Hirošima, má láska

• Francie Hiroshima, mon amour (více)

V poválečné Hirošimě se setkávají francouzská herečka a japonský architekt. Během jediné noci se do sebe vášnivě zamilují a svěřují si své životní příběhy. Milenci spolu však nemohou zůstat, nedokáží se ani opustit, jsou ztraceni ve věčném tady a teď. Alain Resnais debutoval jedním z předních děl nové francouzské vlny. Natočil dojemný milostný příběh podle scénáře spisovatelky Marguerite Duras, který byl nominován na Oscara. (Cinemax)

SAINTS

Hirošima, moja láska je romantická dráma o stratenej láske, vojne, prianiach a obavách. Francúzska herečka prišla do Hirošimy nakrútiť film o mieri. Začne si románik s architektom. Jedna vášnivá noc oživila ich vojnovú traumu z minulosti. Protagonisti stratení vo svojich silných emociách sú bezmenní. Skúmajú vojnovú minulosť a jej prvú lásku. Tempo je skôr pomalé. Nejasný príbeh prerušili náhle flashbacky. Scenéria je akýmsi kontrastom medzi zničeným a zrekonštruovaným mestom. Smrť, choroby, utrpenie, bolesť vystriedala láska a spomienky. Hrdinovia boli zmietaní vnútorným konfliktom medzi lojalitou a nerozhodnosťou. Emmanuelle Riva ako Elle (ona) je bledá, jemná a starostlivá žena. V jej mladosti sa jej zrútil svet. Cez krátky románik sa pokúša oživiť svoju ťažkú vojnovú minulosť. Eidži Okada ako Lui (on) je zmätený milenec, ktorý sa snaží pochopiť novú situáciu. Je to človek, ktorý okolo seba cíti lásku, zatiaľ čo tá jeho z neho pomaly uniká. Resnais prostredníctvom spoločných kontrastov, flashbackov a nelineárnej naratívnej štruktúry vytvoril veľmi kvalitný film. ()

pavelg

Kdysi před dlouhou dobou za mých euforických filmových let ještě za zenitu normalizace jsem si sestavil žebříček top filmů. Hirošima byla na druhém místě, předcházena i následována Tarkovským (Stalker, Andrej Rublev). Pak mne nějak nepotkala možnost (a ani jsem ji sám aktivně nevyvolal) tento film znovu vidět. Až včera (po nalezení správných titulků ke staženému filmu). Dojmy? francoužtina je krásná Hirošima v nás může propuknout kdykoliv, vyplenit nás do základů, aniž kdy poznáme příčinu je to film na rozhraní doby (řečeno s panem Patočkou) moderní a postmoderní, ztěžklá chuť řvát kritiku na tenhle svět, ale příčiny ještě neplavou na povrch, jen je tušíme a cítíme ta něvyřknutelnost a nevyřčenost nám zřejmě byla bližší před těmi 20+x lety než teď byly tam momenty vpravdě geniální, např. pár facek v restauraci Nevérs a Hirošima, probrala se ze šoku nad ztrátou své životní lásky, rodina ji skryla před lynčováním a první nadechnutí po odchodu z domova bylo plné zpráv o Hirošimě a konci války, ona také vlastně prožívala konec své války bloudění temnou noční Hirošimou setkávání vlastní samoty s nadějí personifikovanou do japonského přítele prázdnými bulváry japonského města Resumé? těžce jsem hledal to, čím jsem byl kdysi osloven a nenašel nic než pár výše zmíněných pseudointelektuálských postřehů ... ()

Elyurias

Nazývat ten film romatickým bych se asi neodvážila. Druuhá půlka mi přišla co do scénáře tak do výkonů herců poněkud slabší... ()

sibskyn

Teda od Filmu, který má názvu Hirošima, bych šel fakt něco jiného, ze začátku to vypadalo jako přesně to co jsem od snímku očekával a s radostí v očích jsem hltal co příjde dál, jenže pak se z toho staly jen patetické splašky o lásce. ()

MrKrahujec

To je docela zajímavý.... Snad vůbec poprvé jsem a priori nechtěl dát plný počet (ani nevím proč - teď vlastně) a nakonec to nemohlo dopadnout jinak. Ovšem jméno Marguerite Durasové mi není neznámé... ()

Dvojirakri

Jeho národ postihlo veliké neštěstí v podobě útoku atomovými zbraněmi. Ona prožila první lásku s nepřítelem. On nebyl přítomný oné katastrofě. Ona byla přímo poznamenána, citově. Oba ve vztahu, setkali se a zamilovali v nově vybudované Hirošimě a právě asi ta naprostá blízkost někoho druhotně poznamenaného koho už znovu neuvidí v ní probudilo to co v těch mladých létech zažila. Ta nutnost to ze sebe dostat, poprvé v životě, byla silnější než cokoli. Možná jde o trochu vyumělkovaný konstrukt, budiž. Lituju že se i později v ději nepokračovalo poetickým přednesem v kombinaci se zobrazením hrůz, ano. Přes to přese všechno jde o nadmíru povedený debut! S vědomím toho že ten japonský herec francouzsky jen hrál opravdu nadstandardní! ()

foehr odpad!

Prvních 15 minut protiválečného dokumentu je vystřídáno tímto: "Byla jsem hladová po nevěře, po lžích, po smrti. Vždycky jsem byla...", "Zůstat tu je stejně nemožné jako odjet". Tyto a jiné "duchaplné" plky dělají z tohoto snímku trapnou směs pokrytectví a pozérství. Neskonalá nuda a sonda do ničeho. ()

Damnsinead odpad!

Francouzská herečka a japonský architekt se setkají v Hirošimě a 90 minut spolu recitují poezii. Bez čehokoliv, co by tenhle páreček nějak přiblížilo divákům a umožnilo jim vcítit se do té jejich romance. To by se nejdřív museli přestat recitovat a mluvit jak normální lidi. Film postrádá cokoliv, co by z něj mohlo udělat zajímavou podívanou.  Nehorázná nuda. ()

Producer

Velmi osobitý a přitom stále ještě i pro smrtelníka koukatelný snímek o lásce a zapomění. Český název je Hirošima má láska. ()

JoudaCZ

Vášnivá aférka dvou náhodných známých, podkreslená vyrovnáváním se s válečnými tragédiemi - jeho, velkou, dějinnou, a její, velmi osobní. ()

rbr

Prvních deset minut nebo tak shledávám trýznivýma a nádhernýma. Sem pelištejc. Ten vztah mě nudil a dialogy byly strašný. ()

Vardara

Zvláštní komorní příběh. Má to hloubku, myšlenku..., ale mě to zas až tolik nenadchlo (začátek jsem musela trošku přetočit). Přesto musím uznat, že herectví Eidži Okady mě zaujalo, docela jsem mu ty pocity věřila. ()