Veterán z americké občanské války, který jezdí po celé zemi a přináší lidem zprávy ze světa, se vydá na nebezpečnou cestu přes Texas, aby osiřelé dívce našel nový domov. (Netflix)

Marigold

Zase důkaz, že nejlepší filmy mají na ČSFD defaultně pod 70%. Paul se rozjel mimo komfortní linii do prérie, kde život je kruh a aby člověk mohl jít dál, musí si pamatovat. Jednoduchý, ale překrásně vystavěný a plynulými tahy kamery vyprávěný příběh, který člověk slyšel už stokrát, ale v podání dua Hanks - Zengel ho bude chtít slyšet znovu a znovu. Tichý komentář k rozvrácené Americe a potřebě laskavosti a přijetí odlišností možná nemá žádnou závratnou hloubku, ale je to určitě Greengrassův nejosobnější, nejintimnější a nejdojemnější počin, který mě svou prostou dobrotou přiměl místy věřit, že svět není v hajzlu. Smekám a miluju to. ()

Praxis

Taková velká reklama na Texas. Vizuál moc fajnový, Hanks je stále herec par excellence, ale neubráním se pocitu, že tentokrát si Greengrass vybral tu slabší chvilku. Pomalý, zadumaný a komorní western má světlé chvilky, ale na konci jsem začal klimbat, což je neklamnou známkou toho, že to taková pecka není. 55% ()

MontyBrogan

Greengrassa som tu nenašiel, to je fakt. Ale pozitívna bola u mňa prvá vyhrotená situácia, teda boj s trojicou zlodejíčkov a zvýšenie intenzity nábojov po ich naplnení mincami. Už menej sa mi páčilo, keď si Hanks a dievčatko vystačili s rovnakou zbraňou aj pri omnoho väčšej presile. Vlastne celá osada patrila chlapovi, ktorého takto porazili uprostred nej. Dokonca sa ukázalo, že im pritom pomohol jeden z jeho ľudí, ktorému prehovorili do duše príbehom z novín. Tento mladík sa priblblo usmieval, ale mal dobré srdce. Takých som na Divokom západe doteraz moc nevidel. Alebo nám vo westernoch klamali a v skutočnosti tam patrí rodinný žáner? Koniec to isté, striedavo zanecháva stopy silného príbehu, no zároveň ich pošliapava snahou vyriešiť všetko k obojstrannej spokojnosti. ()

