Reklama

Reklama

Změna stavu

Trailer

Obsahy(1)

Vědec Eddie Jessup (William Hurt) věří, že změněné stavy vědomí jsou stejně skutečné jako každodenní realita. Za využití smyslové deprivace, a pak přidání silných halucinogenních drog tyto stavy sám na sobě zkoumá. Šílenství se zdá být ve srovnání s jeho temnými zážitky procházkou růžovou zahradou. Vedle držitele Oscara, Williama Hurta, v roli Jessupa (jeho filmový debut) silnou hereckou sestavu filmu doplňují Blair Brown, Bob Balaban a Charles Haid. Režisér Ken Russel se nechal při natáčení snímku inspirovat románem Paddyho Chayefskyho. Ve filmu nás mistrovsky provází Eddieho magickou, avšak děsivou cestou, kterou skvěle dotváří bravurní vizuální zpracování. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (70)

ledzepfan 

všechny recenze uživatele

Pokud to má být symbolické vyjádření situace se kterou se museli vyrovnávat vědci na začátku 60tých let-zkoumající na sobě nezměrnou sílu psychedelik a jejich schopnost otevírat brány poznání..tak je to vcelku povedené dílko=70%...................Pokud to ale mám chápat doslovně-tak jak nám to Russell předhazuje-pak je to jen průměrná skoroscifihorrorová podívaná těžící z atraktivního psychotématu=50% ()

Lima 

všechny recenze uživatele

Zejména v 1.půli, kdy tvůrci brnkají na temnou strunu, je to jako lepší Cronenberg, s halucinogenními scénami, kde za některé z nich by se nemusel stydět ani Hieronymus Bosch (osmiokého kozla z hlavy dlouho nedostanu). Ty drobné triky s tělěsnou metamorfózou jsou fajn, funguje to i v osobní rovině, kde to neskutečně táhne William Hurt, který byl v 80.letech v obrovské herecké fazóně. Bez čeho bych se ale obešel, je opice, která jakoby přišla z nějakého béčkového slapsticku. A škoda, že Ken Russell neměl koule to zakončit, jako to udělal Kubrick ve své Vesmírné odyssee. Ten doslovný závěr prostě zamrzel. ()

Reklama

topi 

všechny recenze uživatele

První půle je strašně ukecaná, kdy dialogy proudí závratnou rychlostí a chvíli trvá, než se v tom člověk zorientuje a musí pečlivě sledovat titulky, aby se neztratil v změti odborného a vědeckého názvosloví. Jak se na scéně zjeví opičák, žánr se překlene do hutnější a napínavější části a vše vrcholí sugestivním koncem, který bohužel přebije totálně zbytečný romantický závěr. Jaká škoda, symbolika možného konce ve spojitosti s Eddieho halucinogenními výjevy v indiánské jeskyni, byla úžasně provedená. Ve výsledku je to v HD kvalitě vizuálně pěkná podívaná, s neklidně burácejícím soundtrackem, který si občas pouštím jen jako audio. ()

MissJ 

všechny recenze uživatele

Evokovalo mi to snad úplně všechno, od 2001: A Space Odyssey až po Take on Me od A-ha. Myšlenkově náročná scifárna, kterou jsem bůhvíproč čekala, to není. Hodnotím nakonec za 3; jsou tam některé hloupé momenty, které ale na druhou stranu působily vtipně, takže mi ani tak nevadily. William Hurt utáhl celý film. Vizuál mohl být, vzhledem k roku vzniku, o něco lepší. Rozhodně jeden z nejdivnějších filmů, co jsem v poslední době viděla. ()

JohnMiller 

všechny recenze uživatele

Keby tvorca vynechal tie fyziologické zmeny po požití halucinogénnej látky, ktoré prišli asi v druhej tretine, alebo by si ich aspoň hlavná postava iba predstavovala, bez váhania by som dal tejto čudnej snímke 5*. Ale tým pádom, že si hlavný charakter vozil s tripov, nejakej mexickej muchotrávky, suveníry s iných svetov a nakoniec sa sám menil na australopiteka, či čo, to nebolo také dych berúce ako napríklad film Devils. Ale aj tak som sa nechal opäť naplno uniesť prácou Kena Russella, ten tvorca je stelesnením diabla, s pochybného námetu svojim filmovým umom vytrieskal všetko čo sa dalo. Ten surrealistický obraz ma vtiahol do seba a vystrašil ma do morku kostí. V obludných víziách som sa strácal v časopriestore spolu s hlavnou úlohou. Niektoré prvky sa sem vôbec nehodili a iba kazili dojem, ako svetelná hra meniaceho sa človeka, ale tie ostatné halucinácie a vizuálne vízie mi tak sadli, že na to tak skoro nezabudnem. Éj, keby nebolo toho otrasného konca hneď by som dal 5* hviezd.... takto iba 4,5*. ()

Galerie (83)

Zajímavosti (13)

  • Ken Russell v rozhovorech tvrdil, že byl až 27. volba na post režiséra. (Chatterer)
  • První film v historii, kde byla použita celotělová latexová maska (během proměny). Kvůli vypálení latexu byla zkonstruována obrovská pec na zakázku, jelikož nikdo před tímto filmem tak velikou latexovou masku nevypaloval. Tvůrcem a průkopníkem byl legendární maskér Dick Smith, který dělal masky třeba také ve filmech Vymítač ďábla (1973) nebo Amadeus (1984). (Veleknez)

Související novinky

Zemřel herec William Hurt

Zemřel herec William Hurt

13.03.2022

Svět filmu dnes opustil další z velkých talentů. Pouhý týden před svými dvaasedmdesátými narozeninami zemřel držitel Oscara, uznávaný americký herec William Hurt. Smutnou zprávu médiím předal hercův… (více)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno