Věčný svit neposkvrněné mysli

• USA Eternal Sunshine of the Spotless Mind (více)

Joel (Jim Carrey) je ohromen, když zjistí, že si jeho přítelkyně Clementine (Kate Winsletová) nechala vymazat z paměti jejich bouřlivý vztah. Ze zoufalství kontaktuje vynálezce tohoto zákroku, doktora Howarda Mierzwiaka (Tom Wilkinson), aby mu naordinoval stejnou léčbu. Když se však jeho vzpomínky na Clementine začnou vytrácet, Joel si náhle uvědomí, jak moc ji stále miluje. Charlie Kaufman získal Oscara za (velmi) originální scénář. V tomto surrealistickém milostném příběhu, který je úchvatným a vizuálně podmanivým mistrovským dílem, hrají také Kirsten Dunstová, Elijah Wood a Mark Ruffalo. (Cinemax)

Pierre

V poslední době rád vyhledávám filmy, které zajímavým způsobem zpracovávají téma lásky. O to se Večný stín neposkrvněné mysli pokouší a určitě se mu to dáří, protože takový film o lásce vskutku jen tak neuvidíte. Když Jole zjistí, že si ho jeho dívka nechala vymazat z paměti, udělá totéž a při procesu vymazávání se mu v hlavě dějí opravdu šílené věci, kdy se kloubí snové bláznoství, vzpomínky, realita a to všechno vlastně snoubí boj o znovunabytí ztracené lásky. A já si na takové šílenosti nejvíce užiji úvod se skvělým zamýšleným vnitřní monologem Jimma Carreyho na začátku filmu v zasněženém prostředi (:D). Ale celý ten start mi přišel svou náladou fakt skvělý (:D).  Hledající, melancholický. Pustil jsem ho i opakovaně. Tak skvělý začátek, tak skvělá pointa. A mezitím   dlouhé  zaměření na dlouhé úmělecké psycho záběry, které  mě bohužel většinou minuly, i když to svým způsobem je něco fascinujícího a kdo to vymyslí je asi génius.  Ale já to bohužel zatím asi  nějak nepochopil. Z jistého tého úhlu pohledu určitě pozoruhodné dílo od kterého si sice rád odpočinu a provětrám hlavu ale třeba o několik let později znovu uvidím a docením. Hold, taky asi nejsem impulzivní člověk.:D Ale začátek je fakt geniální. ()

SonGokussj

Jak to zde čtu, budu se na to asi muset kouknout podruhé. Zatím to vidím mezi 3-4. Dávám 4 za úžasné herecké výkony. Nj, rok 2004. :) ()

Redlum

Kdyz si odmyslime vsechen ten "zmatek a chaos", ktery se pomalu ale jiste stava Kaufmanovym trademarkem, jedna se v podstate o velky milostny pribeh. Laska, ktera prekona i vedu, snazici se obema "vygumovat" jejich spolecne vzpominky na chvile stravene spolu. Cloveku asi poradne docvakne az po nekolikatem zhlednuti, ale ta jizda stoji za to. Budu to muset videt jeste minimalne jednou, ale myslim, ze tu mame zatim nejlepsi film, vzesly z pera Charlieho Kaufmana (hned v zavesu je Adaptace). Carrey je ve sve roli genialni a NEPREHLEDNUTELNY, Kate Winslet mu zdatne sekunduje. Zvyraznene pismo adresuji Akademikum, oni uz budou vedet proc. ()

jondzavid

Nemám slov. ORIGINÁLNY, krásny, nepopísateľný,šialený, dokonalý film pre tých, ktorý hľadajú niečo iné. Everybody´s gotta learn sometimes. ()

numi

Nemám rád Jima Carreyho a nemám rád ani Kate Winsletovou. První polovina filmu je strašně chaotická a divák se v ní jen těžko orientuje. Jak se film blížil ke konci, tak jsem si říkal, že mě čeká přesně to, co se dá od podobných filmů očekávat. Nuda. Ale pak film opravdu skončil. Žádné klišé za doprovodu ještě klišovitejších smyčců. Prostě on tak normálně jenom skončil. Jen tak si odbyl svých 108 minut a nechal mě sedět u obrazovky s pocitem, jaký si už dlouho nepamatuju. Tak jsem šel spát a ráno, když jsem se probudil, měl jsem nutkání si to pustit znovu a znovu a znovu. Je to geniální dílko, které nejvíce vyčnívá tím, že je o té "nepohádkové" lásce, kterou všichni prožívají mimo plátno. I když film pracuje s nereálnými prvky, tak na mě působil tak reálně, že realističtější romatickou komedii jsem ještě neviděl. [červenec 2005] ()

buldock

Skvělé herecké výkony Kate Winslet i Jima Carreyho , zbytečně dlouhý proces mazání paměti , dosti chaotické skoky v čase (ztrácel jsem se v ději celkem často) , no nevím možná je moje hodnocení přísné a při opětovném shlédnutí to uvidím jinak. Jedna pomyslná hvězda za Jima a druhá za Kate. Film: 49% ()

erased

Nejlepší romantická komedie kterou jsem viděl. Jedna z mála rolí, kde Jim Carrey nehraje šílence, jeho neustále vážný výraz, kde vtipy překvapivě zajišťuje bláznivá Kate Winslet, sem pasuje dokonale. ()

speedy3

Zajímavě natočené, zajímavá myšlenka. Jim Carrey tímto výkonem dokazuje, že není jen hercem jednoho žánru. Za mě 4* ()

zipper111

To se musí vidět, to nejde popsat. Jim je bůh! Kate je bohyně, Kauffman a Gondry jsou...bohové, hudba je naprostá dokonalost, myšlenka je Geniální a Eternal Sunshine of the Spotless mind je jeden z mých nejoblíbenějších filmů. DOKONALOST! TOP 5 ()

Vojcl

Na to, že nemám romantický žánr moc v oblibě se mi tenhle úlet s nádechem sci-fi moc líbil. Scénář je propracovaný do posledního detailu. Po prvních minutách jsem si říkal, že to bude zase nějaká pitomost o schyzofrenikovi, ale vyklubalo se z toho příjemné drama o mezilidských vztazích a hledání sebe sama. O hercích snad nemá ani cenu znovu psát. Jim s konečnou platností prokázal, že není jen šílený komik, ale nečiní mu potíže ani dramatické party a Kate byla snad ještě lepší. ()

Wolodja

Neskutecnej trip. Pokud jste videli V kuzi Johna Malkowiche a libilo se vam to, u Vecneho svitu tomu jiste nebude jinak. ()

vorheese

Romantické filmy nemám moc v lásce. Dvě osoby, které se během filmu proplétají nejrůznějšími peripetiemi, vzájemnými nesympatiemi, posléze sympatiemi, a to všechno proto, aby si na konci mohli padnout do náruče "and live happily ever after". Pak se tu z ničeho nic zjeví Věčný svit. A paradoxně právě film, ve kterém se maže paměť po vzoru sci-fi, je nejauteničtějším romantickým filmem, který reflektuje skutečné vztahy v celé jejich pravdivé hořkosti. Prostě nejlepší a nejpravdivější film o vztahu mezi mužem a ženou. ()

contrastic

konečně se Jim dostává k rolím, kde může ukázat, že je to pan herec, po Formanově Muži na měsíci je toto další kus , kde prostě herecky koncertuje a Kate mu neméně sekunduje. Scénář to je kapitola sama o sobě, co k tomu říct ? , režie super, hudba taky, píšu hodnocení hned po skouknutí, možná to chtělo trošku uležet, každopádně napoprvé dávám 80% - věřím, že po druhé projekci půjde hodnocení určitě víš :) ()

