Hořký měsíc

• Velká Británie Bitter Moon (více)

Po úspěšném kriminálním thrilleru FRANTIC natočil Roman Polanski další "pařížský" film - erotické drama podle knihy Pascala Brucknera Hořký měsíc. Ve středu jeho pozornosti se opět ocitají cizinci, vykořenění ze svého prostředí a prožívající nečekaně intenzivní a destruktivní citovou lekci. Mladý britský manželský pár, Nigel a Fiona Dobsonovi, se na cestě lodí seznámí s krásnou francouzskou tanečnicí Mimi a jejím starším invalidním americkým manželem Oscarem. Invalida vycítí mladíkův zájem o jeho manželku a po několik večerů mu vypráví šokující příběh jejich trýznivého vztahu. Oscar žil v Paříži, kde se nepříliš úspěšně pokoušel o spisovatelskou dráhu. Se servírkou Mimi prožil vášnivou romanci; po nějaké době se však dívky přesytil a musel vynaložit všechen svůj cynismus a krutost, aby se jí zbavil. Mimi se mu však krutě pomstila a připoutala ho k sobě navždy. Pár je nyní spojen poutem nenávisti a zmarněné lásky až za hrob. Setkání s podivnou dvojicí odhaluje dlouholetou manželskou krizi mladého páru, žijícího ve zdánlivém klidu jen proto, že nikdy neprošel milostným "rájem ani peklem". Frustrovaná, poddajná Fiona je však žárlivostí vyprovokována ke vzpouře proti svému citově pohodlnému, chladnému manželovi; katastrofa je stejně bouřlivá jako předchozí zdánlivý klid.

Polanského pesimistická vize vypovídá o odvěké přitažlivosti mužského a ženského principu; ale muži a ženy neprožívají věci totožně (měsíc na obloze je pro Oscara sladký, pro Mimi však hořký) a mnohdy se míjejí. Jakýkoli dlouhodobý závazný vztah je podle tvůrce odsouzen ke krachu, jenž může mít v nejlepším případě podobu trpké a chladné "tiché dohody" (Dobsonovi), v nejhorším však skutečného pekla na Zemi (Mimi a Oscar). Stylově vytříbené drama jako vždy u Polanského popisuje zběsilý "balet citů" hrdinů s chladným, místy sarkastickým odstupem. Téma i atraktivní, avšak nikoli samoúčelné erotické scény se sadomasochistickým nádechem pravděpodobně zajistí jinak poněkud tezovitému snímku divácký ohlas. (oficiální text distributora)

C0r0ner

Parádní styl vyprávění, vlastně i skvělý příběh, Polanskiho špičková režie a zajímavé téma bohužel totálně zabíjí stopáž, která je přestřelená tak o hodinu, což se citelně podepsalo na hodnocení. Kéž by tak střihač pořádně zapracoval, to z toho mohla být vážně bomba, ale takhle to bylo místy dost unuděné. 70% ()

dubinak

Polanski mě čím dál víc přesvědčuje o tom, že nese svůj titul mistra opravdu zaslouženě. Bitter Moon je sice v určitých mezích opravdu zvrácený, ale také neuvěřitelně silný, obzvlášť pro diváky, kterých se toto téma nějak příbuzně dotýká. Než ho nedávno začali dávat v televizi už na mě šla únava, ale to, co se zde děje, mě okamžitě totálně nakoplo a nenechalo mě vydechnout. Děsivá Emmanuelle Seigner mě svým uhrančivým pohledem pořád dostávala do rozpaků a nedovolila mi ani mrknout. Tento snímek je něco, co bych nazvala nefalšovanou poctivou filmařinou. ()

Wormboy

Bitter Moon je neskutocne neprijemny a zly film o vzostupe a pade jedneho vztahu a jeho naslednom ovplyvneni vztahu druheho, ktory takmer podlahol ozvene hniloby a rozkladu. Divakovi ostava uz len (ne)prijemny pocit z Polanskeho vyborne vykonanej prace. ()

