Konkurs

• Česko Konkurz na smrt (více)

Kontroverzní japonský režisér Takaši Miike je tvůrcem tohoto znepokojujícího hororového filmu o ovdovělém producentovi, který se rozhodne zorganizovat konkurz na svou potenciální novou manželku. Mezi mnoha uchazečkami zvláště vyčnívá především jedna - rozkošná bývalá baletka oblečená v bílé. Vdovec je jejím záhadným půvabem zcela fascinován a nemůže uvěřit vlastnímu štěstí, dokud se svou budoucí nevěstou nezačne zabývat podrobněji. Detaily z jejího osobního života do sebe tak úplně nezapadají, nohy má zohyzděné řadou ošklivých jizev a Aoyama až příliš pozdě zjistí, že lidé v jejím okolí mají ve zvyku záhadně mizet. Když v jejím obýváku objeví spoutaného muže s uříznutým jazykem a chodidly, usoudí, že ona dívka patrně nebude ženou jeho snů. (Cinemax)

EdaS

Opravdu podivně namíchaný koktejl velké dávky romance, špetky Lynche a vydatné porce brutálního mučení. Všechno je to skvostně natočeno i zahráno. Pět hvězdiček nedám proto, že osobně bych byl radši, kdyby celý film byl jen o seznamování a sbližování se postaršího ovdovělého Japonce s mladou dívkou... ()

xxmartinxx

Zajímalo by mě, kde vzniká potřeba některých hledat v tomhle filmu vyšší uměleckou kvalitu, protože ať se koukám jak se koukám, vidím jen naprostý nesmysl. Zvládnutý jen tehdy, pokud chtěl Miike natočit záměrně špatný film a na něco tím poukázat. Jestli to tak je, tak se mu to nepochybně podařilo a mé hodnocení ho může jedině potěšit. ()

tombac

Film na mne udělal velký dojem, i když jsem od něho čekal, vzhledem k annoncím, ultrahustý nářez, který se nakonec nekonal. Ale okamžiky, kdy se vlk v rouše beránčím konečně projeví, mě doslova přikovaly do křesla a donutily mě koukat s vytřeštěnýma očima na každičký detail "chuťovek". Typická Miikeho erupce násilí je o to působivější, že většina filmu ubíhá dopředu poklidným tempem, zdánlivě se nic zvláštního neděje, aby sem tam probleskly zneklidňující náznaky a nakonec se vše zvrhlo do šokujícího extrému. Ten rozpustilý chichot doprovázející vpichování jehlic do bezbranného těla, ten jsem dostával z hlavy hodně dlouho. Nejlepší na filmu byly jasně scény s pytlem a "tím", co je uvnitř.. Představivost diváka při pohledu na zlověstný pytel pracuje na plné obrátky a když jeho obsah konečně vyleze.. Fujtajbl! Co mi však trochu zkazilo dojem z filmu, byly závěrečné matoucí snové sekvence. Jinak je film brilantní studií o osamělosti, odlidštěnosti a sadistech v nás. Trochu "netradičně" pojatou, ale v tom si, jak známo, Japonci libují.. A pan Miike obzvláště :-) ()

Mr.Apache

"Kiri-kiri-kiri." Úchvatný, originální snímek, který se do poloviny tváří jako nápaditá, mírně bizarní love story s občasnými silně zneklidňujícími podtóny, aby po surrealistické snové sekvenci vyvrcholil totálním infernem. Bez diskuze jeden z nejlepších horrorů nejen 90. let. ()

Traffic

Manipuluj a bude tebou manipulováno. Asi je někdy opravdu potřeba to podat takhle pěkně úchylně, typicky po japonsku, aby nám došlo, že většina mezilidských vztahů se nezakládá na upřímnosti. Alespoň tak jsem vnímal jehličku, kterou do mě Konkurs s nevinným úsměvem na tváři zabodnul. Hlouběji, hlouběji. Slova plodí lži. ()

Gilmour93

Smyčku pomalu utahující Takashi Miike o růžových brýlích zamilovanosti zkreslujících pravdu, jejíž opak tu má díky ocelové struně krátké nohy a nebo jen obyčejný film o jednom nepodařeném výběrovém řízení na akupunkturní léčbu? K řešení použijte základní premisu, že slova vytváří lži, ale bolesti lze věřit.. ()

genetique

Kto má chuť užiť si a ochutnať viac, než nám dnešná horrorová scéna ponúka, nech sa páči, tento film Vám to naservíruje na striebornom podnose. A že je tu všetkého, čo Vás na horroroch desí oveľa menej? Nevadí, pretože fráza "menej je niekedy viac" sa k tomuto filmu hodí ako už dávno k žiadnemu nie. Stačí kvalitný príbeh a po chvíli zabudnete, že ste sa tešili na mrazenie. To však prichádza v kvalitnej nádielke pár minút pred koncom filmu. Totiž pri poslednej polhodinke mi mráz behal natoľko po chrbte, že ma museli po skončení ďalšiu polhodinu rozmrazovať. Neskutočná psycharina, kto videl predtým Miikeho 'Ichi the Killer', tie finálne scény mu ho hneď pripomenú a svojou razanciou ho snáď ešte predbehnú. 80%. ()

