Legenda

Není Dobra bez Zla, Lásky bez Nenávisti, Nevinnosti bez Chtíče. A nade vším vládne Pán temnot (Tim Curry). V nastolení vlády noci a zla mu už brání jen drobnost: existence dvou posvátných jednorožců. Dokud ti budou běhat po Zemi, zlo nemůže život lidí ohrozit. Zbavit se jich ovšem nebude žádný problém. Věrný, nestvůrný skřet Blix je rád zabije, může-li se tím zavděčit svému pánovi. I když přiblížit se k nim nebude nijak snadné. Má-li se však Osud naplnit, naplní se. A princezna Lili (Mia Sara) netuší, že její obdiv k těmto nádherným zvířatům odstartuje tragédii netušených rozměrů. Zlo ale přece nemůže definitivně zvítězit! Princeznin přítel Jack (Tom Cruise), který tak trochu cítí odpovědnost za to, co se stalo, je o tom přesvědčen. A je odhodlán udělat vše, aby svět zachránil. (Cinemax)

Gilmour93

Dva bílí jednorožci s bujnou hřívou prohánějící se bystřinou uprostřed skalisk zahalených pestrobarevnou flórou a poletujícím chmýřím? Může se malíř na stříbrné plátno jménem Ridley Scott ještě více přiblížit kýči? Co se mě týká, nemám s tím u něj problém.. Pohádkový příběh souboje dobra a zla ve své nejklasičtější podobě a pokud jsem snad chvílemi váhal mezi třemi hvězdami osmdesátkové naivity a čtyřmi uchvacující formy, vstoupilo na scénu rohaté To s dokonalou maskou a bylo rozhodnuto. A ani mi nevadilo, že tu americkou holčičku křestním jménem Tom zastínili trpaslíci z Hobita, kuchař ze Silent Hillu a jeden zakrslý bubeníček.. ()

TheRaven

Už jsem to dlohu neviděl, ale když jsem byl malej, tak se mi to docela líbilo a koukal jsem na to vždycky, když to dávali, takže si to pamatuju dost dobře. Rozhodně je potřeba ocenit kostýmy a především masky. Jinak dnes už pro mne nepříliš zajímavé, ale stále celkem ucházející. 65% ()

Arachneuss

Pán temnoty chce ovládnout celý vesmír. Kdo mu v tom zabrání? Krásná princezna Mia Sara a otrhaný atlet Tom Cruise. Typicky naivní pohádka, která ale disponuje i místy temnou atmosférou a stylovými zpomalovačkami. Režisérův rukopis se zkrátka nezapře. Ten rohatej záporák je ale za všechny prachy. ()

Jezinka.Jezinka

Měla jsem na Legendu velmi mlhavou vzpomínku, jako na strašně krásnou pohádku o jednorožcích, kde figuroval nějaký hezký hnědovlasý kluk. Scéna, kterou jsem ve vzpomínkách měla za závěr filmu, byla v jeho asi první třetině, jednu z hlavních postav jsem si nepamatovala vůbec a víla nebyla zdaleka tak zlá postava, jakou jsem si ji pamatovala. Když jsem zjistila, co je ta mlhavá vzpomínka za film, zaradovala jsem se, že to uvidím znovu a zároveň jsem se bála, že si zkazím jednu hezkou filmovou vzpomínku. Nezkazila. Legenda si své kouzlo uchovala přes víc než třicet let. ()

viperblade

První velké zklamání od Ridleyho Scotta. Legend je hodně špatný fantasy film, na kterém je poznat, že mu chybí podstatná část stopáže (viděl jsem 90minutovou verzi) a tak scény působí moc rychle a nahodile, a i když se ve filmu pořád něco děje, mě to málem několikrát uspalo. Možná, možná až se budu hodně nudit, tak si seženu tu nesestříhanou verzi, ale nic neslibuju. Opravdu velké zklamání, které mi potvrdilo, že Nekonečný příběh je jen jeden… 40 %. ()

castor

Tom Cruise se krátce po smrti otce, kterého vinil z rozhozeného rodinného soužití, ocitl ve společnosti víl, skřítků a jednorožců, kdy v Londýně pod taktovkou Ridleyho Scotta natočil fantasy příběh, který se nakonec úplně nevyvedl. Cruise i další herci byli zavalení aranžmá a zvláštními efekty, jejich postavy i kvůli slabšímu scénáři zapadly, natáčení navíc provázely nehody – mnohá zranění, velký požár kulis, četné přestříhávání. Viděno už dávno, opětovné zhlédnutí si tak tahle vizuální pohádka zaslouží. A třeba se změní i hodnocení. ()

*CARNIFEX*

Po vizuálnej stránke niet veľmi čo vytknúť. Parádne kulisy, masky, toto všetko spĺňa tie najprísnejšie kritéria právom očakávané od takého majstra réžie akým je R. Scott. Príbeh ako taký je absolútne prostý, vyskladaný na princípe klasického rozprávkového boja medzi dobrom a zlom o nejakú “pobehlicu”. Mňa osobne Ridleyho “Legenda” nie že nebavila, ale ani nijak veľmi neohúrila. Pozlátko v podobe vizuálu je jedna vec, no pútavosť príbehová, úplne niečo iné. Medzi 3-štyri. ()