Makky

Milých a prekrásnych úvodných 18 minút... kvalitne natočená omáčka a... nádherne vypointovaný koniec, po ktorom som si uvedomil, že všetko do seba zapadlo ako tá najkrajšia mozaika. Na záver som si už len povedal: "Asi to tak malo byť." ...ja len dúfam, že mi tento film nikto nevymaže z pamäti. Teraz môžem kľudne zomrieť. ()

SarumanKo

Filmové veľdielo Inception Chrisa Nolana ma totálne posadilo na zadok, pretože hrátky s myšlienkami, snami a spomienkami ma mimoriadne bavia, najmä ak sú podané múdro a zábavne a nejakým spôsobom ma dokážu aj emocionálne zasiahnuť. Toto Počiatok dokonale zvládol. A myslel som si, že taký film je na svete iba jeden, to bol ale krutý omyl. Je ešte jeden, brilantný majstrovský klenot zvaný Večný svit nepoškvrnenej mysle. Miesto bombovej gradácie nám ale ponúka nádherné podobenstvo o láske, ktorá aj napriek neuveriteľným úskaliam "hory prenáša". Snímok je to neuveriteľne komplikovaný a prvá projekcia bola mierne zmätená, ale ide o kus geniálnej scenáristickej roboty a núti ma uvažovať nad otázkou: Koľko lepšie napísaných filmov som za svoj krátky a bezvýznamný život vlastne videl? Veľa ich nebolo. A natočiť tento výlet na perifériu žánrov musela byť fakt výzva, no tak jedinečne, ako to zvládol Gondry, by to dokázal snáď iba Nolan. Za tým divokým mixom spomienok a snov sa vlastne ukrýva veľmi jednoduchučká premisa, ktorú som pri druhom pozeraní jasne videl a hladil si ňou dušu. A tú mi pohladilo aj herecké obsadenie. Jim Carrey je definitívne lepší vážny herec než komik, a musí to von: je to boh! Hrá tu v podstate tú istú úlohu, čo v Truman Show, teda úbohého človiečika, inými manipulovanú figúrku, ktorá netúži po ničom inom, len aspoň raz v živote niekoho milovať, niečo zažiť. A Kate je taká okúzľujúca, že nemilovať sa ju nedá. Zvyšok obsadenia je taktiež bez jedinej chybičky. Som rád, že som zažil Eternal Sunshine of the Spotless Mind, bol to nezabudnuteľný melancholický zážitok a moja nová filmová láska. Takýchto mnohovrstevnatých a v každom ohľade dokonalých filmov je skutočne poskrovne. Chápem, že sa to nebude sa to páčiť každému, ale mňa to uchvátilo. A záverečná skladba mi vyrazila dych na hodnú chvíľu... (100%) ()

Tony.cs

Vzpomínky, představy, splíny...všechno to rozeberte do malých kamínků mozaiky a pak si z toho zase sestavte sebe. Dostanete podobný zážitek, jako kdybyste koukali na tenhle fantastickej film. ()

kaylin

neskutečná sci-fi romance, která se vyznačuje skvělými hereckými výkony, ale hlavně geniálním scénářem z pera Charlieho Kaufmana. No, Michel Gondry se také koneckonců podílel. Vzniklo něco jedinečného, co vás buď okouzlí, anebo na to budete koukat jako na tu podivnost. to hlavně v případě, kdy se vám nepodaří snímek pochopit. Není to jednoduché, ale zkuste ho k sobě pustit. Něco podobného jen tak nezažijete. ()

Zemřel herec Tom Wilkinson

Zemřel herec Tom Wilkinson

30.12.2023

Gondry se vrací k „haluzím“, adaptuje Dicka

Gondry se vrací k „haluzím“, adaptuje Dicka

23.02.2011

Michel Gondry, jeden z nejosobitějších současných režisérů, dokázal Zeleným sršněm, že dokáže svůj originální rukopis odstavit na vedlejší kolej a natočit zcela standardní „hollywood“. Máme jej ale… (více)

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz