Chudý muzikant se zlatým srdcem, který putuje po kraji a písničkou si vydělává na skromné živobytí pro početnou rodinu, se jednoho dne rozdělí o poslední kousek chleba, ačkoli mu kručí v žaludku hlady. Jako odměnu za dobré srdce dostane od kouzelného dědečka čarodějný ubrousek, na kterém se na požádání objeví ty nejvybranější pochoutky. Než si jej však stačí pořádně užít, ukradne mu ho lakomý krčmář, který má všechno, ale chce ještě víc. A protože mu kouzelný ubrousek nestačí, okrade důvěřivého muzikanta také o oslíka, z něhož se sypou dukáty. Toho nešťastný chudák dostal od dědečka jako náhradu za ztracený ubrousek. Jenže nebyla by to pohádka, kdyby se všechno neobrátilo v dobré. A tak je nakonec muzikant spravedlivě odměněn a lakotný hostinský třetím dědečkovým darem po zásluze potrestán. (TV Nova)

Armin82

100% --->důvod? Parádní triky a nezapomenutelné čtyři herecké výkony---> Láďa Pešek a jeho neviditelná jitrnice je fakt top(výraz,jitrnice jakou svět neviděl,používam i dnes), vynikající František Smolík v roli hodného dědečka s parádníma vychytávkama a nejlepší výkon v pohádce v podobě Josefa Beyvla...ptáte se,kdo je ten čtvrtý? Samozřejmě Obušek a jeho mimika a výrazy během vejprasku,který podvodnickému hospodskému uštědřil :) ()

Brinkley

Čistý životní optimismus zabalený do pohádkové formy (navíc s výchovným ponaučením pro mladé diváky, že i dobrota má své meze). A hurá na zabijačku. ()

Nocturno culto

Krásná pohádka s dávkou lidskosti, dobra a lásky k bližním, stejně jako spravedlivě potrestanou lakotou.. Ladislav Pešek zahrál potulného muzikanta s grácií, tak uvěřitelně že bych to označil za jednu z jeho nejlepších rolí.. ()

Realmond

Krásná pohádka, s neuvěřitelně pohodovou pohádkovou atmosférou, také moc pěkně udělané kulisy. Úžasné je, jak vlastně tak jednoduchý děj se dal natáhnout do 70 minut, přitom to přesně potvrzuje pravidlo, že v jednoduchosti je krása. ()

Monggol

Vadí mi, že tvorcovia si vybrali za hlavnú pozitívnu postavu idiota. Totálne naivného idiota. To má byť akože vzor správania pre deti? Áno je to rozprávka, ale po čase ma táto skutočnosť začala štvať čím ďalej tým viac. A je to neduh aj iných "rozprávok". Nevadí, že si debil, a za všetko svoje nešťastie si môžeš sám, hlavne že si "dobrý" a všetko je ti dané a odpustené. A Pešek toho naivného idiota zahral naozaj skvele. A navyše, muzikant mal celý čas ručičky pekne dozadu. Keby pracoval nepotreboval by "kouzelného dědečka" Hotovo :) P.S. Mal kopu nezaopatrených detí a nepracoval - muzikant, nepripomína vám to istú skupinu obyvateľstva? ()

rublik05

Další klasická pohádka, která na Vánoce nemůže chybět. Přes 60 let stará, stále však dokáže zaujmout svým zpracováním, příjemnou atmosférou a zajímavými efekty. Herci jsou sympatičtí, role jim skvěle padnou, ani se zde moc neprojevily budovatelské tendence, za což jednoznačně palec nahoru. Nejedná se o nic závratného, ale jednou za rok se na tuto legendu rád podívám. 7/10. ()

Likan7

Nemám rád pohádky... Pak tu jsou pohádky, který jsou TAK dobrý, že je tak nějak respektuju...a pak tu je Obušku, z pytle ven! Pohádka úplně o ničem, dobrá jen v tom jak je krátká. ()

astraal

Asi jsem čím dál tim víc paranoidní jak stárnu, protože všude vidím komunisty. Ale vlastně ne, tuhle pohádku jsem neměl rád ani jako malé robátko. Pohádka o chuďasovi, který odjede snad od dvaceti fakanů s veselou písničkou na rtech? No kdyby to nebylo bráno vážně tak bych se opravdu smál. Omlouvat dobou to ale nechci a nebudu. Pešek je u mě Čuřil a tuhle agitku mu tedy odpouštím. O zlém podnikateli a jeho přisluhovačích se ani zmiňovat nemusím. 2* ()

_aandyy_

Já nevím no... Hnusná pohádka to není, ale moje, asi konzervativní, představa o tom, co je česká pohádka je takováto: Je tam princ, princezna, popřípadě chudá dívka, která si prince vezme, je tam zámek, královští rodiče a všechno dobře skončí... A žili spolu šťastně až do smrti a objeví se titulky. Ale tahle pohádka je na mě prostě a jednoduše tak trochu jiná.. ()

Smerfetka88

Často mne zde jímá pocit, že tu nepatřím, nebo že jsem dokonce nějaká divná....že nepoznám kvalitu, i kdyby mě praštila po hlavě, že nedávám 4* všem těm kultovním skvostům a že se nerozplývám nad vším, co má víc jak 75%. U této pohádky jsem toho pocitu nabyla opět. Nevidím nic skvostného na nevididtelné jitrnici, nedojímá mě chudý Pešek, nechtěla bych dojit žádného osla, nelíbí se mi kostýmy. Neříkám, že je to odpad, to opravdu ne, ale na víc jak 2* to u mě taky není. Znám mnohem krásnější pohádky, na které se podívám klidně několikrát do roka a které nejsou zdaleka tak ohodnoceny jako tato. ()

ANTYCHRYST

Herecký koncert pohádkové dobráka pana Peška, který nad vykutáleným hostinským vyzrál za pomocí kouzelných darů, v hlavní roli neposedný obušek :) Někdo rozumí vlídnému slovu a na druhého platí jen obušek.... ()

topi80

Ona je to vlastně neuvěřitelná blbost. Jenže i v ní dokáže Ladislav Pešek dojmout. A i když si říkám, že na fór s neviditelnou jitrnicí bych neskočil ani poté, co bych viděl v akci kouzelného oslíka a ubrousek, jeho zlidovění svědčí o tom, že ten divný jsem já. ()

IvonaK

Moje očekávání bylo teda větší. Jen jedna záporná postava a jedna scéna s obuškem, to si myslím že tato pohádka už nemůže natolik zaujmout, aby se na ní člověk podíval víckrát. Ale Pešek je tam se svým zpěvem pozitivně nezapomenutelný. :-) ()

Milda003

Asi jsem to úmyslně nehodnotil, protože fakt nevím kolik mám dát pohádce, kterou znám celej svůj život. Nicméně dnes jsem ji shlédl možná tak po 10ti letech a docela jsem si vychutnal :D.. Já myslím, že na rok 1955 je to luxusní pohádka. Kam se hrabou tady nějaký ty nový Troškoviny a Svěrákoviny - ať už teploušske, nebo pedofilni hovna co nemají hlavu ani patu. ()