Mladičká Anka odjíždí ze Slovenska pracovat jako služka do panského domu v Praze. Toto třpytivé velkoměsto rakousko-uherské monarchie v sobě skrývá nadpozemský život, který ale Anka nikdy neokusí. Místo toho ji čeká služba v domě vysoce postaveného státního úředníka a jeho rodiny. Atraktivní barevné salóny ostře kontrastují se špeluňkami, ve kterých den za dnem přežívá neviditelný personál. Anka sleduje vznešený svět, ve kterém je jejím úkolem prát špinavé prádlo a vynášet ranní moč. Ale ani na druhé straně žebříčku není svět růžový. Jeho hlavní představitelku Resi, dceru pána domu, s Ankou spojuje jen společný rok narození. Resi sotva přestala být dítětem a už se ocitá v kolotoči společenských norem. Dohodnutá svatba s „dobrou partií” měla být vysvobozením ze zlaté klece, ale realita manželského soužití není taková, jak si ji Resi představovala. Anka a Resi, dvě stejně staré dívky z opačných pólů společnosti v sobě najdou spřízněné duše. Stanou se nejlepšími kamarádkami, milenkami a jsou si vzájemně jediným světlým bodem v přísně vytyčených hranicích společensky akceptovatelných norem v období 1. světové války a skomírající rakousko-uherské monarchie. (Cinemart)

kolemjdouc

Měla jsem pocit,že mám vidět něco ,co ve filmu není! Nezaujalo, příčily se mi scény s hovnem v kýbli a podobné nechutnosti.Prostě to tak mám. Scéna, kdy služka kráčí venku někam a jde kolem poplastovaného plotu....Nikdy víc!! A neovlivní mě ani to,když někdo nazve Arsenala83 pičou...fakt úroveň!Českého diváka! Co jako je k závidění?Otázka do fora ,fakt otázka ()

Hanys_

Vlastně se mi to dost líbilo. Herecky to hlavně v těch vedlejších rolích bylo dost silné, příběhově je to taková červená historická knihovna, ale ty rozhovory kolem hlavních postav byly dost zajímavé, a vlastně mě díky ním začala zajímat i ta knižní předloha. 7.5/10 ()

mira007

Dana Droppová jako mladičká služka, která jede pracovat do Prahy do německé rodiny, najde aspoň kousek radosti v náruči bohaté dcerky. Jedna utíká před chudobou, druhá před společenskými konvencemi a dohodnutým manželstvím. Sice to je příběh odehrávající prakticky jen v jednom domě, ale nemůžu tomu upřít technické kvality - kamera, výborný dobový vizuál, herecké výkony ( dobří Dobří ). Téma lesbické lásky v decentním balení, sociální tematika spíš meziřádky ale jako náhled do společnosti počátku 20. století docela  autentické. Film, kde kvalitní forma převyšuje jednoduchý obsah. ()

Kamas

Tento film byl pro mne jako živé obrazy povídek a příběhů Ignáta Herrmanna, který psal o životě ve staré Praze. Příběh byl trochu slabší, ta lesbická linka mi tam přišla trochu uměle našroubovaná a ani se mi nechce věřit, že by na to silně věřící dívka bez rozpaků přistoupila a jak by je asi na vesnici obě přijali s otevřenou náručí a oochopením v té době. Ale můj zážitek byl hlavně z vizuálů, tak mi to dojem nezkazilo.  Hltala jsem každý obraz, milovníci starých časů si přijdou na své. Svou atmosférou mi to trochu připomnělo  Želary a seriál Božena, nádherná kamera, lokace i hudba Vladimíra Martinky. ()

Cement73

Nie je to moja šálka kávy, ale v zásade to bol pozerateľný príbeh dvoch rozdielnych dievčat a aj pridružené príbehy ostatných ľudí mali tiež niečo do seba. Zvláštny koniec… real story?? ()

poet

Má to peknú  kameru a tam to asi tak aj končí. Ten príbeh je podaný dosť nezaujímavo a niektoré udalosti su vyslovene skratkovite ten strihač sa s tým moc netrápil. Herecky nezáživne a žial dosť nudné.  Kto chce vidieť emotivny vztah dvoch žien nech si pozrie Život Adele tam si príde na svoje :) ()