classic

„Správy zo sveta” pravidelne čítava pred publikom Jefferson Kyle Kidd, niekdajší to kapitán tretej texaskej pechoty, ktorí kapitulovali v Galvestone, dňa 26. mája, roku 1865. Odvtedy už uplynulo päť rokov, pričom práve dnes sa živí trochu iným chlebíčkom. Dal by sa nazvať, ako: „Externý posol (nie vždy dobrých) správ,” ktoré dokáže bravúrne predniesť pred úplne prostým ľudom, ktorému sa buď vôbec nechce čítať, alebo sú skrátka negramotní, kvôli čomu nie sú toho absolútne schopní, asi z každého rožku trošku...? Akurát sa nachádza vo Wichita Falls v Severnom Texase, keď sa dá ešte i navrch dodať to, že to síce nie je (extra) bohvieako (platená) profesia, ale i napriek tomu zrejme netrie až takú neznesiteľnú biedu. No čochvíľa bude musieť prehodnotiť svoj doterajší, naprosto (rutinný) spôsob života, keďže cestou natrafí na akési dievča, zároveň i sirotu, ktorá žila 6 rokov s indiánmi, kmeňa Kiowa. A práve tí nielenže vyvraždili jej rodičov, ale taktiež ju aj k tomu uniesli, čiže sa pravdepodobne naučila ich zvykom, ich reči, že (po)zabudla na tú svoju, nemeckú, aj povedzme, na krvavú minulosť...? Pôvodne sa volala Johanna Leonbergerová, no teraz si už hovorí: „Cikáda” . Jestvuje určitá možnosť ju dopraviť k jej príbuzným (k tete), žijúcej v Castroville, čo je vzdušnou čiarou nejakých zhruba 400 míľ, a neďaleko je i San Antonio, odkiaľ v podstate pochádza samotný Kidd, ktorý manželku (zatiaľ) nechal doma... Texas je vskutku ozaj rozľahlý štát, v porovnaní so Slovenskom, je takmer o 14 krát väčší ! Na tom by ani nebolo nič zvláštne, ak by im následne ktosi občas neznepríjemňoval túto púť nekonečnými prériami, ale ak by im nikto nevkročil do cesty, tak by sa asi aj oni sami unudili na smrť, takto si medzi sebou aspoň vytvorili silné puto, ktoré sa nedá len tak pretrhnúť, a zažili také nevídané dobrodružstvá, až rozum pri nich ostáva stáť ! Ak by mali (vtedy) k dispozícii motorku, tak by všetkým rýchlo ufujazdili, ale nakoľko v tých časoch boli kone najspoľahlivejším, dopravným prostriedkom, tak o to to bolo viacej náročnejšie, pretože i sám dostavník ich mierne brzdil pri úteku. Predstavil som vám dve kľúčové postavy, okolo ktorých sa budú pohybovať (nielen) antagonisti, a tak nebude núdze o (niektoré) prekvapenia s tým spojené. / Anglický režisér »Palino Zelenátráva« a americký herec »Tomino Priadze« , opäť spojili svoje sily dohromady, aby nakrútili po prvý krát v ich kariére - (a)typický, pomalší western, ku ktorému si musí divák (istý čas) hľadať cestu, inak ho môže tým pádom rýchlo omrzieť. Záruka kvality spočíva predovšetkým a najmä u týchto dvoch pánov, jeden je pred kamerou, ktorému zručne sekunduje horlivá Helena Zengel, a druhý je (skoro) ihneď za kamerou, ktorému zase asistuje obávaný „Muž s kinoaparátom,” Dariusz Wolski, ktorý dotvára úžasnú kompozíciu obrazu. V tejto dobe už nie je moderné vydávať tento typ žánru, o to je to pre mňa osobne oveľa viac cennejšie, i keď nie som horlivým zástancom Divokého západu, vždy sa ním nechám rád uniesť, ak je samozrejme kvalitnejšie spracovaný. Ak ste u tohto pána režiséra bývali zvyknutí na kinetické tempo rozprávania, tak na to môžte rovno zabudnúť, a síce väčšinou sme stále v pohybe, len to už nie je také divoké, ako v »bourneovkách« . Výprava, strih a zvuk, sú potrebné (technické) zložky, kvôli čomu má film body naviac. Tom Hanks odjakživa stelesňuje kladných hrdinov, a tak si ho nedokážem predstaviť v úlohách, typu Dr. Hannibala Lectera, či trebárs Normana Batesa, najskôr len, ako legendárny Atticus Finch a jemu podobní. V inom prípade by mu to nikto nikdy neuveril. Som veľmi príjemne prekvapený, aký zaujímavý film títo páni nakrútili. () (méně) (více)

Morholt

Profesionálně natočené, spolehlivě zahrané a............a nic víc. V mnoha případech by to stačilo, ale od tandemu Greengrass-Hanks člověk zkrátka čeká něco výjimečnějšího. Vlastně jediné, co tady vyloženě zaujme, je povolání hlavního hrdiny, který se živí jako zprávař předčítající lidem noviny. A to je trochu málo. Vedle ústředního námětu s bílou dívkou vychovanou u kmene Kiowa tu sice je ještě několik vedlejších motivů, ale ty se nepodařilo příliš využít. Škodí i předvídatelnost, kdy se dá, s trochou nadsázky, vytušit každý další záběr. Dívat se na to samozřejmě dá, ale ten promrhaného potenciálu je silný. 60% ()

• Film byl natočen podle stejnojmenného románu z roku 2016, který napsala Paulette Jiles. (SONY_)

Co nového chystá režisér Paul Greengrass?

Co nového chystá režisér Paul Greengrass?

30.11.2023

WandaVision v lednu, Hanks na Netflixu

WandaVision v lednu, Hanks na Netflixu

13.11.2020

Přestože letos Marvel do kin neposlal žádný nový film, fanoušci komiksů už na nové příběhy z MCU nebudou muset čekat příliš dlouho. WandaVision, první seriál z tohoto univerza, totiž dorazí na… (více)