Mariachi

Osamělý mariachi (hudebník) přichází do malého města v Texasu, do města, o kterém si myslí, že mu přinese štěstí. Vše, co chce, je být muzikantem jako jeho otec, dědeček a pradědeček. Ve stejné době přichází do města zabiják. Oba muži mají na sobě černý oblek a v ruce pouzdro na kytaru. S tím rozdílem, že hudebníkovo pouzdro obsahuje jeho milovanou kytaru a zabijákovo je plné zbraní. Dochází k jejich záměně a hudebník je nucen vyměnit kytaru za jeho zbraň a bojovat proti nebezpečnému a nemilosrdnému podsvětí za pomoci majitelky místního baru, do které se zamiluje. (oficiální text distributora)

junxi91

Živit se jako mariachi asi nebude úplně jednoduché živobytí. Jste v podstatě putující umělec s kytarovým futrálem a pár dalšími věcmi, který chodí od města k městu a hledá podnik/bar/klub, kde by jej zaměstnali, aby hrál a zpíval hostům a tím zvyšoval tržby. To přesně udělá hlavní hrdina v tomto filmu. Vydá se do malého texaského městečka, po cestě mu zkříží cestu želva. Myslí si, že je to šťastné znamení, ve skutečnosti jen v tomto městečku čeká konec. Z první hospody jej vyhodí, protože místní povaleč a jeho elektronické klávesy jsou s to zastoupit celou kapelu. Mezitím se však ve městě objevuje další týpek s kytarovým futrálem jménem Azul, což je však zabiják, který dluží místnímu drogovému dealerovi Mauriciovi peníze. Když na něj Mauricio pošle své muže, tak jednoho zabije hned a další dva zastřelí při telefonátu s bossem. Následně se Azul vydá do stejného baru, kde byl předtím náš mariachi a zlikviduje zde tři chlapy, kteří pracují pro Mauricia. Barman je však z bosse posranej stejně jako celé tohle malé texaské městečko, a tak všude rozhlásí, že zabiják je "týpek s kytarovým futrálem oblečený celý v černém". To není nic příjemného pro pravého mariachiho, který se ubytuje v hotelu, jehož recepční okamžitě zavolá Mauriciovi a ten na našeho nic netušícího chudáka pošle své muže. Při útěku a následném návratu pro kytaru se z kytaristy stane v sebeobraně zabiják, když se na něj usměje štěstí, nedostane ani jeden zásah a při běhu přes pickup zabije čtyři Mauriciovy muže. Mariachi poté najde azyl v baru u krásné Dominó, které se svěří o vraždě čtyř mužů, kteří po něm jaksi šli a museli si jej s někým splést. Mariachi se však u ní nakonec ubytuje a spřátelí se s jejím pitbulem. Dominó je však podezíravá, protože se dozví od Bigotóna, hlavního Mauriciova muže, že se zde pohybuje zabiják v černém s futrálem. Tak za ním přijde na pokoj a při výslechu, kdy mu přiloží ke genitáliím mečík na otevírání dopisů, odhalí obsah jeho futrálu - jo, má tam naštěstí pro jeho koule kytaru. Přesto jí však musí něco zahrát a pak se stane mariachim v jejím baru. Později však dojde k výměně futrálů obou mužů, díky čemuž se Azul vyhne jisté smrti na ulici a náš mariachi bude nucen utéct a přitom použít jeho zbraně, aby si zachránil život. Přesto však po krátké honičce skončí u Mauricia na dvoře, ale ten pozná, že je to někdo jiný, škrtne si opět zápalkou o Bigotónovu hlavu a pošle jej hledat pravého. Pak se to celé tak nějak zamotá a zjistíme, že Mauricio ve skutečnosti miloval Dominó a nasralo jej, že místo něj tráví čas s nějakým mariachim. Tomu se naštěstí nakonec podaří uniknout, i když si to odnese s prostřelenou rukou, takže na kytaru si asi nezahraje. Nevadí, má plný futrál zbraní od Azula a tak mohou začít jeho nová dobrodružství ve společnosti pitbulla, který patřil Dominó a který mu ji má připomínat. Jo, bylo to napínavé, dobrodružné, akční a chyběla zde prázdná místa a nudné scény, což u filmu velice oceňuji. ()

hiczech

Zvykl jsem si u filmů, kde se mluví převážně španělsky, kde má režísér a scénárista španělsky znějící jméno na jiný pohled a na jiné hodnoty, které jsou předkládány divákovi. Kdybych byl mexičanem, tak by mě vůbec nechytaly evropské filmy. Vím to, znám to, byl jsem tam. A teď o tom mohu i něco málo napsat. Ve španělsky mluvících zemích bude tento film brán jako lovestory první kategorie. Zlý boháč a téměř vlastník města a krásná, ještě nevinná dívka, která toho bohatého muže nemiluje. Na scénu přichází další mladý člověk. Potulný kytarista, který má čisté svědomí a hlavně čisté ruce. Dobrá kombinace pro španělský film, avšak nedostačující pro "vyspělejší kinematografii". Režisér si bere námět z legendy a nechává ho v tomto případě po mexicku rozvinout do vůní, které cítí jen temperamentní národ s citem pro spravedlnost. Jednoduché? Ne? Co nám, evropsky anebo civilizovaněji zaměřeným lidem v příběhu chybí? Hlubší příběh? Více dialogů? Jiná, lepší kamera? Zvuk? Hudba? Nám možná ano, ne však lidem co ten příběh sní ve svých malých městech za velkou louží a na jih od Floridy. Na koci filmu se zrodí hrdina z donucení. On nechtěl, to jen okolnosti ho k tomu donutily. A lidé tam na jihu odcházejí z kina a sní... a já dávám za 5. ()

