Strašáci

• Velká Británie Straw Dogs (více)

Místo klidné dovolené musí bojovat o život. Americký režisér Sam Peckinpah je znám jako tvůrce řady drsných westernových příběhů Jízda vysočinou, Divoká banda, Junior Bonner či působivých dramat Útěk, Ostermanův víkend. Mezi jeho působivé snímky patří také film Strašáci (z roku 1971), k nimž si napsal scénář podle knihy spisovatele Gordona Williamse. Učitel matematiky David přijíždí z Ameriky s mladou manželkou Amy do jejího rodného městečka u pobřeží Anglie. Společně se usadí v opuštěném a poněkud zchátralém domě. Zatímco David zde chce v klidu dořešit své pracovní úkoly, Amy se nudí a hledá každou příležitost ke změně. Proto se také rozhodne pro opravu staré garáže. Mezi stavebními dělníky po letech opět potkává své bývalé nápadníky a nedokáže zcela zapřít svoji frivolnost. Jednoho dne muži pozvou Davida na lov a v jeho nepřítomnosti Amy znásilní... Režisér Sam Peckinpah nabízí zneklidňující studii násilí, skrytého někde hluboko uvnitř mírumilovného jedince, jenž je v určitý kritický okamžik nucen bojovat o holé přežití. Sílu a působivost vyprávění nenápadně dosahuje rafinovaným použitím zpomalených záběrů a rychlým střihem, zejména v divokém a drsném závěru příběhu. (Česká televize)

VanBradley89

No kurva. Úvod možná lehce zaváděl nudou, ale bylo v něm pomalu postupující napětí, které vygradovalo v úplném závěru, kde padli všechny zábrany. Od scény lovu to byla naprostá bomba a dobývání se do domu bylo vyloženě lahůdkově. Dustin Hoffman a jeho přeměna v chladnokrevný stroj. To byla radost. Peckinpah mě zatím žádným svým filmem nezklamal, ale to co předvedl tady?? Wow. ()

Jackdaniel.c

Tak tohle je filmová depresiáda, kde se potkalo prakticky všechno, jak mělo. Koncert prezentující jedny z klíčových vlastností biologických druhů, tj. sexuální pud a pud sebezáchovy. Zločin a vina se tu dostávají na světlo a člověk hledá pochopení pro zabití člověka. Mimořádně nápaditý princip prostřihu a letmých záchvěvů obrazu je doprovázen prací dalších profesí od scénáře, přes kameru po nezapomenutelné výkony hlavních předtavitelů. "Já netrefím domů ... To nic ... Já taky ne." (95 %) ()

martins

Přeměna pacifisty Dustina Hoffmanna v tygra. Učitelova manželka si o znásilnění dlouho koledovala. Takhle zacházet s muži. Výborné drama. ()

senecek

Poklidný začátek (už jsem chtěl film vypnot),pak ale skvělý ,,tah ke konci". Tak tohle mě chytlo,skvělé pokoukání! ()

Nikolas__

Tak nevím, mě se remake líbil o strašně moc více. Tahle klasika je dobrý hixploitation, ale čekal jsem to teda silnější. Táhne to Hoffman, ale skupinka vidláků strašně necharismatická, v remake si se scénářem vyhrály více. Vůbec nechápu nízké hodnocení remaku v porovnání s tímhle. Ale fajn. 7/10 ()

pollstro

Ukázková studie mechanismu násilí, pacifismu a ženské sexuality, která je svojí surovostí a čistotou velmi silně efektivním, těžko stravitelným filmovým zážitkem, který jedinečným způsobem vyjadřuje primitivní vizi násilného chování, které je v hloubi duše ukryto pod křehkou vrstvou civilizované kontroly a čeká na pouhý jednoduchý spouštěč, který v momentě okamžitě promění osobnost člověka. Strašáci v podobě nevychovanosti, drzosti, zlosti a násilí se stávají každodenním aspektem, který nepříjemným způsobem pomalu ovlivňuje bezbrannou povahu jedince. Jeden z nejlepších filmů zabývající se studií násilného chování a jeho vlivu na okolí. Scéna se znásilněním je hlavním filmovým okamžikem zlomu, jehož vnitřní úderná agrese ovlivňuje veškeré ostatní dění až do šokujícího intenzivního finále, během kterého si uvědomíte, že sdílíte naprosto stejné pocity jako hlavní hrdina. ()