sniper18

Je to vydarený thriller od Takashi Miikeho. Má dosť dobrý príbeh o obchodníkovi, ktorému pred rokmi umrela milovaná žena a syn už vyrástol a tak sa rozhodne nájsť novú manželku. K tomu mu pomôže aj jeho dobrý priateľ, ktorý usporiada vymyslený konkurz na film a muž si tu nájde svoju ideálnu partnerku, ktorá jeho city opätuje, ale vyzerá to, že niečo s ňou nie je v poriadku. Spracovanie je na tom dobre, film sa vôbec s ničím neponáhľa, celá prvá hodina filmu sa nesie v takom pomalšom duchu, ale to vôbec neprekáža, hľadanie si partnerky pomocou takéhoto konkurzu je zaujímavé a aj následné zobrazenie vzťahu medzi touto dvojicou dokáže zaujať, minimálne už len kvôli hanblivej povahe mladej ženy, ale nejaké občasné náznaky, že niečo asi nebude v poriadku sa aj tu nájdu. No potom sa už film vylepší, film získa dynamiku, hľadanie pravdy je podané dobre a posledná polhodina je už dosť pôsobivá, síce by som skôr ocenil, jednoznačný štýl ako toto striedanie snov a skutočnosti, ale aj tak táto kombinácia psycha a brutality má niečo do seba. A ani sa tu ničím moc nepreháňa, mučenie síce v tejto záverečnej fázi má dosť priestoru, ale nepôsobí až tak zbytočne samoúčelne, viac zapôsobí prístup ženy k tomu, čo práve robí, ako samotné drsné scény. Aj keď taký drôt schopný prejsť cez kosť teda rozhodne dokáže zaujať. Herecké obsadenie je celkom slušné, charizmatický Ryo Ishibashi v hlavnej úlohe a síce do úlohy Asami by som skôr ocenil inú herečku, ale ani Eihi Shiina nie je zlá voľba, len po hereckej stránke mi viac sedela v záverečnej fáze, ako v tej romanticky ladenej, kde ma viac bavila jej filmová postava ako samotný herecký výkon. Réžia a technická stránka sú na tom veľmi dobre a to ani v ničom neprekvapuje, Takashi Miike je už klasik. Kto očakáva len nejaký brutálny horor bude určite sklamaný, o to tu takmer vôbec nejde, ale ja som spokojný, film ma bavil od začiatku až do konca. 76% ()

Hakha

Prvně jsem se kochal romantickým příběhem, avšak některé záběry, kde se někdo choval divně jsem nechápal a bral jsem je na lehkou váhu, ale závěr byl vážně psycho a hned jsem vzpomínal na divné scény, které mě najednou dávali smysl. Byl jsem tímto filmem vážně překvapen. Nejedná se o křehký film jak jsem doufal a žánr thriller a horor vážně pasuje. Mé hodnocení 3,5 hvězdičky… ()

kitano

Takashi Miike ma ani na sekundu nenechava pochybovat o tom, pre co ho nazivaju "majster neocakavaneho". Je to v poradi treti film, ktory som od Miikeho videl a je znova absolutne odlisny. Komiksove nasilie, komedia a teraz zdrcujuci thriller. Ako to robi ze sa dokaze takym sposobom vynajst v kazdom zanri? Film sa zo zaciatku tvari ako rodinna drama, neskor sa primiesaju mierne hororove prvky avsak nic vas nepripravi na strhujuci zaver z riadnou porciou Miikeho sadizmu a (az prilisnej) nechutnosti. Film skutocne funguje a je skoda ze zaver tak trosku vyplynie dostratena bez nejakeho celistvejsieho zakoncenia. Nevadi....snimok vo mne skutocne rozpumpoval krv ako sa to podarilo maloktoremu filmu. (8.5/10) ()

Lavran

Lahůdková žánrová mixáž, na níž je nejvíce překvapující, že funguje stejně dobře ve všech polohách (ať už samostatně nebo obecně). Jako romantický film s prvky decentní komedie, jako surrealistický horror, i jako nenápadná psychologická črta. Navíc je opravdu zábavné sledovat, nakolik se mění režijní přístup s rozpoložením hlavního hrdiny (s pocity se tu vůbec pracuje hojně). Vizuál podle toho prochází neustálou transformací (dlouhé harmonické záběry, roztěkaná handka, barevné filtry), byť si i nadále udržuje neměnný, čitelný rukopis a danou strukturu. A Lynchovská noční můra ze závěrečné katarze je pak ukázkou vyvoněného filmařského mistrovství, které má nad divákem neustále navrch. Ano, i přes svůj pacifismus bych si to dal ještě jednou! Doumo arigatou gozaimasu! ()