Xmilden

Než si Tondu Cruise vzal do své stáje na nějaký čas Tony Scott, zkusil si jaké to je být pod taktovkou slavnějšího Ridleyho. Ještě jsem neviděl všechny filmy Ridleyho, ale tipl bych že Legenda je z mého hlediska nejslabším. Tato pohádka mě fakt moc nebavila. Vizuál se samozřejmě pochválit dá, stejně jako nápaditá hudba. Zbytek šel mimo mě. Viděl jsem režisérskou verzi. PS: Těžko říct jestli tohle diváci ve své době skousnuli po "legendách" Alien a Blade Runner. ()

darkrobyk

Snový příběh, ve kterém se naplno projevila Scottova výtvarná stránka (a jeho umělecká studia). Les, slunce, křišťálová voda, jednorožci, byliny, stromy, impresionistické barvy, opar, stříbrokřídlý hmyz a opojné vůně v protikladu k temné síni, bažinám, čarodějnici, skřetům a...démonickému Timu Curry! Ano, tenhle démon je ztělesněním nejtemnějších nočních můr! Zrcadlo se zaleskne a pak se za doprovodu zlatavých jiskřiček objeví ďábelské kopyto...a tanec princezny s postavou, jejíž šaty jsou určeny pro ni, stejně jako zrádné křeslo, je předzvěstí hrůz... Ano, příběh je jednoduchý, jak už to mnohdy u pohádek bývá, ale forma bere dech. Viděno 5x ()

LiVentura

Hezká fantasy pohádka s Pánem temnoty zcela jistě připomínajícím ďábla....dobrý dabing a celkové dobře vytvořené prostředí fantasy říše. ()

juta

Když jsem byl ještě malý, tak mi skřeti, bažinářka a pekelník naháněli hrůzu. Jejich masky byly a jsou velmi povedené. Dokázala se vytvořit dokonalá vizuální stránka, která bohužel poráží příběh, který je sice pěkný, ale pro někoho se může zdát poměrně jednoduchý. Mě se legenda líbí, jako malý jsem na to koukal a v té době to pro mě bylo fascinující. ()

Kass

"Black as midnight, black as pitch, blacker than the foulest witch." Quenta Silmarillion nikdy zfilmována nebude. Přesto lze při troše fantazie spatřit v magickém lese, který nám představí "Legenda", odlesky kouzla Doriathu. Ostatně i princezna Lily, běžící přes zlatavě zelenou louku, ze všeho nejvíc připomíná nejkrásnější kresby Lúthien Tinúviel. Stejně tak doupě Pána temnoty jako by bylo odrazem ohnivých kobek samotného Morgotha v Angbandu. Tuším proč tento film neměl taký úspěch jaký by si zasloužil. Podle mě je příliš zasněný a neuchopitelný. Postrádá lidský prvek. Vždyť jedinou postavou, která není přímo pohlcena tou všeobjímající pohádkovostí je služka, která se sotva mihne na začátku vyprávění. Ridley Scottovi jde hlavně o krásu, a já jsem z toho co dokáže vyčarovat upřímně nadšený. PS : Český dabing a televizní formát obrazu 4:3 dokáže zabít téměř vše co je na tomto filmu krásné :( ()

Shakers

Legenda bola dlho jedna s tých filmov čo som od Sira Ridleyho nevidel. Nakoniec som to dobehol a vlastne ma ani tak nebavila. Neviem či som veľa od toho očakával alebo čo, ale nestrhlo ma to. Možno tým, že je to vlastne rozprávka. Po technickej stránke ako je u Scotta zvykom je to samozrejme vynikajúce dodnes, masky a kostýmy nemajú chybu, ale celkový príbeh a postavy ma moc nezaujali. 65% - 3* ()

JohnnyD

Spin-off z Blade Runnera? Žarty bokom. Vizuálne neskutočne nabúchané. Masky sú tak dokonalé, že tromfnú hocijakú CGI postavu kedy vytvorenú. Tim Curry riadne dáva a kraľuje filmu, no ten otrasný scenár... príbeh nemá hlavu ani pätu a je len klišé nalepené na klišé, no vrcholom sú patetické dialógy, pri ktorých človek dostáva pichľavý kŕč do lícnych svalov, ktorý sa cez nervové zakončenia snaží ohlušiť vlastné uši.. ()

salahadin

Efektní podívaná?!? Kde?? V těch papundeklových kulisách a béčkových stvůrách?? Ridley Scott natočil béčko druhé třídy, možná jako céčko by to bylo prvotřídní. Tom Cruise, velkej rohatec a plytký příběh + příšerné ztvárnění. K uzoufání triviální, nudné, bez kouzla, bez atmosféry. Dvě hvězdičky za jednorožce a hudbu Jerryho Goldsmithe (ačkoli se nejedná o jeho TOP dílo) a Tangerine Dream. ()

Deimos

TV/// Obsazení 6/10 Děj 3/10 Hudba 7/10 Výprava 6/10/// +mladičký Tom Cruise a krásná Mia Sara, překrásní jednorožci, dobrá hudba, na svou dobu vydařené masky -temné, depresivní, zážitek fakt hrozný a dneska už to i nudí/// Vzpomínám si, v dětství jsem to musel aspoň jednou vidět, některé scény se mi totiž zdáli povědomé. Ale divím se, že to na mě nezanechalo následky, už si ani nepamatuji jestli se mi to tehdy líbilo. Dnes však jsem měl problém ustát těch devadesát minut. Scénář je hrozný, skřehotavý elfové mi šli na nervy, depresivní bezradnost hlavního hrdiny mě skličovala. Tohle už fakt nikdy víc a svým dětem tohle rozhodně nepustím./// Celkem 50%/// ()

Ruut

Pol etech jsem si připomenul základní devadesátiminutovou kinoverzi a těším se až si dám za pár dní kompletní 114 minutovou na blu ray = tenhle film má skvělé nápady, úchvatnou výpravu, ale je na něm znát hodně stříhání … ()