Chudý muzikant se zlatým srdcem, který putuje po kraji a písničkou si vydělává na skromné živobytí pro početnou rodinu, se jednoho dne rozdělí o poslední kousek chleba, ačkoli mu kručí v žaludku hlady. Jako odměnu za dobré srdce dostane od kouzelného dědečka čarodějný ubrousek, na kterém se na požádání objeví ty nejvybranější pochoutky. Než si jej však stačí pořádně užít, ukradne mu ho lakomý krčmář, který má všechno, ale chce ještě víc. A protože mu kouzelný ubrousek nestačí, okrade důvěřivého muzikanta také o oslíka, z něhož se sypou dukáty. Toho nešťastný chudák dostal od dědečka jako náhradu za ztracený ubrousek. Jenže nebyla by to pohádka, kdyby se všechno neobrátilo v dobré. A tak je nakonec muzikant spravedlivě odměněn a lakotný hostinský třetím dědečkovým darem po zásluze potrestán. (TV Nova)

Dupac

Scéna, kdy hostinský neobratně nastavuje řiť neexistujícímu obušku dobře vystihuje celý film. Výprava navíc vypadá jako nějaké divné omalovánky. Když si vzpomenu, jak uměl závěrečné budovatelské křepčení zrežírovat Frič, je to za 50 %.. ()

lvi_psouk

Skvělá pohádka! Když jsem si teď představil tu nádhernou jitrnici, sbíhají se mi sliny... Bohužel řeším podobný problém jako pan Pešek, takže ani nemá smysl otvírat lednici, kde není ano to blbí smítko prachu :-) ()

Kinderr

Písničku,kterou asi nezpomenete: "Já s písničkou jdu jako ptáček..." Neviditelná jistrnice a tlustý hodspodský, který dotane pořádný výprask, no prostě klasa. ()

the_weaver

Chabý pokus o oblbnutie detí bájkou vo veľmi ruskom štýle.↵  Hneď na začiatku sa na nás pri ceste vyškiera čerstvo zobudený molodec s husto-ruským lookom a pionierskou šatkou, ktorý ešte nestihol vyspať opicu a vykúpal sa preto hneď v ľadovej bystrinke. Pokračujeme návštevou u krčmára s ksichtom zjavne prepitým vodkou. V jeho hostinci U pečínky sa práve napchávajú mentálne zaostalí vypasení mužíci, ktorí nevedia ani hovoriť, a dokážu akurát čumieť s otvorenou pusou alebo sa priblblo rehniť do očí chudákovi - presne ako Ficova banda do očí svojich voličov (ktorým to žiaľ na rozdiel od detí aj tak nedôjde).↵  Niet divu, že v tejto situácii sa ten chudák zmôže len na komunistami obľúbenú mantru: "Však na pány v krytém voze taky někdy trhne - jednou se jim kolo zláme, jindy vůz se zvrhne."↵  Ak by niektoré deti ešte nepochopili, odkiaľ vanie zatuchnutý vietor, tak na scénu čoskoro nastúpi pomstiteľ - zástanca chudákov stvárnený kúzelným starčekom s červeným dáždnikom s päťcípymi hviezdami. Disponuje vynálezmi, ktoré nasýtia všetkých pracujúcich, zlikvidujú väčšinu finančných systémov a ako bonus vyplatia všetkých zlých kapitalistov - viditeľnými klobásami na zadku. A mimochodom tiež umožnia lietať do vesmíru a sledovať to na televízore (revolučnej to novinke 50. rokov).↵  ↵  Tak čo, deti, prídete na to, aké z toho plynie ponaučenie? Čo by ste povedali na toto:↵  Prostáčikovia, dobre sa nebudete mať vlastnou prácou, ale vtedy keď sa budete držať báťušku zo sojuzu. A ešte Vám k tomu vystrojí oslavu, až sa Vám z nej hlava zatočí.↵  Čo? Vy si z toho odnášate niečo iné? Že už nebudete veriť každému ochľastovi a nebudete sa pred všetkými hneď vystatovať s tým, čo Vám je drahé?↵  Ej veruže ste ale múdre, deti! ()

hooofi

Celkem povedená jednoduchá pohádka pro děti, dospělé už zaujme méně, a to především technikou filmu a dějem. Nápěvky známe všichni a budou je znát i naše děti. ()

