Americký režisér Sam Peckinpah (1925–1984) po svých profesionálních i osobních excesech hledal v polovině sedmdesátých let jen těžko práci v Hollywoodu, a tak ochotně přijal nabídku Wolfa C. Hartwiga, německého producenta, který se do té doby živil převážně výrobou erotických filmů, aby pro něho v jugoslávských exteriérech natočil adaptaci válečného románu Williho Heinricha „Trpělivé maso“. Zaujal ho pohled „z druhé strany“, drama těžce decimovaných německých vojáků na Tamanském poloostrově v roce 1943, a především téma, společné pro celou jeho tvorbu a nejvíc snad pro jeho mistrovský western Divoká banda (1969) – pohled na skupinu mužů na nesprávné straně, kteří uznávají pouze loajalitu jeden k druhému. Seržant Steiner (James Coburn) je vynikající a mnohokrát dekorovaný voják, ale válku nenávidí. Příchod nového velícího důstojníka, kapitána Stranskyho (Maximilian Schell) s jeho prušáckým nadšením, ho v tom jenom utvrdí. Steinerovi muži svého velitele slepě poslouchají a jeho nadřízení plukovník Brandt (James Mason) a kapitán Kiesel (David Warner), otupení vlekoucí se válkou, jeho svérázné jednání tiše tolerují. Železný kříž se stal posledním velkým Peckinpahovým dílem, působivou výpovědí proti válce. I když Peckinpah v evropských podmínkách nemohl pracovat se svým obvyklým štábem, jeho pečeť je patrná zejména v mistrovsky zvládnutých akčních sekvencích ukazujících válečnou vřavu. Na filmu také naštěstí nejsou vidět finanční problémy, do nichž se producent Hartwig na konci natáčení dostal a které Peckinpaha donutily k improvizacím. (Česká televize)

erl

Mám rád režijní styl Sama Peckinpaha a žeru Jamese Coburna.Moc se mi líbil už Pat Garrett a Billy the Kid ale tenhle originální válečný film sledující východní frontu z německé strany mi vyrazil dech ! Cross of Iron je vlastně takový western převlečený do druhé sv. kde jsou padouši i klaďasové. Peckinpah se ničeho nebojí a servíruje divákovy jednu surovější scénu za druhou (finální masakr , zastřelení dítěte) a předvádí své režijní mistrovství v tom nejlepším světle. Maximilian Schell je v roli kapitána Stranskyho slizký až z toho běhá mráz po zádech , no a o Coburnovy se ani nemusím zmiňovat, jenom dokazuje že patří mezi hereckou elitu. ()

adamo_znk

"Ukážu vám, jak bojuje tlustý důstojník. - A já vám ukážu, kde rostou železné kříže!" ... Uděluji zasloužených 5 železných křížů. ()

MrCreosote

"Then I will show you, where the Iron Crosses grow." Nejvíc mě dostaly úvodní titulky (už při nich poznáme, že jde o Peckinpahův film) a závěrečná scéna aneb "Jak se to nabíjí, Steinere?!" James Coburn tady dokazuje, že je to herec přesně pro tenhle typ filmů (tvrďák a sympaťák k pohledání) a teprve ve filmech od Peckinpaha ze sebe vydal to nejlepší. ()

m.krudenc

Nejlepší německý válečný film. Nejzajímavější válečný film, který jsem doposud viděl. Veškerá absurdnost, špína, zoufalství a brutální syrovost války, stejně jako děj filmu a jeho vyprávění, je ohromující jednak svou velkou realističností a originálností s patřičně bohatou režií Sama Peckinpaha. Speciálně pak, akčních sekvence, střih a téměř až magická atmosféra. Jamese Coburnova postava četaře Steinera je geniální po všech stránkách (skvěle zahraná). Nikdy nezapomenu na jeho snahu vyvést z války všechno a všechny ("ukážu vám, kde rostou Železné kříže"). No a scéna kdy vojáci z kruté války plné hrůz objeví plnou chatrč krásných dívek jak v ráji, mě opravdu dostala. Kdo film nevyděl, tak nevyděl pořádný válečný film. ()

corpsy

Sam Peckinpah bol skvelým akčným režisérom. Ak v tomto filme dôjde na akciu, je na čo pozerať. Spomalené zábery prestreliek a výbuchov, zrejme nejeden nasledujúci režisér sa týmto tvorcom musel inšpirovať. V tomto ohľade za 100 %. Lenže ak dôjde na sekvencie, ktoré majú vyvolať nejaké emócie, s výnimkou jednej ( tá s ruskými ženštinami ) som nezaznamenal nič, pri čom by mi bolo podlomilo kolená ( aj keď som sedel ). A téma Druhej Svetovej je bezodnou studnicou citlivých námetov. ()

