Vize světa po atomové katastrofě se záměrně vzdává jakýchkoliv atraktivních prvků a důsledně se soustřeďuje na jediné: jak člověk v takových podmínkách (zde skupina žen, putující zničenou krajinou) klesá na úroveň zvířete, jak v něm začínají převládat zvířecí pudy a instinkty, jak se vytrácejí regulující funkce svědomí jako projevu lidství... Scénář k filmu napsal Pavel Juráček, který se v 60. letech přičinil (jako scenárista a režisér, ale i ve vedení jedné z barrandovských tvůrčích skupin) o vysoký umělecký a ideový kredit české kinematografie, ale později, v období tzv. normalizace, nesměl natáčet ani publikovat. (oficiální text distributora)

PanCitron

Nápad to byl rozhodně zajímavý a ten černobílý obraz stále dokáže vyvolat nějakou tu atmosféru snad u všeho. Bohužel to však celé padá na tom, že se tomu nedaří maskovat, že se tam vlastně vůbec nic neděje. Několik zbytečných úmrtí zvířat si mohli klidně odpustit. Jsem rád, že jsem se mohl podívat český postapokalyptický film, ale kdybych ho neviděl, tak se asi taky nic nestane. ()

corpsy

Kvalitné postapo dielo, pri ktorom ma teší, že vznikol práve u nás. Rozhodne niet sa začo hanbiť. Minimalisticky, ale o to hutnejšie podaný snímok s náležitým dizajnom a dobrým obsadením. Tie ženské vytvárajú v divákovi snáď všetky možné pocity. ()

Haluzz

Post-feministické nukleární drama placené z peněz armádního filmu. Skrze osm mladých a Staré putujeme zdevastovanou krajinou, ale namísto efektních triků vnímáme rozpad pomocí kamerových nájezdů, podprahového vnímání a nepřeklenutelnou propastí mezi starým světem, snažícím si uchovat zbytky morálky a důstojnosti a novým řádem nikoho. ()

Historik

Ojedinělý film v naší kinematografii nejen v rámci šedesátých let, zároveň velmi dobrý film, u kterého si ovšem kvůli přece jen poněkud vláčnému tempu (ale možná že to právě k tomu patří) zatím nedovolím dát vyšší hodnocení. Možná až to někdy uvidím znovu. ()

kobejn

Film o tom, jaký by ty na Zemi bylo, kdyby všechno zmizelo a zůstalo tu jen pár preživších, v podstatě takovej Terminátor po česku, až na to, že tu neni žádnej stroj, ale jen pár divokejch ženskejch, co ani nejsou lidi...just human animals. ()

Karlas

Nemohu popřít, že hejno sadistických hus mi pilo krev od prvních chvil. Nad jejích iracionálním chováním jsem kroutil hlavou a nebýt zkušené vůdkyně, která jediná měla v hlavě mozek, asi jsem promítání již dávno ukončil. Lidé, žijící na povrchu zničeného světa, by se měli chovat skromně, vážit si drobností a neplýtvat. Zde bylo vše naopak. ()

PKD

V tom správném rozpoložení, taková SF depka, že vám bude připadati Alien 3, jako rozjuchná poudačka báby futéř. Syrový snímek, který zná u nás (natožpak ve světě) takové množství lidí, že se sám někdy divím, že jsem ho před lety sehnal. Nevhodné pro všechny, kdo si stále naivně myslí,že to s lidstvem/lidmi dopadne nějak extra zvláště dobře. Zde sice není přesně řečeno, co se stalo, ale je velmi pravděpodobné, že jde o svět po atomové katastrofě. P.Juráček byl prostě génius.viz jeho další věci. Vysoce naturalistické (i na naše poměry) dílko s použitím prakticky nulových spešl efektů. Za to s max.účinkem. ()

fragre

V hotelu Ozon (takto staré papírně pod Mohelnem) jsem byl poprvé asi v roce1968, ten nápis tam byl a vydržel ještě několik let. Jen ten film jsem tehdy prošvihl, více mne bral Vinnetou. Slyšel jsem, že cenzura celý film dva roky pozdržela, takže když se objevil, bylo podobných filmů více, a tento neprorazil. Čas si na něm zahlodal, ale místy je působivý stále. Dystopie v duchu Pána much o tom, že vrstva civilizovanosti je zatraceně tenká. Jen ta děvčata s těmi dobovými účesy, texaskami a součástmi vojenské výstroje vypadají jako členky dívčí trampské osady než jako nové divošky.Pro mne kvůli těm krásným dobovým záběrům z údolí Jihlavky a z mohelenské hadcové stepi hvězda navrch. Takže 3, 5. ()

Magyar

Film o tom, jak člověka formuje adaptace na stávající podmínky, stratifikace, struktura a vůbec ne/existence společnosti (nedivím se, že Juráček pak nesměl točit ani publikovat). Ukázáno na ženách, jimž socializace v mnoha dnešních společnostech tradičně přiřkává jen zbraně slabých. Ty šedesátkově nakadeřený vlasy :) , který v tomhle filmu cítíme jako nepatřičný, můžeme dnes vnímat jako (tehdy nepovšimnutelně) úsměvnou připomínkou slepých skvrn na věci semletý do každodennosti, uvědomovaný až s odstupem. ()

YURAyura

Bratri Fallouteri povstante, prichazi nas kult. Neco jako Day After v ceskych podminkach. Humus v tom nejlepsim slova smyslu ()

Hamaradža

Minimalistické, pesimistické postapo s majstrovsky presným scenárom (so silným existenciálnym presahom) i réžiou. V podstate niet čo vytknúť. ()

corona

Zničenou krajinou vedie stará žena osem dievčat, ktoré sa majú stať "budúcimi matkami nového ľudstva". Hľadajú mužov a cestou ničia všetko živé čo sa im postaví do cesty. ()

BoredSeal

Hrozná nuda. Zajímavý počátečný nápad a atraktivní prostředí vojenských prostorů se topí v rozvleklé nudě, násilí na zvířatech a debilních ženských, že v tom ani nemám náladu hledat nějakou koncepci nebo kritiku lidstva. Velké zív. ()

honajz2

Já mám dojem, že za několik let se tenhle film znovu zakáže. No fakt, tohle musí být noční můra pro všechny ochránce zvířat, tady je totiž spousta záběrů na zabíjení a porcování zvířat. Co se filmu týče, líbil se mi, i příběhově, ačkoli celkem dlouho trvá, než se něco vůbec stane a člověk se tak ptá - a co se tam stane? Konec je celkem drsný, ale splňuje, co má. Akorát jsem v tom nenašel podobenství jako můj táta, já v tom viděl postapo, které překvapivě na první pohled ani nevypadá, že by bylo z Československa. Hvězdu ale strhávám za to, že ten úvod se opravdu zbytečně táhne. Takže 4* ()

Lischai

Na post-apo sci-fi málo post-apo, na šedesátá léta málo šedesátkové. Nejlepšími částmi filmu pro mě byly děsivé masakry zvířat, u kterých člověk musel přemýšlet, jestli to Schmidtovi stálo za to dělat trikem, nebo tam před kamerou kuchají opravdovou kravku. ()

Martin741

Zajimavy pohlad rezisera Jana Schmidta na svet po atomovej katastrofe. A dalsi krasny dokaz, ze v 60. rokoch sa tocili najlepsie filmy v ceskoslovenskej kinematografii. 80 % ()