Stůj při mně

• USA Stand by Me (více)

V lesní chatě na okraji Castle Rock, městečka uprostřed oregonských lesů, dvanáctiletý Gordie La Chance spřádá plány na neobvyklý výlet, který by měl navždy změnit jeho život. Jeho nejlepší kamarád Vern totiž slyšel, jak jeho starší bratr mluví s přítelem o nalezení mrtvoly hluboko v lesích a Gordie spolu s bojácným Vernem, tvrďákem Chrisem a odvážným Teddym zorganizuje výpravu za dobrodružstvím, která se změní v odyseu, při níž chlapci poznají především sami sebe. Cesta začíná nevinně, ale sen o tom, že se stanou hrdiny města, všechny čtyři podrobí zkoušce, jakou si nedokázali představit. (oficiální text distributora)

Arsenal83

King hovorí, že je to najlepšia (priam otrocká) adaptácia jeho filmu. Ak je to tak, potom ide asi o jeho najslabšie dielo. Film nemá v sebe poriadnu drámu, nič mi nepriniesol, užitočnejšie mi už príde čučanie do prázdneho vaku. ()

Tomco

Rob Reiner a jeho absolútny cit pre tento žáner. Je len niekoľko významnejších dobrodružných príbehov, v ktorých hrajú prím deti a toto je jeden z tých najmilších. V celku jednoducho pojatý príbeh, niekoľko fajn dialógov, pekné prostredie a šikovné herecké výkony mladých predstaviteľov. Keď som si tak bližšie všímal, na svoj vek geniálne herecky vyspelého, Chrisa Chambersa v koži Rivera Phoenixa, je mi zas o niečo viac ľúto jeho tragického osudu. Drogy sú na prd a v tomto prípade nám zobrali jedného talentovaného človeka. Škoda. Joaquin je síce tu, ale jeho starší brácho tu dosť chýba. ()

Bachy

Po deseti letech od prvního zkouknutí už nemám ucelený věty, ale jen předpubertální výkřiky - nejvíc, asi to miluju <3 ()

Rocky62

Příběh, jenž zaujme především svou poutavostí a působivými pasážemi, které nutí diváka zamyslet se nad jejich účelem, což je to největší plus filmu. Zkrátka dobře zfilmované dílo S. Kinga, které má hodně co nabídnout. 80% ()

eLeR

Jednoduchý príbeh natočený jednoduchým spôsobom a pritom tak silný. Ani sekunda nudy a fantastické songy. ()

Chrustyn

Velice povedená podívaná o cestě čtyř kamarádů "za mrtvolou". Film sice plyne docela pomalu a není v něm moc "akce" ale rozhodně stojí za shlédnutí hlavně kvůli vynikajícím hercům a dobře vystižené dobové atmosféře. A písničku "Stand by me" miluju. ()

SeBig

Skvělý hudební doprovod. Co se týče příběhu a hereckých výkonů.. nemám výhrady ani negativa. Celý film mě bavil, je to dobrodružný, herecký výkony super.. (nejvíc mě bavil: Phoenix a Sutherland). Taková fajn dobrodružná klukovina se super hudebním výběrem. ()

classic

Božský SOUNDTRACK a Temperament štyroch chlapcov,ktorí sa rozhodnú „navštíviť mŕtvolu”,ktorá leží desiatky míľ v lese pri koľajach,tak vtedy zistia,čo sú zač,keď im pôjde o život,skúška odvahy,adrenalín v krvi preverí ich nervy... Máme tu spomínaný temperament:Melancholik:Vern Tessio(Jerry O'Connell) je tučko,strachopud,bojko...Cholerik:Teddy Duchamp(Corey Feldman) výbušná povaha,náladový,prchký...Flegmatik:Chris Chambers(River Phoenix) chalan,ktorý by už akoby rezignoval,stráca nádej,ale Stojí pri Sangvinikovi Gordie Lachance(Wil Wheaton),ktorý má TALENT od Pána Boha,chce byť spisovateľom a On rozpráva príbeh,ktorý sa odohrával v 50 rokoch,keď KVARTETO zažije spolu najlepšie časy života podľa novely svetoznámeho Stephena Kinga a réžie Roba Reinera,ktorý má pred sebou the best years of his career...No a je tu predpoveď,že mladý a nádejný River Phoenix sa nedožije veľa rokov,je mi to ľúto,že zomrel tak,ako zomrel,nemal to urobiť,ale OSUD to tak zariadil... Otázka znie:„Dokážu štyri rôzne povahy spolu vychádzať...?”To musí zistiť každý sám,podľa svojho gusta,u mňa je to aj áno,aj nie... ()

