Vánoční skřítek

Buddy - Der Weihnachtself

Vianočný škriatok

Komedie / Rodinný / Fantasy

USA / Německo, 2003, 97 min

Rozpočet $33miliónovTržby USA $173,398,518Tržby Celosvetovo $222,124,612Tržby za predaj od roku 2012 Blu-ray v USA $6,317,843 //počet predaných kusov 618,844Tržby za predaj od roku 2006 DVD v USA $55,201,884 //počet predaných kusov 5,701,871║ nakoniec to je taká prim pohodička a jeden z tých lepších filmov z Ferrellom /80%/(12.1.2007)

„Rajčiny nie. Sú zraniteľné. Deti by z toho mali nočné mory.“ Takéto sklamanie som od „akustického blonďavého dlháňa“ Willa Ferrella nečakal. Pritom krásne kuriózny prológ zo Severného pólu (s úmyselne kúzelne zlou výpravou a trikmi) naznačuje najabsurdnejší typ „Frat Pack komédie“ (aj keď to oficiálne nie je Frat Pack - okrem Ferrella tu nikto z nich nehrá). Už krátko po príchode do „krajiny New York“ ale tempo zamrzne a niektoré gagy - napriek Farrellovej prostoduchej, detskej neodolateľnosti typu „stavme sa, že vypijem celú kolu" - skĺzavajú kvôli priemernej réžii takmer k trápnosti. Smutnejší je snáď už iba „podpriemerný scenár s poučením“ o otcoch a ich synoch a mdlo „vážne" herecké výkony Jamesa Caana a Mary Steenburgenovej, ktorí zrejme niečo nepochopili a hrajú, ako keby boli v melodráme. Po dobrej prvej polovičke to celé bohužiaľ začne pripomínať (zlú) variáciu na VEĽKÉHO s Tomom Hanksom, resp. hocičo o „dobromyseľnom čudákovi v normálnom svete“. Nič-menej ak ešte nepoznáte u nás tohto hriešne prehliadaného komika, uvidíte jeho typické trademarky (aj keď SPRÁVAR je lepší) a niekoľko podarených nápadov (guľovačka, „škriatok“-spisovateľ).(12.12.2005)

Jedna z lepších vianočných komédií. Šikovne napísaný scenár, ktorý sa snaží byť presladeným ako sa len dá, ale nikdy nestráca nadhľad, vďaka čomu je neskutočne vtipný. Niečo na štýl Enchanted. A ako pozerám na hodnotenie (57%, 31.12.2010), ani tu väčšina nepochopila, že si snímok sám zo seba uťahuje. A čudujem sa tomu, lebo už len pri úvode odohrávajúcom sa na severnom póle, si nikto nemohol myslieť, že to tvorcovia myslia smrteľne vážne. Pre niektorých ľudí by asi fakt mali dávať popri titulkoch do zátvoriek nápisy "sarkazmus", alebo "irónia", aby pochopili. Okrem scenára musím spomenúť (aj keď tak urobili mnohí predo mnou) životný výkon Willa Ferrella a neskutočne sympatickú, okatú Zooey Deschanel. Jediná vec, čo mi vadila, bol záver, kedy sa už naozaj začal Elf brať vážne, ale ospravedlňujem to tým, že film je robený hlavne pre deti a zrejme im chceli tvorcovia dožičiť riadny a akčný záver. Aj tak je však u mňa spokojnosť veľká.(31.12.2010)

prekvapilo ma, ako vysoko si amíci tento film cenia, aké popredné priečky v rôznych rebríčkoch o "najlepšie vianočné filmy" dosahuje, pretože nie je nijak extra vtipný, nijak extra výnimočný, nijak extra nič... je tu síce pekná zooey tentokrát v blond-variácii svojej jedinej polohy, do ktorej ju obsadzujú (ale to nevadí, lebo je fakt krásna a spieva nádherne, takže človek nemá ani najmenší dôvod zamýšľať sa nad tým, či vôbec vie hrať aj niečo iné ako "divnú krásku"), Will Ferrell, ktorý nie je ani fešák, ani škaredý, ktorý nie je ani dobrý komik, ani zlý komik, ktorý je podľa mňa len otravný a jeho jedinou devízou je jeho výška a to, že časom si ako svoj trademark vybudoval komiku na tom, že je hlučný a nekorekntý - v tomto filme bol nudný a nemastný/neslaný (zrejme to bolo ešte na začiatku jeho kariéry, kedy si imidž ešte len formoval - a cítiť to) a ani ostatný cast s výnimkou Petra Dinklage-a, ktorý ma poteší vždy a všade a tuto bol funkčnen zapracovaný a mal aj vtipnú postavu, nie je zaujímavý... vyfučí to z hlavy, zo všadiaľ, je to vskutku o ničom.... aj jon favreau ako režisér musel nejako začínať a veru, čo si budeme nahovárať, nie je to príklad nadaného režiséra - prirodzeného talentu, ktorý zaujal v momente, ako sadol na režisérsku stoličku;(21.12.2012)

Z protivného morouse Santův náhradník, z živelného elfa součást rodiny a z pološílené vánoční taškařice příjemně sladký dárek.(24.12.2007)

• - Scéna, v ktorej falošný Santa naháňa Buddyho, sa musela urobiť na jeden záber, pretože bolo ťažké znovu celú miestnosť nanovo upraviť. (ladko)

• - Takmer všetky scény Buddyho prvého príchodu do New Yorku boli natočené v jeden deň a veľmi netradične. Režisér Jon Favreau a kameramani sa pýtali okoloidúcich, či nechcú byť vo filme, zatiaľ čo Will Ferrell behal okolo nich a správal sa ako Buddy. (Raccoon.city)

• - Keď sa scénar prvý krát objavil v roku 1993, hlavnú rolu mal hrať Jim Carrey. (ladko)