Zemičku kdesi pod horami ovládají vysoce postavení zločinci, lidé propojení s politikou, mafií, ale i s policií, soudy a velkými kšefty. Závislá teenagerka zmizí z resocializačního centra, nikomu ale nechybí. O nuceném sexu a drogách chce vypovídat na policii, ale pošlou ji pryč. Vyhledá novináře, který se pustí do rozplétání neuvěřitelné chobotnice zločinu, mafie, vydírání. Nadějný politik se stane předsedou a ovládne celou zemi, protože kdo má moc, má pod palcem i policii i státní obchody. Z malého veksláka se stává velký vyděrač, který s lidmi zachází jako s šachovými figurkami. Jenže může pravda přežít mezi lidmi, kterým jde o prachy a moc? Nebo se Bůh peněz neštítí ani vraždit? (CinemArt)

Marius

Film som zatiaľ nevidel a uvidím ho až po voľbách ale fascinuje ma ako niekto dokáže na základe "umeleckej fikcie" hodnotiť fakty a ešte hovoriť, že toto je slovenská realita. Že je slovenský volič jednoduchý a nedôjde mu, že to nie je náhoda, keď filmu odložia premiéru tak aby bol uvedený pred voľbami, to celkom pochopím , ale že je taký jednoduchý, že to vezme pomaly ako hraný dokument som netušil. No nič, viac po voľbách. UPDATE Nehodnotiteľné. Fakt ma to nasralo, že Slováci už nevedia ani propagandu natočiť tak, ako kedysi. Stará zlatá Priehrada alebo Lazy sa pohli. A to tie filmy nemali najväčšiu slovenskú raketu Gabiku. 1/10 za Gabu, a nech si to číta aj celá dedina. :* ()

M.a.t.t.

Moja "obľúbená" režisérka zase raz nesklamala. Režijne asi jej najlepší film (čo však bude zrejme i zásluha Rudolfa Biermanna), herecky vcelku dobre obsadený a s témou, ktorá má potenciál patrične rezonovať. Lenže jej zápletka veľmi nefunguje sama o sebe, pretože až príliš veľa scén je účelovo vyskladaných s cieľom mimoriadne polopatisticky parazitovať na realite. Čo je v snímke, ktorá sa snaží hneď v úvode presviedčať diváka, že ide o fiktívny príbeh, zbytočne alibistické a vlastne i trochu pokrytecké. Vlastná scenáristická invencia sa prejavuje akurát v niektorých zjavných mystifikaciách, ktoré však v danej podobe ešte viac podtrhujú celkovú účelovosť a hru na realitu - a to mi vadí rovnako ako vyložene čiernobiele postavy, občas až nelogická zhustenosť deja, či celková rutinnosť, s akou tvorcovia odškrtávajú jeden predvídateľný moment na druhým. Na jednej strane som vlastne i rád, že slovenský film dokáže v kinách takto výrazne uspieť. Sviňa je však pomerne falošná záležitosť, ktorá pritom vydáva samú seba za veľkú udalosť, len preto, že hovorí o dôležitých veciach. O to viac je potrebné rozlišovať, že silná téma sa automaticky nerovná silný film. ()

MM_Ramone odpad!

Arpád Soltész je známy tým, že zúrivo nenávidí všetko národné a slovenské. V minulosti sa prezentoval tým, že hrubo urazil všetkých Slovákov: „Slovaci sú čvarga v východnej Európy ako Poliaci a Maďari. Tí čo furt otŕčali dlaň, ale odmietali čokoľvek dávať. Fuj, však to sú už prakticky Rusi, to je horšie než Sýrčania a Eritrejci dokopy“. Soltész prejavil aj nenávisť k celej bielej rase: „Nie som rasista, ale vážne nemôžem vystáť bielu spodinu“. O každom človeku, ktorý nesúhlasí s jeho pokriveným svetonázorom hovorí, že je "čvarga, chamraď, chrapač, svoloč, lúza, spodina, zberba". Svojím agresívnym a nenávistným vystupovaním robí hanbu nielen liberálnej scéne, ale aj rodičom zavraždeného novinára Jána Kuciaka, po ktorom pomenoval svoje pseudo-investigatívne centrum. No a na základe literárnej predlohy tohto kaviarenského primitíva bol v roku 2020 natočený film "Sviňa". Podľa názvu som predpokladal, že to bude jeho autobiografia. Zhliadol som však len akýsi zmätený, manipulatívny, podradný, angažovaný, politicko-výchovný thriller. Z odpadu sa vyprodukoval iba odpad! ()

Fiftis odpad!