curunir

,,BOH JE STRAŠNÝ SADISTA, LEN O TOM NEVIE." __ Hoci som film pred pár rokmi nevidel celý, v mysli mám na neho stále pomerne dobré spomienky, zvlášť pokiaľ ide o dynamický (na svoju dobu priam klipový) strih a špinavo-drsné prostredie zákopov. Vtedy ma však príliš nezaujal, pretože mi vadilo, že nemá jasnejšiu dejovú linku a zo začiatku prakticky nijako nenapreduje. Po rokoch, kedy som ho už videl celý, ho vnímam prakticky podobne. Pritom nejde o vyslovene zlý film a myslím, že mnohé esencie, ktoré do neho Peckinpah zamiešal sa musia napr. takému Tarantinovi istotne páčiť a určite by sa dalo minimálne pouvažovať, ako by sa látky chytil on. ,,Železný kríž" je pre mňa v mnohom silno nepresvedčivý. Ani nie tak preto, že je vyslovene fiktívny. Skôr, že má viditeľne nižší rozpočet , než aký by som od filmu z ruskej fronty plnej tankov (tie tu vôbec neboli) čakal. S troškou irónie možno povedať, že ide o komornú drámu so značným počtom mŕtvych. Treba však dodať, že Peckinpah tu síce nie je nič dlžný svojej povesti filmového násilníka, no zároveň je z filmu cítiť súcit proti nepriateľovi (zasiahla ma smrť ruskej vojačky). Isté výhrady by som mal aj voči obsadeniu, predovšetkým mi však vadilo nezaujatie voči tomu, o čom film vypovedá. Nie som však sklamaný a verím, že iné počiny režiséra ma oslovia viacej. (2787. hodnotenie, 176. komentár k filmu) ()

MartinezZ

Nemělo to vůbec špatný námět ani scénář (z německých pohledů se většinou WWII filmy netočí, že), ale zpracování bylo úděsné (naprosto nelogické zpomalovačky na místech, kde neměly co dělat - zpomalovačka běžící slepice???), nevhodně a blbě udělané flashbacky a bohužel jsem měl tu čest s českým dabingem - dabéři se snažili, ale zvuk upravoval debil. No, čekal jsem víc. ()

Laxik

Železný kříž se snaží podchytit témata války, cti, věrnosti a lidství v celé jejich šíři. Pravda, čtyřchodový pokrm zůstává nedojeden, lecjaké sousto je pouze přežvýkáno a pak plivnuto zpět na talíř, ale nevím o mnoha jiných filmech, které se se zmíněným kvartetem těžkých tučných metafor kdy popasovaly lépe. Jen bych příště poprosil střídmost v rámci režisérského experimentování s oblohou, protože to mě občas vytrhovalo z filmu. ()

Orlau32

Tento film mám ve své filmotéce a tudíž jsem ho již několikrát viděla a musím přiznat, že hvězdy jako James Coburn, James Mason a Maxmillian Schell, dodávají tomu dílu neobyčejnou působivost. Je to dílo o různých lidských charakterech, které se absolutně vymezí v krajních situacích jako je například válka. Zatímco někdo zůstane člověkem i vůči svému nepříteli, jiný zůstává vypočítavým egoistou i kdyby mu zvonila hrana. Výborný psychologicky válečný film. ()

slunicko2

Druhá světová válka pohledem obyčejného německého vojáka Wehrmachtu. 1) Tento western z východní fronty napsali tři američtí scénáristé podle německé předlohy, režíroval to americký režisér, hlavní roli měl americký herec, několik rolí obsadili herci britští a ti všichni hovořili jazykem ironie a sarkasmů, který by německá duše z huby nevypustila. 2) Rusové mluví rusky, zato však Němci sice německy zpívají, ale mluví anglicky v českém dabingu. 3) Kdyby producenti vyměnili uniformy a bojiště, film se stejným scénářem se klidně mohl odehrávat třeba v britské armádě bojující proti povstavším Američanům. A klidně si k tomu mohli zpívat: Hänschen klein geht allein in die weite Welt hinein. 4) Na závěr malou poznámku pro ctihodného komentátora Adama_znk: Kapitán Stransky v závěru filmu neříká "Ukážu vám, jak bojuje tlustý důstojník", ale mluví o pruském důstojníkovi. Chybička se vloudí, že... ()

rt12

Pohled z druhé strany barikády o II. světové válce, se v posledních letech začíná objevovat více. Železný kříž byl jeden z prvních, které jsem viděla, a nijak zvlášť mě neoslovil. ()

YURAyura

7/10 Jako malemu se mi to ohromne libilo, ted uz to bylo horsi. Prece jenom surovych zaberu tam sice par bylo, ale scenar byl tak trochu spichly horkou jehlou a vyjma oblibence Coburna a Norimberskeho Schella to bylo herecky dost odbyte. Nektere sceny jsem mel zafixovne jako super a ted z nich vylezla radna cipovina - intermezzo s ruskyma vojandama, bojuvka v tovarne. Kazdopadne to neni typicky plytky valeckny film, kde se umira za idealy a vlast - psychologicky podmaz a pohled na valku nemeckyma ocima ma po desitkach spojeneckych valecnych snimku na jedno brdo porad co rict. ()

