Jak se pohnou, zabte je! Peckinpahův legendární western Divoká banda patří i po téměř čtyřiceti letech, jež uplynuly od jeho vzniku, k nejlepším dílům žánru, který je stejně starý jako film sám a prošel za dobu svého vývoje mnohými proměnami. Konec šedesátých let byl jednak obdobím bouřlivých společenských změn a také obdobím deziluzí (nejen v americké společnosti, poznamenané vietnamskou válkou), které se promítaly i do zdánlivě odtažitých filmových děl. Příběh bandy zabijáků, které drží pohromadě silný pocit vzájemnosti a vlastní stupnice morálních hodnot, byl v době své premiéry často kritizován kvůli brutálním zpomaleným záběrům zuřivého násilí, vrcholícím ve slavné závěrečné scéně „baletu smrti“, mistrovské sekvenci, v níž Peckinpah nutí diváka téměř fyzicky prožít krvavý masakr, v němž nejsou vítězové, ale jenom poražení a mrtví. Scény násilí jsou důležitou, ale nikoli dominantní složkou filmu, jehož hlavním tématem je zánik jedné epochy (píše se rok 1913) a marný zápas několika mužů přizpůsobit se rychle se měnícím podmínkám. Ve filmu nenajdeme kladné postavy. Jeho hrdiny jsou lotři a zabijáci, jejichž dny jsou sečteny. Násilí se pro ně stalo denním chlebem, stejně jako pro děti, jež v úvodu snímku vidíme skloněné nad mraveništěm, v němž škorpioni bojují o holý život. Časté záběry dětí, které dostávají dávky násilí z první ruky už od útlého věku, tvoří varovné memento Peckinpahova westernu. Mnohdy nevědomé předávání „kodexu násilí“ další generaci ústí v jeho mechanické, bezcitné používání, ať už se jedná o házení škorpionů do mraveniště či o zabití člověka (šéf bandy Pike paradoxně zahyne rukou malého chlapce, který se zmocnil revolveru)... Divoká banda se při světové premiéře hrála v Peckinpahově sestřihu, ale těsně před uvedením do amerických kin byla distributorem zkrácena zhruba o deset minut, neboť původní metráž by omezila denní počet představení z obvyklých čtyř na tři, což by vedlo k menším tržbám. V roce 1995 se Divoká banda do amerických kin dostala znovu ve své původní verzi a v této podobě je uváděna i dnes. (Česká televize)

senor

Samova hvězdná hodina. Někdo sice říká, že tvář žánru změnil a zároveň ho zničil Sergio Leone, ale já myslím že to definitivně udělal až Sam Peckinpah. Toto je nejen jeden z vůbec nejepších westernů, ale podle mě i zároveň jeden z nejlepších akčních filmů. Navíc sestava herců (zejména Holden, Ryan, Oates) byla nejen hvězdná, ale zároveň jsou to i pánové kteří už mají v sedle něco najeto. Kamera Luciena Ballarda je úžasná, steně tak Fieldingova hudba. A kdo říká že Peckinpah má rád násilí je myslím vedle, protože o násilí tenhle film rozhodně není. Tarantino má rád násilí. Jo a ještě malá poznámka: Všimněte si jak skvěle hrají v Peckinpahových filmech koně. To musel být režisér. ()

Jizni Tlapa

Klasická westernová šablona v podobě bandy gangsterů vedenou neústupným gringem a pronásledovaná ne jen vlastní minulostí, ale také bandou druhou, která má zálusk jak na slíbené zlato, tak na jejich kolty, ponožky, koně (rozumějte obuv), košile a vůbec všechny svršky. Vyzkoušená šablona je ale zpracována nevyzkoušeným, a bohužel pro mne až nudným způsobem. Film se může pyšnit skvělou kamerou, střihem, akčními scénami, perfektním hudebním podkladem a frajerským koncem westernům příslušícím. V protikladu toho ovšem také dostanete táhlá hluchá místa, zbytečně dlouhé dialogy a (to vyzdvihuji) naprosto necharismatické představitele hlavních rolí, kteří klobouk nosit neumí, kolty po obou stranách nemají, proklatě rychle netasí, zabijácky nezahlíží a drsňácky nehlásí!! ()

