Rytíř Antonius Block (Max von Sydow) se vrací z křížové výpravy zpět domů. Když se ráno modlí na mořském břehu, zjeví se mu Smrt (Bengt Ekerot). Block však ještě nechce zemřít a vymůže si jednu šachovou partii. Ve hře je jeho život. Cestou ke svému hradu potká rodinu komediantů, která s ním pokračuje v cestě. Pokračuje i šachová partie. Procházejí pochmurným krajem, jenž je zachvácen morovou epidemií. Za úsvitu je partie dohrána. Smrt si odvádí Blocka, ten ale prodlužováním hry zachrání život komediantově ženě a jejich dítěti. (Levné knihy)

toofo

Extrémne konotácie spojené s filmom ako "NUDA" na jednej strane a "ZOŽIERAJÚCA DEPRESIA" na strane druhej, tento film nevystihujú. Nevystihujú ani život sám vo svojej pestrosti, aj keď je pravdepodobne "iba" nekonečným hľadaním, kde aj samotná cesta zdá sa byť jediným cieľom. Vyhnite sa extrémom, zachovajte pokoj, nič sa predsa nedeje. A naozaj, v skutočnosti sa nič nedeje - z tmy sa nikto neozýva. ()

bery71

Zatím nejlepší film o Bergmana co jsem viděl. Síla z něho pryští na všechny strany a komu vadí, že se tam neběhá a nebojuje. Tohle je po všech stránkách výborný film-režie, scénář, kamera, herecké výkony. Ale nic z toho si ani nevšimnete, protože to od začátku začnete brát jako samozřejmé. Scény se smrtí jsou vynikající a fakt, že vyhrála podvodem jen umocňuje neucelený obraz o ní. A mimochodem nezdá se vám, že Antonius moc dobře věděl jak ty figury stály? ()

lu-cinka

běhal mi mráz po zádech v jednom kuse. Musím to zkouknout ještě minimálně jednou, abych plně pochopila. Komentář dopíšu, až se trochu proberu z tranzu.. ()

gogoroxy

Nepochybuju o tom, že je to výborný film se silnou myšlenkou, jenže to nebylo nic pro mě, příběh mě nechal chladnou a lhostejnou. Děj plynul a já byla každou chvílí duchem jinde, po půl hodině jsem si uvědomila, že se jen dívám na obrazovku a toť še. Na mě asi až moc náročně a nudné. ()

Wolvie

Ingmar Bergman je režisérská legenda,já osobně mu nikdy tak úplně nepřišel na chuť,ovšem Sedmá pečeť je film opravdu brilantní,šachová partie se smrtí ikonická a hlavně to nepůsobí zdlouhavě,jako mnohé z dalších filmů této legendy švédského filmu. ()

crha

Doteď jsem si myslel, že mám jen smůlu na Bergmanovy filmy a furt věřil, že přijde nějáký, u kterého pochopím, proč ho všichni tak žerou. Po tomhle filmu už ale nad tímhle pánem lámu hůl a vím, že ho nikdy nepochopím. Hlavně Smrtka, ale i rytíř a jeho podržtaška se mi líbili, ale tím to zhaslo a já už se jenom nudil jak svině. Jen dodám, že DVD jsem koupil za 7,- Kč v Levných knihách a jestli tam ještě něco od Bergmana uvidím za podobné peníze, tak si to už nekoupím. Pro mě je to stejné jako u Andreje Rubleva, ale tady je alespoň normální stopáž. I když i to bych zkrátil minimálně o ty nablblý kejklíře nebo co to bylo. Navíc bych to chtěl v dabingu, protože ta švédština je celkem hnusná řeč a číst ty únavný dialogy mě ničilo. Tohle už je demence, uznávám, ale fakt k tomuhle "veledílu" nechovám žádnou pseudoúctu. Od Bergmana jsem viděl 3 filmy a všechny stály za hovno. A po tomhle filmu si ještě navíc myslím, že byl vadnej. ()

