G. I. Jane

G.I. Jane

G.I. Jane

Akční / Drama

USA, 1997, 118 min

Nezazvonil zvonec a útlaku žen v NAVY SEALS je konec.. Scott jen o úlisný knír Vigga méně patetický, než v Gladiátorovi vypráví příběh o loutce politiků v boji za práva žen, která si přestřihla nitky a jakožto něžná orchidej mezi bodláky se drsným výcvikem změnila v bodlák plešatý. Dobře, chápu poselství, ale mnohem více budu vždycky obdivovat sílu a odvahu žen v nevyhnutelných situacích, než tady tu dobrovolnou spartakiádu se spolkem zelených gum, mezi kterými čaruje král buzerplacu V.Mortensen s vizáží sňatkového podvodníka střiženého členem Village People. Seno, sláma, Latte, káva, seno, sláma, Latte, káva… A teď si jdu pustit na kabelovce přímý přenos ze slyšení amerického senátu, projednávajícího diskriminaci mužů v šicích dílnách. Předpokládám, že to v půlce přeruší, až zjistí, že ve Státech už vlastně žádné dílny nemají..(10.1.2011)

Nedovolil bych si zesměšňovat ženy v armádě, tak jako to předvádí kolega uživatel Radek99 už jen proto, že mimo kruhy CSFD si například u vysokých důstojníků a velitelů bojů v Afgranistánu a Iráku speciální jednotky námořní pěchoty, složené výhradně s žen zvané Lvice získaly obrovský respekt a uznání. Dokonce bych G.I. Jane nenazýval ani feministickým filmem, ano jistě je to glorifakce ženy a co jako ? Někdo se ženám v armádě a boji vysmívá, jiný je považuje za frajerky je to - 1 :1. Na G.I. Jane mě, ale dostává něco úplně jinýho. Vývoj vztahu mezi Demi Moore a Viggem Mortensenem. To je něco fasicnujícího oba sledovat. Na film se divám častokrát a pokaždé musím přemýšlet jak vlastně Viggo vnímal Demi, co se mu honilo hlavou, když si to napochodovala na jeho drsný výcvik. Kdy s ní pohrdal, kdy jí obdivoval, kde přesně a proč se stal zlom a začal jí respektovat. Měl jí rád ? A co si myslela Demi o Viggovi, když jí setřel, když jí to dal vyžrat, ale když se jí hned další den zastal. To, že Demi dostala od kritiků za svou roli zlatou malinu za nejhorší herecký výkon mě vůbec nezajímá, protože pro kritiky a odborníky se filmy netočí a kdyby nebylo herců a filmů, zřejmě by většina těch kritiků a odborníků skončilo na úřadech práce, protože hodnotit práci někoho jinýho je lehký, ale sám něco dělat...... . Tak jsem si ulevil a ještě se trošku vrátím k filmu. Hrozně se mě líbí dynamika příběhu, která ani na chvíli nepoleví. Skvěle a naprosto bezchybně natočený akční scény. Zkrátka se celkově jedná o jeden z nejlepších akčních snímků, kde nechybí pořádně porce drsňáctví, kvalitní herecký výkony a originálně pojatý vzájemný vztah dvou hlavních hrdinů.(15.2.2010)

Ale no taak. Boli časy, keď som ešte nemal pätnásť a do kina som sa na tento film dostal len vďaka svojej výške a hodnotil som každý film rovnako. Dnes sa ale latka posunula s počtom pozretých filmov a samozrejme s vekom a keď som to pozeral teraz, jemne som sa len pousmieval nad tou naivitou. Keby scenár trošku zapracoval nad pointou okolo výcvikových táborov a zabalil to do nepriestrelného obalu, cez ktorý by sme sa my diváci neprestrieľali k primitívnej kostre príbehu, tak by to bolo o niečom inom. Takto som si vychutnal len posledné minúty bojovej akcie a pár scén z výcviku. 60%.(6.3.2006)

V té době platila Demi Moore za megahvězdu a měla za sebou propadák Striptýz, kde chtěla být ze všech nejkrásnější. A rok nato zase zatoužila být ze všech nejsilnější, nejdrsnější, a já nevím, jaká ještě. A tak spojila síly s matadorem Ridley Scottem, oholila si hlavu a natočila G.I.Jane. Není to úplně špatný film, ale je neuvěřitelně povrchně natočen. Demi v něm není zrovna sympatická a poté, co si ve filmu v zajímavé scéně na toaletách před zrcadlem oholí strojkem hlavu, tak klesne všem. Pak už tedy zbývá, jak si s rolí poradila, ale není to po herecké stránce nijak slavné. Musí si projít peklem náročného přijímače, pak je nasazena do akce, a bum prásk, odehraje se nějaká akce a pohádky je konec. Chtělo to více si vyhrát s tématem, ale tady je divákovi předhozena nahrubo natočená blbinka a děj se co děj. 60%(3.2.2009)

Což o to, Ridley natočil ucházející film, o tom žádná. Ovšem těžce netrefil obsazení hlavní role. Demi Moore svým výkonem sice strhává, bohužel však ne obecenstvo, ale kvality snímku.(4.5.2005)