Muel

| Bright Sight Pictures | A slovenské Handmaiden je na svete! Síce obsahovo slabšie a s veľa nedostatkami, ale aj tak ma to bavilo. Hlavne záberovanie mi prišlo veľmi vyspelé a celkovo som mal pocit, že to režíruje človek, ktorému filmárčina ide. Ale scénar nie je svetoborný a našli sa niekde hluché miesta, ktoré mi to troška kazili. Už len to, že sa o nemeckej rodine nedozvieme prakticky nič, maximálne má každá postava 1 element, ktorý ich definuje. To je všetko. Ale mne to vo výsledku nevadilo, lebo väčšina rozhodnutí, ktoré tu boli uskutočnené, boli správne. Čiže spokojnosť. Viac TU. | Hodnotenie: 7/10 | ()

Mallinali

Další československý ambiciózní historický film, natočený v posledních letech jako příspěvek ke kulturním válkám (viz  Úsvit, Piargy). A zase na to do kina skoro nikdo nepřišel. Už je to docela k zamyšlení. Tady to nahoru táhnou zajímavé prostředí a skvěle zvolení herci, kteří se nebáli jít s kůží na trh. Jenže příběh je většinou strhující méně než pondělní ráno, postavy přinejlepším polotučné (chlapi v dnešních artových filmech jsou spíš chodící diagnóza) a i ten zvuk stojí zase za pendrek. Hodně slabé tři hvězdy. ()

brumbrum odpad!

Zial som si vsimol az po vymazani tohto ODPADu, ze ma tag "lesby" a "sex" a podobne. Dej to nema vobec ziadny, je to zlatanina hnusnych obrazov bez ladu a skladu, ak nepocitam tu lezbicko-uchylnu linku. Film sme kukali s manzelkou ako "historicku romanticku dramu", taggy sme nestudovali, na nasu skodu. Uchylny svet pani reziserky je v priebehu deja jasny podla detailnych zaberov na hovna v serbli so stankami, ponizovanie obtlstnutej sluzky vyzliekanim a vysmechom, nahodnym sexom s uchylnym sluhom a logickym vyustenim lezbickeho sulozenia, zenskym fackanim sa, zabermi na menstruacnu krv, spominanie mlatenia manzelom, hulenie panovho salamu za plneho behu domacnosti - a vzdy sa opakujuce zabery na ruzenec a kriz s Kristom na krizi, staby vysmech diablov, ze aha, nepomozes si, sme proste svine.. Sceny, ako si zena vyholi rozkrok, potom ho musi vypit, pri com temer zvracia, potom naha beha s metlou v rozkroku po izbe a preklina manzela na vojne, aby skapal - a sluzka opakuje: "chcipni! chcipni!.." Potom lezia na posteli, kozy vonku a diskutuju akoby nic. Potom detail na interupciu, krvave stehna, nohy, uplakana zena, dieta zavrazdene. Vsehochut, pani reziserka je minimalne je bud posahana uz od kocika, alebo zasvatena satanovi, tazko povedat. Cize: humus. Pridavam si pani reziserku na zoznam odpornych reziserov - rocnik 78, zrejme nasavala post-prevratove sracky v puberte, od porna az po vtedy tak popularne sexualne deviacie. Halt, bez viery v Boha a vnutorneho svetla, v cloveku prevladne len tma a svinstvo. Jezisovo "strom poznas po ovoci" spred 2000 rokov plati zjavne az po dnes. Nedopozerany ODPAD a stratena hodina vzacneho casu pre veci hodnotnejsie. PS: CSFD by malo povinne zaviest realisticke tagovanie hned pod nadpis filmu, a nie ze dodatocne user tagy: malo by to mat viditelne keywords ako "hovna" (boli dokola v detaile), "nasilie", "krv", "homosexualita" - a nie ze "romanticka historicka drama". ()

Rockerman

Nelehká služba u německé rodiny v Praze v předvečer světové války a na sklonku monarchie, ale také nečekaná romance, kterou prožívá Anka z Banskej Štiavnice. V mnoha scénách, snad až na čarodějnickou vložku silný příběh. Závěr dost očekávaný, protože doba ještě "jiné" lásce nepřála. ()

rivah

Historizující příběh slovenské služtičky v pražské rodině je výtvarně opulentní, oproti tradici je tu více nahoty, sexu a samozřejmě toho lesbického.(max.50%) ()

