Mimoriadny príbeh o úteku Harriet Tubmanovej (Cynthia Erivo) z otroctva a jej premene na jednu z najväčších amerických hrdiniek, ktorej odvaha, vynaliezavosť a húževnatosť oslobodili stovky otrokov a zmenili dejiny. (dixx)

T2

Rozpočet $17miliónovTržby USA $43,082,155Tržby Celosvetovo $43,282,155▐ Neviem, tieto príbehy o plantážových otrokoch a ich nešťastných životných údeloch ma väčšinou dosť upútajú. V tomto prípade ma to ale akosi až tak nedostalo, nestrhlo, prišlo mi to dosť prekombinované, rozkúskované, slabá réžia. /50%/ ()

chelseaman22

Tyhle ty filmy o otrokařině skutečně nemám rád, a to navíc v multikulturní době, kdy je do role hrdiny postavena žena (nejspíše homosexuální či přeoperovaná). Příběh sám o sobě je tak nutný a vyčpělí, že jsem překvapen, že nedostal žádnou sošku od Akademie. 27 % Celosvětový příjem k 14. 2. 2020: $43,282,155, což je 2,55 násobek rozpočtu ()

Marze

Založeno na vzrušujícím a inspirujícím životě ikonické americké bojovnici za svobodu Harriet Tubmanové. Ta utekla z otroctví a stala se z ní jedna z největších amerických hrdinek. Na filmu je pozoruhodné, že stál 17 millionů dolarů. Nezdál se mi přehnaně dramatizován. Ale Harriet zde není vykreslena úplně jako zajímavá lidská bytost s pochybnostmi a přáními. Je představována ve sledu málo pravděpodobných dobrodružstvích a plochými postavami. ()

Malarkey

Jasná páka. Máme tu rok 2020, blíží se Oskary a tak je potřeba zase natočit alespoň jeden smutný příběh ze světa amerického otrokářství, kde hlavní slovo bude mít nějaká nová, dosud neobjevená černoška, popřípadě černoch, abychom splnili standardní Hollywoodské normy. A i když se to občas povede, většinou je to průser. Třeba zrovna v případě Harriet. Jako obyčejný film bez žádného zásadního marketingu a náhodně objevený na Prima Love během nedělního odpoledne asi ok, ale s nominací na Oskara? V Hollywoodu dostačující, všude jinde o ničem. ()

Aljak

Najväčším prekvapením tohto filmu sú pre mňa relatívne nízke a kritické hodnotenia. Myslím, že absolútne neopodstatnené - akoby niektorých ľudí hnevalo, že sa točí toľko filmov o tejto temnej dobe amerických dejín. Áno, je to už mnoho krát omieľaná téma, a niektoré filmy s touto tematikou sú skutočne bez poriadneho konceptu, ale nemám pocit, že by akurát Harriet spadala do tejto kategórie. Práve naopak, heroizácia takýchto obdivuhodných postáv je skutočne prínosná. Neviem posúdiť, do akej miery bol film adaptáciou reálnych udalostí a ako veľa tam bolo pridanej dramatizácie, ale konečný efekt bol pre mňa dosť vydarený. Aj keď zopár scén mi prišlo trochu absurdných. Pre mňa osobne je dosť nepochopiteľné, prečo si statkári svojich otrokov lepšie nestrážili? Nuž, asi podcenili situáciu... Každopádne, som rád, že som prostredníctvom tohto filmu mohol spoznať príbeh Minty alias Harriet Tubman. ()

• Celosvětová premiéra proběhla 10. září 2019 na Mezinárodním filmovém festivalu v Torontu. (BMW12)