fojtas

ikdyz byl prvni, nezavisly, spanelsky s vybornou kamerou...neni to desperado.skoda, ze jsem videl tvorbu v opacnem poradi... ()

Tiiso

Debut který má své kouzlo. Je pojat ve své atmosféře dost netradičně, ale v žádném případě ne amatérsky či vyloženě špatně. Já osobně se k tomuto snímku občas vracím. ()

BaronX

Možná, kdybych se na film díval před 15 lety ... v roce 2008 to beru jako pouhou parodii. Jako takovej předkrm před pozdější tvorbou RR. Hodně se tady ten film srovnáná s Desperadem, Rodriguez s ním dostal druhou šanci a natočil ho mnohem lépe, to je prostě bez diskuze, Mariachi je hrubá verze která potřebovala mnohem slušivější kabátek, a ten ušili Banderas, Hayek a spol. Dvě hvězdy jsou hlavně za doprovodnou hudba, ta je v pohodě už nyní. ()

Marcos

El Mariachi za 7000$ se mi líbil více než spousta akčních filmů za X miliónů. Rozpočet a debut režiséra se v něm projevil, ale to všechno vynahrazuje celkový dojem. Co jsem od tohoto filmu čekal to jsem dostal a vlastně i něco navíc v podobě vychytávek s kamerou a pár dobrých nápadů. Myslím si, že El Mariachi daleko překračuje oněch 7000$. ()

dj.coffee

Neubranim se srovnani, oproti pozdejsi Rodriguezove tvorbe je to slabsi. Za me je to spis za 2,5* ale libi se mi priprava zivne pudy pro Desperado a moment s zelvou...nakonec 3*. ()

Shitonit

Dokonalý pohlazení. Bavil jsem se od začátku až do super konce, do posledního kousku dotažený dialogy, detailní scény.. co dodat.. ()

xav

Nechapu jak to tady vsichni pomeruji s DESPERADEM? Vzdyt slo o nezavisly nizkorozpoctovy film! Tak si to uvedomte!! Ja si teda nedokazu predstavit ze by bylo mozne v techto podminkach docilit neceho o moc lepsiho. ()

snakepit

Dokonalá ukážka toho, ako sa už za pár dolárov sa dá natočiť kvalitný film. Rodriguez sa skutočne "zapálil" pre svoju vec, keď si k tomuto filmu napísal scenár, sám ho aj režíroval, robil kameramana, zvukára, upratovačku a neviem čo ešte, čo je skvelá škola pre mladých začínajúcich režisérov, ktorí majú nápad, ale nemajú peniaze. I keď na Desperado sa nepochybne lepšie pozerá (a nie je to len Salmou Hayek :)), remake vždy zostane len remakom. ()

Pai-Mei

Upozronenie: Nepozerať tento film po vzhladnutí Desperada. V mojom prípade sa to stalo a bol som dosť sklamaný. Asi som očakával niečo podobné ako bolo pokračovanie s Banderasom. Chyba. ()

Pauliee

Konečne som videl prvý Rodriguezov celovečerák a musím povedať, že toto som nečakal. Robova réžia a dá sa povedať, že aj scenár sú na vysokej úrovni čo dokazuje aj fakt, že som sa pri tom nenudil ako pri iných filmoch. A to mexické prostredie tomu dodáva výbornú atmosféru. Niet divu, že Robo je môj obľúbený režisér ani v tomto filme ma nezklamal. ()

herrbierer

Robertu Rodriguezovi se tady povedlo oživit western daleko lépe, než všem těm filmařům, kteří se o to neustále snaží. A to i navzdory faktu, že se film odehrává v současnosti a místo revolverů se střílí z automatických zbraní. Z celé trilogie má tato část rozhodně nejsilnější atmosféru. Jediné, co mu chybí k pěti hvězdičkám, je nějaká akce. Ale je potřeba uznat, že s podobným rozpočtem se prostě nic oslnivého natočit nedá. ()

UM3L3C

Rodriguezovy začátky. Tohle je dílo, díky kterýmu si dneska můžeme ujíždět na věcech jako Planeta Terror, nebo Machete. ()

MaxForValue

S Desperádom sa to zrovnávať, pochopiteľne nedá, ale inak je to celkom slušný nárez ukazujúci, kam sa bude Rodriguezova tvorba čiastočne uberať. ()