Radko

Výber partnerky spomedzi množiny krások blížiacich sa ideálu (vizuálne krásne ženy s umeleckými sklonmi) sa pošťastí len málokomu. Ale ani takáto možnosť nemusí byť ternom. Rozhodovanie starnúceho vdovca nie je jednoduché, ale keď sa zamiluje: hotovo! Hotovo s radou kamaráta i s vlastným úsudkom. Konkurz som vnímal predovšerkým ako zábavno-krutú metaforu o prešpekulovanom výbere, často končiacom nedobrovoľným pripútaním v osídlach vzťahu, ktorý zašiel priďaleko. Niečo v zmysle príslovia starých mám: Kto veľa preberá, preberie (= vyberie zle). Výhrou ostáva len vedomie krutého precitnutia. O mužoch, intuíciou neomylne hnaných do osídiel ubližujúcich chladných krások, o ženách, dokazujúcich mužskému svetu pod pláštikom utiahnutej popolušky postupne drsnú prevahu. Kruté, presné, prekvapujúce. ()

ClintEastwood

Tenhle Konkurs jsem dostal, jako bonusový dárek zdarma, když jsem si vloni objednával nějaká nová DVD. Já dobře vím, že tam vždy šoupnou nějakou blbost, kterou by si nikdo jinak nekoupil, takže film ležel dlouho ve skříni. Z dlouhé chvíle jsem si ho po nějaké době pustil a nemýlil jsem se. Že jsou Japonci úchylní sadisti, je všeobecně známo a tady se to bohužel potvrzuje. Horor to určitě není, i když to občas má slibnou atmosféru, ale spíš je to v závěru, po nějakých devadesáti minutách, snůška několika drastických scén. A já samoúčelné násilí ve filmech opravdu nemusím. Srovnání se Saw u mě neuspěje, to byl chytrý, originální a dobře promyšlený snímek. Tohle je zbytečná nechutnost. ()

*CARNIFEX*

Aojama je muž v zrelom veku, ktorý po smrti manželky ostáva žiť so svojim synom. Po uplynutí dlhých siedmych rokoch si uvedomuje, že je čas opäť spoznať príjemnú ženu po boku ktorej by mohol zostarnúť. Jedného večera sa stretne s dlhoročným priateľom Jošikawom, ktorý pracuje vo filmovom priemysle. Ten mu navrhne, aby sa zúčastnil jedného z jeho konkurzov pre hlavnú ženskú postavu v novom snímku, ktorý pripravuje v spolupráci s nemeckou televíziou. Samotné výberové konanie totiž absolvuje niekoľko sympatických žien, čo by pre Aojama mohla byť ideálna príležitosť pre naviazanie novej známosti. Jednou z uchádzačiek je aj mladá, krásna slečna Jamazaki. Tá Aojama upúta už samotnými myšlienkami v žiadosti o úlohu. Navonok skromná, tichá, inteligentná žena by mohla byť pre osamelého muža tou správnou voľbou. Zdanie však môže niekedy klamať. Takmer tri štvrtiny snímku nijak výnimočné. Ako to už býva u ázijských snímkoch zvykom, pomalý rozvíjajúci príbeh sa stal "tradíciou". Pre tých, ktorí majú problémy s trpezlivosťou, a obzvlášť pri sledovaní hororu, bude veľmi náročné tento film dosledovať. Sám za seba môžem povedať, že zhruba od polovice, to bolo miestami doslova utrpenie. Následne nato sa zo snímku vykľulo "halúzne čudo", v ktorom sa začali tak prelínať rôzne časové slučky, až som sa v deji "stratil". Kde iný vidí originalitu, ja skláňam hlavu zo sklamania strateného času. Mám rád komplikované filmy ( veľmi!! ), no toto mi až na záverečné "hrádky s čertem" či samotnú myšlienku nijak mimoriadne nesadlo - 50%. ()

petero

Uncut verzia: neveril som že existuje film v ktorom dokáže byť zobrazené násilie tak, že ho s hrôzou vypnem so slovami „Tak toto je na mňa veľa“. A pritom je fakt dobrý. No neviem, či ho dopozerám. Možno ak bude vystrihaná verzia. Začal som ho pozerať, a slovo horor je to posledné čo by ma pri jeho deji v prvej hodine napadlo. Postupne sa však vo mne zasídlil nejaký pocit neistoty, na rad prišla typická ázijská úchylnosť a pri scéne mučenia ktorá bola zobrazená nadmieru presvedčivo som to vypol. Päť hviezdičiek určite, pretože film v každej zo svojej polohe ma zaujal a určite dosiahol to čo chcel sám režisér. Gratulujem. ()

Divočák

Tak tohle mě fakt nedostalo. První půlka pěkná nuda, velice průměrá romantická ehm... komedie. Pak ale přijde záběr s pohybujícím se pytlem a vy jste napružení na 150% a slintáte a třesete se zároveň, co z toho nakonec bude... no a ten konec - prvoplánová hra na efekt a opravdu velké zklamání. Tak nějak to dopadá, když si na akupunkturu najmete amatéra... ()