Reklama

Reklama

Špinavé ulice

  • USA Mean Streets (více)
Trailer

Svoje hříchy neodčiníš v kostele, ale na ulici… Špinavé ulice, vykazující řadu autobiografických rysů a odehrávající se ve Scorseseho domovské čtvrti, patří ke stěžejním dílům tzv. Nového Hollywoodu, nesourodého ale vlivného hnutí převážně mladých amerických filmařů (ještě např. Coppola, Spielberg, Lucas, Altman, Ashby), kteří rozhodujícím způsobem přetvořili slavnou továrnu na sny ke svému obrazu. Hrdiny snímku jsou dva kamarádi, Charlie (Harvey Keitel) a Johnny Boy (Robert De Niro), předurčení svým zázemím k životu drobných podvodníků na ulicích Little Italy. Nic na tom nemůže změnit ani katolická výchova, ani případná snaha se nějakým způsobem z daného koloběhu vymanit. Film měl premiéru na začátku října 1973 v rámci Newyorského filmového festivalu a hlasitě upozornil nejen na příchod zaníceného a talentovaného tvůrce, ale i na oba hlavní herce. Ani velice pochvalné recenze tehdejších předních kritiků (zejména Pauline Kaelové) však nepomohly snímku, aby si mohl najít své diváky. Konvenční distribuční model studia Warner Brothers ho odsoudil k brzkému zapomnění. Přes některá výroční ocenění (Cena newyorských filmových kritiků za vedlejší výkon pro De Nira, nominace na Cenu Cechu amerických scenáristů pro Scorseseho a jeho častého spolupracovníka Mardika Martina) byl film náležitě doceněn až s časovým odstupem, zejména když Scorsese s Taxikářem vyhrál Zlatou palmu na MFF v Cannes. V roce 1997 byly Špinavé ulice zařazeny do Národního filmového registru při Knihovně kongresu. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (294)

stilgar1 

všechny recenze uživatele

Jeden z prvních režisérských počinů Martina Scorseseho a první větší role Roberta De Nira, díky niž si získal na dlouhou dobu Scorseseho stejně věrně, jako miliony fanoušku po celem světě. Dá se říci, že byl tento film tím hlavním krokem ke slávě obou těchto osobností. V tomto filmu Scorsese dokonale realisticky vykreslil tehdejší život v ulicích New Yorku. Dva mladíci se zde snaží prosadit v gangsterské společnosti, avšak příliš se jim to nedaří a kvůli dluhu se dostávají do velkého nebezpečí. Nebýt některých naprosto zbytečných a nudných dialogů, dal bych jistě 5. 8/10 ()

MM_Ramone 

všechny recenze uživatele

Martin Scorsese pri tomto snímku ešte len rozpisoval svoj charkteristický filmový rukopis. Postupom času sa tento uznávaný americký režisér vypracoval na prvotriedneho majstra v subžánre gangsterských drám. Stačí ak spomeniem jeho diela ako "Goodfellas" alebo "Casino". To sú päť hviezdičkové klenoty. "Špinavé ulice" pôsobia ešte mierne chaoticky a dosť neopilovane. *** ()

Reklama

H34D 

všechny recenze uživatele

Pro dnešní diváky znalé Mafiánů, Casina a vlastně i Gaunerů a Pulp Fiction již Špinavé ulice nemají tolik, co nabídnout. Je třeba trochu fantazie, vcítit se do 70. let, kdy se snad jako protipól k hippies zformovali ostří hoši z ulice. Taky se rádi bavili a pořádně se napili, ale zkuste na ně přijít s nějakou zdrogovanou máničkou a zkopou vás do kulata. Tím ale nechci říct, že by Špinavé ulice byly vyloženě o násilí, právě naopak, Scorsese vykresluje přátelství, resp. určitou formu bratrství, která mezi obyčejnými kluky z ulice vzniká. Máme tady zlodějíčky, nenápadné vandaly, ale i slušné barové kámoše a potomky mafiánských předáků, kteří si mezi těmi barovými bitkami najdou i nějaký ten smysl pro (zločineckou) morálku. Druhá polovina filmu je slabší, najdou se v ní nudná místa, ale jako myšlenkový celek a základ pro budoucí mistrova díla musím tento film ohodnotit na čtyři. :) 7/10 ()

lamps 

všechny recenze uživatele

Ještě to není ten Scorsese, kterého známe z Casina nebo Skryté identity, ale přesto už je tam náznak toho precizního a průlomového tvůrce, který definoval krimi žánr v příštích 40 letech. Mistr nastiňuje vztahy a postavení mezi gangsterskými "nulami" velmi trpělivým a pro sedmdesátá léta dost typickým způsobem, přičemž začleňuje do příběhu i klasickou muziku, ponuré New Yorské prostředí a mafiánská doupata plná špinavých peněz a lehce oděných dívek. A hlavně navazuje spolupráci s De Nirem a Keitelem, svými hereckými stálicemi, kteří předvádí oba skvělé a uvěřitelné výkony. Asi jsem ale udělal chybu, že jsem se na tohle méně nápadné dílo podíval až po všech ostatních a věhlasnějších skvostech, které Scorsese natočil, a docenit jeho kvalitu bylo vzhledem k očekávání hodně obtížné. Ale i tak se mi film líbil, někdy si ho určitě ještě zopakuji. Zatím tak na 70%.. ()

Anderton 

všechny recenze uživatele

Scorsese v tomto filme zrejme naplno prezrel a zistil, kde bude v jeho kariére najväčšia sila. Našiel De Nira, natočil malú gangsterku a pochopil, že ak bude táto spolupráca pokračovať a bude sa v tomto žánri zdokonalovať, dosiahne veľké úspechy. Špinavé ulice nie sú dokonalé, nemajú extra chytľavý scenár ani výpravu, ale vzhľadom na to, čoho boli základom, pridám jednu hviezdu navyše. Mať v rodine na krku človeka, ktorého máte radi, ale ktorému niet pomoci, je prekliatie. ()

Galerie (124)

Zajímavosti (24)

  • Poslední záběr, který Scorsese natočil byl záběr na jeho matku Catherine, jak zavírá okno. (don corleone)
  • Aby se dostala kamera co nejblíže Harvey Keitelovi při opilecké scéně, měl ji připevněnou na těle, zatímco se s ní potácel. (don corleone)
  • Názvy ulíc vyskytujúce sa vo filme sú skutočne používané v Little Italy v New Yorku. (vander19)

Reklama

Reklama