G. I. Jane

G.I. Jane

Akční / Drama

USA, 1997, 118 min

• Hrabka

Demi Moore se pouští do nelehkého výcviku, ve kterém musí zvládnout to co muži. Průměrné drama, která nijak zvlášť nezaujme. Nutnost pro fanoušky Demi Moore. 40%(3.1.2008)

rozpocet ? trzby americke $48,169,156(5.11.2006)

Nedovolil bych si zesměšňovat ženy v armádě, tak jako to předvádí kolega uživatel Radek99 už jen proto, že mimo kruhy CSFD si například u vysokých důstojníků a velitelů bojů v Afgranistánu a Iráku speciální jednotky námořní pěchoty, složené výhradně s žen zvané Lvice získaly obrovský respekt a uznání. Dokonce bych G.I. Jane nenazýval ani feministickým filmem, ano jistě je to glorifakce ženy a co jako ? Někdo se ženám v armádě a boji vysmívá, jiný je považuje za frajerky je to - 1 :1. Na G.I. Jane mě, ale dostává něco úplně jinýho. Vývoj vztahu mezi Demi Moore a Viggem Mortensenem. To je něco fasicnujícího oba sledovat. Na film se divám častokrát a pokaždé musím přemýšlet jak vlastně Viggo vnímal Demi, co se mu honilo hlavou, když si to napochodovala na jeho drsný výcvik. Kdy s ní pohrdal, kdy jí obdivoval, kde přesně a proč se stal zlom a začal jí respektovat. Měl jí rád ? A co si myslela Demi o Viggovi, když jí setřel, když jí to dal vyžrat, ale když se jí hned další den zastal. To, že Demi dostala od kritiků za svou roli zlatou malinu za nejhorší herecký výkon mě vůbec nezajímá, protože pro kritiky a odborníky se filmy netočí a kdyby nebylo herců a filmů, zřejmě by většina těch kritiků a odborníků skončilo na úřadech práce, protože hodnotit práci někoho jinýho je lehký, ale sám něco dělat...... . Tak jsem si ulevil a ještě se trošku vrátím k filmu. Hrozně se mě líbí dynamika příběhu, která ani na chvíli nepoleví. Skvěle a naprosto bezchybně natočený akční scény. Zkrátka se celkově jedná o jeden z nejlepších akčních snímků, kde nechybí pořádně porce drsňáctví, kvalitní herecký výkony a originálně pojatý vzájemný vztah dvou hlavních hrdinů.(15.2.2010)

Na G.I. Jane jsem koukal z doporučení. A to i přesto, že jsem si ten film neoblíbil už v době, kdy jsem jako malej capart chodil do půjčovny pro VHSky a byl tam pečenej, vařenej, prakticky každej den. Ono se mi častokrát stalo, že to, co se mi nelíbilo v mládí, se mi může líbit v dnešní době a tak jsem to zkusil. A výsledek je, že to nedopadlo o nic líp. Demi Moore mi v její roli vůbec nesedí. A to i přesto, že do ní dala viditelně naprosto všechno. Brutální záhul při tréninku nebo oholení hlavy...To všechno chtělo hromadu psychického úsilí, za které si Demi určitě zaslouží respekt. Dokonce i její vztah s Viggo Mortensenem byla docela chuťovka. Je vidět, že si to oba herci vysloveně užívali. Nicméně příběh, včetně akce, mě vůbec nebavil a na něm to taky celý ztroskotalo.(16.1.2012)

Just treat me the same. No better, no worse (řeklo přesně 0,00000000001% všech ženských evar. Některé z nich to dokonce myslely vážně). Idealistická pohádka odpovídající mírou realističnosti Disneyho Popelce a neskutečně matoucí směs nepochopeného feminismu a nechtěného antifeminismu. Největší sranda je pozorovat, jak strašně se propagované egalitariánství a rovnost podmínek bije s údajně zastávanou třetí feministickou vlnou, jejíž podstatu tvůrci zcela zřejmě vůbec nepobrali. Když jsem si uvědomila, že Ridley Scott očividně vnímá kvóty a dvojí metry jako patriarchální sexistický prostředek mající za cíl sabotování ženských vojáků, a ne jako čistě feministické opatření, bez nějž by si baba v armádě nevrzla a bez nějž by se ten úplně poslední takřka výhradně chlapský píseček likvidoval podstatně obtížněji, pobavilo mě to ještě víc než představa Demi Mooreové coby devadesátkové Brienne (a že to je podívaná k popukání).(22.7.2013)