soukyd33

Jak blbec ke štěstí přišel. Aneb chlubí se nevyplácí! Důkaz toho, že být jen hodný se nevyplácí. Chce to hlavně rozum. Nespoléhat se, že to někdo vyřeší za nás. Možná i proto sklidila pohádka hlavně kritiku.🤔 Triky dobré, ale bez obušku by to nešlo ani sledovat. Nejvíce zábavy je právě při jeho nástupu. Takový výprask snad ještě nikdo ve filmu nedostal. 😁 Do té doby se nic moc neděje. Poznámka: Hostinský je pěkný kvítko. Do příchodu obušku mu dává pěkně zabrat. Poznámka: herecké výkony ti má jen jedna osoba a obušek co by trik. 🤔 Dávám nízké hodnocení, protože se to strašně vleče. A až obušek všechno odstartuje. 🙄 Poznámka: Kdo tu pohádku dobře zná, asi to přetočí až na obuška. 🤔 Písničky Vás asi bavit nebudou. 🥱 Hvězdiček 2 ()

Holly_Molly

A máme zde další příklad pohádky, kde by měli být role "klaďas/záporák" přesně naopak. Proč všechny tyhle pohádky vycházeli v letech 1955-1965? Zase tady máme lempla s kupou dětí v kladný roli a nebohýho pana podnikatele hostinskýho v roli záporné. Náš antihrdina s elektrickou kytarou sype jedno sólo za druhým i přesto, že o to nikdo nestojí. Dostává od boha hromadu dárku pro svoje caparty za "bůhvíco". Je mu "taktně" naznačeno, že jen tak zadarmo mu do klína nic nespadne a i tak se vydá na svojí revenge journey, která skončí absolutním ztrestáním a zesměšněním našeho nebohého pana hostinského, který za svojí tvrdou dřinu v branži, dostane ledatak vzduch omaštěnej větrem a přes držku obuškem...Chudáci herci, který v tom museli hrát (2*) a chudáci lidi, který na to pak koukali.. ()

Frood

Naprostá klasika. Nemohu hodnotit jinak než plným počtem hvězd. I přes strašnou naivitu až hloupost hlavní postavy vyzařuje z pohádky naprostá pohoda a radost. ()

Feacher

Jedna z hodně mála hraných pohádek, na které se s chutí a rád podívám. Krásná a vtipná věc, špička československých pohádek! ()

Thalin

Téhle pohádce jsem nikdy nepřišla na chuť a to ani jako malá. Možná za to může Pešek, který se většinu filmu přiblble culí, jako někdo s IQ 50 a nebo se naopak tváří ublíženě, jak pětileté dítě, které rodiče seřvou. Ta jeho dětinsky naivní postavička mi zkrátka nikdy nesedla. ()

Nick321 odpad!

Další ze socialistických nechutných propagand, tentokrát určených pro Stalinjugend. Myšlenka je zde jasná- hostinský jenž je zároveň hlavním antagonistou filmu je typický chamtivý kapitalista, který se vás při nejbližší příležitosti pokusí okrást, to by přece počestný soudruh nikdy neudělal. Na začátku filmu má pouze debilní styl humoru, ale na obyčejnou otázku, zda má muzikant peníze mu Pešek, celý skroušený z toho, že komunismus ještě neplatí a všechno není všech zadarmo, odpoví že nemá. Jestli vážně čekal, že za jednu písničku dostane jitrnici, tak je mimořádně hloupý a přímo se vybízí k podvodu, ovšem divák má samozřejmě vidět jen toho zlého hostinského kapitalistu, který ho ošidil. Že se do té hospody vrátil aby se vychloubal, když přitom věděl, že hostinský není žádný svatoušek, to byla opět jeho vlastní blbost. Další zajímavý fakt je, že si Pešek ve filmu na*ukal kopu dětí a nemá ani jak uživit sebe, natož je, bonusem všeho je doma nechá samotné bez rodičů. Samotný Pešek na mne působí svým přehnaným optimismem dost falešně a neupřímně (což není poprvé). Dost blbý agitační pokus o pohádku. ()

Veldas

Jedna z nejlepších pohádek vůbec. Spousta životní moudrosti. Pan Mistr Pešek naprosto geniální. Pamatuju si, že už když jsem byl malý, tak mi ho bylo hrozně líto, když se vracel domů k dětem a pak zjistil že pro ně nic nemá. Pohádka, která probudí soucit, ale i radost ze života a předá ponaučení. 86% ()

Miroslav.Zac

Kdyby se tenkrát diváci pochlapili a vypráskali z republiky všechny ty straníky, konfidenty a podobnou havěť tak jako Pešek Bejvla, mohlo tady být dobře, tak jako v té pohádce. ()