MATADOR

Železný kříž je válečný film, který na svou dobu vypadá zatraceně dobře (výbuchy, akce, ...). James Coburn a jeho role desátníka (četaře, jak chcete) Steinera, který je na svém místě. První část, kdy se seznamuje je zatraceně parádní a bitva, kdy začnou útočit rusové, je opravdu brilantní a jak už jsem řekl, na svou dobu opravdu dobře zpracovaná. Další působení je spíše takové natáhlé, ale to dozajista vynahradí konec, u kterého jsem jen nevěřícně zíral. 7/10 ()

Thomassi

Železný kříž je unikátní (proti)válečný film. Jednak jako jeden z mála zobrazuje válku z pohledu německé armády, a jednak, a to je rarita (když neberu v potaz sovětskou tvorbu), ukazuje válku na východní frontě. A tento film ji ukazuje přesně takovou, jaká byla, tedy strašnou a demoralizující. A ač to může znít podivně, i v německé armádě se našli muži, kteří nezdíleli ideály tehdejší doby, a podle toho se také chovali. Film nám servíruje kvalitní bojové scény a bojující prostředí, které mi připadaly až nervydrásající. Nakouknem ale i do psychiky jednotlivých postav a jejich reakce na dané události. Opravdu škoda jen toho jazyka, protože by se slušelo, aby Němci mluvili německy. ()

Vampireman

Nejlepší Peckinpah a nejspíš i nejlepší (proti)válečný film, který jsem doposud viděl. Veškerá absurdnost, špína, zoufalství a brutální syrovost války, stejně jako děj filmu a jeho vyprávění, je ohromující jednak svou velkou realističností a druhak originálností s patřičně bohatou režií speciálně pak akčních sekvencí (střih, zpomalovačky) a téměř až magicky atmosférického konce. Coburnova postava četaře Steinera je pak na samotnou diskusi, resp. jeho snaha vyvést z války všechno a všechny ("ukáži vám, kde rostou Železné kříže"). ()

Thewho18

Vždycky když si zpětně pročítám svoje komentáře, říkám si, že bych neměl tak často používat slovo nejlepší. No a už je to zase tady, právě jsem dodíval Železný kříž a plný emocí mám chut napsat, že je to nejlepší válečný film co jsem kdy viděl:) Nechci tady spoilerovat, tak jen vězte, že je to úžasná podívaná od samého počátku, až do posledního dialogu, při kterém jsem zažíval extázi a v duchu si opakoval Same jsi genius:) Nemám smysl vyzdvihovat něčí herecké výkony, chlapi ze Steinerovy čety snad přišli před kameru rovnou odněkud z války...... „Neradujte se z jeho porážky, lidé, protože ačkoli se mu svět postavil... a zastavil to zvíře, fena, která jej porodila, je znovu v říji." ()

Skip

Pohled na WW 2 z druhé (německé) strany. Skvělé herecké výkony všech představitelů německé průzkumné čety pod velením četaře Steinera v perfektním podání Jamese Coburna. Peckinpahovské zpomalovačky jsou opravdovou lahůdkou. Železný kříž je IMHO jeden z nejlepší válečných filmů. Škoda jen, že to vyšlo se zvukem 2.0, tenhle film by si 5.1 rozhodně zasloužil. ()

radektejkal

Jsou různé druhy válek, od těch přímo na bojišti, o kterých se toho moc neví, i když z ní vždycky zbude spousta popisů, šotů, fotek, které se pak do nekonečna používají "pro navození atmosféry". A pak na druhé straně jsou to války v hlavě. A takovou válku vede Sam Peckinpah, zdatný a úspěšný tvůrce westernů, ke kterým má rozhodně blíž. Na pozadí likvidace německých armád A na jižním úseku východní fronty, která je tu pro režiséra kulisou (střeba. výbuchy, létající lidská těla) pro westernový příběh desátníka a posléze četaře Steinera. Ten má něco z Remarqueova Paula Bäumera (válka ho drží v kleštích) i Clavellova Krále Krysy (jen ve válce je někým), ale ta větší část patří hrdinům divokého západu (na západě je tu Německo). Jeho protihráčem je kapitán Stransky, padouch, ženoucí se bezohledně za pokladem železného kříže. A proto bych tento film nerad neoznačoval jako válečný, pro mě je to western (jako skutečný žánr se všemi svými specifiky) a Peckinpah zdatný a úspěšný tvůrce westernů. ()

Zemřel herec David Warner

Zemřel herec David Warner