Chudý muzikant se zlatým srdcem, který putuje po kraji a písničkou si vydělává na skromné živobytí pro početnou rodinu, se jednoho dne rozdělí o poslední kousek chleba, ačkoli mu kručí v žaludku hlady. Jako odměnu za dobré srdce dostane od kouzelného dědečka čarodějný ubrousek, na kterém se na požádání objeví ty nejvybranější pochoutky. Než si jej však stačí pořádně užít, ukradne mu ho lakomý krčmář, který má všechno, ale chce ještě víc. A protože mu kouzelný ubrousek nestačí, okrade důvěřivého muzikanta také o oslíka, z něhož se sypou dukáty. Toho nešťastný chudák dostal od dědečka jako náhradu za ztracený ubrousek. Jenže nebyla by to pohádka, kdyby se všechno neobrátilo v dobré. A tak je nakonec muzikant spravedlivě odměněn a lakotný hostinský třetím dědečkovým darem po zásluze potrestán. (TV Nova)

Mathyen

ta je velkáá, jako rukááá, jedno sousto a našinec by řek, že spořádal půl prasete... i mě ukápla slina! Pešek chodí okolo nedivej se na něho, kdo se na něj koukne, toho Pešek zabije obuškem, no normální člověk by takovej vejprask těžko rozdejchal... nádhera jak se mi Češi umíme radovat, když hajzlík dostane na holou. Zaslouženě ovšem, to je jiná... a modrá obloha, králíci, jehličí a bodláčí, prostě idylka. Nevynechám žádný Vánoce a slastně slintnu nad neviditelnou jitrnicí opět poprvé... s Dařbujánem je to nádherná kompilace. Ten však má u mě o půl bodu víc za to pííívo v potoku... ()

LencaN

Jeden z největších klenotů v truhlici našich pohádek. Jednoduchý příběh plný ponaučení, že lidé nejsou vždy dobří a že ne vždy se dá s nimi vyjít po dobrém. Ale i to, že láska a poctivost nikdy neztratí svojí váhu. Ladislav Pešek je opravdových pohádkovým poutníkem a muzikantem, který jde krajem se svou písničkou a hledá, kde by co dobrého našel nebo vydělal, aby něco málo mohl donést i domů svým dětem, když už nemají maminku. A tu se mu do cesty připlete jeden vychytralý hospodský, ale také laskavý dědeček a kolotoč nástrah a poznání se roztáčí. Obraz mému oku velmi lahodí. Ostré barvy, sice malované kulisy, ale to je mi upřímně jedno a naopak to dodává na pohádkovosti, výrazné kostýmy a sem tam i roztomilé zvířátko. ()

Kontryhelka odpad!

Tuhle pohádku jsem jako holka vyloženě nesnášela. Jakkoliv jsem jako dítě měla pohádky ráda,milovala jsem je a těšila na ně vždycky a o vánocích mělo to pravý kouzlo, k téhle si cestu prostě nenašla a nezachránili to ani mí oblíbení heci jako pan Pešek a pan Smolík. Tohle je jediná pohádka,kterou zatracuji.Bohužel. ()

Grázl83

Úplně dokonalé to není, ale Pan Pešek patří mezi mé nejoblíbenější herce a zde je perfektní. Nemohu tedy hodnotit jinak než za plný počet. ()

Teachman

Námět a zápletka: 5/10 ... Vizuální stránka: 6/10 ... Soundtrack: 5/10 ... Didaktický potenciál: 6/10 ... Celkový dojem: 6/10. ()

Skylwalker42

Pro mě prostě pohádková klasika. Pešek je naprosto dokonalý ve své roli. Roztomilý obušek se svými triky na svou dobu a notoricky známá písnička :) ()

Dvorik

Skvělá pohádka. V zajimavostech je uvedeno, ze je to natoceno podle Erbena - Kouzelne dary. Zadna takova pohadka ale neexistuje (nic jsem o ni na internetu nanasel). Puvodem je urcite Osel, stul a hul od H. C. Andersena. ()

PTuranyi

Výborne natočená klasická rozprávka s dobrou produkciou a veselou náladou hlavne vďaka perfektnému hereckému výkonu Ladislava Peška v hlavnej roli, nezabúdajúc na krčmára stelesneného Josefom Beyvlom a veselé pesničky. Trochu mi vadil prehnaný make up postáv, ktorý s oblečením múdreho starčeka vytváral dojem ruskej štylizácie a červený dáždnik so žltými hviezdičkami mohol mať tiež sovietsky pôvod. 75% ()

Trescha

Opět další do party sqělích českých pohádek...František Smolík sice v malé,leč významné roli...Jen se nemůžu rozhodnout jestli byl lepší Pešek nebo Beyvl...ale osobně mám raději záporáky takže....;-) ()

Salman

Líný chudák a pracovitý hostinský - takhle to funguje dnes... Pohádka opět poznamenaná 50. lety, navíc nemá silný příběh, nicméně hrají tam skvělí herci a pohádka má solidní atmosféru. Navíc čistě pedagogicky je nastavená dobře a je tudíž pro děti vhodná. ()

Bartson

Nezapomenutelné, po několikátém shlédnutí neokoukané, vtipné, neexistující zápletky :-D...nemohu hodnotit jinak... ()

RaidingTombs

Krasne exteriery, ktere jakoby nepochazeji ze skutecneho sveta, ale z opravdove pohadky. Nezapomenutelna pohadka s vybornym Ladislavem Peskem. Takovou ryze pohadkovou atmosferu ma malo pohadek, povazte. ()

chicotomas

Klasická česká pohádka s výborným L. Peškem, neexistující jitrnicí a jednou pořádnou výplatou obuškem. Je to trochu roztažené a zajímalo by mě, jestli tato pohádka přiláká (resp. udrží) i současnou generaci dětí. ()