Intimní osvětlení

(festivalový název)

Drama / Podobenství

Československo, 1965, 71 min

• Fingon

Jeden z nejvýznamnějších filmů české nové vlny? Proboha, vždyť je to O NIČEM!(31.8.2007)

Až neuvěřitělné, že jsem tento klenot české filmografie objevil až tak pozdě. O to ale bylo větší mé nadšení z perfektní filmařské práce a výborné komedie. S osobním okomentováním Ivana Passera byl zážitek ještě výrazně umocněn. (FNR Písek 2009)(9.8.2009)

"Ženská a vona ráda plzeňský..." Nemusíte o Intimním osvětlení vědět zhola nic a přesto ho z prvních momentů ihned identifikujete jako typické dílo Nové vlny. Passer zřejmě natočil to co chtěl a jak chtěl. Jenže se to nějak minulo účinkem. Je zde několik scén, které jsou takřka dokonalé a o to více zamrzí, že takový není i zbytek. Ten sice není vůbec zlý, ale u "novovlných kolegů" lze najít nejeden lepší snímek, který nabízí v zásadě to samé, jen poněkud záživnější cestou.(30.8.2007)

"Jo Smetana! Dědek hluchej ... Ale slyšel!!"                                                                                                                       Intimní osvětlení je skutečnou intimní návštěvou v jedné venkovské rodině. Situace, které se nám rozehrávají před očima, známe důvěrně ze svých vlastních rodin. Není tu ani přehrávání ani nadsázka, je tu přirozenost a civilní projev, to je hlavní diviza filmu.(1.9.2014)

To sou neděle! 7/10(2.9.2007)