Maska

The Mask

Maska

Fantasy / Akční / Komedie / Krimi

USA, 1994, 101 min

Nejlepší film JIma Carreyho a jedna z nejlepších komedií, co znám (kterou bych možná ještě v patnácti zařadil do nejlepší dvacítky filmů mého života), navíc s nepřekonatelným a kultovním dabingem Bohdana Tůmy. První objevení Cameron Diaz při vstupu do banky mi v pubertě vždycky učarovalo...a vlastně i teď. 100% přesně pro ten typ filmu, který jste jako mladší milovali a nikdy na něj nezanevřete.(11.8.2006)

Rozpočet $23miliónovTržby USA $119,938,730Tržby Celosvetovo $351,583,407/60%/(10.6.2005)

Nikdo to prostě nedělá tak jako Jim Carrey.(21.12.2015)

• Pohrobek

Myslím si, že tady jde prostě o hodně dementní variaci na Supermana. Takovou, která může být přístupná i divákům, kteří požadují maximum rozesmívajích scén a v tomto případě ultrabláznivých komických situací. Celkový příběh je úplně ohraný a od začátku do konce velice průhledný, co však tvoří výjimečnost filmu, je vskutku revoluční a až absolutní pojetí mimické komiky, jakou se nám prezentuje Jim Carrey. Avšak taková komika může zaujmout pouze jistou (I když v tomto případě značně širokou.) skupinu diváctva. A já si nemohu pomoci, ale jednoduše do ní nepatřím. Zasmál jsem se jenom při otevření skříně plné dolarovek, což však byl ještě vtip úplně jiného typu než ten zbytek. Poprvé jsem tento filmu shlédl docela bez problému, na druhý pokus jsem však už byl těmi nejdivočejšími kreacemi (vystupující srdce, oči, jazyk atd.) spíš zhnusen a odrazen!(19.12.2004)

Nebýt Carreyho, tenhle film by neměl ani tu trochu šťávy, kterou ve výsledku má. Jeden z prvních komiksových filmů, ale současně velmi těžko zvládnutelná originální postava, která na stříbrném plátně je přesně tak přehnaná a neuvěřitelná, jako v kresleném seriálu nebo původním komiksu. Těžko uchopitelné pro film, ale přetaveno do snesitelné podoby. některé hlášky a scény (Oscar) navíc časem získávají své nedocenitelné místo v paměti diváka:).(25.6.2004)

• - Ve scéně, kdy tancuje Tina (Cameron Diaz) s Maskou (Jim Carrey) v klubu Coco Bongo, má v některých záběrech Maska na hlavě klobouk a v některých nikoliv. (Novalinda)

• - Když má masku nasazenou Stanley, nemá vlasy. Dorian ale vlasy má. (Aknah)

• - Vecou, ktorá Jima Carreyho zaujala viac než čokoľvek iné, bola skutočnosť, že jeho postava Stanley Ipkiss má rád animované rozprávky. (rador)