Radek.SCH

Od Intelektuála Bergmana jsem četl literární scénáře k Personě a Šepotům a výkřikům. Mimochodem nádherné uspávadlo. Jako první film (a nejspíš i poslední) jsem si vybral Sedmou pečeť a udělal jsem dobře. Stopáž krátká, herci charakterní; samozřejmě nudné a plné podobenství (?) Sice se považuju za filmofila, ale trávit mládí u takovýhle filmů teda nemusím. ()

Akana

V Sedmé pečeti se Bergmanovi podařilo perfektně vyvážit svoje tradiční těžké filozofično s dramatickou přitažlivostí, prvky frašky i obrazovou působivostí (dechberoucí průvod flagelantů). Hlavním tématem je smrt, která je většinou vykreslovaná jako chladná, bezútěšná prázdnota, kterou prosvětlují jenom úpěnlivé naděje čekatelů, že by to přece jen mohlo být jinak. Každá z postav se k ní staví trochu jiným způsobem: Block je "rytířem smutné postavy" plný černého patosu a nezodpověditelných otázek, zbrojnoš působí smířeně a cynicky i když ani on se strachu nedokáže zbavit a Jof s Miou jsou prosťáčci, ti vyvolení a nejšťastnější. Ztělesněná Smrt je všem neustále nablízku a má své jisté, nějaké šachy jí nemůžou zastavit. Všechny záběry, v nichž se objevuje, jsou dokonalost sama. Film je stejně působivý jako metafyzické podobenství i jako výtvarně i dramaticky dotažená podívaná. ()

Evander

Vynikající dílo se skvostně propracovanými dialogy. Celý příběh odehrávající se v příjemném prostředí je podbarvený podmanivou hudbou, která dotváří pohodou atmosféru a divák jen hltá scénu za scénou. Je až k nevíře s jakou lehkostí jde ztvárnit i takto náročné téma. ()

montongery

Filmová báseň v dokonalých skandinávských středověkých kulisách, která si nádherným způsobem pokládá otázky, které budou vždy aktuální a navždy zůstanou nezodpovězené. A zárověn nejlepší film popisující atmosféru a mentalitu lidí během černé smrti. Mimo jiné obsahuje asi tu nejlepší šachovou partii ve filmové historii. ()

Filmárik

Po dlhej dobe film o ktorom neviem čo si mám myslieť. Na jednej strane nádherné švédske scenérie, úžasné nasvietenie postáv a zaujímavý námet. Na strane druhej neuveriteľne ťažko strávitelný priebeh filmu, komplikované dialógy a veľmi rozporuplné zobrazenie samotného konania postáv. Neviem,možno po opakovanom zhliadnutí sa môj názor zmení, zatiaľ však dávam "obligátny priemer" : 2,5 *. ()

Barak

Hodně jsem se těšil, až tento Bergmanův, a vlastně i celosvětový, skvost uvidím. Asi jsem se neměl tolik těšit, protože mě Bergman nijak zvlášť neoslovil.... Tady se na něco jako je "děj" zvysoko kašle a místo toho je tu prostor pro vaši hlavu, abyste si ji pořádně zahřáli přemýšlením o bohu, zlu, ďáblu a dalších nadpozemských věcech, protože o nic jiného tady nejde. Smrt s rytířem na začátku rozehraje šachovou partii - šachy jsou její oblíbená hra, kdo by to řekl :) - a on se mezitím snaží přijít na to, jak že to vlastně s tou vírou je.. tak jsem to teda pochopil já. Bergman nikam nespěchá a nechá vše volně a v poklidu plynout k závěrečnému "šach matu", používá dlouhých záběrů bez střihu a dovede vyvolat i strašidelnější atmosféru - třeba když se někdo někam kouká a on ne že by tam tu kameru otočil, jen stále zabírá ten vystrašený obličej.. jako super svým způsobem. Z čeho jsem byl překvapen, tak že je to i docela hodně komické - ne nějak moc, spíše takové úsměvné -, z čehož jsem byl potěšen, že jsem se u toho taky dokázal zasmát. Třeba ta vedlejší dějová kolej s ukřižovaním toho mladého člověka, který prý "obelstil Smrt", u té by se nesmál asi nikdo - ta totiž bylo spolu se scénámi, v nichž se objevuje Smrt, nejvíc napínavá a strach s ní sálal na spoustu metrů daleko. Výborně jsou taky vybrány kostými, a především herci - smrt byla SMRT se vším všudy a hrozivěji by snad vypadat ani nemohla -, kteří to zahráli naprosto perfektně a dá se říct bezchybně. Proč teda dávám jen tři hvězdičky? Protože mě to nijak zvlášť neoslovilo, bylo to docela vážně nezáživné a taky nudné, i přesto, že to má jen hodinku a půl - filosofování v Matrixu mi třeba příjde mnohem zajímavější ;) No každopádně svým způsobem je to určitě "hezké", ale chtělo by to udělat tak, aby se mi v průběhu toho promítání neklížili oči.... ()