Juto

Film sa necíti byť ani vysvetlením, ani ospravedlnením, ani obhajobou výstredných sexuálnych hier, ktoré dospelí hrajú. 9,5/10 ()

c.tucker

Výborně zpracované drama od Romana Polanského. Uchvatná ústřední dvojce Petera Coyota a Emmanuelle Seigner. Nevěděli už jak jeden druhého více trápit. Druhý mladý manželský pár seriózních Britů postupně pod působením ůstřední dvojice začíná trochu proměňovat. ()

mortak

Women strike back aneb cokoli muži konají, ženy dokáží daleko lépe. Lásku, perverzi i nenávist. První pár si jen požitkářsky hraje, na spisovatele, na tanečnici, na lásku, na manželství, na domácnost, na sex, jenže čím intenzivnější požitek, tím větší cena se platí. A doba placení přichází rychle. Druhý pár se sedm let tváří jako rozumný, jako "vzdělaně" dospělý (viz představy o Indii), jenže každý den se pod povrchem střádají kapky pudu, až dojde k výbuchu. Otevřeně natočený film o skoro bezvýchodném snažení skloubit civilizovaný život s nejsilnějším lidským pudem - sexualitou. Film nabízí v postavě Indického cestujícího jediné řešení - i když i to... Ovšem kniha je o dost lepší. ()

Carrie_3

Když jsem si pouštěla tento film, příliš jsem od něj neočekávala, vlastně jsem si ani nepřečetla ústřední zápletku. Možná právě o to více jsem byla v průběhu překvapená, co to vlastně sleduji. Romana Polanskiho mam zafixovaného jako režiséra, který až na výjimky tvoří velice zajímavé filmy, které mi mohou rozhodně něco přinést. A tento snímek můžu do této kategorie nepochybně také zařadit. Co mě velmi překvapilo, je míra erotiky, kterou tento film přináší, já s ní v žádném případě problém nemám a k ději se právem hodila, jen u Polanského na ni nejsem v takové míře zvyklá. Příběh sám o sobě je velice zajímavý, plný milostných zvratů a demonstrující kontrast mezi dvěma páry. Tento kontrast byl tak propastný, že mně ani nepřišlo zvláštní, že Hugha Granta (v roli Nigela Dobsona) tak fascinovalo naslouchat příběhu plného nekonečné přitažlivosti... Emmanuelle Seigner předvedla vynikající výkon, chvílemi mi připomínala lolitu, ale jedno se jí upříst nedá, její smyslnost a sex-appeal byly opravdu neskutečné. Na druhou stranu, co mě až tak neuchvátilo byl závěr, osobně si dokáži představit lepší zakončení příběhu. Z filmu plyne zajímavé ponaučení, a to: "Pokud chcete podvést manželku s potencionální milenkou, neztrácejte čas, protože jinak to manželka udělá za vás a vy pak budete hořce litovat." ()

Jurinek

Vážte si svoje partnerky, milenky, manželky. Vážte si seba navzájom. Polanského cesty do hlbín duše sú dosť unheimlich. Ako vždy výborne natočené, zimomriavky a podobné veci sú samozrejmosťou. ()

WolfR

Skorem dokonalý film o lásce, zradě, nenávisti a citových pravdách ve zvláštní extremní formě. Skvělý herecký koncert Petera Coyota a Emmanuelle Seigner. Má to ale jedno velké ALE. Po tom všem má tento velký zážitek naprosto nesmyslnou katarzi, 4 hvězdy. ()

otík

Hodně zvláštní, snad až originální film, který je možná umělecky hodnotný, ale mně nudil až unudil. Hudba: Vangelis ()

MJMilan

Romanu Polanskému se opět povedlo dát do provozu divný příběh se silnou myšlenkou. Ponaučení? Co nechceš aby druzí činili Tobě, nečiň ty sám. Vskutku divný psychofilm. ()