rochelka

Pusobivy film...jen koukate a ptate se,kde se to v tech lidech bere? Bojite se tomu verit,ale pritom vite,ze to tam je...A Dustin Hofman nebyl zadny hrdina-sileny flegmatik ( ikdyz i jeho predcila jeho zena v zaverecne scene s podavanim pusky:o),ktery nechtel resit problemy,ale kdyz ho k tomu dohnala situace,zvladl to...musel to nejak zvladnout...to je podle me taky v kazdem..v takove chvili se nemuze nikdo jen tak sesypat a nechat se zabit,kazdy by bojoval...a co se tyce formy-kamera a strih naprosto strhujici! ()

Danielitto

Od prvního pohledu mě zaujala opravdu silná stísňující atmosféra strachu. Ale ta nedokáže utáhnout jinak nudný film, který se pořádně předvede až v poslední půlhodině. Na 5 hvězdiček to rozhodně není. Na 4 možná. Ale ne pro mě. Film by měl být plný od začátku do konce. Ne půl hodiny od konce. ()

Trinculo

Masakr. Peckinpahovi filmy jsou brutální, ale tenhle je brutální na druhou. Na rozdíl od Divoké bandy, kde nepřátele rozemele kulomet na krvavou kaši, tak tady je násilí líčeno takovým způsobem s jakým se můžeme setkat dnes a denně běžně na ulicích. Co je ale pro mě na filmu nejzajímavější - je vylíčení tří různých typů mužů, kteří jsou vzájemně v konfliktu. Profesora matematiky, obecního vesnického blázna a chlapíky z vesnice. Tři rozdílné světy se setkají na jednom místě a dojde ke katastrofě. Zároveň nikdo v tomhle konfliktu nehraje prim a není zde nevinných nebo lepších. Život je tak absurdní a z pohledu ženy dvakrát tolik. ()

kedluben

co jako eště? něco navíc? to tak snadno už asi nejde. prostě takřka maximální možná úroveň. aspoň si myslím. ()

RomanT

Tak těžko uvěřitelný vysoce hodnocený film se jen tak nevidí. Šokoval mě, to ano, ne však vesničany, ale chováním a hereckým výkonem hlavních postav v čele se Susan George. ()

endrix

Následkem filmů typu Kluci nepláčou nebo seriálu Twin Peaks jsem si vytvořil poměrně vyhraněný pohled na americký venkov. Asi bych se tam necítil bezpečně. A hle, na anglickém venkově by to nebylo o moc lepší. Až do nočního útoku je David skvěle nekonfliktní, Amy je skvěle nespokojená, vesničani jsou skvěle ujetí. Ovšem jakmile začne jít do tuhého, přestávám Davidovi jeho přerod z ňoumy na odhodlaného a všeho schopného obránce věřit. Ne, že bych nevěřil v tu změnu, ale očekával bych nějaký vývoj. Tahle vada na kráse stála film onu jednu hvězdu. ()

Davemix

Skoro víc než hodinu strašná nuda. Našel jsem tam i pár nelogických věcí. Poslední půl hodina je výborná a atmosféra velmi hutná. Ovšem celkově fakt průměr. 60% ()

hony23

V první půlce filmu nesledejeme zrovna dechberoucí podívanou. Americký matematik v podání skvělého Dustina Hoffmana přijíždí do jakéhosi anglického prdelákova, kde jen těžko zapadá mezí místní bandu vidláků a buranů. To se ovšem nedá říct o jeho krásné manželce, do jejíž vagíny místní zapadnou velmi rychle. Druhá půlka filmu je už zajímavější, kdy se mladý pár zabarikáduje ve svém domě, aby ochránil před lynčem místního Otíka Rákosníka. Nakonec je tak z toho celkem strhující a dobře natočené drama s přesvědčivými hereckými výkony. ()

Zemřel herec David Warner

Zemřel herec David Warner

25.07.2022

Strašáci nanovo

Strašáci nanovo

24.04.2009

Jděte s těmi remaky do háje!

Jděte s těmi remaky do háje!

08.04.2007