Chudý muzikant se zlatým srdcem, který putuje po kraji a písničkou si vydělává na skromné živobytí pro početnou rodinu, se jednoho dne rozdělí o poslední kousek chleba, ačkoli mu kručí v žaludku hlady. Jako odměnu za dobré srdce dostane od kouzelného dědečka čarodějný ubrousek, na kterém se na požádání objeví ty nejvybranější pochoutky. Než si jej však stačí pořádně užít, ukradne mu ho lakomý krčmář, který má všechno, ale chce ještě víc. A protože mu kouzelný ubrousek nestačí, okrade důvěřivého muzikanta také o oslíka, z něhož se sypou dukáty. Toho nešťastný chudák dostal od dědečka jako náhradu za ztracený ubrousek. Jenže nebyla by to pohádka, kdyby se všechno neobrátilo v dobré. A tak je nakonec muzikant spravedlivě odměněn a lakotný hostinský třetím dědečkovým darem po zásluze potrestán. (TV Nova)

vlkcz odpad!

Asi nejúchylnější budovatelská pohádka. Pokud pominu příběh, kdy debil se nechá opakovaně nachytat a přesto nakonec toho chytráka porazí, něco tak ohavně natočeného, namaskovaného a odehraného s takovým amatérismem se i mezi "perlami" 50. let hledá jen těžko. ()

axelson

Nezapomenutelný Ladislav Pešek a Rudolf Beyvl a samozřejmě F.Smolík.Víš co budeš mít dnes k obědu,vzduch omaštěný větrem..To jsem,ale čtverák. ()

ToddB

Pohádka o zloději hostinském a nesympatickém budižkničemu - povaleči ( v dnešní době by 100% volil někoho z dvojky KSČSSD ). Snad jediný z hrdinů pohádek, kterýmu jsem upřímně nefandil. Navíc logický lapsus ( na co ubrousek prostřise, když mám prachy z osla? ) mně v týhle pohádce vždy neskutečně sral. :-) ()

johael

Jasněže stojí každoročně za shlédnutí. Pohádka co má své kouzlo, i když šmrnc se tam imrvére nešmrncal a spád tam furt pryč nespádoval. Ale je to milé dílko a placama zábavné - hospodský v užaslé pochybnosti, zda na tom prázdném talíři není jejkote mankote přeci jen ta ulakocená jitrnička, je k nakousnutí. ()

TenSpravny

Já s písničkou jdu jako ptáček tralalalalalalalalalalalala, hej na světě je přece krásně tralalalalalalalalalalalala: Tralalaaaaa Tralalaaaaa Tralalaalaalaalaalaa. LOL ()

JARDAHONDA

Krásná česká pohádka...Ladislav Pešek si zaslouží odbiv za herecký výkon.Skromně zahrané,veselé,moudré,....takže ani nevadilo,že byly místy kulisy. ()

Daviidesek

Jasně že stojí každoročně za shlédnutí. Pohádka co má své kouzlo, i když šmrnc se tam imrvére nešmrncal a spád tam furt pryč nespádoval. Ale je to milé dílko a placama zábavné - hospodský v užaslé pochybnosti, zda na tom prázdném talíři není jejkote mankote přeci jen ta ulakocená jitrnička, je k nakousnutí. ()

jossC

Je to pohádka....Zaplať pánbůh,že se v té době točily kromě agitek i věci pro děti....Tak není to žádný zázrak,ale neměl bych problém posadit před obrazovku celou mateřskou školku. ()

neo101

jako pohádka dobrý, ale ten politický podtext je příšernost. hodný chudáček co si nasekal haranty a nedokáže je uživit, zlý kapitalista - tlustý hospodský, hodný stařík (komunistická strana), který nasytí netáhlo darujíc mu ubrousek, osla a obušek na zmlácení kapitalisty. ()

TOMASINI

Hodnotit je třeba film i z pohledu jeho vzniku - psal se rok 1955! Nejen triky, ale i samotná doba byla úplně jiná. Pochopitelně se nejedná o fičák dnešního dne, ale kolik pohádek dnešní výroby se bude promítat za 60 let? ()

Udet

..pro mě jedna z nejmilejších pohádek z dětství.. .. ..plná pohody, dobra, a poetiky.. ..přesto s výrazným sociálním nábojem ale to tady vůbec není na škodu, naopak Herecký koncert PÁNŮ herců Peška, Beyvla a Smolíka, kouzelné kulisy, výborné hlášky a ůstřední melodie filmu která doslova zlidověla, i díky povedenému mixu od Maxim Turbulenc. Prostě pohádka jak má být, dobro zvítězí a zlo v podobě chamtivého hostinského je potrestáno důkladným nářezem.. ..a právě při scénách s obuškem jsem se vždy nejvíc od srdce zasmál. Vždy se rád o svátcích mrknu.. ()

jan152

Na tu pohádku jsem se těšil už když jsem četl upoutávku v Ohníčku, skutečnost byla ještě lepší. Miluju šťastné konce a potrestané zlo, navíc tehdy české barevné filmy teprve začínaly... Co si víc přát. ()

AndreiRanger

Nikdy neomrzí. Vtipné, veselé, tak trochu poučné s velice dobře propracovaným dějem. Několik nesmrtelných šprýmů a solidní hudební podklad. Kdybych byl objektivní dám jen 4*, ale nejsem :-D ()