SeanLSD

Polovica 80. až polovica 90. rokov bola zlatou érou týchto veľkých filmov o zmyselnosti a erotizme, tematicky od prachsprostých obtiahnutých vlhkých oblečkov kdekade tancujúcich a ľahkých vlnivých a odhaľujúcich vo fatálnej romantike až po husté freudovsky-psychologické nakladačky a reflexia spoločenských zmien v postavení pohlaví. Najviac ale fičali úchylky, čím zvrhlejšie a bizarnejšie, tým lepšie. Rozvracačské, problematické, burcujúce, dráždivé. A pokiaľ sa pamätám, alebo som videl, nikto to nedokázal s takou intenzitou ako Polanski v tom majsterštyku. Dobre si pamätám, čo HORKÝ MESIAC porobil s mojim mladistvým erotizmom v dobe, keď som si mohol tak najviac ulietať na bikinách v Baywatchi. ()

alisa.upir

Strašně špatně se mi hledají slova, kterými bych nejlépe popsala tenhle film. Láska má mnoho podob. Na jedné straně je totálně nudný a nezajímavý pár, s ženskou, co má potřebu se svým chlapem soutěžit. Nenapadá mě větší klišé moderních vztahů emancipovaných žen. Na druhé straně sledujeme vývoj Mimi a Oscara, jejichž vztah představuje všechno, co se vám může stát, když si nedáte pozor a v tom druhém člověku se ztratíte. Ano, dostanete se do naprosto neskutečného smyslového nebe, ale taky pekla. Milovat a zároveň nenávidět. Studenočumákovití Dobsonovi, kteří jsou naprosto odtržení od svých emocí a sexuality, by si něco takového ani nedokázali představit. Ale absolutní vášeň a touha člověka nakonec sežehnou. Trochu drastičtější verze písničky Dance me to the end of love od Leonarda Cohena. ()

andrii

„Užili jsme si, co se dalo vydržet.“ Sváděj mě až do krajnosti. V rozpuku rozkoše i vyprovokované bolesti. Sladká, krutá, zákeřná. Mějte se před ní na pozoru. Loudí i spaluje. Hladí i zraňuje. Polknete jeden doušek a už si vás osedlá. Nezkrotná. Trůn čeká...Za svitu luny z perleti, stříbřité paprsky prosakují do kajuty. Spodní proudy se vylily z břehů, pohltily nenechavou koketérii, neovladatelnost touhy. Budu Vám vyprávět příběh, s explicitním zápalem, detailní otevřeností, s hvězdičkou. Příběh, který Vás rozžhaví, zmrazí, bude šokovat. Příběh o přijímání nečekaných rolí, o dekadentních milencích, nenasytných žebrácích, o Adamovi a Evě, o závislosti na pikantně podivné, obsesivně potměšilé lásce v nejrůznějších převlecích. První a poslední tajemství. Nejtajnější chtíč, mrzké slabosti, tříštění skel. Polibky se rozdvojily. Už nechutnají stejně jako prvně. Vzrušení ve vzduchu, v moři svodů. Konečná stanice, maskované tváře intimity přes palubu. Spálená obloha, rozfouknout se snažíme důvěrný sen, vykřesat jej ze zajetí popela. Zkažená dvojice, zkažený Adam, zkažená Eva, opouštějí známé lože, otáčejí oči k jiným světům, zachtělo se jim zakusit nebezpečně dráždivých vznětů. Podléhají bizarním vůním, které se protínají, které propadají tělem bez povšimnutí. Vášním, které matou, které se vymykají z rukou. Vášním bez záchytných sítí. Mimi – mecenáška rozkoše, která už dávno panenská jablíčka zahodila, náměsíčně eroticky vyzývavá, rajská i pekelná průvodkyně mystického pudu slasti, pyšná domina, která trestá. Temná femme fatale rozplétající intimní magii citlivých míst, rozpoutávající zběsilost v srdci. Jak romantické, blažené večery. Jak brutální poznání, vystřízlivění z intimní krajiny. Muž a žena. Smyslný bod. Milostné světlo i tma. Hořký měsíc provokativně pokračuje tam, kde svého času dosáhlo vrcholu pařížské tangové opojení. Přijali jsme pravidla té hry, musíme ji dohrát, kdykoliv a kdekoliv. ()

Zemřel legendární hudební skladatel Vangelis

Zemřel legendární hudební skladatel Vangelis

19.05.2022

Polanski holduje masochismu

Polanski holduje masochismu

21.09.2012

Roman Polanski a erotická černá komedie? To zní jako něco, co by mohlo fungovat. A to není narážka na jeho soukromý život, ale na jeden z jeho nejlepších filmů – Hořký měsíc. To sice nebyla komedie,… (více)