siloalampa

Aby ste si film mohli dokonale vychutnať, musíte sprvu vedieť do čoho idete a hlavne vytvoriť si vo svojom vnútri preň náladu. Ostatné si (ako v tomto filme smrť) po vás príde... ()

yamk5

Temná dráma, ktorá ostala osamotená a vlastne je to posledný mohykán tohto žánru. Podobné obrazy sa ešte nájdu v niektorých hororoch, ale tie túto filmovú reč používali na iné vyjadrenia, ktoré boli skôr obrazotvorné. Neviem si predstaviť ako by vypadali takéto filmy teraz, ale asi je to skôr dobre. ()

wincow

Neviem čím sa tento Bergmanov film líši od ostatných, ale naozaj som žasol nad réžiou silných pasáží, hlbokými pravdami, trefnými podobenstvami, geniálnymi motívmi, znepokojivými posolstvami a vinikajúcim príbehom. Zaráža ma to tým viac, že iné jeho filmy ktoré zrejme dosahujú rovnakých kvalít ma vyslovene nudili. ()

bubblebobble

Ani neviem čo napísať, ešte stále mám z toho zimomriavky. Hlavne prvá polovica a záver. Dokázalo ma to vydesiť viac ako ktorýkoľvek súčasný horor. Jeden z filmov, ktorý budem ešte asi dlho rozdýchavať a musím sa zmieriť s tým, že útržky z neho sa mi budú vracať pri rôznych situáciach. ()

Biopler

Ani mne tento film na prvý šup nesadol. Ale vďaka filozofickým myšlienkam som si ho pozrel znova v priebehu týždňa. Môžem skonštatovať, že po obsahovej stránke je výborným filmom. Bergman bol fakt niekto, lebo vymyslieť a hlavne pospájať rôznorodé postavy do jedného príbehu je niečo nad čím treba len dať klobúk dole. Veľmi mi imponuje, že napriek ponurej téme myslí na odľahčenie a darí sa mu to párkrát cez hlášky cynického Smrťáka, ale hlavne zbrojnoša. Dosť silne mi utkvel pochod v prvej polovici a potom výstup mnícha, ktorý nemilosrdnými hláškami chystal ľud na posledné chvíle v ich životoch. Je to hodne sugestívne a vo veľkej miere mi film na druhýkrát sadol. Osobne som však trochu sklamaný z výkonu von Sydowa, ktorý napriek ťažbe blízkej smrti nehral tak, aby som mal z toho zážitok. Taktiež cirkusanti dostali občas priveľa priestoru, hlavne pri ich vystúpeniach, a pre samotný dej prešpikovaný úvahami nad Bohom, ktorého nemožno v sebe zabiť a nemožno uchytiť ho zmyslami či nad ničomnosťou života samotného bez viery v posmrtný život, boli brzdou. ()

Virová nákaza ve filmech

Virová nákaza ve filmech

15.03.2020

Zemřel herec Max von Sydow

Zemřel herec Max von Sydow

09.03.2020

Ve věku 90 let zemřel legendární herec Max von Sydow. Sydow se narodil ve Švédsku, významnou část svého života však strávil ve Francii. Významně spolupracoval například s režisérem Ingmarem Bergmanem… (více)

SCANDI – Severská filmová lekce

SCANDI – Severská filmová lekce