Mirokukii

Western plný brutality, akce a násilý odehrávající se pro mne v nezáživném Mexiku. To je ale tak jediná chybička, kterou bych mohl vytknout. Výborná atmosféra, se skvěle podtrhnutou hudbou, napíná diváka až do morku kostí. Na závěr jsem snad ještě tolik vystřílených nábojů, za takovou chvíli, neviděl. Krev stříká ze zpomaleně ve vzduchu vznášejících se těl. S čím si na konci neporadili Butch a Sundance, vystřihla hravě divoká banda. Brilantně zrežírované, dobře zahrané (za všechny-skvělý William Holden v hlavní roli). ()

Mrkvič

Na tu dobu je to teda pořádný krvák. Úvodní přestřelka je drsně reálná a plná mrtvých civilistů a závěrečná zase tunou mrtvých mexikánců. Škoda, že je film tak dlouhý a střední pasáž není moc záživná. Aspoň jsem u ní oloupal brambory. ()

PavelR

Přestřelky propracované do nejhlubšího detailu, občas i docela napínavé, ale dokonalosti jako u Pat Garrett and Billy the Kid Sam Peckinpah nedosáhl. ()

danoo

"Snažil som sa vyrozprávať jednoduchý príbeh o zloduchoch v časoch veľkých zmien v Mexiku. Wild Bunch je proste o tom, čo sa stane, keď zabijaci odídu do Mexika. Zvláštne je, že pociťujete ako obrovskú stratu, keď títo chladnokvní vrahovia dosiahnu koniec svojej cesty" (Sam Peckinpah). Paradoxne práve meniaca sa doba, odkrýva to najlepšie v nich a film, ktorý začína ako samopašné krvavé šantenie sa skončí ako apokalyptická tragédia, presvetlená ale lúčom nádeje: "Let's go." "Why not." ()

dANo

Ozaj jeden z najlepších westernov všetkých čias (dopĺňam "akčných westernov", ako to správne podotkol aj L.Q. Jones na FF KV). Brutalita a násilie výborne dopĺňa zaujímavý príbeh, ktorý je obohatený peknou hudbou a hereckými výkonmi. ()

JohnSmith

Váhal jsem dlouho mezi čtyřma a pěti hvězdama.Nakonec 4 a to jen díky zbytečně dlouhé stopáži.Jinak musím uznat,že na 60. léta to je dost netypický film.Spousta krve,obnažené ženy,vulgární mluva.Úvodní přestřelka mě pěkně posadila do křesla, mnoho zpomalených záběrů,rychlé pohyby kamery a při tom přehledný,prostě bezvadný.Jediné co mi trošku nesedělo byly brokovnice pumpy a pistole 1911 v rukou banditů a samozřejmě kulomet,ale co naplat,byl to konec divokýho západu a přicházela moderní technika. ()

nevermore

Bájo, relativně dost naturální snímek, složený z několika velkých scén. Mně to sedlo. Nezavadíte tu o kladnou postavu. Ani jednu. ()

Hennesy

Nepáčilo sa mi to..teda viac sa mi to nepáčilo ako páčilo a ostala mi z toho filmová pachuť. Možno až prílišná snaha ukázať realistický wild west, ktorá miestami prešla do nudy - putovanie krajinou, mexické spievanky... Celému dojmu nepomohla ani v podstate absencia príbehu a neveľmi sympatické kreténske postavy, ktoré ma o svojej lojalite teda nepresvedčili. Kvalitne urobené to je, ale proste bez chuti..akademická nuda ako sa hovorí. ()

J.Lajner

Režisér Sam Peckinpah za svou kariéru dokázal zásadním způsobem revitalizovat western, uzmout ho z náručí dominujících Italů a vrátit ho zpět do USA, tedy do země, ze které tento specifický žánr vzešel. Natočil jich hned několik avšak nekorunovaným králem mezi nimi je jednoznačně Divoká banda. Na první pohled maximálně nelítostné a drsné dílo. Pod nánosem prachu a krve se však ukrývá tklivá výpověď o neúprosném toku času, žalozpěvu nad soumrakem jedné historické epochy, která se už nikdy nevrátí. Více. ()

Spock

Dvě extrémní střílečky na začátku a na konci zarámovaly velmi dobře zvládnutý film. Mezi nimi se odehrává celkem zajímavý příběh těch, co přežili první střílečku. :-) Zajímavé charaktery a události, řešené někdy s humorem a nadhledem mě pobavily. Hodně se mi líbila i vrstevnatost příběhu, kde nebyl dominantní jen moment určitě pomsty, ale snad i otázka boje lidí za svobodu, viz. mexický člen bandy. Díky podobným souběžným zápletkám, je film o dost zajímavější. ()

headcrab

Strašlivý zklamání. Nevim, co na tomhle všichni vidí, a už vůbec nechápu, co dělá v imdb top 250. První překvapení v negativním slova smyslu, přišlo hned u úvodní přestřelky - hroznej střih a absolutní nepřehlednost s důrazem snad jen na samoúčelný záběry padajících postřelených a jejich krev cákající z těla. Ve stejnym duchu se pak odehrávaly i další přestřelky, zvlášť pak ta poslední, což byl TAK OKATĚ SAMOÚČELNEJ masakr, až to bylo směšný. Všechno ostatní pak tvoří poměrně nezáživný dialogy, místy tak nelogický jednání některých postav, až mi to hlava nebrala, a chvilema dosti natahovaná nuda (viděno v DC). Sedlo mi akorát prostředí, pár postav, a některý scény (nejvíc asi přepadení vlaku). Jinak hudba taky nic moc (v porovnání s ozvučením u Leonovek od mistra Ennia například). ()

Kosmik 1

No tak to byla panečku podívaná! Neuvěřitelné množství padlých v přestřelkách, hektolitry malinovky a krásné slečny, které toho sice moc neukázaly, ale o to přeci ve westernech nejde (nebo jo?). Přesto mi však jedna věc vadila. Ani k jedné postavě jsem si nedokázal utvořit vztah, abych mu vyloženě fandil nebo ho nenáviděl. A jako největší osobnost celého filmu bych vyzdvihl generála Mapacheho. Jak chytl sám do ruky kulomet a začal pálit, vzpomněl jsem si na Ramba. 75% ()

Autogram

Veľkolepý western so všetkým, čo k nemu patrí, dvomi veľkými masakrami, menšími prestrelkami, divokými bandami zabijakov, prepadnutím vlaku, odstrelením mosta a užívaním si s ľahkými ženami. Okrem veľkoleposti a masovosti scén som ale nenašiel nič výnimočné, čo by ma do filmu vtiahlo, nič na zapamätanie, čím by som tento western jednoducho odlíšil od iných. Skôr ma otravovala prehnaná komplikovanosť deja, samé hnusné záporné postavy na všetkých stranách, a chabé vyústenie s kopou mŕtvol a supmi naokolo. Asi to má byť ten pravý obraz divokého západu. Posunula sa spoločnosť od tých čias aspoň trochu ďalej? ()

Ludivitto

Typickej Peckinpah. Drsnej, krvavej, špinavej. Spousta zpomalovaček. Ženy jen jako kulisa. Mrtví civilisté. Hnusnej western, ve kterém snad není ani jedna kladná postava. ()

prasacimor

Prach, děvky a krev. Hodně prachu, hódně děvek a kurva hodňe krve! (Anti)western ako sa patrí s mierne prepísknutou stopážou. Feministky všech zemí, vyližte si prdel! HAHAHAHAHAHA HAHAHAHA HAHA HAHAHA ()

Gibsonův western nabírá slavné hvězdy

Gibsonův western nabírá slavné hvězdy

18.05.2019

Remake ikonického westernu Divoká banda od režírujícího Mela Gibsona (Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny, Statečné srdce) nabírá obsazení. V hlavních rolích se tak objeví Michael Fassbender, Jamie Foxx a… (více)

Mel Gibson natočí remake Divoké bandy

Mel Gibson natočí remake Divoké bandy

25.09.2018

Mel Gibson (Statečné srdce, Ve jménu krve) si svůj návrat mezi Hollywood užívá a jeho poslední projekty musí dělat radost nejednomu fanouškovi. Kromě natáčení nového filmu z druhé světové války… (více)

KRRRnov již podesáté zve na „sedmdesátky“

KRRRnov již podesáté zve na „sedmdesátky“

11.04.2015

Will Smith a nejhorší den jeho života?

Will Smith a nejhorší den jeho života?

26.10.2013

To zní jako vydatný bulvár, ale ve skutečnosti jde o zápletku nadpřirozeného thrilleru Selling Time studia 20th Century Fox, ve kterém by si chtěl zahrát Will Smith. Scénář Dana McDermotta je o muži,… (více)