Intimní osvětlení

(festivalový název)

Drama / Podobenství

Československo, 1965, 71 min

• duklak2

Špatný film ze špatné doby. Nezlobte se na mě, ale tento snímek si rozhodně nezaslouží takové hodnocení, jaké má. Herceké výkony nestojí za nic. Příběh je už dávno vyšumělý. Intimní osvětlení by se prostě už vysílat nemělo. Jedinou omluvou, proč hodnotím tak nízko je to, že jsem film viděl velmi mladý. Třeba až někdy konečně dospěju, hodnocení přehodnotím:)(9.1.2012)

Přehazování talířku s kuřecím stehýnkem mezi stolovníky a závěrečná scéna s pitím koňaku jsou nezapomenutelným zážitkem, to ano. Ve filmu je ale i několil hlušších pasáží, nicméně především díky postavě dědy v podání mého oblíbence Jana Vostrčila, jej za snímek průměrný označit nemůžu.(25.7.2009)

• Fingon

Jeden z nejvýznamnějších filmů české nové vlny? Proboha, vždyť je to O NIČEM!(31.8.2007)

Scénář: Jaroslav Papoušek, Ivan Passer, Václav Šašek .. Trpký český film s povedenou venkovskou atmosférou. Dosti zábavná je například scéna v níž si všichni přehazují kuřecí stehýnka..(30.3.2005)

Filmy českej novej vlny som zažíval v reálnom čase a dodnes ich mám rád. Pričom radšej Formana s Papouškom a Němcom, než Juráčka s Passerom a Chytilovou. Po desiatkach rokov od premiéry stratilo aj Intimní osvětlení pre mňa svoje pôvodné čaro a jednu hviezdičku. Má síce všetky atribúty novovlnných filmov, ale aj množstvo hluchých miest, zlej hudby a chýbajúce vyznenie. Na niekoľkých pasážach sa dá dobre zasmiať, Ondříček osvedčil svoje majstrovstvo a tri hviezdičky film nezatracujú, iba ho radia medzi vysoko nadpriemerné filmy.(26.11.2011)

• - Vtedy ešte neherečku Vlastimilu Vlkovú (Bambasova matka) objavil režisér iba deň pred natáčaním na lavičke v parku. (Raccoon.city)

• - Vaječný koňak byl opravdu domácí výroby, jedné z místních obyvatelek. (hippyman)

• - Věru Křesadlovou doporučil režisérovi Miloš Forman se slovy: "Prosím tě,vem ji, ona na mě doma pořád čeká sama." Jelikož Passer stejně nikoho lepšího nenašel, vzal ji. (hippyman)