Stillborn83

Milé prekvapenie, pretože som čakal len výraznú lesbickú dejovú linku a ono to bolo pekne zasadené do historických udalostí (1. sv. vojna a rozpad Rakúsko-Uhorska). Silnou zbraňou tejto snímky bola dobová atmosféra. Potešilo mnoho postáv, slušné herecké výkony, ale nad všetkými vyčnievali Aňa Geislerová a Zuzana Mauréry. SPOILER: Grandiózne finále po návrate zmrzačeného Gustáva je len čerešničkou na torte tohto filmu. Zamrzelo však možno až prílišný feministický pohľad na všetkých mužov, ktorí sú vo filme vykreslení ako násilnícke hovädá. ()

F-red

Hrozne patetická hudba. Zobrazenie slovenského vidieka, všetci čistí, namaľovaní, upravení. Kto robil casting, to akože tá čierna pani s pampúchom na krku namiesto hlavy má byť matka blonďavej Danky Dropovej? Tri krát som pri filme skoro zaspal. Hlavná postava tam stále len reve, až je to otravné, dehonestujúce a trápne. Všetko je len tak, na oko, akože ukázané, žiadna hlbšia psychológia postáv. Čo je vlastne hlavná téma filmu? Vyhodené peniaze, ale utešujme sa, že to na naše pomery je dobré a že niekto ukázal aj v slovenskom filme lesbický vzťah. Hviezda za Janoščákovu kameru a druhá za výkon Zuzky Maurery a Karla Dobrého. ()

marek29

Zajímavé lesbické historické drama. Musím dodávat víc? Kerekes sice neukáže svoje dva důvody, ale i tak je tam místy intimno a to bylo top. Krásný 4 bez keců ale na pětku to není. Jestli hledáte inspiraci na Netflix, tak toto. ()

mac000

Z pozlátka Rakouska-Uherska vidíme málo, ze snah Čechů a Slováků o nezávislost také. Děj se spíše soustředí na vztahy mezi německým panstvem a česko-slovensko-maďarským služebnictvem v jednom velkém domě ve středu staré Prahy, v němž se odehrávají malá i velká osobní dramata. Pozvolné plynutí děje je doprovázeno podmanivou hudbou V. Martinky. Působivý baladický film ()

yntelygent odpad!

fuuu tak to je teda narez....Madam Lasicova cerpala z nejakej LGBTI prirucky pre podobne vymletych ako ona? Tradicna sablona modernych postupov,chlapi su dementni obmedzenci,zeny su silne nezavisle lesbicke a zaroven zranitelne....jedna veta za vsetky z filmu: "Budeme mit dite,jen my dve..." Je treba k tomu nieco dodavat? A je uplne jedno ci je film zasadeny do prvej republiky,monarchie alebo sucasneho progresivneho upadku civilizacie.Dufam , ze H.Lasicova nema v umysle napisat viac takychto skvostov,aj ked si za to mozem tak trosku sam,keby som si pozrel ,ze reziu spachala Cengel Solcanska bolo jasne o co ide,zrejme podala vydatne pomocnu ruku aj mamina spisovatelky,tiez prislusnicka progresivnej mastale....Skratka H.Lasicovej by mali zobrat vsetky pera aj ceruzky aj pocitace aby uz nemohla pisat a papier nech pouziva iba na toaletne ucely.... ()

nula87

Kostýmní drama z domu pražské smetánky před 1WW a rozpadem monarchie. V některých oblastech odvážné, v jiných zase zoufale stereotypní. 50% ()

kingpsch

Nebudeme si klamat ,nie je to ziadna hitparada! Prijemny zvuk,scenerie ,ale scenar je strasne prvoplanovy,predvidatelny a je mi uz na vracanie ,ze v kazdom filme alebo serii je LgBtazpoX ! Ako celok to je navonane nic ako vsetky diela MČS ()

13. ročník cen Slnko v sieti ovládl Invalida

13. ročník cen Slnko v sieti ovládl Invalida

26.04.2024

V pátek 26. dubna 2024 se v bratislavské budově Slovenského rozhlasu uskutečnil 13. ročník předávání slovenských národních filmových cen Slnko v sieti, na nichž byly oceněny výrazné počiny a tvůrčí… (více)