mcb

Vděčné téma přechodu z jedné životní etapy do druhé otiskl Reiner věrně na plátno a výsledek dá opravdu dohromady jednu z nejlepších "kingovských" adaptací. Jednoduchá road-movie o putování čtyř chlapců za mrtvolou v sobě nese tolik nedospělých pravd v dospělém podání, až z toho mrazí. Klukovské dobrodružství, které není tak o cíli, ale o cestě, jež k němu vedla - dělá z tohoto otřepaného přímo nadčasový "velkolepý" a přitom skromný výlet za dospíváním. Navíc s dokonalými hereckými projevy mladých herců (dnes by už takový snímek vzniknout nemohl). Rainer prostě stvořil citlivější a mladší verzi Lucasových Amerických grafitti. ()

mat.ilda

Obžaloba osudu na výletě za mrtvolou aneb rozbor dětských kostlivců - těch nezjevných, avšak úhelných kamenů na stavbě charakterů, na kterých bude stát celý život... Znovu, jako už kolikrát, mě napadlo, že děti musí mít nad sebou celou rotu andělů strážných, jinak by nemohly dožít dvanáctin (pro ty současné to neplatí, přirozeně, leda by je bacil zkrat na vedení u PC), ale někteří holt nejsou anděly tak, jako některé matky nejsou matkami, otcové otci, autority autoritami... pak se stává, co by se stávat nemělo - přesto však existují důkazy o výjimkách a to je velká výzva. Myslím, že o ní vypráví i tenhle zvláštní příběh... Viděno během Challenge Tour 2015: 30 dní se světovou kinematografií ()

anderson

Tento film patrí do mojej TOP 10. Kniha (resp. stredne dlhá poviedka) aj film (napriek drobným zmenám), sú vo vzájomnom emocionálnom i myšlienkovom súznení, ktoré nepochováva pôvodnú Kingovu poetiku. Aj keď je SHAWSHANK v csfd hodnotený veľmi vysoko, práve táto nehororová adaptácia dokazuje Reinerov i Kingov talent pre spracovanie takej osobnej a intímnej látky. Šťastný bol aj výber detských predstaviteľov a obsadenie démonického Kiefera Sutherlanda. Ja som s kamošmi mŕtvolu nikdy nehľadal, ale naše dospievanie bolo veľmi podobné. Technická poznámka: aj NOVA aj MARKÍZA uviedli doteraz tento film iba jedenkrát, bez reprízy. Pôvodne snímka vyšla na kazetách BONTON HOME VIDEO so skvelým českým dabingom. (21.10.2004) TECHNICKÁ POZNÁMKA: Vo filme zaznie pôvodná verzia STAND BY ME od BEN E. KINGa. LENNON v tej dobe ani netušil že žije. ()

ARI50

Příjemné dětské obsazení a parádní prostředí filmu, člověk si hned vzpomene když byl malý a taky blbnul akorát bez mrtvol, spokojenost. ()

Exkvizitor

Film "Stůj při mně" je o tom, o čem je i stejnojmená titulní písnička Bena E. Kinga - totiž o přátelství. A jak říká sám spisovatel v závěru filmu: "Nikdy jsem neměl tak dobré kamarády od doby, kdy mi bylo dvanáct. Bože, ale kdo měl!" - Už sice nevím co jsem ve dvanácti dělal já, ale zřejmě to byly podobné nádherné ptákoviny, které podnikají i titulní hrdinové filmu (ačkoliv já jsem to tak romantické určitě neměl). Autorům se myslím velmi dobře povedlo popsat myšlenky a touhy předpubertálních kluků, i se všemi jejich problémy (často spíš pseudoproblémy, z pohledu dospělých). Tím čím byla Knoflíková válka v letech šedesátých, je Stůj při mně v letech osmdesátých (ač se paradoxně odehrává v roce 1959). Překrásný film pro všechny věkové kategorie diváků! ()

Necrotongue

Mám knihovnu slušně nabitou tvorbou Stephena Kinga, takže mě nemůže překvapit, že umí psát nejen horory, já mám dokonce pocit, že je jeho velká síla hlavně v tom, jak poutavě dokáže psát o zcela civilních tématech. Když jsem například poprvé četl "To", překvapilo mě, jak moc mě bavily pasáže, kdy kluci (a Beverly) budovali přehradu v Ladech a utkávali se s Henrym a spol. V této novele je to podobné a naštěstí se podařilo tuhle výbornou atmosféru přenést i do filmu, což se u snímků natočených podle předloh páně Kingových téměř nestává. Bavil jsem se výborně, a i když mi po letech některé momenty připadají lehce nedokonalé, neuberu ani hvězdu. ()

