, nahlas i tiše, říkej mi, jak být takhle divná, říkej mi, a ještě se nazývat pohádková, říkej mi, tady je skoro všechno špatně, říkej mi, lásko tisíckrát.(30.12.2012)

• klima777

Rok výroby 1989, tedy doba, kdy cenzura již byla mnohdy nepozorná. Pochybuji však, že se film dostal do kin před Sametovou revolucí. Takže, co tu máme? Pohádku s POSELSTVÍM. Jenže sebeušlechtilejší poselství musí být neseno solidním příběhem, jakož i odpovídající formou (včetně uvěřitelných hereckých výkonů a náležité atmosféry). Jestřábí moudrost nevykazuje ani jeden z výše uvedených atributů. Záležitost k "neukoukání" (IMHO). Honem pryč.(27.12.2010)

Jestřábí moudrost spočívající v tom, že vám naroste zobák a na hlavě peří. Indiáni jsou tedy na půli cesty k nejvyšší moudrosti a my ostatní doufejme aspoň v ten zobák. Nenazývala bych tenhle film pohádkou, spíš je to legenda či fantasy. Krutá kletba klasického druhu, podle které má vytoužený syn být zkázou otce, vyšperkovaná smrtí královny, což by trochu vysvětlovalo tu nenávist otce vůči dítku. Vždycky se mi líbí, jak někdo, kdo se sám sotva uživí, si bez mrknutí vezme domů další dítě, tedy hladový krk. Po bitvě a zisku koruny mladým králem je trochu na hlavu postavené, proč král zešílel. Samozřejmě, toužil po lásce, byl postaven před úkol, se kterým se nedovedl úplně popasovat, ale kdyby se stal šílenec a vraždící monstrum z každého, kdo kdy měl řešit něco těžkého, vyhynulo lidstvo už s Mamutíkem. Celkově tak nebylo využito to, co reálie, atmosféra a hudba slibovaly, i když podle hodnocení jsem čekala mnohem větší sračku.(16.2.2014)

• troufalka

Výpravná filmová pohádka s překrásnou muzikou. Běžná zápletka, ale těžkopádně rozehraný děj. Poprvé mě nezaujalo. Možná časem jednu hvězdu přidám, ale víc asi ne.(14.7.2014)

• Jiří Pomeje