Zasraná propaganda od liberálov, za každú cenu zničiť Smer (nie som volič Smeru), čomu nasvedčuje aj dátum premiéry. Túto snímku najviac prezentujú a propagujú protislovenské živly typu Arpád Soltész, ktorý by si v kinosále na premiére určite preťahoval predkožku, pokiaľ by ju mal. Herci vám zahrajú čokoľvek za prachy, aj vám pôjdu protestovať na námestia, sú to nenažrané svine, ktoré sú známe tým, že volia pravicu, ako v minulosti napríklad SDKÚ či SaS. Hérečky typu Zuzana Fialová a Zuzana Maurery nahrali za prachy reklamu primátorovi Vallovi pred voľbami, ten nakoniec vyhral a prvé čo urobil bolo, že si zvýšil plat. Tie isté Zuzanky videom podporili inú Zuzanku a to Pezinskú skládku Čaputovú, ktorá pľuje na demokraciu a vracia zákony, ktoré parlament aj 2x presadil. Áno, Smer má toho na rováši veľa, ale tento boj je už zúfalý a trápny. Nevedia ho proste poraziť čestne. Proti nim je celý mainstream, platený mimovládkami a Sorošom. A najlepšie je, že ich chcú vystriedať Matovič, ktorý zneužil vlastnú mater na daňové podvody a jeho stará vlastní polovicu Trnavy, Truban, ktorý hovorí študentom na školách, aký je to skvelý pocit mať v sebe metanfetamín po užití drog, Beblavý po uši namočený v Gorile, či Kiska, ktorý zbohatol na úžere, krátil dane a je napojený na popradskú mafiu v súvislosti s kradnutými pozemkami. Tu doslova platí z kaluže do blata. Zbohom Slovensko. ()

pepo

Poldruhahodinovy Saturday night live skec. A este omnoho horsi nez Unos. Skoda urcitych slusnych remeselnych aspektov, pretoze v tomto karikaturistickom a parodickom podani sa z toho strhujuci thriller nepodarilo dostat ani zhodou najvacsich zazrakov. A pritom je to tema, o ktorej treba rozpravat.Ale fakt nie sposobom, ze sa povazuju divaci za uplnych idiotov a komercny film za podradnu uroven kinematografie. Az som sa hanbil, ze som na rovnakom konci politickeho spektra ako tvorcovia. Verim, ze pre zahranicie by mohlo ist o obycajnu podpriemernu, remeselne slusnu a dramaturgicky priserne osetrenu zalezitost. Ale ak niekto cita slovensku tlac, tak prepis novinovych titulkov a sfilmovanie meme zo zomri nemoze stacit. 2/10 ()

• „Rozhodli jsme se vytvořit žánrový film, který vypovídá nejen o této zemi, ale i o lidech moci a jejich charakterech. To, že film připomíná naši skutečnou realitu a objevují se tu postavy nápadně připomínající gaunery nejhrubšího zrna, je jen nešťastná náhoda,“ prohlásil o filmu režisér Rudolf Biermann. (Duoscop)
  • Vytvoriť titulnú skladbu k filmu oslovili tiež Katarínu Koščovú. Tvorcovia nakoniec vybrali skladbu od skupiny Hrdza. (giaruj)
  • Titulnú pieseň k filmu naspievala skupina Hrdza, ktorej repertoár tvoria najmä ľudové piesne v modernom šate. Titulnou piesňou sa stala "Slovensko moje, otčina moja", ktorej najznámejšiu úpravu poznáme od skladateľa a kňaza Jozefa Strečanského, ktorého prenasledovali v období komunizmu. (giaruj)