veru_needy

Příběh filmu je vzpomínkou hlavního hrdiny, spisovatele Gordieho La Chance na svá dětská léta. Jeho vzpomínání vyvolala smrt jeho kamaráda Chrise Chamberse. Byl ubodán k smrti. Ve vzpomínkách se Gordie vrací několik desítek let zpět. Bylo mu dvanáct a byl počátek padesátých let. Byli čtyři kamarádi v partě; Gordie, Chris, Teddy a Vern. Vern jednoho dne vyposlechne rozhovor o mrtvém klukovi, který byl asi tak v jejich letech. Jeho mrtvolu doposud nikdo nanašel. Parta kluků se rozhodne vypravit se do míst, kde se předokládá, že leží jeho tělo. Ta cesta je těžkou zkouškou odvahy a mezilidských vztahů. Na každého z hrdinů v průběhu děje vypluje něco na světlo. Jen jednomu z nich je předurčena studijní kariéra na střední a vysoké škole. Tento film přináší skvělou atmosféru amerického maloměsta padesátých let. Film je příběhem napínavým a zajímavým a přesto nastanou chvíle, kdy vám lehce tuhne krev v žilách. Smutné je, že představitel malého Chrise už není mezi námi. O sedm let po natočení snímku River Phoenix zemřel. - "I just want to go somewhere where nobody knows who I am." ()

Bauer

Kdysi dávno jsem četl knihu s názvem „ Čtyři roční období „ od literárního Boha Stephana Kinga. Tato kniha se zkládala ze čtyř povídek. Vykoupení z věznice Shawshank (viděl jsem zfilmované), Nadaný žák (viděl jsem filmované), Dýchací metoda a Tělo. Zmíněná povídka Tělo se mi libíla nejvíce. Příběh 4 dvanáctiletých chlapců, kteří se rozhodli, že se půjdou podívat na mrtvé tělo, jenž patří stejně starému chlapci, jako jsou oni. Jednoduché, prosté ale perfektní. Nedávno jsem se v noci nudil a tak jsem si zapnul televizi. A právě začínal film s názvem Stůj při mně. No tak koukám koukám a říkám si, že se mi to zdá nějaké povědomé. Nevěděl jsem, že povídka Tělo, byla zfilmováná (asi změna názvu). Vzal jsem do ruky televizní program a tam to stálo černé na bílem: Film natočený podle povídky Stephana Kinga! Tak jako do knižky od Kinga se dokážu vžít po 10 stránkách. Tak se mi to podařilo i u tohoto snímku. Do 10 minut jsem se do filmu natolik vžil, že mně okolní svět nezajímal. Ačkoliv se ve filmu objeví dvě známější jména jako je Kiefer Sutherlan a nebo John Cusack, tak jsou tam jen chvilku. Hlavní pozornost zcela jistě upoutají ti čtyři chlapci, jejichž výkony byli perfektní. Každý dokázal zahrát svou postavu s přesvědčením. Je opravdu těžké převést knihu na filmové plátno, ale Robu Reinerovi se to povedlo na 110% skvěle. Hodina a půl utekla jako voda, protože film nemá žádná hluchá místa. Na závěr bych chtěl napsat, že film se mi líbil natolik, že by si snad zasloužil i místo v TOP 200 filmů! ()

Beastmaster4

Obyčejný a přece krásný příběh o chlapeckém přátelství. V jednoduchosti je krása, jenže v dnešní době už opravdové přátelství nejen, že není jednoduché, ale ono se celkově hledá velmi těžko. Příběh, který asi nejvíce osloví muže starších ročníků než ty mladší. Osloví ty, kteří si pamatují klučičí život v době, kdy nebyli hlavní počítače, playstationy aj. vymoženosti moderní doby. Osloví ty, kteří měli jako kluci pár kamarádů, s kterými něco zažili a stejně jako ve filmu si na ně i po několika letech zavzpomínají. Film je krásnou ukázkou lidského života, který není lehký ani předvídatelný, ale když máme štěstí a jako starší můžeme zavzpomínat na něco výjimečného z dětství, pak ho můžeme považovat za jedinečný a smysluplnější. Nakonec zůstanou jen střípky vzpomínek na ty, s kterými jsme zažily něco skutečně zajímavého. Jednou si určitě hodlám přečíst i knihu Stephena Kinga. ()

Nová kingovka nabírá Hiddlestona s Hamillem

30.06.2020

Friedman prekročí tmavú čiaru

Friedman prekročí tmavú čiaru

17.08.2005

V produkcii a réžii Adama Friedmana vznikne adaptácia knihy A FINE DARK LINE od Joea R. Lansdalea, ktorého Friedman dokonca ukecal, aby k filmu napísal scenár. Hlavnou postavou príbehu o dospievaní… (více)